Žacléř - Prkenný Důl - aktuální report z 14. - 15.02.2015 - SNOW.cz

Žacléř - Prkenný Důl aktuální report z 14. - 15.02.2015

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Krkonoše

Žacléř - Prkenný Důl - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Myval
 • hodnocení:
 • návštěva od: 14.02.2015 do: 15.02.2015
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

O víkendu jsem se rozhodl vzít Lušťovky na výlet do jejich rodiště. Byli jsme u kamarádů na chalupě kousek od Žacléře, takže byla možnost navštívit místní malý lyžařský areál. Obával jsem se velké zalidněnosti a front (víkend, vrcholná sezóna, jarní prázdniny, 5 km do Polska, ...), ale naštěstí se nic takového nekonalo. A opravdu jsem potkal na kopci mnohem víc lyží zn. Lusti než v jiném středisku.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Horní část sjezdovek je dost plochá modrá pláň, dostatečně široká pro první pokusy o jízdu po hranách. Bohužel tohle funguje, jen pokud je trochu umrzlo, při pomalém mokrém sněhu je překonání této placky docela otrava. Střední část je už svižnější s rozumným sklonem a dá se tu pěkně svézt v krátkých i dlouhých obloucích. Nad lesíkem v poslední třetině se tratě rozdělují na černou, červenou a modrou. První dvě vedou rovnoběžně s vlekem přímo na "cílový buben", který má docela slušný sklon, modrá sjezdovka objíždí lesík pozvolnějším obloukem a pak se traverzem vrací k dolní stanici vleků.

Zdejší specialitou je, že tratě nejsou v terénu vyznačeny barevnými tyčemi, takže se může stát, že kochající se lyžař vyjede ze sjezdovky na neupravenou louku. Mě se naopak tenhle "pocit volnosti" docela líbil a občasné výlety mimo jsem si pěkně užíval.

Sněhové podmínky:

Podmínky byly, na tuzemské poměry poslední doby, docela dobré. Na sjezdovkách byla dostatečná vrstva sněhu, jen výjimečně se vyskytlo vydřené místo (a většinu z nich měl podle mě na triku nepozorný rolbař, protože šlo o vrcholky terénních zlomů). I mimo sjezdovky byla rozumná vrstva sněhu, sice ne moc hluboká, ale sjízdná, protože se jednalo o starší těžký sníh, takže nehrozilo "prošlápnutí na trávu".

V sobotu byla kvalita sněhu lepší, bylo celý den pod nulou a sníh příjemně umrzlý a rychlý. V neděli se oteplilo, sice vysvitlo sluníčko, ale kvalita povrchu utrpěla. Na placaté horní části byl sníh nepříjemně pomalý a všude byl už v 11 h povrch dost rozježděný. Naštěstí se nikde nevytvořily nepříjemné boule, jen rozježděná oranice, ve které se dalo pořád docela pěkně lyžovat.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Středisko je docela malé, i na české poměry. Tvoří jej 4 vleky - jeden miniaturní dětský pro nejmenší začátečníky, jeden 500m dlouhý v jižní části svahu (nebyl v provozu) a "páteřní" 1 000m souběžná kotva a poma. U dolní stanice těchto dvou vleků se nachází taky hospoda, bufet, půjčovna a pokladna. Žádný extrémní luxus, ale pokud si člověk přijede zalyžovat a ne si jen "vozit zadek" na sedačkové lanovce, tak bude spokojen.

Zalidněnost:

Velice mile mě překvapila malá zalidněnost, jak na sjezdovkách, tak i dole u vleku. Jen jednou se na chvíli vytvořila asi 3-4minutová fronta, jinak se celé dva dny jezdilo velmi svižně a bez čekání. Ani na sjezdovce nebyl žádný nával, občas se bylo potřeba vyhnout nějakému dětskému družstvu, ale těch naštěstí nebylo moc a šířka tratí byla dostatečná pro všechny. Logicky zde bylo vyšší procento Poláků.

