Článek vyšel v časopise SNOW 143 skialp (speciální vydání - únor 2023).


Německý DAV ještě před pandemií uváděl, že skialpu se věnuje 500 000 lidí. Stále rostoucí popularita vedla k navržení skimo na olympiádu. Trefně se bude první moderní olympijské skimo konat v italské Cortině – právě v Itálii je skimo velmi populární a závodní ambice domácích také nebudou malé – v mistrovstvích světa od roku 2002 nastřádali Italové úctyhodných 63 medailí.

Olympijský formát

Závodit se bude v individuálních soutěžích, mužském a ženském sprintu, ty doplní smíšená štafeta. V individuálních závodech bude startovat vždy 24 sportovců. Výstup na pásech a následně na botách se zřejmě bude odehrávat podél závodní trati Pista Stelvio v Bormiu, na které budou probíhat také závody mužů ve sjezdovém lyžování.

Český plán

V ČR závodní skialpinismus spadá do gesce Českého horolezeckého svazu, trenérkou reprezentace je bývalá olympijská závodnice v běžeckém lyžování Karolína Grohová. Ta za sebou má mnoho úspěchů i ve skialpinismu, kde je několikanásobná česká mistryně, ale i ve vysokohorském lezení.

Do olympiády zbývá ještě pár let, od letošní sezóny považuje ČHS olympijskou fázi za zahájenou. Zatím se můžeme jen těšit, kolik talentů se objeví v kvalifikacích, a držet palce, aby ZOH byla s českou skialpinistickou účastí.

Poprvé, které není poprvé

Jako na jistou variantu skimo by se dalo odkazovat olympijskou disciplínou zvanou závod vojenských hlídek, v níž se soutěžilo mezi lety 1924 a 1948. Byť se jednalo spíše o historickou formu biatlonu, některé tratě měly spíš skimo parametry.

Skimo jako takové bylo zařazeno poprvé jako ukázková disciplína na mládežnické olympiádě v Lausanne v roce 2020, kde byl také úspěšně otestován stávající formát.