V Jasné naštěstí ještě pořád zima vypadá, tak jak má a na sjezdovkách leží v průměru kolem 60 cm sněhu. Momentálně je v provozu 31 sjezdovek z 35, takže takřka vše - nejedoucí sjezdovky nejsou stěžejní a lyžuje se na necelých 50 km dobře vysněžených sjezdovek. Díky dostatku sněhu plánuje Jasná provoz až do konce dubna.

V těchto teplejších dnech (což se má prý brzy změnit) jsou ty nejlepší lyžařské podmínky samozřejmě hned z brzkého rána, tedy buď musíte být nastoupení na první lano před půl devátou u turniketu, nebo využít speciální službu Fresh Track, kdy lyžujete před oficiální otvíračkou střediska, tedy už od 7:15.

Fresh Track se koná každé úterý, čtvrtek, pátek a sobotu a sraz bývá už v 7 hod před Crystal barem, kde si můžete dát před lyžováním kávu nebo čaj. V 7:15 už vás kabinková lanovka vezme na kopec a do 8:30 lyžujete na vybraných sjezdovkách pouze v omezeném počtu lyžařů, který se však po areálu natolik rozprchne, že máte tratě doslova sami pro sebe.

Na Fresh Track máte k dispozici hned několik sjezdovek, z mých oblíbených například červenou Pretekárskou 1a nebo červenou 11 FIS, což je jediná sjezdovka v Česku a na Slovensku homologovaná i na sjezd. Sjezdovky na Fresh Track se ovšem vybírají podle sněhových podmínek, a tak tentokrát jižní strana k dispozici nebyla, nicméně pokud se z Chopku spustíte na jih v 8:30, stíháte i tyto tratě ještě bez dalších návštěvníků. Já osobně na jihu nedám dopustit na červenou trať č. 35, která svou šířkou a profilem může hravě konkurovat alpským dálnicím. Výhodou této sjezdovky (tedy alespoň pro mě) je možnost využívat pomy Zadné Dereše, takže nemusíte sjíždět až dolů na kabinku, ale můžete nahoře nasekat několik sportovních jízd bez zouvání lyží za sebou.

Fresh Track vyjde na 69 eur a v ceně máte kromě ranní kávy před před Crystal barem také snídani formou opravdu bohatého bufetu v restauraci Rotunda na vrcholu Chopku. Posnídat můžete například vajíčka na všechny způsoby, různé druhy párků, pečiva, šunky, sýry, zeleninu, pomazánky, tresku, cereálie, lívance, dortíčky…a samozřejmě vás tu na snídani naladí i welcome drinkem v podobě prosecca. V ceně Fresh Tracku je také zapůjčení lyží.

Pokud by vám Fresh Track nestačil, můžete si následně za 35 eur dokoupit celodenní skipas a projet se i na dalších sjezdovkách areálu a troufnu si říct, že všechny za jeden den ani neprojezdíte. Kromě hlavních sjezdovek, jako je například červená sjezdovka Petra Vlhová, na které se letos jel i Světový pohár v obřím slalomu a slalomu, se tu dále najdou i takové „poschovávané“ sjezdovky, které ani nejsou moc frekventované. Příkladem je malinko odstrčená červená sjezdovka 1c, která začíná za sněhovou bariérou, a tak její start není moc vidět, a proto o ní každý neví. Díky tomu si ji skoro vždy užijete prázdnou.

I když Jasnou škatulkuji jako ryze sportovní kopec, koneckonců už jen to, že se tu pravidelně koná Světový pohár něco o parametrech sjezdovek vypovídá, najdou se tu i mírné modré sjezdovky například na Lúčkách nebo na Brhlisku pro méně zkušené lyžaře. Na Brhlisku navíc pořád najdete i udržovaný snowpark s několika skoky, jednoduchou crossovou trať pro děti a také pěkně postavený obří slalom.

V plném provozu je rovněž dětský lyžařský park Maxiland na Biele Púti, kde jsou pro děti připravené dva pojízdné pásy a zábavné slalomy z obřích pastelek. Park je vyhrazený pouze pro klienty lyžařské školy.

Sníh ležící v horní části kopce i mimo sjezdovky samozřejmě stále láká k návštěvě také skialpinisty a milovníky freeridu, pro které jsou tu vyznačené oficiální freeridové zóny.

I když jsou momentálně teploty vyšší a sníh začíná měknout dřív, vydrželi jsme lyžovat až do zavíračky. Pochopitelně se odpoledne nějaké muldy vytvořily, nicméně nebyly nijak enormní a vzhledem k okolnostem bych i odpoledne podmínky hodnotila za obstojné. Koneckonců posuďte sami na této fotce, která byla pořízená v 15:30 odpoledne.

Co se týká občerstvení, máme tu v oblibě buď zmíněnou restauraci Rotunda, která pochopitelně nabídne nejlepší výhled, restauraci Von Roll kvůli historickému „lanovkovému“ interiéru a také restauraci Habarku, kde se po obědě můžete „vyložit“ do lehátka a opalovat se. Díky pestré snídani jsme ovšem už nezvládli další porci jídla, tak jsme tentokrát zakončili lyžování drinkem ve stylovém Crystal baru na Biele Púti.


Tip na ubytování:

Hotel Tři Studničky leží jen 10 minut od kabinkové lanovky na Biele Púti a svojí dřevěnou stavbou vám dá pocit té pravé horské dovolené. Také pokojíčky jsou tu vybavené v horském stylu a velmi se nám líbilo wellness, kde je možnost jít ze sauny rovnou do řeky, a také venkovní vířivka, ze které můžete při setmění pozorovat hvězdy.


Připomínám, že ceny skipasů v Jasné jsou flexibilní a pohybují se dle vytíženosti střediska a klimatických podmínek. Nejlevněji vás skipas vyjde při zakoupení online dopředu na www.gopass.travel. S gopassem máte slevu i na občerstvení, které si zakoupíte v horských restauracích a barech spadajících pod Jasnou. 10% slevu pak s gopassem získáte také na ubytování.


Jasná v kostce:

Vzdálenost z Prahy cca 6 hod (510 km přes Brno)
Vzdálenost z Brna cca 4 hod (309 km)
Celodenní skipas na pokladně 69 eur (1 750 Kč)
Celodenní skipas online 61 eur (1 547 Kč)
Flexibilní ceny skipasů www.jasna.sk/…nik-skipasov
Webové stránky střediska www.jasna.sk
Více o dovolené www.visitliptov.sk


V Jasné jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL, v helmách a brýlích SMITH a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC.