SNOW tour 2022 - Scuol Swiss.mp4 from SNOW.cz on Vimeo.
Do Scuolu dorazíte z Prahy za nějakých 6,5 hod. a aktuální podmínky pro vstup do země je buď očkování (stačí dvě dávky), nebo negativní antigenní či PCR testem. Na sjezdovky už není potřeba se ničím prokazovat, pouze v restauracích platí 2G (vstup jen pro očkované a vyléčené), terasy u restaurací jsou ovšem přístupné všem.


Sjezdovky ve Scuolu nás velmi mile překvapily, až jsme se divili, že se nám takovýto pěkný areál nedostal do hledáčku SNOW tour dříve. Ačkoli obecně pro švýcarské sjezdovky platí, že jsou spíš členité, prudší a užší, tak Scuol se prezentuje širokými dálnicemi s velmi příjemným jezdivým sklonem, právě takovým, který zvládnou i šikovnější děti, na druhou stranu zkušení lyžaři si na nich užijí carvingovou nirvánu.


Ačkoli ve Scuolu převažují spíše červené a modré sjezdovky, najde se tu i poctivá černá pista, kterou je tu například Costera Fis, která se po pár pohodových obloučcích zalomí v nekompromisní padák, který je ovšem po celé délce přehledný, nicméně staré dobré „kristiánky“ tu vůbec nejsou ostudou.


Těžko vypíchnout jednu nej sjezdovku. Populární je trať Traumpiste, tedy v překladu Sjezdovka snů, která se spouští z vrcholu Salaniva (2 710 m) až dolů do vesničky Sent, odkud vás zpátky do Scuolu s platným skipasem vezme zdarma skibus. Za takřka carvingové letiště pak klidně můžeme označit modrou sjezdovku č. 25 Mot da Ri, která je velkoryse široká a ačkoli má modrý pohodový sklon, tak carvový oblouk tu vystřihnete levou zadní.


Kdo má rád romantiku, ať zamíří na vrchol Champatsch (2 783 m), kam vedou dvě dlouhé kotvy, které lyžaře vtáhnou do dětství, kdy nic než kotvy a pomy na kopci nebývalo. Champatsch je nejzazším bodem areálu, ale nejde o žádný nezáživný kout. Naopak se odtud spouští dvě krásné červené sjezdovky, které jsou široké, ale oproti svým kolegyním o něco víc členité, takže až začnou „dálnice“ nudit, nechte se sem vytáhnout na pár rychlých sportovních kousků.


Scuol mi přijde fajn tip jak pro sportovní lyžaře, tak klidně i pro rodiny s dětmi, kterým se tu budou líbit široké modré tratě a hlavně také dětský lyžařský park Kinderland Nalunsin, který najdete hned u výstupu kabinkové lanovky na Motta Naluns (2 146 m). Parčík je zcela oddělený od ostatních sjezdovek, nabídne tři pojízdné pásy, z nichž ten nejdelší je zastřešený. Nechybí ani zcela rovinatý plácek na „ťapání“.


Naopak pro zkušené lyžaře tu nechybí snowpark, který se skládá z několika velkých skoků, pak je tu pár středních a jsou tu také nejmenší skůčky na naučení. Kromě skoků se tu dá „zablbnout“ i na dalších překážkách, a ačkoli tento snowpark nepatří mezi největší švýcarské snowparky, rozhodně je pěkně postavený a připravený.


Komu by bylo lyžování málo, může si tu vyzkoušet sáňkařskou dráhu z Prui do Ftanu, které jsme ani my neodolali. Do Prui dojedete pohodlně přímo po modré sjezdovce č. 11 a následně si u horní stanice sedačkové lanovky zapůjčíte sáňky. Pak už nezbývá než se vrhnout na 3,5 km dlouhou sáňkařskou dráhu, která ovšem rozhodně není žádnou zívačkou a popravdě si na ní babičky s dětmi až tak neumíme představit. Dráha je hlavně v úvodu poměrně rychlá a prudká a pro nás osobně šlo o regulérní adrenalin. Tím bych nerada odradila rodiny s dětmi, samozřejmě, že je dráha určená i jim, jen jim doporučím průběžně brzdit nohama. :-)


Scuol potěší i příjemnými horskými chalupami s venkovními prosluněnými teráskami, jako jsou La Motta, Prui, Palma, Chamanna nebo Alpetta. Jelikož jsou svahy nad Scuolem orientované na jih, užíváte si tu sluníčko celý den a takovému příjemnému venkovnímu baru s Aperolem Spritz nejde odolat. A jaké jsou tu ceny občerstvení? Aperol Spritz vám z peněženky sebere 9,50 CHF, espresso, horká čokoláda, čaj nebo třetinka piva 4,60 CHF.


Na něco pod zub nám byly doporučené vaječné řezy neboli Créme Schnitte v restauraci La Motta a nutno říct, že si naše chuťové pohárky opravdu vrněly blahem. Tohle bylo nebe v puse!


Kdyby vám přece jenom byl areál malý a rádi byste lyžařské dobrodružství doplnili ještě nějakým dalším, můžete vyzkoušet Eisweg, tedy bruslařskou dráhu v údolí pod vesničkou Sent, konkrétně v kempu Sur En. Nejde o žádné monotónní kluziště, ale o lesní cestu, která je komplet pokrytá pravidelně upravovaným ledem, takže si tu na ledních bruslích můžete udělat výlet zasněženým lesem, jako byste byli na běžkách. Dráha je 3 km dlouhá a na jejím startu je k dispozici i vytápěná převlíkárna. Vstup pro dospělé vyjde na 12 CHF, děti na 7 CHF a zapůjčení ledních bruslí na 5 CHF.


Scuol je zároveň lázeňské městečko, takže unavené nohy po lyžování můžete zrelaxovat v minerálních pramenec v místních vyhlášených lázních Bogn Engiadina přímo v centru města Scuol. Vyzkoušet tu můžete panoramatickou saunu, saunu se saunovým rituálem, solný bazén a samozřejmě i venkovní bazén s vířivkami a výhledem na hory. Tříhodinový vstup pro dospělého vyjde na 29 eur.


Lázně jsou proslulé také římsko-irským rituálem, což je speciální relaxační cesta se 16 zastávkami, která trvá kolem tří hodin. Kromě sauny nebo páry se vám tu dostane i masáže nebo bylinkového rituálu. Počítejte však, je tento rituál je potřeba dostatečně dopředu rezervovat a 3,5hodinový rituál pro jednotlivce vyjde na 53 eur.


Scuol v kostce:

Vzdálenost z Prahy 6 h
Celodenní skipas dospělý (1958-2001) 57 CHF
Celodenní skipas mládež (2002-2005) 47 CHF
Celodenní skipas dítě (2006-2015) 29 CHF
Celodenní skipas děti (2016 a mladší) zdarma
Celodenní skipas senior (1957 a starší) 53 CHF
Webové stránky www.motta-naluns.ch
Parkování parkoviště zdarma přímo u kabiny


Ve Scuolu jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.