SNOW 145 vychází 5. října 2023
132 stran


Předplatitelé dostanou časopis do poštovních schránek dle doručovacích podmínek České pošty do tří pracovních dnů po datu vydání. V elektronické podobě se ale mohou do čtení pustit ihned!


Časopis si můžete přečíst v elektronické podobě v počítači i v tabletu nebo chytrém telefonu.

Issuu

Více na
issuu.com/snow.cz
digiport.cz (dříve Floowie.com)

Tištěnou verzi časopisu si můžete objednat jako předplatné s dárkem.

Jednotlivá vydání si můžete koupit v e-shopu SNOW nebo ve sportovních obchodech a trafikách!
Pár tipů z obsahu:

Hermann Maier: nesmrtelný Herminátor

Herminátor, rakouský přízrak zledovatělých svahů přelomu století, si dnes coby přiměřeně čilý padesátník vychutnává zpomalené tempo usedlého venkovského života.
Saslong: Ve stínu magické hory

Jsou horská panoramata, která se snadno vryjí do paměti a i při pouhé vzpomínce vzbudí nadšení a touhu aspoň na chvíli se vrátit. Takovým úchvatným místem je jihotyrolské údolí Val Gardena, uzavřené masivem Selly a rozkládající se pod monumentálním vrcholem Langkofelu neboli Saslonchu, jak mu říkají Ladinové. Právě verze v místním jazyce dala název dnes už legendární sjezdovce Saslong, jež v polovině prosince tradičně hostí sjezd a od roku 2002 rovněž super-G Světového poháru.
Nejrychlejší Čech na lyžích Radim Palán: 200 km/h už je na mě pomalé

Když končí všem sjezdovým lyžařům sezóna, rychlostní lyžaři se blíží jejímu vrcholu. Tak trochu přehlédnut proto zůstal nový český rychlostní rekord, který na jaře 2023 ustanovil Radim Palán: 248,227 km/h. A to už stojí přinejmenším za rozhovor!
Prapodivné věci, které lyžaři taky dělají: Jízda na střeše auta

Ano, vidíte dobře: odvážlivec se nechá – obvykle dobrovolně – připevnit na střechu nějakého rychlého vozu a auto se s ním pak na plný plyn rozjede. Proč to dělá? Těžko říct, ale už si to vyzkoušela celá řada lyžařů.
SNOW test: Štíhlé lyže - možná nejsilnější trend moderní lyžařské doby?

I vývoj lyží jde cestou pokusů, chyb a omylů, takže se rodí trendy, aby se zanedlouho přežily a nahradily je nové koncepty, které možná už kdysi předtím samy zapadly coby přežité do dějin zapomnění. Podobně tak štíhlé lyže – v našem případě lyže se šířkou pod vázáním menší než 70 mm.
Kdy a kam na první sníh 2023/24

Na přelomu září a října začínají na lyže lákat alpské ledovce, v listopadu se k nim přidá několik vysokohorštějších areálů a na přelomu listopadu a prosince se postupně rozjíždějí lanovky a vleky v mnoha dalších střediscích. Kdy a kam se vyplatí na podzim vyrazit ukončit letní lyžařskou abstinenci?
Villach - město, v jakém by chtěl žít každý lyžař

Město Villach na jihu rakouských Korutan poblíž hranic s Itálií a Slovinskem leží v nížině, kromě jezer je však obklopeno i horami a navíc má strategickou polohu na dálničních tazích na všechny světové strany. Lyžařská nabídka sestává sice z menších a méně známých areálů, zato kromě sjezdovek si můžete přímo ve městě vyrazit na běžky a v blízkém okolí na skialpovou túru. Termální prameny pak zajišťují, že je tu i kde relaxovat a užívat si wellness. Není to skoro vše, co by si mohl lyžař přát?
3 Zinnen - malá sněhová hvězda Dolomit

Na mapě středisek Dolomit se vedle Kronplatzu, Val Gardeny nebo Val di Fiemme čím dál aktivněji připomíná oblast Drei Zinnen. Investuje jak do propojení zdejších areálů a sjezdovek, tak do modernizace lanovek, vyrůstají také nové hotely i horské chaty.
Krátký dějepis dlouhých hal

