SNOW tour 2022 - RHB.mp4 from SNOW.cz on Vimeo.
Rhétská dráha je největší soukromá železniční společnost ve Švýcarsku a dopravu provozuje v kantonu Graubünden, což je nám nejbližší švýcarský kanton. Tratě Rhétské dráhy tak vedou kolem švýcarských skvostů jako jsou ledovce, viadukty, horská jezera, proslulá města, věhlasná lyžařská střediska nebo běžkařské trasy zasazených hluboko v horách. Vlak vás tu doveze za nejrůznějšími sportovními aktivitami, za dobrým jídlem, ale rozhodně není žádná ostuda jednoduše nevystoupit a nechat se jen vézt a kochat se pohledem na švýcarská panoramata.

My jsme se tentokrát zaměřili na úsek Svatý Mořic – Alp Grüm, který je z hlediska zimních zážitků jedním z nejpestřejších. Začali jsme tedy v samotném Svatém Mořici, ovšem ještě než jsme nastoupili do vlaku, podnikli jsme procházku po této okázalé kolébce zimního turismu. Městečko snoubí honosnou atmosféru načančaných hotelů s drahými butiky se značkovou módou. Takový Bogner vás tu klidně může zanechat chladnými, co se suvenýrů týče, navštivte raději obchod s luxusními čokoládovými pralinkami Läderlach, protože to je zkrátka nebe v puse.

Ve Svatém Mořici můžete naskočit buď na ikonický vlak Bernina Express nebo na kterýkoli jiný červený vláček Rhétské dráhy a vyrazte směrem na Tirano, respektive na slavný průsmyk Bernina. Sportovci můžou ovšem už v nedalekém městečku Pontresina vystoupit a vrhnout se do běžkařských stop.

Okolí Svatého Mořice totiž nabídne až 200 km upravovaných běžkařských stop, které vás tu provedou romantickými údolíčky nebo přímo kolem ledovců. Pokud nemáte svou vlastní výbavu, můžete si ji zapůjčit přímo v centru Pontresiny. Cenově nejpřívětivěji vychází půjčovna Fähndrich Sport, která nabízí i půldenní zapůjčení běžkařského setu, a to za 25 CHF (možné po 14 hod).

My se z Pontresiny vydali na populární trasu Pontresina-Morteratsch, která je dlouhá 5,5 km a zkušenému běžci nezabere ani hodinku. Stopa je tu pro klasiku i pro skate a je zakončená přímo ve stanici vlaku Morteratsch, kde můžete jednoduše naskočit na vlak a svézt se zpět do Pontresiny. Čekání na vlak si tu můžete zkrátit posezením na prosluněné terásce s občerstvením.

Ze stanice Morteratsch se dá ovšem pokračovat hlouběji do údolí, a to přímo až k čelu ledovce Morteratsch, který stéká po úbočí jediné graubündenské čtyřtisícovky Piz Berniny. Také tady je možné běžet klasiku i skate a po celou jízdu se vám tu naskýtá překrásné panorama zasněženého údolí a majestátné ledovcové masy v pozadí.

Okruh má kolem 5 km, a zatímco směrem k ledovci neustále a nenápadně stoupáte, od ledovce zpátky prakticky není potřeba ani píchnout a svezete se zpátky až k vlakové stanici.

Pro milovníky klasicky se nabízí ještě jedna trasa, a tou je běžkařská stopa z Pontresiny do údolí Val Roseg. Trasa má 7,2 km a také tady se údolím spíš stoupá, ale mnohem pozvolněji než k ledovci Morteratsch. Opět jde ale o trať zasazenou do pohádkového prostředí, kde malebné údolí kontrastuje s hlavními vrcholy berninského pohoří Piz Morteratsch (3 751 m) a Piz Corvatsch (3 451 m).

Až doběžkujete, můžete vlakem Rhétské dráhy pokračovat dále po trase, a to až do stanice Diavolezza, kde můžete běžky vyměnit za sjezdovky a oddat se rytmu carvových oblouků na ledovci Diavolezza. Vlak tu zastavuje přímo pod nástupní stanicí velkokapacitní kabiny, ke které nás pohodlně vyvezl pojízdný pás.

Páteřním dopravním prostředkem je tu tedy zmíněná kabina, která lyžaře na ledovec vyváží ve 20 minutových intervalech, v nejhornějším patře střediska pak operuje ještě jedna sedačková lanovka.

