*Zpracováno na základě originálního textu Jerryho Krejzara pro Sydney Morning Herald *

Ke konci roku 1948 unikli čtyři Češi z bezprostředního područí totalitního komunismu, který zahalil jejich vlast – poválečné Československo. Nejprve Tony Šponar, pak Frank Příhoda a Karel a Saša Nekvapilovi. Odděleně se vydali do Svatého Antonu v Rakousku.

Český národní lyžařský mistr Tony Šponar uprchl z Prahy těsně po Vánocích v roce 1948 v džípu z druhé světové války. Karel Nekvapil a Frank Příhoda unikli na běžkách, kdy tiše překlouzali po zamrzlé vodní hladině Staňkovského rybníka. A v zimě 1949 Saša Nekvapilová jednoduše opustila reprezentační výpravu na nádraží v Curychu při návratu ze závodního srazu v Grindelwaldu.

Toto kvarteto pak, aby vyšlo s penězi, využívalo džíp jako lyžařský vlek v přilehlé lyžařské vesnici St. Christoph am Arlberg (který je mimochodem dodnes domovem Bundersportheimu, tréninkového centra rakouské lyžařské federace).

Tento improvizovaný vlek provozovali až do Velikonoc roku 1949, potom Karel spolu s manželkou Sašou odcestoval s Frankem do Belgie. Tony odjel do Innsbrucku, aby si vzal svou anglickou snoubenku Lizzie, a všichni požádali o emigraci do Austrálie.

Legendární vlek využívající naviják válečného džípu provozoval Tony Šponar společně s Frankem a Karlem Nekvapílem v rakouském St. Christoph am Arlberg

Z Melbourne do Thredbo

Frank se v roce 1950 usadil v Melbourne a založil obchod s nábytkem. Ve věku 35 let Frank hrdě reprezentoval Austrálii v lyžařských závodech na zimních olympijských hrách v Cortině v roce 1956. Byl aktivním členem Viktoriánské lyžařské asociace, organizoval závody v Mt. Buller a v roce 1958 se stal jejím předsedou. V roce 1959 Karel a Saša založili jednu z prvních komerčních horských chat v Thredbo, ‚Sasha's Lodge‘, kam Frank pravidelně jezdíval. O 27 let později Frank prodal svůj podnik s nábytkem a v roce 1974 se do Thredbo přestěhoval a otevřel si obchod se suvenýry 'Franks Gifts' – ten vedl až do odchodu do důchodu v roce 2001.

Jakmile se Frank usadil, pokračoval v aktivním životě i v lyžování. Nikdy nepromeškal příležitost zapojit se do Thredbo komunity, byl inauguračním členem Thredbo Alpine Museum (dříve známého jako Thredbo Historical Society), kde působil jako viceprezident. V roce 2000 byl jeho přínos sportu oceněn nabídkou, aby v rámci zahájení ZPH v Sydney nesl olympijskou pochodeň, kterou v Thredbo zapálil na Village Green. A jako uznání za jeho zásluhy o zachování a zachování 163 let staré australské historie sněžných sportů byl Frank jmenován doživotním členem alpského muzea Thredbo. Až do své smrti pokračoval v péči o muzeum a jeho rozvoj a byl aktivním členem tamní komunity.

Nejstarší obyvatel a olympionik

Frank by 8. července dosáhl 102, a než se koncem roku 2021 přestěhoval do Melbourne, byl nejstarším obyvatelem Thredbo. A nehledě na místo pobytu byl zároveň nejstarší žijící olympionik v zemi. Ve stém roce Frankova života mu udělil český velvyslanec cenu „Gratias Agit“ za propagaci dobrého jména České republiky v zahraničí. V roce 2020 dostal vyznamenání „Snow Australia Medal“ udělované těm, kdo významně reprezentovali zemi ve „sněhových“ sportech.

Společnost Kosciuszko Thredbo Pty Ltd ocenila významný přínos ke kulturnímu a historickému životu Thredbo a podporu komunitě a převzala iniciativu na organizaci oslav Frankových 100. narozenin. Tak velkou událost prý Thredbo ještě nezažilo. Jedním z darů byla i sjezdovka s názvem Frank‘s Face. Mimochodem, tehdy o Frankovu jubileu informovala i australská veřejnoprávní televize – byl v Austrálii skutečnou legendou.

K pozdravům do lyžařského nebe se přidává i SNOW!