Val Cenis - aktuální report z 07. - 14.03.2015 - SNOW.cz

Val Cenis aktuální report z 07. - 14.03.2015

  průměrné hodnocení:

Francie Francie - Savojsko

Val Cenis - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Jiřa
 • hodnocení:
 • návštěva od: 07.03.2015 do: 14.03.2015
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Středisko Val Cenis leží téměř na konci údolí Haute Maurienne na hranici s Itálií. Jde na francouzské poměry o menší středisko z avizovanými 120 km sjezdovek, v nadmořské výšce 1 400 až 2 800 m n. m. Toto převýšení cca 1 400 metrů je v praxi opravdu využitelné. Lyžuje se na severních svazích nad městečky Lanslevillard a Lanslebourg a trochu vzdálenějších severozápadních svazích nad vesnicí Termignon. Dolní nástupní stanice jsou normálně žijící historická městečka z celkem rozumně dostavěnými moderními ubytovacími kapacitami. Svahy nad Lanslevillard a Lanslebourg tvoří kompaktní areál, spojení do Termignonu je řešeno rychlou šestisedačkou a na ní navazující pomalejší čtyřsedačkou, přičemž dolní šestisedačka se běžně používá i při cestě zpět (dolů) do Lanslebourgu. Docela pěkné, středně prostorné ubytování jsme měli v Lanslebourgu v rezidenci Valmonts na dojezdu sjezdovky, cca 150 metrů od rychlých šestisedaček Ramasse a Turra (do Termignonu). V rámci rozšíření skipasu tzv. Eski-mo ještě ještě možnost lyžování v další střediscích údolí – reporty se pokusím dodat co nejdříve.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Středisko bych označil jako třípatrové. První patro jsou kratší mírnější cvičné louky, dále lesní patro s převážně červenými a modrými sjezdovkami do cca 2 100 m n. m., třetí patro nad lesem s velmi prostornými opět převážně červenými a modrými sjezdovkami až do 2 800 m n. m. Hlavní lyžařské centrum je nad horní stanicí kabinky Vieux Moulin 2 100 m n. m. (Lanslevillard), kde se pod rychlou šestkou Solert a na ní navazující čtyřsedačkou rozprostírá vějíř na sebe navazujících a vzájemně se proplétajících velmi prostorných tratí převážně červené obtížnosti s převýšením cca 400 až 700 metrů. Z nejvyššího bodu ve 2 800 metrech je nádherný výhled na italské straně ležící zamrzlé jezero Lac Mont Cenis. Jako nejlepší trať v sektoru nad Lanslevillard bych však hodnotil trochu bokem ležící červenou velmi členitou Arcelle s převýšením cca 700 metrů, jejiž cca horní třetina je nad hranicí lesa a poté padá širokými zatáčkami lesem až téměř do městečka. Nejrychlejší přesun nad Lanslebourg je traverzem Vers le Mont Cenis. Ten je překvapivě značen černou barvou zřejmě proto, že je zaříznut ve velmi strmém svahu a pohled z něho do údolí je téměř jako pohled z letadla. Horní patro nad Lanslebourgem tvoří opět vějíř členitých červených a modrých tratí s převýšením cca 300 až 400 metrů, které jsou však bohužel obsluhovány pouze místy docela strmě vedenou pomou a s tou si moje pravé koleno moc netyká. Odtud dolů pak vede dlouhá červená sjezdovka Ramasse, která je však v horních partiích vyfoukaná neustále vanoucím větrem s průsmyku Col du Mont Cenis až na led. Tento vítr znepříjemňuje i výjezd rychlou šestkou, která je bez bubliny a vítr fouká neustále do obličeje. Po přesunu do Termignonu se situace z Lanslebourgu téměř opakuje. Nahoře několik velmi pěkných, téměř prázdných členitých tratí s převážně červenou a modrou obtížností a opět obsluha pouze dvěma pomami. Kolem pravé pomy jsou postaveny 3 navazující sekce docela zábavné skikrosové trati. Z horního patra uhání lesem velmi pěkná, černo-červená sjezdovka s možností objet strmější úseky po široké lesní cestě. Do vesnice Termignon vás potom dovede navazující pohodová modrá sjezdovka. Doprava nahoru je řešena dvěma neodpojitelnými čtyřsedačkami.

