Článek vyšel v časopise SNOW 142 (prosinec-leden 2022/23)

Megève, bez jakékoli nadsázky prvotřídní lyžařské středisko světového kalibru ležící kousek od hlavní silnice mezi Ženevou a Chamonix, je již celé století spravováno slovutným rodem Rothschildů. Vpravdě, tradice alpského lyžování v Megève vděčí za svůj vznik právě tomuto prominentnímu finančnickému klanu.

Během první světové války mladá paní Noémie de Rothschildová (26), manželka zámožného finančníka barona Maurice de Rothschilda, přestavěla honosný dům své rodiny v Paříži na vojenskou nemocnici a pracovala tam pro místní Červený kříž. V roce 1916 odjela do švýcarského Svatého Mořice na lyžařskou dovolenou do hotelu Badrutt's Palace. Hotel Palace měl výrazně anglickou atmosféru; pocházel z roku 1856, kdy majitel Johannes Badrutt údajně pozval své britské hosty z vyšších vrstev, aby zde strávili zimu.

Vzhledem ke zmíněné proanglicky orientované tradici baronka neočekávala, že by během své dovolené potkala nějaké Němce – válečné to nepřátele. Místo toho jich byl Svatý Mořic plný. Se zděšením se její cesty zkřížily například s Gustavem Kruppem, který pro císaře vyráběl dělostřeleckou techniku a ponorky (a byl známým antisemitou). Rychle zmizela z Mořice pryč, rozhodnutá vytvořit „Saint-Moritz à la française“ – Svatý Mořic ve francouzském stylu, kde by se mohla ubytovávat evropská aristokracie, aniž by musela potkávat své válečné nepřátele.


Mladá Noémie v roce 1909, kdy se provdala za finančníka Rothschilda (Foto: Facebook)

První světovou válku spojenci vyhráli a baronka de Rothschildová se hned v roce 1919 vydala na průzkum se svým norským lyžařským instruktorem ze Svatého Mořice Trygvem Smithem (jenž byl rovněž olympijským tenistou). Po dlouhém prozkoumávání terénu se rozhodli pro oblast Mont d'Arbois nad Megève, středověkou osadu v Haute-Savoie, jako pro ideální místo. V roce 1920 založila s finanční pomocí svého tchána, barona Edmonda de Rothschild, společnost Société Française des Hôtels de Montagne (SFHM). Baron Edmond vložil do společného podniku tehdejších 100 000 franků, za něž Noémie pořídila rodinný penzion. S pomocí pařížského architekta Jacquese-Marcela Auburtina a dalších jej přestavěla na Hôtel Prima (známý také jako Palác sněhů nebo Palais des Neiges), který byl otevřen v prosinci 1921.

Megève mělo svou lyžařskou tradici již před Noéminou érou. Před světovou válkou se tento sport stal populárním v sousedním Chamonix, vzdáleném sotva 15 km vzdušnou čarou. První zaznamenaný závod v běhu na lyžích se v Megève konal v roce 1914. S otevřením hotelu Hôtel Prima Megève potřebovalo sportovní klub, jehož zakládající členové se prvně sešli v roce 1923. Jedním z nich byl i jedenáctiletý lyžař Emile Allais.

Mezi první hosty hotelu patřili belgický král Albert a královna Alžběta se svými dětmi. Albert a Alžběta zde trávili zimní dovolenou v letech 1922 a 1923. Sdíleli Noéminy hodnoty: Albert za války osobně vedl belgickou armádu proti Němcům a Alžběta pracovala na frontě jako zdravotní sestra. Albert byl také vášnivý sportovec – jeho partnerem při horolezectví byl průkopník lyžování ve Svatém Mořici Walter Amstutz (Albert zemřel v roce 1934 při nehodě při sólovém lezení).


Noémie de Rothschildová byla celoživotní vášnivou lyžařkou (Foto: Facebook)


Baron Maurice de Rothschild v roce 1914 (Foto: Facebook)

Belgický pár následovaly další královské rodiny, což mělo pro pověst hotelu předvídatelný přínos. Noémie se obrátila na dalšího přítele ze Svatého Mořice, vrátného hotelu Badrutt a mistra Švýcarska v severské kombinaci z roku 1918 Françoise Parodiho. Parodi dostal za úkol naučit manžela Noémie lyžovat. Jelikož byl Maurice více sportovec než bankéř, rychle se do lyžování dostal.

