Článek vyšel v časopise SNOW 144 (únor-březen 2023).

Každá cesta na Island začíná i končí v nevelkém hlavním městě – Reykjavíku. Má příjemnou skandinávskou atmosféru a stojí za to se zde před dalším putováním na chvilku zastavit, načerpat potřebné informace i inspiraci. Ačkoliv je vnitrostátní letecká doprava na ostrově velice rozšířená a pro místní zcela přirozená, je lepší na lyžařskou výpravu vyrazit pronajatým autem. Island je doslova rájem offroadů všech možných velikostí, a i když jsou v zimním období neschůdné vnitrozemské cesty uzavřeny, vyplatí se na výpravy i po těch dostupných volit spolehlivý vůz opatřený pneumatikami s protiskluzovými hřeby. Podmínky na silnicích se totiž mohou často a rychle měnit, takže pořádné auto oceníte i při každodenním přejíždění na nástupní místa lyžařských túr.


Ideální období pro návštěvu Islandu s lyžemi se řídí nejen množstvím sněhu, ale i délkou slunečního svitu – ostrov se nachází v Arktidě, kde jsou výrazné rozdíly v délce slunečního svitu. Nejlepší je tedy vydat se sem v březnu či nejpozději do poloviny dubna. Délka dne se tou dobou pohybuje už okolo 12 hodin, a tak je dostatek času na lyžařské túry i další zimní radovánky. Navíc je v tomto období stále možné pozorovat na noční obloze další místní fenomén – auroru borealis neboli severní polární záři, která nejčastěji chvíli po setmění rozzáří nebe neuvěřitelným tancem tajemného zeleného světla.


Na skialpové túře na mystický Snæfellsjökull (1 446 m)


Akureyri – zastavení první

Zhruba uprostřed členitého severního pobřeží leží v samotném konci hlubokého fjordu Eyjafjörður druhé největší město Islandu – Akureyri. Eyjafjörður zde z obou stran obklopují tisícimetrové horské hřebeny a nachází se zde i největší islandské lyžařské středisko Hlíðarfjall. Celá oblast byla kdysi rájem velrybářů – právě odtud a z nedalekého Húsavíku či Hauganes vyplouvali kdysi na své výpravy.


Výhledy a vrcholové partie Snæfellsjökullu jsou nezapomenutelné


Ikonickou lyžařskou túrou v této oblasti je výstup na 1 173 metrů vysoký Kaldbakur, z jehož vrcholu je překrásný výhled do ústí již zmíněného fjordu Eyjafjörður. Túra je to nesmírně příjemná, výstup i sestup lze absolvovat jak pozvolnou trasou, tak náročnějšími úseky. V zimních měsících se zde nabízí i možnost usnadnit si výstup pomocí rolby, která jinak parkuje zcela vtipně kousek nad mořskou hladinou. Další nepřeberné množství skialpových lokalit pak nabízí oba svahy dlouhého údolí řeky Eyjafjarðará, jež se táhne v délce několika kilometrů směrem na jih do islandského středozemí. Při pobytu v Akureyri stojí určitě za návštěvu kavárna Blaa Kannan Cafe, vynikající bar Götubarinn a hudební klub Græni hatturinn. Všechna tato místa se nacházejí v historické dřevěné budově jinak zcela miniaturního městského centra.


Moře, hory a lyže jsou tou nejopojnější skialpovou kombinací


Poloostrov Tröllaskagi – zastavení druhé

Hornatý poloostrov Tröllaskagi se rozprostírá mezi fjordy Eyjafjörður a Skagafjörður a je po centrální vysočině druhou nejvyšší oblastí Islandu. Poloostrov je dodnes částečně pokryt ledovcem a řada jeho vrcholů dosahuje nadmořské výšky přes 1 000 metrů, je tedy po právu nejvyhledávanější lyžařskou lokalitou Islandu. Vstupními branami do oblasti jsou nejčastěji rybářské osady Dalvík, Ólafsfjörður či Siglufjörður, ležící na pobřeží Grónského moře.


