Lenzerheide - aktuální report z 20.01.2015 - SNOW.cz

Lenzerheide aktuální report z 20.01.2015

  průměrné hodnocení:

Švýcarsko Švýcarsko - Graubünden

Lenzerheide - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Ales1
 • hodnocení:
 • návštěva od: 20.01.2015 do: 20.01.2015
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Jak jsem uvedl v reportu z Davosu (19.1.), platí samozřejmě i v Lenzerheide, že pro milovníky lyžování ve Švýcarsku bylo prudké posílení švýcarského franku ve čtvrtek 15.1. o 38 % vůči euru ledovou sprchou. Přestože se měny po týdnu ustálily (posílení cca o 20 %), celkový pobyt a ceny skipasů citelně podražily (v době naší návštěvy se kurz pohyboval cca 28 Kč za 1 CHF, přičemž minulou zimu v lednu 2014 to bylo 22,30 Kč).
Návštěvu jsme volili jako poznávací, neboť od minulé sezóny je středisko nově propojeno s Arosou a celková délka sjezdovek dosahuje 225 km.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Na doporučení kamaráda, který byl na právě probíhajícím snowFESTu, jsme sjezdovky projeli po trase od vrcholu Piz Scalottas (2 323 m) postupně po sněžných pláních západně až po vrchol Lavoz (2 330 m) a Staetzerhorn (2 575 m) nad Lenzerheide (1 475 m) až po Valbellu (1 500m). Především sjezdovky z Piz Scalottas č. 42 (stará trať FIS č. 43 byla zavřená) a z posledně jmenovaného vrcholu Staetzerhorn nad Valbellou - černá č. 72 a červeno-modrá č. 70 patřily k těm skvělým.
Poté jsme se přesunuli na protilehlý hřeben mezi vrcholy Weisshorn (2 653 m) a Rothorn (2 865 m). Zde z vrcholu Urdenfürggli (2 546 m) vede do sousedního skiresortu Arosa na vrchol Hörnli (2 511 m) spojovací kabinová lanovka Urdenbahn.
Po dlouhé červené č. 2 s převýšením 700 m k lanovce Hörnli Express v Arose a poté návrat Urdenbahn na lenzerheidskou stranu a výjezd na vrchol Rothhorn (2 865 m). Sjezd po červené č. 21 přináší lyžařskou zajímavost, jízdu lyžařským tunelem a galerií ve skále. Poté již velmi pěkné červené č. 21, 22, 23,... Na závěr jsme dali závodní č. 27 Slalomhang. Závodní trať super-G a SP Silvano Beltrametti označená č. 24 pod Weisshornem nebyla zasněžená a v provozu.

Všechny sjezdovky byly dosněžované, bohužel kvůli silnému větru občas sfoukané na tvrdý podklad - což bylo jediné drobné minus na západním hřebenu. Svahy na východ od Lenzerheide byly lepší, v zákrytu vrcholů Rothorn a Weisshorn.

Celkem za den jsme pohodově najezdili 43 km s převýšením 8,5 km (dle Skiline).

Sněhové podmínky:

Přestože 17.1 nasněžilo cca 20 až 30 cm, v den naší návštěvy byl sníh sfoukaný - především na západním svahu od Lenzerheide. Oproti Davos Klosters je v tomto areálu více zasněžování a technického sněhu na sjezdovkách. Místy byly na sjezdovce tvrdé desky nebo přefoukané závěje technického sněhu. Dle oficiálního webu skiareálu je v nadmořské výšce 1 440 m cca 45 cm a poslední sněžení bylo 17.1.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Většina lanovek jsou sedačkové (občas nějaká kotva funguje jako doplňovací spojka mezi sjezdovkami), sedačky s bublinami jsme ocenili především na západní části skiareálu, kde foukalo. Samotné svezení lanovkou Urdenbahn, propojující obě střediska nad sněžnou plání mezi vrcholy Urdenfürggli a Hörnli, je zážitek.

Zalidněnost:

V úterý kromě několika lyžařských kurzů (především nad Valbellou) bylo lidí akorát (více však než v Davos Klosters), pouze na některých spojovacích tratích skupinky lyžařských kurzů provoz trochu zahušťovaly.

Občerstvení a aprés-ski:

Navštívili jsme příjemnou chatu Mottahuette pod vrcholem Urdenfürggli s výbornými polévkami. Chata se nachází kousek od startu super-G (sjezdovka č.24). Na závěr jsme navštívili bar u lanovky na Rothorn u parkoviště (dojezd po č. 30) a vychutnali si závěrečný drink.

Doprava do střediska a parkování:

Do Lenzerheide jsme si odskočili z Klostersu, cesta trvala jak tam přes Davos a Tiefencastel, tak zpět přes Chur a Ladquart cca 60 minut. Na parkovišti Val Sporz u lanovky na Piz Scalottas jsme platili 5 CHF za parkovné.

+ plusy

 • propojení areálů Lenzerheide a Arosa
 • v případě větrného počasí možnost volby svahů západních nebo východních, příp. přejet do Arosy
 • možnost volby svahů podle slunce - východní a západní expozice

- mínusy

 • větší podíl technického sněhu
 • otevřené sjezdovky, větrno
 • díky prudkému posílení franku výrazně pobyt podražil
 • o víkendu větší zalidněnost - dálnice z Curychu až do Churu

Zajímavé odkazy

Link na report Davos Klosters: http://snow.cz/…vos-klosters

Stránky skiresortu: http://lenzerheide.com/en/winter

Aktuální stav sněhu a sjezdovek: http://lenzerheide.com/…ports-report

České stránky: http://cz.graubuenden.ch/…de-zima.html

Mapka areálu Lenzerheide Arosa:http://lenzerheide.com/…ende-web.pdf

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

09. - 10.03.2017  | Lenzerheide

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Lenzerheide je samo o sobě hodně rozlehlé a roztahané, díky čemuž nabízí řadu liduprázdných zákoutí i rozličná panoramata. I přes případnou nepřízeň počasí pak slibuje sněhovou jistotu - jeden propršený den tu nic neznamená.

26.01.2015  | Lenzerheide

 • autor: Petr Socha - SNOW
 • hodnocení:
Lednová nadílka proměnila středisko v ráj. Vše ideální a mimo víkend všude volno!

21. - 26.03.2011  | Lenzerheide

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Méně známé švýcarské středisko Lenzerheide se 155 km sjezdovek se nedávno připomnělo pořadatelstvím finále Světového poháru, jinak je ale na švýcarské poměry celkem „obyčejné“, neboť nedisponuje žádnou horskou ani technickou atrakcí světového významu. Náhorní plošinu s letovisky Parpan, Valbella a L...

Jablonec nad Jizerou - Kamenec

Jablonec nad Jizerou - Kamenec

Jablonec nad Jizerou - Kamenec

Jablonec nad Jizerou - Kamenec

Jablonec nad Jizerou - Kamenec

Jablonec nad Jizerou - Kamenec

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 2
Otevřené sjezdovky 0 z 3