SNOW tour 2022 - Muttereralm from SNOW.cz on Vimeo.


Muttereralm se tyčí přímo nad Innsbruckem a jeho dvěma nástupními místy jsou vesničky Mutters a vzdálenější Götzens. V obou případech zaparkujete zdarma a snadno přímo u nástupní stanice kabinkových lanovek, které tu tvoří páteřní dopravu pro sjezdovky spouštějící se kousek pod vrcholem hory Pfriemesköpfl (1 887 m).

Muttereralm má spíš rodinný charakter, na druhou stranu tamními sportovními svahy by neměl pohrdnout ani zkušenější lyžař, který upřednostňuje prostor na sjezdovkách před velkými safari okruhy. Je tedy pravda, že areál jsme navštívili v týdnu, nicméně obecně tu platí, že většina lyžařů cestuje údolím dále za ledovci a menší střediska okolo tak často utečou pozornosti. „Nejostřejší“ sjezdovkou je tu černá Rennstrecke, která je sice oproti jejím kolegyním docela krátká, ale za to vás hned po startu „vyšle“ na nekompromisně rychlý prudký padák.

Mojí favoritkou areálu se stala červená sjezdovka č. 5 Götznerabfahrt, která je příjemně členitá, na své délce prostřídá prudší i mírnější pasáže, občas se zakroutí do lehké zatáčky, aby vzápětí nabídla carvovací letiště. Tahle svižná pista nás dovedla až do údolí k vesničce Götzens, kde se dá bezprostředně po tomto sportovním výkonu osvěžit radlerem ve stylovém baru přímo u nástupu na kabinku.

Nejdelší sjezdovkou střediska je modrá trať č. 1 Familienabfahrt, která měří úctyhodných 4,2 km a na některých místech by se nemusela stydět na červené označení. I když je úvod sjezdovky spíš vlažnější, tak prostřední pasáž vám lyže rozhoupe do pohodových carvových oblouků. Pokud dáte sjezdovku na jeden zátah, tak se pro vás možná rázem ze sjezdovky vytratí přívlastek „Familien“, protože nakroužit 4,2 km obloučků si trochu říká o kondičku, nicméně pohodovým lyžařům doporučuji využít na pauzu místa s výhledem na Innsbruck.

Tahle sjezdovka je ovšem úplně v pohodě zvládnutelná i pro malé děti, koneckonců jedinými návštěvníky v týdnu tu kromě skiapinistů šlapajících nahoru podél sjezdovky byly jen lyžařské kurzy, na které jsme tu nejčastěji narazili ve spořádaném „hadím uskupení“ ať už na cvičném svahu Almbodenabfahrt s talířovým vlekem nebo právě na této modré sjezdovce Familienabfahrt. Obě trati sjížděly děti s naprostým přehledem.

Kdyby se vaše dítka přece jen ještě necítila na takto dlouhou sjezdovku, můžete jej doprovodit do dětského lyžařského parku u výstupu kabinkové lanovky Muttereralmbahn, kde můžou využívat zastřešený pojízdný pás a cvičná svah se slalomovými zvířaty. Výhodou je, že na děti v pohodě uvidíte i z venkovní terasy přilehlé hospůdky Muttereralm.

Hospůdka Muttereralm je osvědčeným tipem, kam v areálu na oběd. Zatímco ve vnitřních prostorech se budete cítit příjemně díky útulnému interiéru v klasickém rakouském stylu, na venkovní terase zas díky výhledu na hory. Hlad se tu dá zahnat tradiční kuchyní jako je „šnitzl“ s hranolkami (16,50 eur), nám tu však velmi zachutnali křupavé batátové hranolky (8,10 eur). Nejde o žádnou malou přílohu, ale se svou velkou porcí a dvěma dipy o plnohodnotný oběd. :-)

Takovým „must-visit“ místem na Muttereralmu je ale rozhodně bar Siglu u výstupu kabinkové lanovky Nockspitzbahn v nejvyšším bodě střediska. V místě, kdy výš už to nejde, je zasazený prosklený bar ve tvaru iglú s nápaditým interiérem, teráskou s kožešinami a lehátky vyskládanými přesně tak, abyste měli ten nejlepší výhled a zároveň byla vaše tvář nastavená vstříc slunečním paprskům. Jestli byste se měli tedy v areálu občerstvit jen jednou, pak je to určitě právě tady.

Na Muttereralmu platí stejně jako v jiných areálech Tatry Mountain Resortu kartička Gopass, se kterou si můžete skipas koupit výhodněji online dopředu a pak už jdete rovnou k turniketu (pokud ji nemáte, tak první si vyzvednete přímo na pokladně). V současné době si ovšem můžete zakoupit celodenní skipas na Muttereralm za 265 Kč, a to na www.skipasomat.cz, takže můžeme mluvit o takovém aktuálně nejlevnějším lyžování v Alpách.


Muttereralm v kostce:

Vzdálenost z Prahy 6 hod.
Celodenní skipas dospělí (1957-2002) 42 eur
Celodenní skipas mládež (2003-2005) 33,50 eur
Celodenní skipas děti (2006-2015) 29,50 eur
Celodenní skipas senior (od r. 1956) 38 eur
Celodenní skipas malé děti (do r. 2016) zdarma (v doprovodu rodičů)
Provozní doba lanovky 9:00–16:00
Webové stránky www.muttereralm.at/cz
Parkování zdarma při koupi skipasu nebo 6 eur / den u kabinkových lanovek v Mutters a Götzens

Na Muttereralmu jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.