Článek vyšel v časopise SNOW 154 (listopad 2024)
Na Špindlerův Mlýn musí mít Mikaela Shiffrin bezesporu zvláštní vzpomínky. V březnu 2011 tu ve svých 15 letech debutovala ve Světovém poháru. V roce 2019 se sem vrátila a vyhrála závod, který její otec Jeff zachytil zpoza objektivu své kamery.
Vloni, v lednu 2023, přijela Mikaela do Krkonoš závodit potřetí – v té době už s 84 vítězstvími ve Světovém poháru na kontě a potenciálem během dvou špindlerovských slalomů vyrovnat historický rekord Ingemara Stenmarka, jenž vyhrál ve SP celkem 86krát. Čerstvě po dvojnásobném vítězství v obřácích v italském Kronplatzu, kde překonala ženský rekord Lindsey Vonnové (82 vítězství), „Spindleruv“ – jak si jej Mikaela zvykla nazývat, byl jejím posledním dvojzávodem před mistrovstvím světa ve francouzském Courchevelu.
V sobotu 28. ledna 2023 si ve Svatém Petru Shiffrin připsala 85. vítězství. V neděli fanoušci tušili nevyhnutelnou událost, jež se zapíše do historie, a po vítězství v prvním kole se zdálo, že Miki je připravena ji uskutečnit. Ale pak, jako by chtěla podtrhnout obtížnost dvojkolového závodu, si Němka Lena Duerrová připsala své první vítězství ve slalomovém SP. Těch 0,06 vteřiny, které dělily Duerrovou a Shiffrinovou, znamenalo, že celý lyžařský svět si musel počkat až do března do švédského Åre – na to, co už nebude jestli, ale kdy Shiffrin překoná Stenmarka a stane se podle statistik nejlepší lyžařkou historie.
Mezitím zažila pohádkový čas na mistrovství světa v Courchevelu, kde vyhrála tři medaile (jednu zlatou a dvě stříbrné) a tím nejlepším způsobem se rozloučila se svým dlouholetým trenérem Mikem Dayem. Zlatem v obřím slalomu Shiffrin vyrovnala novodobý rekord mistrovství světa, čítající sedm vítězství, a podělila se o něj s lyžařskými velikány Anjou Pärsonovou, Marielle Goitschelovou, Marcelem Hirscherem a Toni Sailerem.
Přepisování scénáře
Od její druhé návštěvy Špindlu v roce 2019 však Shiffrinové život byl všechno jiné než pohádka. Otec Jeff Shiffrin v únoru 2020 tragicky zahynul. Po volnu, které si dala na truchlení, se Mikaela vrátila k závodění právě v době, kdy byla sezona Světového poháru kvůli covidové pandemii zrušena.
Navzdory emocionálnímu otřesu si udržela vítěznou formu a na olympijské hry v Pekingu v roce 2022 jela pod tíhou očekávání, že bude ve všech disciplínách favoritkou nebo uchazečkou o medaili. Tam veřejně vyhořela, odjela z Číny bez medaile a zanechala světu trvalý obraz, na němž je poražená, schoulená do klubíčka u trati.
Kdo by si však v tu chvíli dlouhodobě vsadil proti Shiffrinové, dopadl by hůř než ona v Pekingu.
Žádný tlak
V něčem jsou si úspěchy Shiffrinové a Stenmarka až bizarně podobné. Během 241 startů ve Světovém poháru činí podíl Shiffrinové na stupních vítězů 56 procent; Stenmark má za 271 startů 57 procent. Shiffrin dosáhla 83. vítězství při svém 237. startu, zatímco Stenmark při svém 238. startu.
V ostatních ohledech jsou značně rozdílní. Shiffrin zvítězila ve všech šesti alpských disciplínách – slalomu, GS, super-G, sjezdu, kombinaci a paralelním slalomu. Stenmark, který nesoutěžil ve sjezdu (kromě jedné kombinace) a super-G (disciplíně, jež během většiny jeho kariéry ještě nebyla zavedena), posbíral všechna svá vítězství ve slalomu a GS.
