Poslední lednovou sobotu těsně po 17. hodině odstartoval starosta města Janské Lázně Václav Němec již osmý ročník největšího skialpinistického závodu, který se v České republice jezdí.
Na A trať dlouhou 23,3 km s převýšením cca 1 800 m (z náměstí v Janských Lázních, na Černou horu, do Pece pod Sněžkou, na Hnědý vrch, zpět do Pece p. Sn., na Javor, sjezd do Javořího dolu a konečně přes Černou horu do Janských Lázní) se vydalo 77 závodníků,
z nichž nejrychlejší Peter Svätojanský proběhl cílem v čase 2:12:18 hod.
Nejrychlejší ženou na této A trati byla rovněž Slovenka Lenka Hiklová s časem 2:56:27 hod.

Na kratší trať (18,1 km s převýšením 1 100 m, trať podobná, pouze z Černé hory sjížděli závodníci přímo do Javořího dolu) se vydalo 139 lyžařů a lyžařek. Nejrychlejším mužem na této B trati byl Čech Pavel Janeček s časem 1:46:27 hod, nejrychlejší ženou juniorka Simona Triznova ze Slovenska 2:01:09 hod.

Závod Noc tuleních pásů Alpine Pro 2010 je jedním ze tří závodů Středoevropského poháru, zbylé dva se pořádají v Polském Zakopanem a Mlynické dolině na slovenské straně Vysokých Tater. Je rovněž jedinou českou kvalifikací na únorové MS ve skialpinismu, které je připravováno v Andoře.

Letošní Noc tuleních pásů Alpine Pro 2010 připravil pořadatel prvního ročníku tohoto podniku – SKIALP Pec pod Sněžkou. Letošní ročník se běžel za proměnlivého počasí, při kterém husté chumelení střídala jasná obloha. Vzhledem k novému sněhu se očekávaly výsledné časy delší ve srovnání s předchozími ročníky závodu.
Protože jde o noční závod, všichni účastníci musí používat rozsvícené čelovky, což dělá závod velmi obtížným, přestože nevede extrémním terénem. V povinné výbavě závodníků A trati dále nechybí přilba, lavinová lopata, stoupací železa, náhradní oblečení a dostatek tekutin.

Dramatický moment během závodu nastal, když autobus s pražskou poznávací značkou zablokoval ulici asi 100 metrů před startem jen 3 minuty před startovním výstřelem.

Další informace včetně podrobných výsledků: www.noctulenichpasu.cz, www.horosvaz.cz, Jiří Pleskač, ředitel závodu (gsm: 603 472 966, j.pleskac@noctulenichpasu.cz)


Bergans Český pohár ve skialpinismu 2010

byl vyhlášen Komisí závodního skialpinismu při Českém horolezeckém svazu v kategoriích: muži, ženy, junioři, juniorky, kadeti, kadetky a veteráni.
Do každého závodu bude zařazena nezávodní kategorie OPEN. Vítězem poháru se stane jednotlivec, který v absolutním pořadí získá nejvýce bodů v pětí ze šesti vyhlášených závodů v jednotlivých kategoriích. Závody Středoevropského poháry jsou bodovány 1,5 násonkem. Všechny závody budou vyhlášeny v jednotlivcích.

Kategorie

Kadetky 1992 - 1995
Kadeti 1992 - 1995
Juniorky 1990 - 1991
Junioři 1990 - 1991
Ženy 1989 a starší
Muži 1989 - 1971
Veteráni 1970 a starší

Informace k závodům:

Každý závodník, organizátor či doprovod se účastní závodu na vlastní nebezpečí. Pro všechny kategorie je povinné používat ochranou přilbu s certifikátem UIAA na všech závodech, pouze pro kategorie OPEN lze použít přilby cyklistické.

Bodování Bergans ČP 2010

Vítězem poháru se stane jednotlivec, který získá nejvíce bodů v pěti závodech z šesti vyhlášených závodů. Do celkového pořadí se započítává pět nejlepších výsledků, přičemž závody SEP ( Jánské Lázně, Zakopané, Vysoké Tatry) mají 1,5 násobné bodování. Při snížení počtu závodů z důvodu zrušení se snižuje i počet započítávaných závodů do celkových výsledků.

BODOVACÍ TABULKA:

  1. místo 100 bodů
  2. místo 95 bodů
  3. místo 90 bodů
  4. místo 86 bodů
  5. místo 82 bodů
  6. místo 79 bodů
  7. místo 76 bodů
  8. místo 74 bodů
  9. místo 72 bodů
  10. místo 71 bodů

další každé umístění mínus 1 bod až do 80 místa (1 bod)

Vyhlášení výsledků Bergans Českého poháru:

Vyhlášení celkových výsledků Českého poháru bude provedeno při vyhlašování výsledků posledního závodu ve Vysokých Tatrách 4.4.2010. Prvních šest závodníků v kategorii mužů a první tři závodníci v ostatních kategoriích získají věcné ceny věnované sponzory Českého poháru a komisí závodního skialpinismu při ČHS. Vítěz v každé kategorii obdrží putovní pohár věnovaný komisí závodního skialpinismu. Do bodování závodů Českého poháru bude zařazen zahraniční závodník, který se zúčastní nejméně dvou závodů na území ČR, pohár může získat na dobu jednoho roku pouze občan České republiky.

