Nicméně jako vždy ty, kdo na Monínci nebyli poprvé, nepřekvapilo, že lyžařské podmínky byly i přes dvoutýdenní období oblevy lahodné. Velkozrnný sníh byl příjemné vodivý a oproti předpokladům i rychlý, takže zajížděné časy, přestože kvůli vždy unikátní trati nejsou přesně porovnatelné, byly rychlé jako v časech rychlého umrzlého sněhu. Finální směs konvenčního technického sněhu a ledových krystalů ze Snowfactory je prostě dlouhodobě stabilní a zábavná i v situaci, kdy kvůli okolnímu nezimnímu prostředí stojí lyžování někde u konce řady myšlenek, které k člověku spontánně doléhají. Jediným negativním dopadem teplé periody (a pravděpodobně i souběhu dalších závodů jinde) tak byl lehce menší počet závodníků - 52.

Jako v SP aneb nejlepší trať v historii

Skromná očekávání přebila nejen kvalita sněhové podložky, která poté, co se ojela sypká svrchní vrstva, zůstala v základu ledově pevná, díky čemuž nevznikla nepříjemná koryta. Velmi pomohla i stavba kurzu. Pavla Lipanského tentokrát doplnil jeho syn Tomáš, mimochodem ředitel posledního SP ve Špindlu (za organizátory moc děkujeme!), možná i díky jeho inspiraci se letos startovalo z pravé hrany sjezdovky, čímž se podařilo trati vtisknout nový, harmonický rytmus. I ten logicky přispěl k udržení kvalitní podložky a u závodníků vyvolal nejednu spontánní pochvalu stavitele trati. Nejrychlejší časy dosahovaly bezmála 55 vteřin, což svědčí o tom, že to i přes teplo venku (mohlo být něco kolem 6 stupňů) fakt frčelo.

Nejrychlejší jízda v podání dámy – Míša Kratochvílová si jede pro zlato. Na úvodní fotce je zase nejrychlejší muž – Radim Palán

Hladký průběh

Skromnější počet závodníků navodil příjemnou, takřka rodinnou atmosféru a přispěl k hladkém průběhu závodu, kdy se stíhaly všechny plánované časy. Takže po 52 prvních a 44 opravných jízdách postoupili do finále 4 nejrychlejší muži a ženy: Michaela Kratochvílová, Eliška Čápová, Petra Nová, Anežka Fáberová a Radim Palán, Tomáš Weber, Petr Urban a Petr Mudra.

A i ve finále se jízdní časy pořád zlepšovaly. Mezi ženami nakonec prolomila letitou smůlu několikrát čtvrtá Míša Kratochvílová (mimochodem, reprezentantka redakce SNOW – gratulujeme!), naopak mezi muži bral zlato jeden z pravidelných vítězů akce, rychlostní lyžař Radim Palán. Kompletní výsledky jsou ke stažení níže.

Mezi týmy pak jasně zvítězil s náskokem přes 8 vteřin tým Rychle a rovně složený z finalistů Radima Palána a Petry Nové a Petra Koudely, kterému finále uniklo o jedinou příčku a 39 setin vteřiny.

Jasně nejrychlejší tým tvořil vítěz, stříbrná žena a celkově pátý závodník

Vítěz nemusí být nejrychlejší

Lyžování v podání Dark SNOW ovšem není jen o časech, naopak nejšťastnějším účastníkem může být dokonce i ten, kdo jel nejpomaleji. Hlavní cena se totiž losuje. Tím šťastným byl tentokrát Tadeáš Trnka (jinak celkově desátý s časem 59.01), jenž si odnesl fungl nové Kästle, obřačky RX12 GS.

Los přiřkl tyto krásné nové obřačky Tadeáši Trnkovi

A jelikož se ve stejném duchu pojede Dark SNOW na Monínci i za rok, příště tím šťastným můžete být vy. Už teď se těšíme!

Výsledky:

Finálové výsledky ženy a muži

Celkové výsledky

Výsledky týmů

Fotografie:

Všechny fotografie z trati v plném rozlišení ke stažení najdete zde.

Fotogalerii z akce si můžete prohlédnout na SNOW.cz.

Speciální dík:

Levelsportkoncept - Kästle a Sporten

Technoalpin

Monínec - SNOW.cz - Big Shock