Shiffrin dosahuje této rekordní fáze kariéry na vrcholu svých sil. Stenmarkovi trvalo tři sezony, než získal svá poslední tři vítězství. Lindsey Vonn, jak sama řekla komentátorovi NBC Sports, „pro ten rekord doslova krvácela“ a během posledních let závodění klopotně záplatovala své rozbité tělo, aby se vůbec mohla vrátit na start.
Vonn naposledy zvítězila ve 33 letech a Stenmark ve 32 letech. Shiffrinové v době rekordu bylo 27 let a do této chvíle její tělo neutrpělo žádné kariéru ohrožující zranění. Stenmark i Vonn se už před několika lety nechali slyšet, že Shiffrin hravě překoná jejich rekordy a dosáhne stovky nebo více vítězství.
Způsob, jakým se Mikaela Shiffrin dostala do tohoto bodu, spočívá paradoxně v tom, že se soustředila spíše na proces než na čísla: „Necítím velký tlak na to, abych dosáhla rekordu. Teď jsem tak blízko. Snažím se na chvíli si to užít. Nedělám si s tím starosti. Můžu si užít závod takový, jaký je, a vydat ze sebe to nejlepší,“ sdělila novinářům před špindlerovským dvojzávodem.
Při svém posledním vítězství uplynulý víkend v rakouském Gurglu
(Foto: Facebook)
Stovka už letos?
Svět si tedy počkal do 11. března 2023 do švédského Åre, dalšího speciálního místa pro Mikaelu (o deset let dříve tu v sedmnácti vyhrála svůj první SP). Nyní vyhrála po 87. – a překonala tím rekord Ingemara Stenmarka, jenž platil neskutečných 34 let. Aby nebylo o čem pochybovat, Miki pak přidala své 88. svěťákové vítězství v poslední den sezony 2022/23.
Jeden z prominentních fanoušků měl obzvlášť velkou radost, když Miki v Åre Stenmarkův rekord překonala: totiž sám Ingemar, jenž sledoval slalomový závod v televizi ze svého domova ve Stockholmu. Na tento den se prý těšil ze zvláštního důvodu.
„Konečně se už nebudu trápit kvůli tomuto celkovému rekordu – doufejme, že do konce života,“ řekl samotářský Švéd novinám. Byly to teprve čtyři roky, co Lindsey Vonn kvůli mnoha zraněním ukončila své tažení za 82 vítězstvími. Vonn by Stenmarka téměř jistě překonala, nebýt série zranění, zejména těch z děsivého pádu v super-G na mistrovství světa 2013, který ji vyřadil z olympijských her v Soči 2014 a stál ji pravděpodobně nejmíň další tucet svěťákových vítězství.
Vonnové kolega Ted Ligety (sám s 25 vítězstvími ve SP) trefně poznamenal, že součástí úspěchu každého sportovce je vyhýbat se zraněním. Sdělil základní pravdu o tolika rychlostních sportech: musíte být tak dobří technicky, abyste mohli vyhrávat, aniž byste se neustále pohybovali na pomyslném okraji propasti rizika. Ligety tak identifikoval hlavní sílu Shiffrinové: kromě drobných natažení svalů nikdy netrpěla žádným vážnějším zraněním. (Nejvážněji si pochroumala levou nohu letos v lednu v Cortině, což ji vyřadilo na 44 dní, aby při svém návratu – kde jinde než ve svém milovaném březnovém Åre – rovnou vyhrála, což osobně pokládá za své největší vítězství.)
Ingemar Stenmark předpovídá, že s touto úrovní dovedností pokoří dnes devětadvacetiletá Shiffrin magickou hranici sta svěťákových vítězství možná do konce letošního roku.
Srovnávat Shiffrinové kariéru s kariérami dřívějších závodníků není ani objektivní, ani užitečné. Až do uvolnění amatérských pravidel v 80. letech 20. století špičkoví lyžaři jako Toni Sailer, Jean-Claude Killy, Nancy Greeneová a Annemarie Moserová-Proellová často končili kariéru kolem 25 let věku jen proto, aby si něčím začali vydělávat na opravdové živobytí. To Bode Miller už končil ve 39 letech; během typické sezóny navštívil přibližně tucet středisek, v nichž se konalo 24 závodů. Soudobý svěťákový program jich zahrnuje bezmála dvakrát tolik. Na druhou stranu lze tvrdit, že Shiffrinové vytrvalost – její schopnost odpočívat a zotavovat se mezi náročnými závody – je sama o sobě pozoruhodným úspěchem.
