Filipovice - aktuální report z 28.12.2014 - SNOW.cz

Filipovice aktuální report z 28.12.2014

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Jeseníky

Filipovice - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: V0174
 • hodnocení:
 • návštěva od: 28.12.2014 do: 28.12.2014
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Do Filipovic jsme se rozjeli na druhé lyžování této zimy hned první den jejich otevření - v neděli 28. 12. Jde o malé středisko se starší dvousedačkovou lanovkou a dvěma menšími vleky, v provozu byla ale jen lanovka a zhruba kilometrová červená sjezdovka pod ní. Přes nízké teploty kolem -8 °C a místy fronty na lanovku se jezdilo dobře. Filipovice bych doporučil začátečníkům, nebo na půl dne i pokročilejším lyžařům pro rozježdění. Jinak středisko trpí na blízkost Červenohorského sedla a Koutů, při příjezdu od jihozápadu nemají Filipovice moc co lepšího nabídnout.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Filipovice disponují v podstatě třemi sjezdovkami. Hlavní, asi kilometrová červená vede přímo dolů podél lanovky. Kromě dvou menších hangů se nese spíše v modrém sklonu, ale je dostatečně široká i pro carving a nikde nemá vyloženě nudnou pasáž (co taky na jednom kilometru...) V horní části se od ní odpojuje modrá, která podle mapy jde obloukem lesem - v době návštěvy ale byla zavřená a z pod sněhu koukala tráva, což mě odradilo od vyzkoušení :)
Nad parkovištěm je pak ještě vlek s kratší 350m sjezdovkou, zřejmě také zavřený.
Na červené sjezdovce a na malém vleku nad parkovištěm se nabízí i večerní lyžování.

Sněhové podmínky:

V době návštěvy byly poměrně silné mrazy, takže se zasněžovalo, jak to šlo. Děla ale nebyla namířena přímo na funkční sjezdovku, takže nebylo nutné kličkovat mezi namrzajícími technickými vánicemi.
K tomu mírně sněžil i přírodní sníh, takže se nelyžovalo jen na technickém. Na sjezdovce bylo sněhu dost, pod ní je zjevně travnatá louka, takže pokud ze sněhu něco vykukovalo, byla to jen tráva. Narozdíl od Karlova den předtím se na sjezdovce neválel štěrk, i když sněhu bylo jen pár desítek cm.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Ve středisku je jedna dvousedačka s rozjezdovým pásem, která je nahoře poměrně rychle. Je to už starší kousek, takže kdo při výstupu zaváhá, může dostat ránu zezadu a vůbec všechno působí trochu historicky - ale na druhou stranu jsem neviděl, že by za ty tři hodiny lyžování stála z jiných důvodů než spadlí lyžaři a snowboardisti (myšleno samozřejmě ve stanici).
Podél lanovky vede kousek nad polovinu sjezdovky i kotva, toho času odstavená. Nad parkovištěm je pak ještě další krátký oddělený vlek.

Zalidněnost:

Lidí bylo více, než jsem čekal, ale bylo to únosné. Před obědem byla lanovka pohodlně bez front, po obědě byly fronty kolem 5 až 10 minut. Na druhou stranu je ale nižší přepravní kapacita výhodou, protože na sjezdovce se dalo i při plném vytížení pohodlně lyžovat. Nakonec jsem byl i rád za to, že nejede paralelní kotvový vlek.
Až se naplno rozjedou větší střediska, počítám, že by mohlo lidí ubýt - v době návštěvy bylo Červenohorské sedlo zavřené a v Koutech se jezdilo jen U Vrtulí.

Občerstvení a aprés-ski:

U spodní stanice je pěkné bistro s dobrými cenami. Bohužel při návštěvě se zrovna zaučovala nová obsluha a čekací časy se šplhaly do závratných výšin. Podél cesty na parkoviště je pak ještě velký stan, kde se také dalo sednout, ten jsme ale nenavštívili.

Doprava do střediska a parkování:

Středisko je hned u silnice první třídy č. 44 z Jeseníku do Šumperka, té samé, kde jsou i Kouty a Červenohorské sedlo, takže by neměl být problém se k němu dostat i za horších podmínek. Parkoviště mi přišlo poměrně malé, na druhou stranu vzhledem ke kapacitě sedačkové lanovky je asi odpovídající.
Pokud pojedete směrem od Rýmařova, vemte do úvahy, že silnice 450 mezi Karlovou Studánkou a Vidly se nejspíš ani nepluhuje, o posypu nemluvě. 451 od Vrbna pod Pradědem byla v pohodě.