Středisko tedy co do počtu sjezdovek a lanovek patří spíš k těm menším, nicméně délka tratí a jejich členitý profil by mohly zaujmout nejednoho sportovního lyžaře. Nám se tu hodně líbila hlavní trať z nejvyššího bodu Sass Queder (3066 m) až dolů k nástupu na kabinu, což se dá nazvat jako takové „sportovní-safari“, neboť se tu střídají rychlé červené padáčky s panoramatickými úseky lemující vrstevnici, odkud se nabízí až pohádkové výhledy na zasněženou krajinu berninského průsmyku.

Lyžaři-cestovatelé jistě uvítají okružní trať č. 31 měřící 10 km, což je nejdelší ledovcový sjezd ve Švýcarsku, který vás po ledovci Morteratsch dovede do stejnojmenné železniční stanice, odkud se červeným vláčkem dostanete zpět na Diavolezzu, neboť v ceně skipasu máte i vlaky Rhétské dráhy na trase Svatý Mořic-Alp Grüm. Než se ovšem rozjedete, užijte si výhled přímo před vámi na zmíněnou čtyřtisícovku Piz Berninu (4 049 m), kterou máte od výstupu kabinky na Diavolezze jak na dlani.

Pokud si chcete nasázet jízdu za jízdou, můžete využívat horní sedačkovou lanovku, na kterou nebývá fronta a obsluhuje sportovní červenou sjezdovku, která ve své horní části nabídne další dvě sportovní varianty. Tato část je dokonce v provozu celoročně. Nás Diavolezza zaujala nejen sjezdovkami a ledovcovými výhledy, ale také dostatkem prostoru na tratích, které byly takřka poloprázdné.

Až omrzí veškeré sportovní aktivity, nechte se jen tak vézt Bernina Expressem či jiným vlakem Rhétské dráhy, protože panoramata lemující průsmyk Bernina berou dech i přímo ze sedadel vlaku. Kouzelný pohled na zapomenutý zimní svět se vám naskytne zejména kolem zamrzlého jezera Lago Bianco, které budete míjet ve stanici Ospizio Bernina – nejvýše položené stanici Rhétské dráhy ležící ve výšce 2 253 m, a tak se ji přezdívá střecha Rhétské dráhy.

My se nechali dovézt až na nádražíčko Alp Grüm (2 091 m) do tamní nádražní restaurace, která je dostupná jen a pouze vlakem Rhétské dráhy. Na tomto místě se už o slovo hlásí i blízká Itálie, a to nejen mluvou, ale také v jídelním lístku. Stanice je populární nejen díky 180 stupňové zatáčce železnice, ale také kvůli romantickému výhledu na ledovec Palü přímo z prosluněné terasy restaurace. Na tomto místě se dá dokonce i přespat v útulném pokojíčku.Tip na ubytování:

Na nocleh jsem si vybrali hotýlek Cambrena přímo nad stanicí Ospizio Bernina, který nás zaujal nejen strategickou polohou přímo v průsmyku Bernina, ale také výbornou kuchyní, ze které bych vyzdvihla výborné švýcarské fondue. Pokud se podíváte z okna tamního pokojíčku přes den, naskytne se vám luxusní výhled přímo na jezero Lago Bianco s horským pozadím v hlavní roli s ledovcem Cambrena, pokud se z okna podíváte v noci, připravte se na nevídaně zářivou hvězdnou oblohu s absolutním tichem „made by Switzerland“.


SNOW tour TIP 2022 - Hotel Cambrena Swiss from SNOW.cz on Vimeo.
Rhétské dráhy v kostce:

Informace o Švýcarsku https://mojesvycarsko.com/…hetska-draha
Web Rhétské dráhy https://www.rhb.ch/cz/home
Ceny jízdného https://www.rhb.ch/…-abonnemente
Bernina Express https://mojesvycarsko.com/…nina-express
Swiss Pass https://mojesvycarsko.com/…l-system-sts
Spoje ČR-Švýcarsko https://www.cd.cz/…ropy/-27010/
Diavolezza https://www.diavolezza.ch/
Hotel Alp Grüm https://www.alpgrum.com/Ve Švýcarsku jsme jezdili na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.