O víkendu oslavila svůj 99. triumf ve SP (Foto: Facebook)
Děvče s otevřeným srdcem
Přesto je toho na ní k obdivu mnohem víc; Shiffrin je výmluvnou osobností, jež posledních 14 let zdobí okruh Světového poháru – nikoliv jen svou vizáží. Najděte si na internetu její zvukové nahrávky a videorozhovory a získáte představu o tom, co otevřeně sdílí se závodníky, přáteli, trenéry a novináři: o vrcholech a neúspěších, radostech a strastech, životních lekcích, tragédiích a odrazech. Zatímco mnoho závodnic v rozhovorech opakuje suché fráze, Shiffrin má instinkt otevřít své srdce a mluvit upřímně, s inteligencí sobě vlastní.
To bylo obzvlášť dojemné po náhlé smrti jejího otce Jeffa na začátku února 2020, kdy Mikaela často psala o zlomeném srdci své rodiny. Nyní se také velmi otevřeně vyjadřuje o vztazích, zejména se svým jednatřicetiletým snoubencem Aleksanderem Aamodtem Kildem, norským specialistou na nejvyšší rychlost, celkovým vítězem SP 2020.
Její upřímná otevřenost je často zábavná. V italském San Vigiliu, chvíli poté, co si na Kronplatzu připsala své 84. vítězství ve SP, Shiffrin porušila tabu v ženském sportu, když rakouskému televiznímu reportérovi nenuceně řekla, že „… mám nešťastný moment měsíčního cyklu, takže jsem teď víc unavená.“ Se smíchem hned dodala: „Právě jsme normalizovali mluvení o tom.“
Živý překlad do němčiny se však jaksi minul účinkem: „Byla tak zaneprázdněná, že neměla čas trénovat na kole,“ řekl reportér v přímém přenosu. Na sítích pak Miki zveřejnila klip z rozhovoru spolu s videem, na kterém jezdí na stacionárním bicyklu: „Tak hezké, že jsem se dostala na svůj měsíční bi-cyklus. Jen pro případ, že by byl někdo další zmatený, mluvíme o mé menstruaci. #normalizeperiods.“
Není blázen do rekordů
Mikaela nemá ráda slovo rekord. Poprvé se objevilo v prosinci 2018 v Semmeringu po jejím 36. vítězství ve slalomu. Byla v rozpacích, když jí někdo řekl, že je to o jedno vítězství více než slalomová vítězství její hrdinky z dětství Marlies Schildové. „Marlies pro mě bude vždycky nejlepší,“ svěřila se Miki. „Nebyla bych tam, kde jsem, kdybych ji nemohla sledovat… Ano, rekord je neuvěřitelný, ale ona si to místo v mé mysli zaslouží. Pokud dokážu inspirovat nějakého mladého sportovce tak, jako ona inspirovala mě, pak jsem v tomto sportu splnila svou práci. Na papíře budu držet rekord – skvělé, ale pro mě bude ona vždycky nejlepší slalomářkou, protože byla průkopnicí nového stylu slalomového lyžování.“
Poté, co v Åre překonala Stenmarkovo skóre, se jí reportér švédské televize zeptal, co by chtěla Ingemarovi říct. „Rozhodně nic o rekordech,“ začala. „Nikdy jsem nevěřila, že jednou budu v této pozici, je to dost nepochopitelné. Ať udělám cokoli, nikdy se to nevyrovná tomu, čeho jste v životě dosáhl vy. Mým největším snem je, aby se o mně mluvilo v jedné větě s vámi, po vaší velmi inspirativní kariéře.“ Prozradila, že si se švédskou hvězdou vyměňovala textové zprávy a cítila se poctěna některými jeho komentáři.
