Swieradow Zdroj - aktuální report z 01.03.2019 - SNOW.cz

Swieradow Zdroj aktuální report z 01.03.2019

  průměrné hodnocení:

Polsko Polsko - Gory Izerskie

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 01.03.2019 do: 01.03.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Na páteční večer jsem si již asi týden předem naplánoval návštěvu tohoto parametrově zajímavého polského střediska. Jednak jsem v Jizerských horách několik dní pobýval, jednak zde v pátek začínala vedlejší sezona (a cenový rozdíl tu činí vcelku nemalou částku). A tak jsem se konečně jal vyzkoušet, zda sem má cenu cestovat i z Prahy na jednodenní lyžovačku, nebo třeba jen na večerní lyžování. Ostatně není to tak daleko a večerní lyžování tu trvá celé 4 hodiny (18 až 22 hod.). Navíc večerní lyžování na sjezdovce dlouhé 2,5 km nikde blíže nenaleznete. A tak jsem se ho rozhodl vyzkoušet, i přes všechny činitele, které byly v tento den proti - tedy hlavně povětrnostní podmínky. A i když už jsem ani nepočítal s tím, že si nakonec zalyžuji, stalo se tak a já zas někdy rád přijedu.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

O sjezdovkách není nutno ani hovořit, postačí zde jednotné číslo. A přesto, že je jen jedna, zvládne její délce konkurovat jen pár českých areálů. Její oficiální zbarvení je modro-červené a má délku rovné 2,5 km. Její profil bych rozdělil na 4 části, všechny zhruba stejně dlouhé, tedy po 600 metrech. První je poctivě červený a asi nejužší ze všech, přesto však minimálně v šířce průměru českých svahů. Ty zbylé jsou pak širší až dvakrát tolik. Druhý je modrý, mírný a vhodný pro začátečníky. Carvovat tu zvládne snad každý a místa je tu dostatek. Třetí bych pak označil zeleně, i když bruslit zde většině lyžařů netřeba. Ale sklon je opravdu mírný až rovinatý, jen svah je mírně nakloněný doprava. A poslední čtvrtý je opět červený, v podstatnější šířce než ten první. Zde se mi jezdilo nejlépe. Dojezd k lanovce se pak na posledních 100 metrů takřka narovnává, takže není třeba mít strach o nezastavení.

Sněhové podmínky:

Sněhu je v areálu dostatek, odhadem přes půl metru všude. Bílá pokrývka leží okolo, i když se kvůli husté mlze žádný výhled mimo svah nenaskytoval. Jinak ale silné osvětlení umožňovalo přijatelný výhled na 20 až 30 metrů před sebe, což v podstatě na tomto svahu stačilo k jízdě bez omezení. Kromě mlhy, přes kterou bylo mimo osvětlenou sjezdovku vidět sotva na špičku nosu, znepříjemňoval lyžování i déšť, tedy naštěstí spíš jen mrholení. To naštěstí ustalo po osmé hodině a stejně tak po deváté značně ustoupila i mlha, ačkoliv předpověď slibovala pravý opak.
Bohužel se to samozřejmě podepisovalo na stavu sjezdovky. Díky prakticky nulové zalidněnosti se ale netvořily žádné muldy a na rozbředlý sníh tak stačily allmountainy s 85 mm pod patou, se kterými jsem si lyžování užíval.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Tahákem areálu je moderní osmimístná kabinková lanovka, která má jediné mínus - že je kabinková. :-) Sundání a nandání lyží u každé jízdy je nepřekvapivě namáhavé a zdržující. Ale pro méně zdatné lyžaře, kterých je v Polsku většina, je takový proces zřejmě jednodušší a méně problematický než třeba nástup na neodpojitelnou sedačku (což mohu z vlastních zkušeností z polských areálů potvrdit).
Menším mínusem je pak to, že kabinka není osvětlena, a tak za stavu, kdy na oknech vidíte jen kapky deště a osvětlená sjezdovka je 200 metrů daleko, procitnete jen při průjezdu kolem lampiček na lanovkových sloupech. Jinak jste odkázáni na vlastní zábavu na mobilním telefonu nebo ke spánku. A k tomu nebylo tentokrát daleko. Lanovka by sice dle údajů v brožurách i ve stanicích měla zvládnout trasu absolvovat již za nějakých 7 minut, ale zřejmě díky silnějšímu větru, který panoval v horní části areálu, jí cesta dnes zabírala čas skoro dvakrát tak dlouhý (průměrně 11 až 12 minut). K tomu je nutné připočíst čas na nasazení lyží, krátký příchod k lanovce a podobně... Výsledkem bylo, že čas jízdy nahoru-dolů šlo jen obtížně stlačit pod 19 minut. I tak ale díky solidní délce svahu nalyžujete slušnou porci kilometrů. Dle brožury se v areálu nachází dole ještě dva kratičké vleky, které mi ale mlha neumožnila vidět a večer byly tak či tak mimo provoz.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Zalidněnost byla prakticky nulová a můj obdiv patří všem, kteří se vyhecovali jako já, aby v tomto počasí šli lyžovat. Češi zde sice nebyli žádní, ale dle očekávání polští nadšení lyžaři neváhali a přijeli bez ohledu na jejich lyžařské schopnosti.
Dorazili tak rodiny s dětmi i například neznámý lyžař na nových Redsterech X9 (na které jsem jen závistivě zíral :-) ), který plužil odhodlaně celé 3 hodiny ze svahu dolů.
Dohromady ale na parkovišti nestálo více než 25 aut a tak jezdily kabinky prázdné a cestou dolů jsem předjel vždy 5 až 10 lyžařů. Obrovské plus tohoto počasí - jinak totiž na takové idylické rodinné sjezdovce musí být přes den plno.

