Swieradow Zdroj - aktuální report z 31.12.2012 - SNOW.cz

Swieradow Zdroj aktuální report z 31.12.2012

  průměrné hodnocení:

Polsko Polsko - Gory Izerskie

 • autor: V0174
 • návštěva od: 31.12.2012 do: 31.12.2012
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Představte si, že by v Jizerských horách bylo středisko s pouhou jednou sjezdovkou, ještě k tomu modrou. Platilo by se za parkoviště i za záchody a služby by byly na úrovni, jako bylo zvykem před 20 lety. K tomu by celodenní permanentka stála skoro 600 Kč. Asi byste zavrtěli hlavou a řekli si, že takové středisko musí nutně zkrachovat.
Opak je pravdou. Možná se budete divit, ale takové místo existuje, bývá přeplněné a na lanovku nahoru se stojí fronty. Jde o poměrně novou kabinkovou lanovku a sjezdovku jen 5 km od našich hranic na severní straně Jizerských hor, kam většina z vás nezavítá, snad jen v létě na singltrek. A hned dopředu vám prozradím, že kromě sběratelů kuriozit vás tam tento report asi nepřivede.
Já mám středisko téměř za humny, takže jsem se (už několikrát) obětoval a přináším vám report se svými zkušenostmi.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Jak už bylo zmíněno, areál disponuje pouze jednou sjezdovkou. Nebyl jsem však v úvodu úplně spravedlivý - tato jedna sjezdovka je totiž se svými 2,5 km délky bezkonkurenčně nejdelší v Jizerských horách, i kdybychom počítali Ještěd. Převýšení je 443 m, což dává průměrný, ne už úplně modrý, sklon cca 18 %. Nahoře a dole je sjezdovka spíše do červena, uprostřed téměř rovná, ale neustále mírně z kopce. Ani snowboradisti se tedy nemusí bát, že uprostřed budou šlapat. V horní části je poměrně úzká a občas je problém se při větší zaplněnosti prokousat mraky plužících začátečníků.
Brzy ráno na poloprázdné sjezdovce se však dá jet svižně a rychle jí odpustíte, že je vlastně oficiálně jen modrá.
Sjezdovka je po celé délce osvětlena pro večerní lyžování (18 až 22 hod., 60 Zł / cca 370 Kč)

Sněhové podmínky:

Celá sjezdovka je zasněžována technickým sněhem a je poměrně dobře upravená. Bohužel vzhledem k množství lidí jsou už během poledne všechny myslitelné části přeměněné na muldy s plotnami. Pokud máte rádi manšestr, vyražte na otvíračku nebo noční lyžování, před kterým se znovu rolbuje.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Nahoru vede kabinková lanovka Dopplemayr, která vás jednou ze svých 71 osmimístných kabinek může vyvézt nahoru za čas mírně přesahující 7 minut. Při silném větru (což je poměrně často) však čekejte časté zpomalení zhruba na polovinu. Lanovka byla postavená spolu s celým střediskem v roce 2008, nevím však, jestli jako nová, nebo repas.

Zalidněnost:

Přes vysoké ceny je středisko hojně využíváno zejména Poláky, v menší míře pak Němci a Čechy. Lanovka ve špičce vyplivne v průměru jednoho člověka za sekundu až dvě, zejména začátečníky. To je bohužel na sjezdovku a rychlejší jízdu už moc. Fronty na lanovku bývají do 10, ale občas i 15 minut. Lepší situace je během otvíračky, kdy budete na sjezdovce s trochou štěstí téměř sami, naopak odpoledne a prý i večerní lyžování (nezkoušel jsem) bývá poměrně plné.
Pro představu - minulou zimu jsem byl svědkem srážky dvou lidí na lyžích. Dalších cca 6 (!) to kvůli hustotě provozu neubrzdilo a k nehodě se přidali. Mnohem větší krkonošské středisko Szklarska Poręba je přitom vzdálené jen 23 km, o 35 km vzdáleném Harrachově nemluvě.

