Aktivní rodiny, typicky právě lyžaři, mohou svou letní dovolenou mentálně napojit na tu zimní – vracet se na místa, která poznávají v zimě na lyžích, do koutů, kde čerpali energii a vzpomínky už v opačném ročním období. Co máme zkušenosti, velmi pozitivně to působí zejména na děti: Jsou motivované objevovat známou přírodu v novém, letním kabátě a kolikrát je není třeba nutit do túry, která by jinak stála dlouhá přemlouvání.

Letní Seiser Alm

Na příkladu vlastním i našich kamarádů pak můžeme potvrdit, že naše letní dovolené v „lyžařském“ hotelu byly ty nejaktivnější vůbec. Děti, od věku nějakých šest let, nám překvapivě ve všem stačily, aby přes noc nabraly síly na další neobyčejně naplněný den. Vystoupali jsme na všechny okolní významné vrcholy (Plattkofel, Schlern nebo Puflatsch) a absolvovali i více než 1 000 metrů převýšení a 20 km denně. Vždy tak, že jsme stihli bohatou hotelovou večeři.


Rozkvetlé louky jsou všude kolem, počty barev a druhů rostlin snad ani nejde spočítat

S elektrokolem jako na lyžích

Nestalo se, abychom zůstali den na místě. Vedle pěší turistiky jsme vyrazili na dlouhý výlet na zapůjčených elektrokolech, kde jsme překročili hranice střediska podobně, jako když se v zimě vydáme na lyžích na celodenní lyžařský okruh. Sjeli jsme do Santa Cristiny a do St. Ulrichu, ale také pod vrchol Seceda (na elektrokolech se snadno i s dětmi vystoupá na vršky, kam byste si na normálním bicyklu netroufli) a v podstatě kopírovali zimní rondu. Takový výlet nejen v dětech vyvolá nadšení ne nepodobné tomu lyžařskému.

Letní Sella Ronda

Mimochodem na kole se lze vydat i na okruh Sella Ronda, slavný lyžařský objezd masivu Sella. Funguje podobně jako ten lyžařský, tedy kombinuje jízdu, většinou z kopce, na kole s výjezdem lanovkami. Vede převážně po trailech, tedy upravených pěšinkách, které předávají horským cyklistům tu největší radost. Objezd trvá celý den, začít lze kdekoli a jet můžete oběma směry. I když ho neabsolvujete v jeho plné délce, navštívíte množství zajímavých míst, slavných lyžařských jmen, městečka pod horami, ale i údolí s potůčky. A hlavně tradiční a neméně proslulé horské chaty (schweige, baita), kde se v krásném prostředí hor můžete občerstvit.


Útulných horských restaurací je jen na Seiser Almu kolem čtyřiceti a další se pak objevují i za jeho hranicemi

I horské chaty mohou být cílem výletů

Horské chaty, kterých je právě na Seiser Almu na čtyřicet, jsou malebnou součástí krajiny a nutí člověka se zastavit. Většinou jsou to bývalé salaše rozházené po loukách a fungují nejen jako místa občerstvení a odpočinku, ale i jako motivátory, aby děti došly další úsek. Posezení na horském slunci s kávou, jídlem nebo zmrzlinou nejenže roztrhá denní program na menší, stravitelnější kousky, ale je samo o sobě zážitkem – kulinářským a často i estetickým. Pokud zrovna nevyhlížíte na okolní magické kopce, jsou tu všude kolem louky, které přes léto kvetou nespočtem barev a tvarů. Milovník květů se v nich může přehrabovat jako v kamínkách na oblázkové pláži, a snad každá žena je u vytržení z květů divokých lilií či orchidejí.

Mnohé „zimní“ lanovky je možné používat v létě, a pokrátit si tak turistické trasy a ponížit převýšení. Lze je většinou využít i pro kola, především ty ze vzdálených údolních obcí v St. Ulrichu či Seisu, kam si můžete udělat celodenní výlet ve stylu „jen z kopce“ a následně se nechat vyvézt zpátky na vysokohorskou plošinu.


Možná to jsou právě ony restaurace, které činí z každé túry nebo cyklovýletu pohodový zážitek – člověka nechají dobrat energii nejen z jídla a pití, ale i úchvatného okolí

Hotel poskytne příjemné zázemí i celodenní kontakt s horskou krajinou

Proč být v létě v hotelu, když můžete být ve stanu nebo v bungalovu? I nás to překvapilo, ale hotelový řád – pravidelné snídaně a večeře – umožní člověku věnovat se naplno letním aktivitám a na nic jiného nemyslet, podobně jako při lyžování. Vstanete, bohatě se nasnídáte a vyrazíte do akce, vrátíte se a dostanete pořádnou večeři. Při ní můžete plánovat zase další den, pokud to pro vás není příjemnější na hotelovém baru.

Hotely často nabízejí i další servis, třeba zapůjčení elektrokol (často levněji než specializované půjčovny) nebo služby průvodce, pokud je potřeba. Pobyt v hotelu ocení nejvíce ženy, matky od rodin – leckteré z nich až zaskočí, že nemusí připravovat snídaně a večeře a vlastně nemusí myslet na vůbec nic praktického. Není toto právě ta pravá dovolená?


Piccolo Hotel Sciliar na Compatschi

Do hotelu Piccolo Hotel Sciliar jezdíme každou zimu již více než deset let – organizujeme v něm dětské lyžařské kempy, díky nimž máme možnost v hotelu a okolí strávit krásné dva týdny a oblast stále více poznávat a objevovat. I proto si ho dovolujeme doporučit.

Již třikrát jsme hotel navštívili i v létě. A i v létě je to návykové, a protože jsme dvě poslední léta vynechali, už jsme zase neodolali a rezervovali si tam termín na léto 2025 pro jakousi volnější obdobu dětského kempu.

Piccolo Hotel Sciliar má skvělou polohu, je cenově dostupný, ale přesto poskytuje výborné zázemí. Pokojíky sice nejsou nikterak veliké, o to příjemnější je bar, kde většinou tráví čas dospělí, než jdou do postele. Bohaté snídaně a mnohachodové večeře na italský způsob jsou dostatečným základem, proč se právě tam vracet.

Nově hotel svým letním hostům nabízí výhodnou zápůjčku elektrokol, plně odpružených biků, které se nejvíce hodí na okolní traily i šotolinové cesty. Pokud jste v místě noví, je k dispozici i místní průvodce, který vám vybere výlet na míru a chcete-li, cestou vás i doprovází.


Pokud byste měli zájem se o hotelu dozvědět více nebo si tam rovnou rezervovat pobyt, obraťte se na nás e-mailem na team@snow.cz, rádi vám vše za lepší cenu zajistíme.

Více o hotelu Piccolo čtěte v článku Autentický rodinný hotel v nejlepším rodinném středisku!