Občerstvení a aprés-ski:

Navštívili jsem jak kamennou hospodu, tak i bufet u dolní stanice vleků. V hospodě byla kolem poledne trochu nouze o místa k sezení, ale stačilo si ještě jednou sjet kopec a bylo vyřešeno. Obsluha příjemná a rychlá, sortiment, kvalita a ceny v mezích průměru. Aprés-ski jsme si dali až na chalupě.

Doprava do střediska a parkování:

Přímo pod střediskem je parkoviště, bohužel poměrně malé, takže kdo přijede o víkendu po desáté hodině, tak bude asi hledat místo k parkování někde v okolí. Do areálu prý taky zajíždí autobus ze Žacléře, ale jeho služby jsme nevyužili.

+ plusy

 • Málo lidí, žádné fronty
 • Široké sjezdovky, v dolní části i se slušným sklonem
 • Klidná a pohodová atmosféra

- mínusy

 • Malá kapacita parkoviště
 • Placatá horní třetina sjezdovek
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

02.01.2021  | Žacléř - Prkenný Důl

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Tak se po pár týdnech vracím na obhlídku lyžařského areálu v Prkeňáku, co se změnilo, zda se připravuji na případné otevření atd. Počasí moc nepřeje, ale chci vypadnout ven, zatím bez lyží, když to nejde, zde i kvůli počasí a dalším opatřením. Celý den je kolem 0 stupňů a nic moc viditelnost.

30.11.2020  | Žacléř - Prkenný Důl

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Dnes jsem zavítal do jedno z nejvýchodnějších středisek Krkonoš, a to do Prkenného dolu do areálu Arrakis nedaleko bývalého hornického městečka Žacléř. Od mé poslední návštěvy se toho zde moc nezměnilo. Na parkovišti je stále složená sedačková lanovka Leitner, která zde již leží nějaký ten rok a vůb...

27.01.2019  | Žacléř - Prkenný Důl

 • autor: andy97
 • hodnocení:

Poprvé jsme zavítali do střediska Arrakis v Prkenném Dole a byli jsme mile překvapeni. Sportovnější sjezdovky, minimum lidí i během víkendu a lidová cena za lyžování. Škoda jen toho počasí, to se nevydařilo.

22.12.2017  | Žacléř - Prkenný Důl

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Dnes jsem zavítal do střediska v západních Krkonoších v Prkenném Dole, které je pro lyžaře zatím zavřené! Snad se otevře již zítra dle sdělení pracovníků, kteří montovali kotvy na lano vleku. Sjezdovky jsou již urolbované a připravené pro první lyžaře. Také je zde kolem hlavního parkoviště složená s...

02.02.2017  | Žacléř - Prkenný Důl

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Po několika týdnech od mé poslední návštěvy vyrážím do nejvýchodnějšího střediska Krkonoš - "Prkeňáku". Od mé poslední návštevy mezi svátky, kdy se jezdilo jen na 500 metrech, je nyní díky vydatnému sněžení z prvních lednových dnů v provozu celý areál, a proto se jezdí za ceny hlavní sezóny. V provo...

30.12.2016  | Žacléř - Prkenný Důl

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Tak jsem dnes navštívil nejzápadnější lyžařský středisko Krkonoš, tedy Žacléř - Prkenný důl. Přišlo mě, že se tady zastavil čas. Nebyl jsem zde několik let a moc se toho nezměnilo. Žádné viditelné novinky se nekonaly. Areál jezdí s 20procentní slevou na celeodení skipas, protože je v provozu jen 500...

Žacléř - Prkenný Důl

Žacléř - Prkenný Důl

Žacléř - Prkenný Důl

Žacléř - Prkenný Důl

Žacléř - Prkenný Důl

Žacléř - Prkenný Důl

Výška sněhu 20 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 3
Otevřené sjezdovky 0 z 7