Jindy se nechala slyšet: „Není to vítězství, co mě vzrušuje – možná proto bývají mé oslavy v cíli tak šíleně nudné. Jsou to chvíle před vítězstvím a chvíle těsně po něm… když v cíli vidím své kolegy a svou rodinu… když vidím jejich reakce. Pak mám nějakou hmatatelnou emoci, se kterou mohu vítězství spojit, pak se stává výjimečným. Na okamžik, kdy protnu cílovou pásku se zeleným světlem, vůbec nevzpomínám. Ale všechno ostatní během dne, tam vzpomínky vznikají.“
Přestože označení GOAT odmítá, na dubnové posezónní oslavě ve
Vailu, kam ji přišlo ocenit přes 1 500 lidí, dostala živou kozu (Foto:
Facebook)
Pár dobrých oblouků
Tuto Mikaelinu nehranou skromnost, lidskost a upřímnost s dobrým humorem jí vštípili její rodiče Jeff a Eileen. Jejich rodinnou mantrou bylo: „Buď milá, mysli především, bav se – a udělej pár dobrých oblouků.“
Její triumf ve Švédsku ji dostal na titulní stránky světových novin, stejně jako její posezónní mediální turné. Její vystoupení v televizních pořadech Today a Jimmy Fallon vrátila alpské lyžování do centra americké pozornosti. Což v zemi, kde fanoušci musí sledovat lyžařské závody na drahých streamovacích službách, znamená nesamozřejmou výsadu.
Guvernér Colorada vyhlásil po závodě v Åre 11. březen Dnem Mikaely Shiffrinové. Na začátku dubna uspořádal její domovský Vail velkou uvítací párty. Byla ohromena empatií, kterou jí projevila veřejnost, zejména mladší děti, jež, jak doufá, inspirovala svým přístupem a – pár dobrými oblouky.
To bylo předminulou sezónu. Po té poslední má Miki na kontě už 97 svěťákových vítězství a s třemi slalomy a čtyřmi obřími slalomy v kalendáři před předvánočními závody v Beaver Creeku, kde ženy pojedou premiérově na legendární mužské trati Birds of Prey, pravděpodobně překoná stovku ještě dřív, než dorazí do svého domovského Colorada.
Miláčkem všech
Mluvě o kalendáři nadcházející sezóny, jeho patrně největší novinkou je zařazení staronové štace do programu SP – historického Sun Valley v samém závěru sezóny, na konci března. V idažském resortu se konaly závody SP v roce 1975 a 1977; před padesáti lety tam právě Ingemar Stenmark vyhrál svůj třetí SP z celkových 86. O dva roky později se Švéd umístil na stupních mezi vítězem Philem Mahrem a dvojčetem Stevem ve slalomu; následující den tam pak Stenmark vyhrál GS.
Mikaela Shiffrin doufá, že příští rok při finále v Sun Valley i ona přidá své jméno na listinu vítězů a vyhraje rekordní šestý titul v celkovém hodnocení SP. Pokud by šestý titul získala, vyrovnala by se Annemarie Moserové-Pröllové, která byla na nejlepší cestě k pátému celkovému titulu v řadě právě v Sun Valley v roce 1975, kdy skončila druhá ve slalomu a pátá v GS.
Mikaela se však nejvíc těší na všechny divácké příležitosti, které se severoamerickým fanouškům lyžování naskytnou příští zimu na domácím sněhu – zejména ženy pojedou abnormálně vysoký počet deseti závodů SP na americkém kontinentu, muži pak sedm. „Nemůžu dostatečně zdůraznit, jak je důležité, aby další generace lyžařů viděla a zažila Světový pohár v naší zemi. Je to tak působivé a nezbytné pro růst našeho sportu tady doma,“ vyznává se miláček národa a žhavá favoritka celé štace. Nejen severoameričtí fanoušci se mají v nadcházející sezóně věru na co těšit.
Že je Miki právem adorovaná doslova na obou stranách příslovečné louže, dokonale vystihuje jeden ze spontánních komentářů z jejího YouTube kanálu, na němž způsobem, který nemá v oboru obdoby, dokumentuje poslední dva roky své kariéry: „Jsem Slovák a mám rád naši Petru, ale Mikaela je jiná liga. Nyní představuje jeden z nejlepších vzorů v současném světě. Nejen z pohledu sportovního, ale i jako člověk a influencer. Doufám, že takhle skromná a lidská zůstane i nadále. Obrovský potlesk jí i jejím rodičům za to, že vychovali tak fantastického člověka. Děkuji.“