Tento článek vyšel v časopise SNOW 132 market (listopad 2021)


Řeč je o lyžích ve vlastním designu – lyže už dávno nemusí nést unifikovaný vzhled, jaký se nabízí v obchodě. Naopak dnes můžete mít lyže přesně v takovém kabátě, jaký si přejete.
Nemusíme si to zapírat. K lyžím si vytváříme vztah, někdo jen takový vlažný, ale další, typicky čtenáři časopisu SNOW, nadšení lyžaři, kolikrát i silný, ne-li osudový. Jde nám samozřejmě v první řadě o to, jak lyže jede. Ale jak se s ní tak postupně seznamujeme, dovolujeme si víc a víc a ona se nechá prohýbat do oblouků, nekouše se a nekope nás, zjistíme kolikrát, že to je ta pravá. A chceme, aby byla jenom naše. Někdy to jde tak daleko, že dokonce chceme, aby to, že je jenom naše, bylo vidět. A proč taky ne?
Tak bych si tak nějak tipnul, že na základě podobných úvah vzniknul první nápad nabízet lidem lyže v designu, jaký si sami dodají. Není to myšlenka nikterak nová, přišlo s ní v poslední dekádě dvou už více firem, ale tak nějak se naplno nerozvinula. Možná ještě nedozrál čas? Kdo ví, možná právě dozrává…

Sublimační tisk

Technicky není aplikace unikátního vzoru na lyže nikterak složitá. Je potřeba mít sublimační tiskárnu, která potiskne speciální fólii, tu, jež je na povrchu lyže a jež se slisuje společně s dalšími díly obvykle rubem nahoru. Je to vlastně podobné, jako kdybyste si na lyži nalepili průhlednou samolepku, kterou jste si sami vytiskli. Má to určitá omezení, technika sublimačního tisku například nikdy nevytiskne neonové a jiné přímé barvy, což umí třeba starý dobrý sítotisk… Zato ale není potřeba na každý design dělat cenově a výrobně náročná síta nebo šablony pro jiné typy tisku – digitální tiskárna totiž může tisknout to, co chcete, klidně každou jednu lyži jinou.
Jenže znáte to. Lyžařské firmy potřebují optimalizovat procesy, lyže se dnes – samozřejmě až na výjimky – nevyrábí ručně, nýbrž ve velkých sériích, kde každá anomálie a odlišnost, každý zásah do procesu, hrozí problémem neadekvátních rozměrů. Do velkovýrobních procesů se lyže se zákazníkovým designem prostě takřka nedají implementovat. Pro „custom“ lyže je prostě nezbytná menší výrobna, která je schopna, třeba mezi unifikované série, vložit i výrobu jednoho či více speciálních kusů. A takových moc není.

Znáte už tu svoji lyži?

Píšeme to i na jiném místě tohoto časopisu – lyže, jejich konstrukce se stabilizují, a to proto, že se limitně blíží konci svého vývojového procesu, jednoduše že už jsou prostě tak dobré a zralé, že je jen těžko jde dále vylepšovat. Firmy už nemění své modely rok co rok, ale třeba za dva tři roky – a to jsou pořád ovlivněny setrvačností svých někdejších přístupů a tlakem marketingových oddělení, aby pořád nabízely něco nového. Rozumné by ale přece bylo vyrábět lyže podobně jako auta – nabídnout je trhu v tu chvíli, kdy vyvinu skutečnou novinku.
Co si z toho může vzít zákazník? Pokud objeví nějakou lyži, které propadne, může po té samé sáhnout poté, co mu ta původní odejde (ano, lyže s časem a používáním degradují a ztrácí potřebné mechanické vlastnosti). Podobně tento „pomalejší“ režim dost pomůže k přehlednosti nabídky, protože zákazník bude lyže dlouhodobě znát a vědět, co od nich může očekávat. A právě tato skutečnost může nahrávat lyžím se zákaznickým designem: pokud objevíte tu pravou, za pět let, co ji ojezdíte, si můžete pořídit tutéž, ale třeba v takovém designu, který vás bude obšťastňovat další úrovní radosti.