Sněhové podmínky:

Celý týden slunečno, sněhové podmínky dobré až velmi dobré. Na sjezdovkách dole ve středisku cca 50 cm mixu přírodního a umělého sněhu. Od středních poloh tvrdý až velmi tvrdý sníh jehož výšku bych odhadoval i na více než 2 metry. Jediný problém byl ve střední části červené sjezdovky pod kabinkou Vieux Moulin, kde bylo spousta kamínku, zřejmě vyoraných rolbou.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Směs různě starých přepravních zařízení od expresních odpojitelných šestisedaček (těch je poměrně dost) až po historickou dvousedačku Plan Cardinal úplně v levé části střediska. I nové šestky jsou bohužel bez krytů, což je trochu problém u větrného výjezdu do průsmyku Col du Mont Cenis. V přepravním parku jsou i dvě kabinky. Jedna nová 10 místná, která slouží ale spíše k výjezdu s ubytovacích kapacit v horní části Lanslevillardu a potom starší 6 místná, která přiváží lyžaře z centrální části Lanslevillardu do nejvytíženější části skiareálu k sedačce Solert. Provoz lanovek začíná od 9:15 hod a končí v 16:30 až 16:45 hod.

Zalidněnost:

Průměrná až podprůměrná. V centrální části u sedačky Solert se občas tvořil chumel lyžařů, ale rychlá šestka s ním vždy poradila do cca 3-4 minut. Sjezdovky v této části se někdy nárazově (nevypočítatelně) zaplnily hlavně lyžařskými školami, aby byly vzápětí opět poloprázdné. V ostatních částech areálu čekací doby nulové, na sjezdovkách téměř prázdno.

Občerstvení a aprés-ski:

Na sjezdovkách přiměřené množství restaurací. Ceny jídla i pití v restauracích na sjezdovkách mírně nižší než v profláklejších střediscích. Návštěvnost v restauracích okolo poledne docela velká. Ceny hlavních jídel cca 9 - 12 EUR, omelety do 9 EUR, rychlé občerstvení (tousty, pannini) cca 4-5,50 EUR, palačinky cca 2 – 4 EUR dle náplně. Malé pivo cca 3,5 EUR, velké 5 EUR, svařák cca 2,5 EUR. Na recepci v rezidenci každé ráno prodej pečiva : bageta 1 EUR, croissant cca 1,3 – 1,5 EUR dle náplně. V rezidenci bazén – v době po lyžování dost plný.

Doprava do střediska a parkování:

Autobusem s CK. Cesta bez problému, po dálnici až do Modane, posledních cca 40 km mimo dálnici. Silnice suché, jediné zdržení v okolí Ženevy (probíhal autosalón).

+ plusy

 • Velmi dobré sněhové podmínky
 • Velké využitelné převýšení sjezdovek
 • Severní a severozápadní svahy - vhodné pro jarní lyžování
 • Lehce nižší cenová úroveň oproti jiným francouzským střediskům

- mínusy

 • Obsluha některých částí areálu pouze pomami
 • Naprostá absence krytů na sedačkových lanovkách
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

27.01. - 01.02.2019  | Val Cenis

 • autor: Shopi92
 • hodnocení:

Vyrazit s partou do Val Cenis byla trochu střelba do prázdna, opravdu jsem netušil, co nás čeká a musím přiznat, že jsem byl více než mile překvapen. Žádné fronty, krásné výhledy, dlouhé sjezdovky - přesně to, co člověk od týdnu s přáteli na horách čeká. Počasí přálo, sníh postupně připadával každ...

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

Kaprun - Kitzsteinhorn

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 21
Otevřené sjezdovky 0 z 61 km

Předpověď počasí