Za redakci SNOW se testu zúčastnila Pavlína Hájková, aktivní skialpinistka, a Tomáš Binter, profesionální fotograf.

Testování naslepo

„Slepý“ test byl rozdělen do tří kategorií. Pánská sekce testovala ve dvou dnech dvě kategorie rozdělené na lyže do šířky 86 mm a nad 88 mm pod patou. Dámská sada byla pouze jedna, takže druhý den mohly dámy otestovat i lyže z pánské/unisex kategorie. Každá skupina testovala denně kolem dvanácti párů lyží, a testeři tak měli "plné nohy práce".

Změna v konceptu: unifikované vázání

Na rozdíl od minulého ročníku byly všechny testované lyže opatřené jednotným lehkým pinovým vázáním s brzdičkou. Každý jezdec využíval své vlastní skialpinistické boty, na které byl zvyklý. Testeři se tak mohli soustředit výhradně na vlastnosti lyže a nebyli rozptylováni změnami ve zbytku výbavy.


Testování s jednotným vázáním - jde o poměrně problematický bod, na jednu stranu dává smysl testovat na jediném druhu vázání, ale také testovat lyže s takovým vázáním, které výrobce dodá jako nejvhodnější k danému modelu.

Testování probíhalo na vyhrazené sjezdovce, aby bylo docíleno pokud možno totožných testovacích podmínek pro každý pár lyží. V polovině sjezdovky byla zajištěna dráha, na které účastníci otestovali každé lyže i pásy v krátkém stoupání. Na každý zkoušený pár připadala pouze jedna testovací jízda. Přes kvalitní organizaci se sněhové podmínky během testu znatelně měnily. Po první hodině jízd po manšestru se přirozeně povrch sjezdovky zhoršoval, a tak i vnímání vlastností lyže mohlo být rozdílné v průběhu dne. Druhý den napadlo několik centimetrů čerstvého prašanu, a tak bylo možné vyzkoušet lyže i v místech, pro které byly lyže stvořeny a vedle testovací sjezdovky se vydat do prašanu.

Šest hodnotících kritérií

Při testu se hodnotí šest kritérií: Manipulace a funkčnost pásů, dlouhý a krátký oblouk, klid lyže při jízdě, jízda po hraně a celkový dojem. Aby testeři nepoznali, kterou lyži mají na nohou a nebyli tak ovlivněni preferencí značky, byly testovací páry pod jednotným černým maskováním. Kdo se ale ve značkách a typech lyží vyzná, pravděpodobně stejně značku odhalí. Nehledě na to, že zakrýt logo na pásech, či skluznici je prostě nemožné. K určení konkrétního typu lyže to však nestačí, a tak to nepovažuji za velký nedostatek. Věříme, že ostatní testující, stejně jako my poctivě zapisovali body dle svých pocitů a vjemů, nehledě na značku. V odpoledních hodinách se zvlášť hodnotil i design. Každý z účastníků vybral v každé kategorii tři designově nejpřitažlivější lyže dle svého osobního vkusu.

Dámská sada podruhé

Kvůli mé malé noze jsem druhý den nemohla testovat pánskou kategorii: velikost mé boty nevycházela do rozteče vázání. Otestovala jsem si proto jen tak pro sebe dámskou kolekci znovu. Podmínky mezi jednotlivými testovacími dny byly znatelně rozdílné – manšestr vydržel až do půlky testovacího dne, sníh byl lehčí a sjezdovka vydržela nerozježděná. Vlastně nepřekvapivě jsem zjistila, že obecně všechny lyže hodnotím pozitivněji, než tomu bylo předchozího dne při horších podmínkách. Zvláště lyže, které jsem hodnotila jako hůře ovladatelné v rozježděné sjezdovce najednou excelovaly v dlouhém oblouku a celkovém dojmu. Přirozeně. V těžkém, mokrém a neupraveném terénu se těžší a pevnější lyže prostě hůř ovládají, naopak v rychlosti na rovném povrchu podrží.

Problematické kritérium testu

V testu mi chybělo kritérium zohledňující váhu, a tedy to, jak je lyže vhodná ke stoupání. Na to doplácí zejména lehčí a užší typy lyží, které jsou často ve sjezdu obecně hodnoceny hůř. V kolekcích nebylo rozlišeno, zda je lyže předurčena spíše pro snadné stoupání, nebo kvalitní sjezd. Je tedy škoda, aby lehké lyže vyšly z testu s horším hodnocením kvůli tomu, že nebylo možné jejich přednosti zhodnotit.

Celkově testovala lyže asi dvacítka lyžařů v každé skupině a byli mezi nimi lyžařští novináři i hvězdy skialpinistického sportu jako například Markus Kroell. Test považuji za komplexní zkoušku sjezdových vlastností lyží, a z hlediska objektivity už nejde o moc lépe nastavit. Ačkoliv rozdílné sněhové podmínky mohou být zavádějící, zkušení jezdci je dovedou v hodnocení zohlednit.

Výsledky testu přineseme v tištěném časopise SNOW v příští sezóně. Na webu mezitím najdete výsledky loňského testu skialpových lyží, kterého se redakce SNOW rovněž účastnila.