SNOW 147 vychází 2. listopadu 2023
148 stran


Předplatitelé dostanou časopis do poštovních schránek dle doručovacích podmínek České pošty do tří pracovních dnů po datu vydání. V elektronické podobě se ale mohou do čtení pustit ihned!


Časopis si můžete přečíst v elektronické podobě v počítači i v tabletu nebo chytrém telefonu.

Issuu

Více na
issuu.com/snow.cz
digiport.cz (dříve Floowie.com)

Tištěnou verzi časopisu si můžete objednat jako předplatné s dárkem.

Jednotlivá vydání si můžete koupit v e-shopu SNOW nebo ve sportovních obchodech a trafikách!
Pár tipů z obsahu:

Rychlostní lyžař Radim Palán posunuje hranice

A je tu opět nový světový rekord v jízdě na lyžích na sériově vyráběném autě! 208 km/h! Zasloužil se o něj český speedskier Radim Palán.
Bode Miller: Lyžování není soutěž krásy

V jednom z nesčetných rozhovorů jej moderátor uvedl statistickým výčtem jeho startů ve Světovém poháru (438), svěťákových vítězství (33) a DNF – v oborové řeči nedokončených závodů (120). „Díky, rád si připomenu, kolikrát jsem se vysekal,“ na to Bode. Pak mluvil o svých osmi dětech a novém civilním životě, který popsal jako rušný, únavný a zábavný. Když přišla řeč na jeho kaskadérské závodní lyžování, lapidárně odtušil: „Vždyť to není soutěž krásy, ne?“
Lauberhorn: Nekonečná jízda

Pokud by organizátoři představili trať Lauberhornu nyní jako novinku, u Mezinárodní lyžařské federace by z bezpečnostního hlediska pohořeli – uzoučké pasáže či průjezd tunelem nejsou tak docela v souladu s dnešními regulemi… Fanoušci lyžování však mají štěstí, ve Wengenu se poprvé závodilo v roce 1930 a ve Světovém poháru figuruje od jeho premiérové sezóny 1967. A vlastně to jsou právě zdejší závody, odehrávající se pod dohledem vrcholků Eiger, Mönch a Jungfrau, které pomohly alpskému lyžování, aby jej FIS konečně vzala pod svá křídla.
Na hranici života a smrti

Pionýři českého rychlostního lyžování: Jaroslav Janda a František Münster
Zlatý dobrý střed: Test modelů na sjezdovku 69–78 mm

Do tohoto vydání jsme zvolili lyže, které vymezuje šíře středu 69 až 78 mm. Je to čistě referenční míra, která sama o sobě v praxi nic neznamená. Schovají se do ní lyže skoro závodní, silně sportovní, ale i čistě rekreační. V testu se logicky objevily spíše ty první dvě skupiny, kterým jejich zákazníci věnují před nákupem více studia. Pokud bychom přeci jen měli nějakou společnou definici vyřknout, pak že to jsou lyže na sjezdovku, a hlavně tvoří onu tzv. zlatou střední cestu, která dává vysokou míru jistoty, že nová lyže čerstvého majitele nezklame.
Devold: všude vlna merino

V litevské fabrice s vývěskou Devold se potkávají ovce z celého světa – přesněji řečeno jejich vlna. Ta prochází dlouhým procesem, aby na konci výrobní linky měla podobu nových lyžařských ponožek, spodního prádla, mikiny nebo třeba čepice. Norská značka Devold slaví letos 170 let existence. Co všechno musí každé vlákno vlny podstoupit, než se dostane na lyže, a proč lyžaři merino rádi oblékají?
Stubai - nejen ledovec, kde se ušetří za děti

Stubaiské údolí je oblíbená stálice českých lyžařů díky své dlouhé ledovcové sezóně, cenové vstřícnosti k dětem do 10 let, které tu lyžují zdarma, a nakonec i díky snadnému a nepříliš dlouhému příjezdu z Česka. To vše vyvažuje zdejší celkově skromnější lyžařskou nabídku – i ta se však v posledních letech rozrůstá.
Leukerbad - panoramatické lyžování v lázních

Je spíše lázeňské než lyžařské středisko, ale právě proto může Leukerbad leckterého pohodově založeného lyžaře zaujmout. Jeho tisícikilometrovou vzdálenost z Česka zase vynahradí úchvatné scenérie švýcarských čtyřtisícovek.
Kam s dětmi na lyže

Naučit své potomky lyžovat je určitě jednou z příjemných rodičovských povinností, alespoň pro ty, kteří tomuto sportu sami propadli. Jak hledat lyžařská střediska, která jsou pro děti nejvhodnější?
Ve městě u jezera: Vzrušující lyžování v okolí města Lucern

Strávit lyžařskou dovolenou v apartmánu ve sněhem zasypaném středisku? To už dávno nemusí platit. Velmi zajímavou a zážitkovou (nejen) lyžařskou dovolenou si můžete užít i ve městě. Nejen že poznáte víc, můžete vybírat z různých středisek, ale i dalších aktivit v souladu s počasím. A také se můžete dělit třeba v případě, že manželka zrovna nemiluje lyžování tak jako vy a sem tam chce raději do muzea nebo do wellness. Právě takovou zimní dovolenou dokonale umí švýcarský Lucern.
Ortler Skiarena: tři země na jeden skipas

V Jižním Tyrolsku leží jedna světově unikátní lyžařská oblast. Ortler Skiarena se totiž skládá z patnácti menších areálů a ty se rozkládají na území Rakouska, Itálie a Švýcarska. Na hranici dvou zemí leží mnoho středisek, lyžovat ve třech zemích na jediný skipas jde jen na Ortleru.
Na skialpech v Kurdistánu - I cesta je cíl: na druhou nejvyšší horu Iráku

Zatímco sousední Írán je známou lyžařskou destinací, kam jezdí freerideři a skialpinisti z mnoha koutů světa, o Iráku ve spojení s lyžováním jen tak někdo neslyšel. Možná o to víc bylo lákavé tam vyrazit do hor. A proč až na druhou nejvyšší horu Halgurd? Protože ta oficiálně nejvyšší jako by nebyla – leží na hranici s Íránem a to rozhodně není místo, kam by se měl v současné geopolitické situaci jakýkoliv civilista vypravit.
Na koni do neznáma: V zapomenutých horách Nového Zélandu

Nový Zéland láká cestovatele svou rozmanitou přírodou. Lyžuje se především v Jižních Alpách, kde se nachází i nejvyšší hora Zélandu Mt. Cook (3 754 m). Lyžařských středisek je tu dost, ale spousta horských terénů zůstává odlehlých a nedostupných. Tak nedostupných, že se do nich lze dostat jen vrtulníkem nebo po svých.
Mise: co nejrychleji na sníh

Skiareály jsou často posuzovány podle vybavenosti své základny, kvality terénu či systému lanovek. Stejně důležitým měřítkem je však čas, který čtyřčlenná rodina potřebuje k tomu, aby se z hotelu nebo parkoviště přemístila na lanovku.
A mnoho dalšího najdete ve SNOW 147!


Objednejte si předplatné časopisu a získáte SNOWbony pro nákup v e-shopu!