Val Gardena je světoznámé lyžařské středisko, které je jedinečné svým velkolepým panoramatem vytvořeným nezaměnitelným horským masivem Sasso Lungo a samozřejmě proslulou Sellou. Tyto vrcholy byly kdysi v prehistorické době atoly, když byla Val Gardena ponořena v korálovém moři. To, co dělá Val Gardenu tak jedinečnou, je právě její geologický původ: nejkrásnější hory Dolomit se tyčí tam, kde se dříve otevíraly mořské propasti. Díky této geologické zvláštnosti se Dolomity v roce 2009 zapsali na Seznam světového dědictví UNESCO.

Ve Val Gardeně se milovníci zimních sportů mohou těšit na 500 km propojených sjezdovek, moderními vleky, 30 km upravených zimních turistických tras a 115 km běžkařských tras. Val Gardenu mohou návštěvníci objevovat pěšky, na lyžích, na saních nebo si můžou jen tak v klidu odpočinout u bazénu. Zimní sezóna na svazích Val Gardeny, která byla několikrát vyhlášena nejlepší lyžařskou oblastí v Dolomitech a v Itálii, začíná 3. prosince 2022 a končí 11. dubna 2023.

Aktivní a pestrá zimní dovolená ve Val Gardeně

Kromě sjezdařů si na své ve Val Gardeně přijdou také běžkaři, pro které je zde upravováno 115 km tratí. Skvělou polohu má běžkařské centrum na Monte Pana nad Svatou Kristinou, kde dostatečná nadmořská výška zaručuje mimořádnou kvalitu 35 km běžkařských tratí, které jsou určeny pro bruslaře i klasické lyžaře. Ideální podmínky najdou rekreační lyžaři na moderní, osmikilometrové okružní trati na Palusc-Wiesen.

Skvělým místem pro zimní turistiku nebo výlety na sněžnicích je údolí Vallunga. Krásná cesta vede po Via Crucis, tedy po křížové cestě s 15 zastávkami, a dále kolem zříceniny hradu Wolkenstein do Vallungy. Křížová cesta byla vytesána ze surových kmenů švýcarské borovice a představuje světově proslulé umění a řemeslo Val Gardeny.

Zkrátka ve Val Gardeně nepřijdou ani sáňkaři, kteří se mohou těšit na několik sáňkařských drah ve Val Gardeně, mezi nimiž je i nejdelší sáňkařská dráha v Dolomitech. Ultramoderní lanovka Rasciesa vás vyveze ze St. Ulrich nahoru do Rasciesy do výšky 2 200 metrů za pouhých osm minut. Zde se nachází nejen vstup do přírodního parku Puez-Geisler, ale také výchozí bod šest kilometrů dlouhé sáňkařské dráhy v Dolomitech. Sáňky si lze za malý poplatek zapůjčit na místě.

Novinky pro zimní sezónu 2022/23

  • Černá sjezdovka La Ria, která se spouští v délce 1 kilometru od horní stanice gondoly Dantercepies a překonává 310 výškových metrů dolů do údolí. Maximální sklon: 52 %. Čistý adrenalin koluje v žilách i skutečným profíkům!
  • Bývalý přírodní sjezd Pilat mezi skalnatými lesy z Alpe di Siusi do Ortisei byl pečlivě přebudován a nyní se prezentuje jako velkolepý, klikatý 4 670 m dlouhý lesní sjezd (převýšení 778 m a průměrný sklon 34 %) s jedinečným výhledem na celou Val Gardenu.
  • Speciálně vyškolení stevardi na údolních stanicích, na výdejnách skipasů a na sjezdovkách poskytují informace a pomáhají vyhnout se davům.
  • Dolomiti Superski je od loňské zimy italským zástupcem mezinárodní asociace skipasů IKON Pass se sídlem v USA. Držitelé Ikon Pass mohou lyžovat ve 47 lyžařských areálech po celém světě bez omezení, včetně Dolomiti Superski (dále například v Kitzbühelu a Zermattu). Více na www.ikonpass.com
  • Za 3 hodiny na svazích Val Gardeny s letem do Bolzana se Skyalps. Letiště Bozen Bolzano Dolomiti (BZO) (40 km od Val Gardeny) nabízí denně několik letů do a z Jižního Tyrolska. Plánovaná letová spojení jsou z Düsseldorfu, Berlína, Hamburu, Curychu, Londýna, Antverp, Kodaně a Billund do Bolzana. Následný transfer do Val Gardeny trvá jen 45 minut.

The Legendary 8

Každá sjezdovka ve Val Gardeně má svůj příběh, některé mají dokonce i významnou historii, jako například sjezdovky, na kterých se v roce 1970 konalo Mistrovství světa v lyžování. The Legendary 8 představuje 8 legendárních sjezdovek, které jsou jedněmi z nejkrásnějších a nejvýznamnějších sjezdovek Dolomit. Dohromady dají až 36 km a všechny mají společné to, že jsou dobře perfektně připravené a nabízejí působivé panorama legendárních Dolomit.

Konkrétně jde o sjezdovky Saslong, Cir, Ciampinoi č. 3, Bravo, Falk, Gardenissima, La Longia a Pilat (otevření v zimě 2022). K tomuto nyní existuje dokonce aplikace, pomocí které můžete sbírat body a vyhrát cenu. Účast je velmi snadná; vše, co potřebujete, je smartphone s podporou NFC.

Informace pro hosty

S bezplatnou aplikací Val Gardena pro Apple a Android si můžete zorganizovat dovolenou na místě i z domova. Aplikace nabízí funkci vyhledávání dostupnosti pokojů ve všech ubytovacích zařízeních, seznam akcí, novinky, informace a údaje o počasí v reálném čase, webové kamery, přehled otevřených výtahů a fotogalerii a videogalerii.

Stáhnout APP Android
Stáhnout APP iOS

Více informací o středisku najdete na webových stránkách www.valgardena.it nebo Facebooku, Twitteru a Instagramu

#valgardena #postcardfrom­valgardena

Valgardena Winter 2023.mov from SNOW.cz on Vimeo.