+ plusy

 • Dvousedačka odpovídá kapacitě sjezdovky
 • Středisko hned u silnice
 • Sympatické bistro s rozumnými cenami

- mínusy

 • Jen jedna červená sjezdovka, navíc jednoduchá
 • Ceny bych si představoval v podobně velkém středisku o něco nižší
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

01.03.2020  | Filipovice

 • autor: tomkan
 • hodnocení:
Menší středisko těsně za Červenohorským sedlem bez front a celkově milé a "rodinné". Sjezdovky jsou otočené na severovýchod, takže za pěkného počasí osluněné. Hlavní sjezdovka dostatečně dlouhá a široká, při dostatku sněhu v dolní polovině dvě trasy i snowpark s raily apod. Spád na carving akorát, v celé délce sjízdná i pro začátečníky a děti. Pro experty možná až nudná. Dole dětské lano a "somárská lúčka" pro sáňky. Hlavní sjezdovka kvalitně vysněžená v celé délce, ve spodní polovině pouze hlavní trasa, "objízdná část" letos nejezdí. Dvojsedačka docela dlouhá, paralelní kombinovaná kotvo-poma do poloviny sjezdovky. Sedačka výborná pro snowboardisty, dokonce lze jezdit bez vyzuté nohy. I o víkendu za hezkého počasí bez fronty (že by jen náhoda)? Restaurace a WC hned u nástupiště s možností sedět vevnitř i venku, další kruhový bar poblíž dětského parku. Ceny mírné, kafe "automatové". Přímo za Červenohorským sedlem na silnici do Jeseníka, parkování v místě.

26.12.2017  | Filipovice

 • autor: V0174
 • hodnocení:

Původně bylo v plánu Červenohorské sedlo, ale vzhledem k mlze a silnému větru jsme nakonec na rozježdění zvolili menší a levnější Filipovice.

Filipovice jsou poměrně neznámým malým lyžařským střediskem poblíž Jeseníku, ve stínu svých větších bratříčků na blízkém Červenohorském sedle, v Koutech a ...

24.01.2017  | Filipovice

 • autor: pavlík
 • hodnocení:

Při návratu z výletu jsme využili služeb menšího střediska ve Filipovicích. Je to menší, dá se říct rodinné středisko pro děti či začínající lyžaře. Ale musím říct, že ani my jsme se nenudili, na pilování stylu naprosto ideální. Počasí se trošku pokazilo vzhledem k předešlým dnům, ale nic hrozného t...

12. - 14.01.2016  | Filipovice

 • autor: svena
 • hodnocení:

Skipark Filipovice se nachází u hlavního silničního tahu Jeseník - Šumperk, 7 km pod Červenohorským sedlem, je koncipován jako rodinný areál a disponuje 2 sjezdovkami. Je hojně využíván lyžařskými kurzy a rodinami s dětmi. Nachází se v nadmořské výšce 680 až 880 m n. m. Je velice kvalitní i pro rozj...

13.01.2016  | Filipovice

 • autor: svena
 • hodnocení:
Dnes nám ve Filipovicich napadlo přes noc a v průběhu dopoledne mezi 5-10 cm nového sněhu. Sjezdovka byla rolbovana po večerním lyžování, takže nám ležel ráno prašánek... Ráno na sjezdovce asi 4 lyžaři, takže paráda pro první 4 jízdy, poté se přidalo více lyžařů a školy, v prudšich místech se poté začaly tvořit menší muldy, ale moje hodinka byla parádní!. V provozu zatím hlavní 1 km dlouhá červená sjezdovka, vysnezena v celé šíři. Začátek sjezdovky mírně prudší, poté asi 200m relativně plochá pasáž, na posledních asi 400 metrech se sjezdovka opět začervená. Modrý rukáv, který objíždí nejprudší pasáž, zatím mimo provoz. Dětská školka v provozu. Před večerním lyžování se sjezdovka rolbuje, předpověď hlásí sněžení a konečně by mělo od večera začít trochu mrznout. V provozu samoobslužná restaurace, hribek byl zavřený. Zítra by měly být podmínky již zimní s mixem technického i přírodního sněhu na sjezdovce.

11.02.2012  | Filipovice

Filipovice představují typické rodinné středisko mezi Jeseníkem a Červenohorským sedlem. Dostatečná přepravní kapacita je v souladu s prostorností sjezdovek. Ideální areálek pro děti všeho věku a na své si přijdou i vyznavači dlouhého carvového oblouku. Ve spodní části je cvičná louka pro mrňousk...

Filipovice

Filipovice

Filipovice

Filipovice

Filipovice

Filipovice

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 3
Otevřené sjezdovky 0 z 3