Tisková zpráva TMR (1. 3. 2023)

Slovenský rychlostní rekord na sjezdovce v Lomnickém sedle drží od března 2022 slovenský lyžař Michal Bekeš, který se po této tatranské sjezdovce řítil rychlostí 174,57 km/h. Po roce se Michal pokusil rekord vylepšit, ale nepodařilo se. „Měl jsem během jízdy na trati problém, protože mi zahranila vnitřní lyže. Nechci se na to ale vymlouvat. Byl to závod a je třeba každou tisícinu vteřiny dbát na to, aby se člověk nezranil a jízda byla ideální od startu až do cíle,“ řekl krátce po dojezdu do cíle Michal Bekeš. „Tím, že předevčírem nasněžilo, nový sníh nám prostě nedovolil jet rychleji. Škoda, protože ta sjezdovka je velmi dobře připravená a velmi rychlá. Nevadí, za rok to zkusíme opět,“ doplnil nejrychlejší Slovák na lyžích, který se v Lomnickém sedle připravuje na Mistrovství světa ve francouzském Vars, kde se pokusí spolu s dalšími závodníky překonat světový rekord 254 km/h.

Kromě Michala Bekeše nechyběl na startu ani zkušený Radim Palan, první Čech v historii, který vyhrál závod ve Speedski. „V závodním lyžování je to většinou tak, že čím lépe si člověk pamatuje cestu dolů, tím pomaleji jede. Říká se sice "nahoře vypnout mozek a dole ho zapnout", ale v tomto sportu to rozhodně neplatí. Je to všechno o preciznosti. Je to takový sprint, ve kterém si člověk nemůže dovolit chybu. Protože padat v těchto rychlostech – a to ve svěťáku jezdíme přes 200km/h – tam si člověk nemůže dovolit chybu,“ prozradil Palan. Podle něj o úspěchu v takových závodech rozhodují drobnosti. „Nedůležitější maličkost kromě vyladěné aerodynamické pozice je umění držet lyže na plochách a hrát si s rizikem. Neboť pokud držíte lyže na plochách, tak ty lyže neustále zrychlují, zároveň ale plavu a mohou se splašit, proto je důležité držet je pod kontrolou,“ vysvětlil Radim.

Závodníkům při pokusu o překonání Rekordu Tater přímo na místě drželi palce i primátor Vysokých Tater Jozef Štefaňák a primátor polského Zakopaného Leszek Dorula. I když pokus o překonání rekordu tentokrát nevyšel, ve Vysokých Tatrách jsou připraveni jej za rok zopakovat. „Michalův nápad s překonáním rekordu Tater se nám velmi líbí a jelikož Tatranská Lomnice a Lomnické sedlo jsou jeho domácím střediskem, chtěli bychom z této akce vytvořit tradici. Tato výjimečná sjezdovka nabízí pro trénink nejrychlejších lyžařů velmi dobré podmínky a budeme rádi, pokud se i za rok setkají závodníci ze Slovenska, Polska a Česka a pokusí se rekord Tater překonat a posunout ho ještě dál,“ uzavřel slunečný den na nejvýše položené sjezdovce na Slovensku ředitel lyžařského střediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský.

Dosažené rychlosti

Předjezdci, lyžaři: Patrik Kolesár 150,96km/h; Marel Dolák; 143,05km/h

Snowboard: Boris Karolčík (SK) 117,16 km/h

Lyžaři: Michal Bekeš (SK) 171,44km/h; Radim Palán (CZ) 169,81km/h; Petr Urban (CZ) 167,09km/h; Edvard Foldyna (CZ) 166,57km/h; Dariusz Duda (PL) 164,88km/h

Amatérští lyžaři, kteří milují rychlou jízdu, mohou své síly poměřit 11. března na Štrbském Plese, 18. března v Tatranské Lomnici a 25. března v Jasné na akci Hero Season Trophy Tour, amatérských lyžařských závodech o trofej hrdiny zimní sezóny. Na každém závodě bude ze všech účastníků vylosováno několik výherců zajímavých cen, mezi kterými nebude chybět sezónní skipas Šikovná sezónka, pobyty v hotelech TMR, skipasy, vstupy do vodních parků a další věcné ceny.