Skialpový výstup na ikonický Skessuhorn (967 m) – malý islandský Matterhorn


Samotných túr se zde nachází doslova bezpočet, takže i přes velkou popularitu heliskiingu a hustý výskyt heliskiingových agentur se zde lyžaři vzájemně respektují a každý lyžařský výlet bude nabízet prakticky bez výjimky panenské podmínky. Až budete unaveni lyžováním, můžete v Dalvíku navštívit některou z vyhlášených rybích restaurací, nebo zkusit štěstí a vydat se na plavbu za pozorováním velryb a prohlédnout si okolní svahy doslova z rybí perspektivy. Rodinný podnik v Hauganes pak nabízí plavby s nejdelší tradicí na Islandu, a to na více než sto let staré dřevěné rybářské bárce.


Relax v přírodních termálech je nedílnou součástí jakékoliv cesty na Island


Poloostrov Snæfellsnes – zastavení třetí

Ať se již vydáte jakýmkoliv směrem, cestu z Akureiry či poloostrova Tröllaskagi je dobré si zpestřit další z populárních islandských atrakcí, jíž jsou termální koupele. Bude jen na vás, zda zvolíte přepychové termální lázně Hofsós, které se nacházejí téměř na břehu oceánu, či dáte přednost ryze přírodní variantě, již nabízí miniaturní lokalita v malé osadě ve Varmahlíðu.


Selfíčko s mystickým Snæfellsjökullem v pozadí (1 446 m)


Další ikonická skialpová oblast se nachází na konci poloostrova Snæfellsnes na téměř nejzápadnějším výběžku Islandu. Doslova z mořské hladiny se zde vypíná nepřehlédnutelný kónus vulkánu Snæfellsjökull (1 446 m), odkud dle Julese Verna vedla cesta do samého středu Země. Vstupní branou do oblasti je malý přístav Grundarfjörður, známý též výhledem na vodopád Kirkjufellsfoss pod kultovní horou Kirkjufell. Výstup na samotný Snæfellsjökull je dlouhou celodenní túrou, kterou si také lze za dobrých sněhových podmínek ulehčit jízdou na sněžném skútru či rolbě. Ti, kteří sem ale vystoupají zcela sami, se dočkají odměny v podobě prakticky nekonečného pozvolného sjezdu a s neskutečnými výhledy na oceán prakticky do všech směrů.


Zastávka na pravou rybí polévku neodmyslitelně patří k tradičním islandským zážitkům


Skialpový výstup na Skessuhorn – zastavení čtvrté

Necelé dvě hodiny jízdy autem z Reykjavíku, ale též od již zmíněného poloostrova Snæfellsnes leží další malé přístavní městečko – Borgarnes. Okolní svahy nebývají na první pohled příliš zasněžené, tak jen znalci vědí, jaký poklad skrývá nedaleký horský masiv Skarðsheiði. Toto pohoří vzniklo asi před čtyřmi miliony let a kromě jiného vytvořilo téměř tisícimetrový Skessuhorn (967 m), pravidelnou pyramidu, jakýsi malý islandský Matterhorn. Skialpová túra na tento vrchol obnáší ale o poznání náročnější výstup i sjezd, protože vrcholové partie jsou strmé a sklon okolo 45 ° naznačuje, že je určen jen zkušeným skialpinistům a za dobrých lyžařských i klimatických podmínek. Výhledy ze samotného Skessuhornu pak směřují nejen do vnitrozemí, ale jak je na Islandu obvyklé, i do okolního oceánu. A v dálce se tyčí i kužel ikonického Snæfellsjökullu.

Návrat do Reykjavíku uzavírá pomyslný okruh po nejkrásnějších, autem dostupných skialpových oblastech Islandu. To ale neznamená, že jich zde není více, zmiňme například odlehlou, spíše letecky přístupnou oblast Westfjords.


Výhled na překrásný Kaldbakur (1 173 m) z mořské hladiny


Asi neizolovanějším místem celého ostrova je pak Národní park Hornstradir, který je jakousi Mekkou outdoorových aktivit od trekingu přes mořský kajaking až po skialpové lyžování. Chybí zde však jakákoliv dopravní i ubytovací infrastruktura, a tak je v zimě přístupný pouze z paluby jachet či rybářských kutrů upravených pro zimní provoz a malé skupinky lyžařů. Ale o tom zas až někdy příště…


Petr Novotný

Petr Novotný pracuje jako ředitel CK Adventura. Miluje zimní krajinu a v zimních horách pak nejvíce skialpinismus, kterému se věnuje již téměř 30 let. Pokud se na Island vypravíte s Adventurou, může vás na vaší cestě doprovázet právě Petr společně s horským vůdcem Vojtou Dvořákem.