Když venku není dost sněhu – ale i když je – lyžaři už skoro sto let míří dovnitř.
Ač je svého času nejvelkolepější a dodnes nejznámější projekt Ski Dubai považován za jakousi ikonu i kolébku lyžování pod střechou, v době jeho otevření v roce 2005 byl tento koncept starý přibližně osmdesát let. V desítkách zemí už lyžovala kvanta lidí pod střechami – v některých případech na poměrně solidních svazích, jež už byly v provozu v západní Evropě a Japonsku. Tyto atrakce však ještě nezaujaly všeobecnou veřejnost tolik jako technický zázrak v podobě zastřešeného studeného sněhu v horké dubajské poušti.
Největší ledovec Alp

Alpy opakovaně zažívají etapy studené a teplejší, což ovlivňuje i život všeho v nich včetně dlouhověkých ledovců. Ty v průběhu svého vlastního času narůstají až nebezpečných rozměrů, stékají a drtí horninu, přetváří krajinu a děsí obyvatele údolí, aby později v obdobím teplejším ztrácely na síle a mocnosti a mizely. Nyní jsme v té poslední teplé fázi a možná můžeme mluvit o tom, že dnešní generace má ještě štěstí, že tento fenomén může na vlastní oči spatřit či vlastní rukou se ho dotknout.
Denali - sjezdy z ikonické pyramidy

Nejvyšší hora severní Ameriky možná výškou ani strukturou nedosahuje kvalit leckterého bezvýznamného vrcholu v Himálaji, ale její umístění je zcela unikátní. Nejrozlehlejší horské masivy totiž na Aljašce a v Britské Kolumbii přímo přiléhají k Tichému oceánu, zatímco nejvyšší hora je při pohledu na mapu odstrčená v nejsevernějším cípu. I proto je pohled na ni tak úchvatný, vyniká totiž v kontrastu jak s příjezdem od přístavu Anchorage, který vede dvousetkilome­trovým, širokým údolím k městu Talkeetna, tak i s příjezdem ze severu od řeky Yukon. Odtud však velké příjezdové cesty nevedou, a tak je z vrcholu Denali unikátní rozhled na pusté nížiny v okolí Yukonu a množství jeho meandrujících přítoků, živených ledovcovou vodou z oblasti národního parku Denali.
Gruzie - kočičí lyžování v zemi nikoho

Země, kde neplatí dopravní předpisy a místní se nebojí sahat holýma rukama na elektrické dráty. Země, kde se stoly prohýbají pod tunou jídla a podává se lahodné červené víno. Země, kde jsou chaty zasypané po střechu sněhem, kde se v horách pomazlíte s retrívrem s čumákem od krve, protože se v noci porval s vlkem, a kde zažijete prašanovou nirvánu na liduprázdných svazích. Země, která se jmenuje Gruzie.
Hledání rovnováhy: Jaký je aktuální stav – a zejména pak budoucnost – celodenního skipasu?

Není to tak dávno, co se celá horská branže snažila naučit lyžaře používat celodenní jízdenky coby produkt s vyšším výnosem (pro střediska) oproti sezónní permanentce. Nevýhodou takového přístupu se ukazuje být, že trh jednodenních jízdenek je citlivější na počasí a ekonomické vlivy, a proto bývají návštěvy lyžařů v areálech tak často vázány na počasí. Dnes se v mnoha marketingově progresivních střediscích stále víc pozornosti přesouvá na sezónní skipasy, což je pro provozovatele výhodné hned v několika ohledech. Primárně, zajištění příjmů ze sezónek dlouho před prvním otevíracím dnem je pro lyžařské areály úspěšným způsobem, jak ochránit a uzamknout tržby a návštěvnost lyžařů před potenciální budoucí nepřízní počasí. Sezónní permanentky jsou proto hlavním důvodem řady návštěvnicky rekordních sezón v několika uplynulých letech, nejednou navzdory špatným sněhovým podmínkám v daném středisku, oblasti či celé zemi.
A mnoho dalšího najdete ve SNOW 145!


Objednejte si předplatné časopisu a získáte SNOWbony pro nákup v e-shopu!