Závod se konal nově v neděli, ale jako vždy na hlavní sjezdovce moníneckého areálu, která byla po veřejném lyžování pečlivě upravena. Ačkoli nebyly podmínky ideální, díky kombinaci nočního chladu a kvalitní přípravy se podařilo připravit jednu z historicky nejlepších tratí, která zůstala ve skvělé kondici až do finále v pozdních nočních hodinách. Start závodu byl naplánován na chvíli, kdy se svah ponoří do tmy a areál se rozzáří reflektory, které byly před sezónou nahrazeny novými s vyšším výkonem a parametry splňujícími nejpřísnější parametry pro večerní sport.

Nejrychlejší Češka i Čech

Závod v super-G je veřejný, tedy otevřený všem závodníkům bez rozdílu věku i výkonnostní úrovně. Cílem akce je přinést v první řadě lyžařský zážitek, výsledek je až na druhém místě. Startovní listinu tak zaplnili jak zapálení hobíci, tak i lyžaři, kteří se na sjezdovky dostanou jen párkrát za rok. Nechyběla ale i skutečná elita, jako tradičně se do startovní listiny zapsal nejrychlejší Čech, speedskier Radim Palán (držící rekord 248,22 km/h) a s ním i nejrychlejší Češka Sylvie Hudečková (191,29 km/h). Oba samozřejmě aspirovali na cíle nejvyšší.

Nejzkušenější závodník (ročník 1947) získal speciální cenu

Trať ovšem byla stavěná pro všechny tak, aby ji zvládli i rekreační jezdci, ale zároveň nabízela dostatek adrenalinu a rychlosti pro ostřílenější závodníky. Proto bylo zajímavé sledovat, jak se poperou rychlostní specialisté se závodníky s průpravou pro točivější disciplíny. Noční atmosféra spolu s podpůrným komentářem a hlasitou hudbou zaručily skvělou podívanou i pro diváky.

Lyžování se značkou Atomic

Novým hlavním partnerem celého večera byl tradiční výrobce lyží Atomic, který akci nově propůjčil i své jméno. V sobotu i neděli bylo možné na místě otestovat lyže z kolekce 25-26, čehož využily vysoké desítky návštěvníků Monínce.

Mrazivé podmínky i přes oteplení

Ačkoliv se v nižších nadmořských výškách zdálo, že si zima dává přestávku, nahoře na Monínci se podařilo vytvořit mimořádně dobré podmínky, podle mnohých závodníků nejlepší v historii. Teplota ve večerních hodinách poklesla blíže bodu mrazu, díky skvěle postavené otevřené trati se dosahovalo i mimořádně rychlých časů. Velký dík proto patří stavitelům, Pavlu a Tomáši Lipanskému. Mimochodem, Tomáš má hromadu zkušeností, jelikož v minulosti například řediteloval SP FIS ve Špindlerově Mlýně. I to opět přidalo na úrovni celé akci.

Speedskier proti domácímu lyžaři

Do finále postoupila čtyřka mužů i žen, přičemž nejrychlejší čas v prvních kolech měl Tomáš Weber, závodník domácího klubu SK Monínec. Jeho hlavním finálovým soupeřem byl zmíněný Radim Palán, prvnímu nakonec ukázala finálová časomíra čas 52.25, druhému 53.71. Zatímco loni porazil Radim Tomáše, letos si místa na stupních vítězů vyměnili.

Z žen s přehledem vyhrála speedskierka Sylvie Hudečková (57.44), která zvítězila před druhou Šárkou Kolkovou o 3,51 vt.

Vyhrává každý

Ovšem na Monínci vyhrává každý, kdo se postaví na start a dokáže trať zdolat. Medaile si sice odnesli jen nejrychlejší jezdci, ale s prázdnou neodešel nikdo – pořadatelé připravili drobné dárky a tombolu, která vždy patří k vrcholům akce – losuje se totiž o fungl nové lyže Atomic G9. Los se letos usmál na třetí nejrychlejší dívku, Johanu Voldřichovou – gratulujeme.

Speciální dík i malou cenu zasloužil i nejstarší lyžař, bez tří let 80letý Jiří Stöhr, který tratí prosvištěl ve sjezdovém postoji v čase 1:09.52. Právě on dokázal, že lyžování na Atomic Dark SNOW je pro všechny a že platí Coubertinovo heslo, že není důležité vyhrát.

Výsledky ke stažení:

Výsledky kvalifikace

Výsledky finále muži a ženy

Výsledky týmů

Kompletní výsledky najdete také na dark.snow.cz.

Fotografie ke stažení přidáme brzy a snad bude i video reportáž – sledujte SNOW.cz.