Lusti jde do toho

Kdo se o lyže s vlastním vzhledem někdy zajímal, zabrousil patrně k Lusti, případně ke Sportenu. Novoměstská továrna, dnes už Kästle, ale posunula svůj charakter a globální význam, takže na individuální zakázky již dnes nemá kapacitu. Možná právě proto ucítil o to větší šanci žacléřský výrobce Lusti. A nabídku lyží se zákaznickým designem propracoval v unikátní koncept, v němž, pozor, nejde jenom o obrázek, ale i o ostatní prvky lyže: V Lusti si můžete vybrat typ struktury svrchní fólie (která dělá s lyží divy), jednu z devíti barev bočnic, k tomu dokonce model a barvu vázání a nakonec i potisk skluznice! A to už si dokážete poskládat extra parádní kousek.
Lusti poskytuje pro zákaznický design všechny své modely, takže si vhodnou lyži vybere skutečně každý. Kdo už Lusti zná a značce propadl, může si pro příště nechat udělat lahůdku jen a jen pro sebe. Nebo pro kamaráda, manželku…

Využijte grafika

Lusti hodlá nabízet dvě možnosti, jak si zakázku zadat: buď se zcela vlastním designem, který zpracuje a dodá váš grafik (není to věc pro úplné amatéry), anebo nabízí služby svého grafika, Jiřího Prokopce (rozhovor s ním jsme publikovali loni a přečíst si ho můžete na www.snow.cz/clanek/6150). Stojí to něco navíc, ale my vám tuto variantu velice doporučujeme. Připravit design na lyže totiž nese tolik specifik, že se do pasti může chytit i grafický machr. Jirka naopak má s tvorbou designu na lyže dlouholeté zkušenosti, ale hlavně, dokáže kombinovat doplňky jako bočnice, vázání, horní struktury… tak, aby k sobě dokonale pasovaly. Nemusí nic studovat, prostě to zná. Stejně jako technologická specifika, která také mohou nevhodně vytvořenou grafiku potenciálně znehodnotit.

Nejen pro jednotlivce, i pro skupinu

V podmínkách Lusti, rodinné firmy, která je flexibilní a s objemem výroby, který umožní hrát si s takovými specialitkami, se zdá podobný koncept jako velmi potenciální. Nejde totiž jen o jednotlivé kousky pro tatínky, když mají jubileum. Vlastní design mohou ve větších sériích využívat i firmy a instituce, jako už tak učinily třeba Policie ČR nebo Horská služba. Jak by se vám třeba líbil učitel lyžování, který jezdí na lyžích s logem lyžařské školy…

Dýha nebo gravírování

Nejen Lusti vám udělá lyže na míru, ale právě Lusti dokáže pracovat s konvenčním designem. Pokud chcete jít jinou cestou, třeba volit raději dýhu, můžete se obrátit na ještě menší výrobce. Například značka Choc nabízí vysokou míru individualizace lyží, a to i podle požadavků na jízdní vlastnosti. Pak tady máme garážové mistry, Forest skis, jenž vyrábí v pražské Chuchli (velká reportáž o pár stran vpředu), Západočecha Mad Bird Skis nebo Bear Skis z jihočeských Trhových Svinů (více dále). Pokud chcete opravdu luxusní kousek, můžete si nechat vygravírovat logo nebo motto do kovového svršku kteréhokoli modelu Volant.

Unikátní můžete mít i hole!

One Way GTX 14: první lyžařská hůlka s vlastním designem Nově máte od letoška možnost sestavit si i vlastní lyžařské hole, kterou si s nikým nesplete a které sednou do vašeho barevného stylu. S vlastním obrázkem nepočítejte, je to skládačka z různě barevných madel, hliníkových těl holí pásků a talířků. Po výběru komponent je upravena délka přesně podle potřeb jedince, a tak můžete mít esteticky i funkčně dokonalou lyžařskou hůlku. Není to navíc nijak drahé, odhadovaná cena je 65 euro.