V roce 1926 získala společnost SFHM další majetek, opět s pomocí barona Edmonda. Noémie angažovala mladého francouzského architekta Henryho-Jacquese Le Evena, aby postavil hotel Mont d'Arbois. Le Even měl své velmi pevné zásady pro projektování: kamenné základy, konstrukce ze žuly Combloux, přízemí z tyrolské omítky, vyšší patra z mořeného jedlového dřeva, jihozápadní orientace, strmé střechy a dřevěná schodiště. V roce 1929 přibylo k areálu Mont d'Arbois přírodní kluziště. V té době už Noémii místní obyvatelé s oblibou nazývali baronka Mimi.

K významné události v Megève došlo v roce 1933, kdy tam byla otevřena lanovka Rochebrune. V roce 1934 se pak i hotel Mont d'Arbois dočkal vlastní lanovky. Alpské lyžování se v Megève stávalo stále populárnějším sportem a tamní Emile Allais byl v tu dobu jen pouhé dva roky od bronzové medaile na olympijských hrách v Garmisch-Partenkirchenu (1936). V roce 1937 na ni navázal trojnásobným zlatem na mistrovství světa v alpském lyžování v domácím Chamonix. Mezitím v této oblasti začala vznikat další legendární lyžařská dynastie: v roce 1934 se narodil Adrien Duvillard, budoucí mistr světa ve sjezdu. Jeho mladší bratr a syn se rovněž stali špičkovými lyžaři.

Když Německo v létě 1940 obsadilo Francii, Rothschildové uprchli; Maurice do New Yorku, Noémie do Ženevy. Vysoké alpské štíty na hranicích Švýcarska a Itálie se stávaly častým úkrytem pro domácí odboj; obyvatelé Megève poskytli zázemí dvěma tisícovkám vysídlených dětí, z nichž asi čtvrtina byli Židé. Po osvobození v srpnu 1944 začaly americké jednotky využívat hotely v Megève jako odpočinková a rekreační centra pro zotavující se letce. O rok později už byli první Pařížané připraveni obnovit válkou přetnutou tradici alpských zimních dovolených. Znovu se začalo závodit na lyžích a zdejší nová sjezdová trať pojmenovaná po Emilu Allaisovi se stala jedním z hlavních mezníků alpské sezóny FIS 1950. Během následujících dekád se však začalo ukazovat, jak je sjezdovka extrémně nebezpečná, a po smrti devatenáctiletého francouzského sjezdaře Michela Bozona v lednu 1970 byl zdejší sjezd v roce 1975 vyřazen z kalendáře Světového poháru.

V roce 1955, ve svých 67 letech, předala baronka vedení hotelů svému jedinému synovi Edmondovi. Baron Maurice zemřel v roce 1957 a Edmond převzal následovnický šlechtický titul. Místo záležitostí kolem královské rodiny se však nový baron zaměřil na nově vznikající komunitu přilétávajících filmových hvězd a magnátů (proudová dopravní letadla Boeing 707 byla uvedena do komerčního provozu v roce 1958). Kromě vybudování mnoha nových lanovek zřídil Edmond na úpatí svahu u nástupu lanovky Radaz jeden z prvních altiportů – horských letišť. Jeho bohatí hosté tak mohli z Paříže přilétávat přímo na sníh. V oblasti zřídil rovněž golfové hřiště a zrenovoval na tucet dalších horských chat v okolí.

Baronka Noémie zemřela v roce 1968 ve věku 79 let. Po smrti barona Edmonda v roce 1997 přešlo vedení Domain du Mont d'Arbois na jeho manželku Nadine.

Dnes středisko provozuje baron Benjamin de Rothschild, jediný syn Nadine a Edmonda, se svou manželkou Ariane. Komplex 88 lanovek obsluhuje tři vrcholy a do obce St. Gervais Mont-Blanc nad Megève vede gondola. Hotely a restaurace tu zůstávají stejně stylové jako ve stoleté minulosti, lyžování bezpečné a pohodlné, ukryté pod hranicí stromů. Z celé oblasti je nádherný výhled na Mont-Blanc.


Baronka Mimi (druhá zprava) na lyžích se svou rodinou (Foto: Facebook)


Hotel Mont d'Arbois ve třicátých letech (Foto: Facebook)