V podstatě vše o mladém olympijském sportu jménem freeskiing. Kromě kapitoly o historii freeskiingu, která je znamenitě zasazena do světových i českých konsekvencí, má velkou hodnotu rozdělení lyžařských disciplín. Pro člověka, který v parku nejezdí denně, je totiž slang disciplín trochu komplikovaný a nečitelný. Tady se velice přehledně dozvíte, proč se někdy říká freeski a jindy newschool, co je big air, slopestyle nebo jibbing, a také proč pod freeski řadíme freeride a big mountain lyžování a jaký postoj k tomu mají mezinárodní asociace. Jiří Volák jednoznačně rozděluje freestyle a freeski - za nimi se skrývá rovnou několik olympijských disciplín, takže chápání jejich rozdělení se hodí nejen aktivním lyžařům, ale také divákům, ostatně máme i české a slovenské olympioniky ve freeskiingu.

Kniha navazuje na vydání z roku 2009, obě vydalo nakladatelství Grada Publishing
Kniha navazuje na vydání z roku 2009 (vlevo), obě vydalo nakladatelství Grada Publishing

Po mandatorní kapitole o vybavení kniha pokračuje v podobném duchu a velmi jednoduše popisuje základní triky, skoky, raily nebo graby. I když nemáte ambice se je naučit, ale vždycky nevíte, o čem komentátor mluví, když říká jak se jezdci povedl trik "switch rightside bio 900 mute", "double cork 1260" nebo "backside 450 out", v této knize se vše jednoduše a názorně dočtete.

Na názvosloví a popis prvků navazuje kapitola o závodech a hodnocení - co rozhodčí posuzují a kolik jich musí být na kterých závodech? V knize nechybí ani doporučení pro letní trénink a přípravu, tipy na vhodný strečink, pravidla chování ve snowpaku nebo seznam nejlepších snowparků.

Knihu Freeskiing 2.0 můžete získat jako dárek k předplatnému