Přehled závodů:

NOC TULENÍCH PÁSŮ

AKLVK Jánské Lázně
30. ledna 2010
Inspiraci pro uskutečnění nočního závodu jsme našli po úspěšném absolvování dvou podobných závodů v sousedním Rakousku. Začátkem března 2003 tedy proběhl v Peci pod Sněžkou nultý ročník skialpinistického závodu s názvem Noční závod KRKONOŠE. Oficiálně první ročník závodu startoval v roce 2004 ještě z Pece pod Sněžkou, ale s novým názvem Noc tuleních pásů. Od roku 2005, tedy od 2. ročníku, již startujeme závod přímo z centra Janských Lázní. Trasa závodu však zůstala přibližně stejná. Kromě poháru národního se v letech 2004, 2006, 2008 jel závod jako pohár Středoevropský a nejinak tomu bude i v roce letošním.
Parametry závodu: trasa A - délka 32 km, převýšení 2456 m, 4 výstupy a sjezdy, trasa B - délka 18 km, převýšení 1256 m, 3 výstupy a sjezdy
Více informací na www.noctulenichpasu.cz.

LUČNÍ BOUDA - VERTICAL

SAC Špindlerův Mlýn a Luční bouda
20. února 2010
V letošním roce se za pořadatelství SAC Špindlerův Mlýn a Luční boudy poprvé uskuteční závod zařazený do Bergans ČP ve skialpinismu ve verticalu (časovce). Tento způsob závodu bude mít v ČR premiéru. Ve světě mezinárodního závodního skialpinismu se tato disciplína vyhlašuje pouze při Mistrovství světa nebo Evropy. Hromadný start pro jednotlivé kategorie bude v prostoru hotelu Děvín v Peci pod Sněžkou a trasa závodu povede přes Richtrovy boudy, Výrovku a Památník obětem hor v Modrém sedle s cílem u Luční boudy. Celkové převýšení pro jednotlivé kategorie bude upraveno podle pravidel závodního skialpinismu.
Více na www.horosvaz.cz, www.lucnibouda.cz

O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE

TJ Spartak Alpin club Rokytnice nad Jizerou
13. března 2010
Ve skiareálu Horní domky v Rokytnici nad Jizerou se uskuteční již 9. ročník skialpinistického závodu „O dřevěného Krakonoše". Tento podnik Bergans Českého poháru ve skialpinismu 2010 je jako jediný organizován systémem rallye. Trať dlouhá 22,3km s převýšením 1903m. Povinnou součástí etapy je časovka, obří slalom a slanění.
Historie závodu sahá do roku 2001, kdy byl O. ročník zorganizován pro úzkou skupinu našich přátel a kamarádů. Od roku 2003, kdy byl závod zařazen do Českého poháru jeho oblíbenost mezi závodníky stoupá a loňského 8. ročníku se zúčastnilo zatím rekordních 87 skialpinistů.
Hlavní cenu v podobě dřevěného Krakonoše drží zatím pouze čtyři závodníci (Z. Hák 4x, M. Němec 2x, M. Duch 2x a J. Jirák 1x).
Více na www.alpin-rokytnice.cz

KRKONOŠE 2010

19. ročník Mistrovství ČR ve skialpinismu
SAC Špindlerův Mlýn
20.března 2010
Skialpinistický závod ve Špindlerově Mlýně má dlouholetou tradici (19. ročník). Prvních deset ročníků se konalo pod názvem Špindlerův Mlýn - Karpacz, kdy trať vedla střídavě každý rok mezi Špindlerovým Mlýnem a spřáteleným polským městem Karpacz. Od 11. ročníku se závodí pouze v okolí Špindu. Původně se závodilo systémem rallye, od roku 2006 se závodí systémem start - cíl v oblasti Medvědína a Labského dolu. V letošním roce se závod opět uskuteční jako Mistrovství ČR ve skialpinismu pro rok 2010 ve všech závodních kategoriích. Trať pro hlavní kategorii: 20 km s převýšením 1800 metrů
Více na www.horosvaz.cz → soutěže → skialpinismus

Závody Středoevropského poháru, zařazené do Bergans Českého poháru ve skialpinismu 2010

13. 2. 2010 Zakopané Polsko, start - cíl, jednotlivci
4. 4. 2010 Vysoké Tatry Slovensko, start - cíl jednotlivci