Säntis odedávna přitahoval pozornost turistů i domácích obyvatel, vždyť z jeho vrcholu je překrásný výhled do šesti zemí na alpské vrcholy od Zugspitze přes Glarnerské a Bernské Alpy až po pohoří Jura ve Francii a a také samotný vrchol je nepřehlédnutelnou dominantou této oblasti. Turistické využívání Säntisu má dlouhou tradici – již v roce 1846 zde byl postaven jednoduchý příbytek z prken. O necelých čtyřicet let později zde byla již zřízena kamenná budova meteorologické pozorovací stanice.


85místná kabina v dolní stanici Schwägalp

Podstatně intenzivnějšího turistického využívání se ovšem Säntis dočkal v roce 1935, kdy zde byla postavena visutá lanová dráha, třetí svého druhu ve Švýcarsku. Výchozím bodem se stala osada Schwägalp v nadmořské výšce 1 361 m n. m, která je spojena silnicí se Sankt Gallenem a oblastí Toggenburg. Dalším bouřlivým rozvojem prošel Säntis v 70. letech minulého století. Tehdy byla lanovka kompletně rekonstruována - pro představu, původní 35místné kabiny nahradily nové 100místné a přepravní kapacita se i díky vyšší rychlosti nové lanovky více než zečtyřnásobila. Především zde v té době ale byla vybudována rozsáhlá víceúčelová budova, ve které je umístěna horní stanice lanovky, restaurace, prostory pro návštěvníky, ale také telekomunikační provozy, kaverny s parabolickými anténami a kompletní infrastruktura. Dominantou vrcholu je pak vysílač, který měří v současnosti 123 metrů.


Míjení protijedoucí kabiny

Postupně byla dále modernizována i lanovka, která v roce 2000 dostala nové panoramatické kabiny. Jejich kapacita byla pro maximální pohodlí cestujících při stejné ploše kabin snížena na 85 osob. Jak Säntis, tak Schwägalp leží doslova v centru sítě nejrůznějších turistických tras. Na své si tak přijdou jak milovníci nenáročných procházek, tak nároční turisté. Velmi vyhledávaný je zde rovněž nordic walking. Přímo ze Schwägalpu vychází také celkem šest vzájemně propojených tématických naučných stezek, označovaných jako NaturErlebnispark a vybavených řadou informačních tabulí. V Schwägalpu se nachází rovněž alpská sýrárna, kde si mohou návštěvníci od začátku května do listopadu prohlédnout tradiční výrobu švýcarského sýru.


Pohled z horní stanice na trasu lanovky s přijíždějící kabinou