Občerstvení a aprés-ski:

V dolní stanici je občerstvení uvnitř, někdy bývá otevřený i stánek venku. Ceny obvyklé z jiných středisek, obsluha obvykle polsky mluvící, česky se s trochou snahy domluvíte.
Kousek od horní stanice lanovky je pak mnohem starší Schronisko na Stogu Izerskim, které má poměrně velkou kapacitu a krásné výhledy.
Nicméně připravte si polské zloté v hotovosti. Permanentku koupíte kartou, ale například terminál v půjčovně lyží (kterou nedoporučuji) a bankomat při dnešní návštěvě nefungoval. A takové WC stojí 2 Zł (asi 12 Kč) a placení neukecáte.

Doprava do střediska a parkování:

Středisko je dostupné autem z Liberce přes Nové Město pod Smrkem, vzdálenost je 38 km, 35 km z Harrachova přes Szklarskou Porębu. Pozor, silnice z Kořenova na Smědavu kolem přehrady Souš je v zimě zavřená! Přímo ke středisku se dá dostat po silnici buď z Czerniawy-Zdrój, pokud jedete od Nového Města (odbočka je značená), nebo přímo ze Swieradów-Zdróje, pokud jedete z jiné strany. Silnice bývá v zimě namrzlá, ale zatím jsem se vždy obešel bez řetězů. Dnes na Silvestra byla silnice suchá. Za parkování se dříve nevybíralo, dnes po nás chtěli 10 Zł za parkovné (asi 62 Kč) za den. Parkoviště je přitom rozestavěné a stojí se, kde se dá.

+ plusy

 • 2,5 km dlouhá sjezdovka
 • Kabinková lanovka
 • Nové středisko

- mínusy

 • Cena/výkon (cca 575 Kč za den bez večerního lyžování, 358 Kč za 3 hodiny)
 • Jen jedna sjezdovka
 • Sjezdovka má oproti lanovce malou kapacitu
 • Platby za maličkosti (WC, parkoviště)
 • Kvalita služeb obvyklá v polských střediscích (tedy nízká)

Zajímavé odkazy

http://skisun.pl/home

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

20.02.2023  | Swieradow Zdroj

 • autor: covex
 • hodnocení:

Kdyby byla zima a odpoledne i min lidi, tak je mistni 2,5km sjezdovka urcite zajimava zvlaste pro zacatecniky. Cesta od Noveho Mesta v posledni fazi pred strediskem je do prudkeho kopce, pokud je opravdu zima se snehem. bude to narocne. Ceny jsou zde nastesti fixni, vse lze platit okamzite kartou, zloty vubec nepotrebujete: parkoviste 20zl, polivka nahore 17zl, WC 2zl (1 zl ~ 5 Kc). Stredisko je zjevne nove a dobre vybavene, vcetne dustojneho zazemi, vsude obsluha. Sjezdovka na tu soucastnou bidu zasnezena velkou vrstvou snehu, lyzovani pri aktualnich teplotach ale spis jako v posledni jarni terminy. V 11 h zacli najizdet mistni a kolem 12 h parkuji uz auta uplne vsude, u kas fronta, ktera se postupne presune na lanovku, jejiz kapacita je zrejme o neco vetsi nez sjezdovky. Na dopoledni lyzovani dobre, na "ski resort" trochu malo, i kdyz jsou tu i jine atrakce, kterymi by se dal v pripade delsi navstevy zabit cas.

12.03.2022  | Swieradow Zdroj

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

Při návštěvě polského lyžařského střediska Swieradow Zdroj převládlo velké zklamání. Odpolední teplé počasí, večerní mráz, technický sníh a silný vítr umíchal takové podmínky, že nemohla být o lyžování řeč. Z lyžování se stalo bruslení, sešupování a boj o to nespadnout, protože většinu sjezdovky pok...

01.03.2019  | Swieradow Zdroj

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:

Na páteční večer jsem si již asi týden předem naplánoval návštěvu tohoto parametrově zajímavého polského střediska. Jednak jsem v Jizerských horách několik dní pobýval, jednak zde v pátek začínala vedlejší sezona (a cenový rozdíl tu činí vcelku nemalou částku). A tak jsem se konečně jal vyzkoušet, z...

27.12.2017  | Swieradow Zdroj

 • autor: andy97
 • hodnocení:

Večerní lyžování od 18 do 22 h na 2 500 m dlouhé sjezdovce s 8místnou kabinkou nás nalákalo přes hranice do polského areálu Skisun Świeradów-Zdrój. Co říci, parametry dobré... tím to však končí.

Soláň

Soláň

Soláň

Soláň

SNOW tipy