BIKE tour 2024 - Tanvaldský Špičák from SNOW.cz on Vimeo.



V létě je na Tanvaldském Špičáku v provozu sedačková lanovka v Albrechticích, která na vrchol Tanvaldského Špičáku vyváží bikery i turisty. Jedním z hlavních lákadel vrcholu Tanvaldského Špičáku je přírodní vyhlídka Fanterova skála, která se nachází jen pár kroků přímo od výstupu sedačkové lanovky. Výhled je však odměnou pouze těm, kteří se nebojí vyšplhat kousek po žebříku.


Další variantou výhledu je kamenná rozhledna, která je 18 m vysoká a zavede vás na ni točité schodiště, takže kdo nezvládá žebřík, může za panoramaty vyhopsat pohodlně po schodech se zábradlím. Z rozhledny pak dohlédnete například do krkonošského Harrachova nebo na Ještěd nad Libercem. Rozhledna stojí také přímo u výstupu sedačkové lanovky a vstup na ni je zdarma.


Vrchol Tanvaldského Špičáku může být zajímavým cílem i pro děti, protože přímo u výstupu sedačkové lanovky se rozprostírá dětské hřiště s trampolínou, dřevěným kolotočem, klouzačkou, dalšími dětskými atrakcemi a nově je tu také k mání barevný řetízkový kolotoč, který se točí sám na elektriku přiměřenou rychlostí, takže sem můžete bez obav posadit i ty nejmenší.


Přímo z vrcholu Tanvaldského Špičáku se dolů spouští také jednoduché vyhlazené flowtraily, konkrétně jeden modrý a jeden červený. Oba traily klesají pozvolně, nejsou prudké ani technicky náročné, a tak jsou vhodné klidně i pro začátečníky nebo děti.


Modrý trail se nese v duchu otevřených klopených zatáček a jednoduchých terénních vln, přičemž je celá trať krásně vyhlazená, bez žádných kamenů ani kořenů, takže je v pohodě jetelná i na pevném kole a dokonce jsme tu viděli, jak maminka veze prcka na kole na přední dětské sedačce a vše vypadalo pro maminku i ratolest s přehledem zvládnutelné.


Červený trail je modrému velmi podobný, stejně tak jako on je pozvolný, pouze je místy zpestřen několika placatými vyskládanými kameny, samozřejmě tak, aby se to dalo v pohodě projet. Na několika místech se tu dá také trochu poskočit na nějaké terénní bouli nebo kamenech. Kdo skákat nechce, může všechno úplně v pohodě projet. Osobně se mi líbí naprostá plynulost trailů, dají se jet na pohodu bez žádného stresu z vysoké rychlosti a zároveň když se to rozjede, tak to baví. Navíc jsou zasazené do malebné jizerskohorské přírody, není tu přelidněno a jízdu po flowtrailech máte skoro jako takový přírodní relax.


Na červeném trailu je stále k mání také odbočka na černý úsek, který kombinuje vyhlazený flowtrail a kamenité pasáže, opět ale vyskládané tak, aby se daly bez větší námahy projet a vaše jízda byla stále spíše plynulá, než krkolomná. Sice už to tady trochu víc zadrncá, ale šikovnější bikeři zvládnout i tento úsek klidně na pevném kole.


Náročnější bikery bude ovšem letos zajímat hlavní novinka Tanvaldského Špičáku, a tou je dobudování hrabankového trailu, který se bude líbit hlavně milovníkům přírodní techniky. Spouští se podél černé sjezdovky, což samo o sobě leccos prozradí o sklonu trailu, který je o poznání prudší, než výše uvedené flowtraily. Komu na Tanvaldském Špičáku doteď chyběla technika, tak teď ji tu má už se vším všudy.


Zatímco horní dvě třetiny trailu jsou prudké a technické, spodní třetina je mírnější, dají se tu víc pustit brzdy a je „technicky-hravá“. Ve zmíněných technických pasážích se pracuje nejen s kořeny všech velikostí, ale také se využívají jizerskohorské kameny a skály, které tu tvoří nejeden fotogenický instagramový fotospot. Osobně je mi sympatická i variabilita stopy, kdy lze jedno místo projet i třemi různými způsoby a vybrat si tak stopu, která jezdci vyhovuje nejvíc.


Tou nejčerstvější novinkou je tu ovšem nová lávka, respektive dvojice lávek. Jedna vám umožní bezproblémový vjezd na mohutnou skalku, druhá, tentokrát prudší, vám ji umožní sjet dolů. I když se tato bikerská atrakce nachází už trochu ve výšce, projede ji zkušenější biker relativně bez problému. Samozřejmě důležitá je tu pomalejší rychlosti, abyste před sjezdem z lávky nasměrovali kolo tím správným směrem a pak už jen sešup dolů.


Až bude čas na oběd, vřele doporučujeme restauraci Rozhledna přímo na vrcholu Tanvaldského Špičáku, kterou navštěvujeme každoročně a pokaždé nám tu moc chutnalo. Vaří se tu poctivé české klasiky jako například svíčková (195 Kč), moravský vrabec s červeným zelím a bramborovým knedlíkem (195 Kč) nebo kuřecí řízek s bramborovým salátem (225 Kč). Zatímco Toma tu potěšilo, že se Plzeň točí do nachlazeného půllitru, mně se tu zas líbil výběr z dobrot jako jsou jahodové dezerty ve skleničkách, kuličková zmrzlina nebo dokonce všechny možné příchutě cukrové vaty.


Pokud by vám kolo nebo cokoli jiného chybělo, můžete si to zapůjčit v půjčovně u dolní stanice sedačkové lanovky. V nabídce půjčovny jsou aktuálně kola značky Qayron, ať už pevná nebo celoodpružená. V případě, že něco doma zapomenete, dá se tu koupit také například nářadíčko na kolo, ponožky, rukavice, nákrčáky nebo i flanelové bikerské košile. Otevírací doba půjčovny je od 9 do 18 hod (červen a září: pátek – neděle, červenec a srpen: denně).


Na bikepasy na Tanvaldský Špičák máte momentálně na www.skipasomat.cz slevu 30 % na celodenní bikepasy a pořídíte ho za 470 Kč.


Tanvaldský Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy 120 km/cca 1 hod a 40 min
1 jízda dospělí (18–62,99 let) 190 Kč
Zpáteční jízda rodina (2+2) 620 Kč
Celodenní bikepas dospělí 670 Kč
Provozní doba lanovky 9:30–17:00 (po půl hodinách)
  červen, září: Pá–Ne
  Červenec, srpen: denně
Webové stránky www.skijizerky.cz/…ldsky-spicak



Na Tanvaldském Špičáku jsme reportovali v helmách a brýlích značky SMITH, na e-biku STEVENS s pružením FOX, řetězem KMC a vložkami do kol TANNUS od firmy CYKLOŠVEC.