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení bylo podobné tomu v jiných polských areálech - tedy samoobslužná restaurace, kde si člověk může nabrat libovolných pokrmů pouze v závislosti na jejich váze. Cena tu navíc nebyla vysoká - tuším že kolem 5 zlotých za 100 gramů na talíři.
Jinak byla ale restaurace v dolní stanici LD zklamáním - otevírací doba byla uvedena do 22 hodin a když jsme schválně skončili ve 21.30, abychom se najedli něčeho teplého, teplé pokrmy byly již sklizeny. Dal jsem si tedy aspoň jablečný koláč za 10 zlotých, abych se zbavil zálohy za permici. :-D
U horní stanice LD se nachází ještě druhá restaurace, otevřeno je ale jen do 15:30.

Doprava do střediska a parkování:

Doprava byla hlavním a největším mínusem tohoto lyžování. Z Chrastavy, kde jsem pobýval, byl Swieradow Zdroj vzdálen asi 35 km. I když jsem vyjel v 17 hodin, na místo jsem dorazil až o 75 minut později. Důvodem byla velmi klikatá silnice (přes Frýdlant a Nové Město pod Smrkem), déšť a s postupem času stále houstnoucí mlha. Na hranicích byla již taková, že bylo nutné jet cca 20 km/h a na příjezdové cestě k areálu (poslední cca 3 km) chyběly patníky a jelo se tak na jedničku skoro poslepu... :-D
Parkoviště kousek pod hlavní budovou je prostorné, povrch bláto se štěrkem, který naštěstí převažoval. Na cedulích byla stanovena cena 10 zlotých, zřejmě ale na večerním lyžování neplatí, nebo se nikomu v tomto počasí nechtělo vybírat.

+ plusy

 • Jedna z nejdelších sjezdovek do 150 km od Prahy
 • Moderní kabinová lanovka
 • Široký, přehledný a povětšinou mírný svah
 • 4 hodiny večerního lyžování za 340 korun
 • Dobré osvětlení i za mlhy

- mínusy

 • Nutnost stále sundavat lyže
 • Počasí na trase i při lyžování
 • Snížená rychlost LD kvůli větru
 • Přes den zpoplatněné parkoviště
 • Restaurace zavřela dříve
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

20.02.2023  | Swieradow Zdroj

 • autor: covex
 • hodnocení:

Kdyby byla zima a odpoledne i min lidi, tak je mistni 2,5km sjezdovka urcite zajimava zvlaste pro zacatecniky. Cesta od Noveho Mesta v posledni fazi pred strediskem je do prudkeho kopce, pokud je opravdu zima se snehem. bude to narocne. Ceny jsou zde nastesti fixni, vse lze platit okamzite kartou, zloty vubec nepotrebujete: parkoviste 20zl, polivka nahore 17zl, WC 2zl (1 zl ~ 5 Kc). Stredisko je zjevne nove a dobre vybavene, vcetne dustojneho zazemi, vsude obsluha. Sjezdovka na tu soucastnou bidu zasnezena velkou vrstvou snehu, lyzovani pri aktualnich teplotach ale spis jako v posledni jarni terminy. V 11 h zacli najizdet mistni a kolem 12 h parkuji uz auta uplne vsude, u kas fronta, ktera se postupne presune na lanovku, jejiz kapacita je zrejme o neco vetsi nez sjezdovky. Na dopoledni lyzovani dobre, na "ski resort" trochu malo, i kdyz jsou tu i jine atrakce, kterymi by se dal v pripade delsi navstevy zabit cas.

12.03.2022  | Swieradow Zdroj

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

Při návštěvě polského lyžařského střediska Swieradow Zdroj převládlo velké zklamání. Odpolední teplé počasí, večerní mráz, technický sníh a silný vítr umíchal takové podmínky, že nemohla být o lyžování řeč. Z lyžování se stalo bruslení, sešupování a boj o to nespadnout, protože většinu sjezdovky pok...

27.12.2017  | Swieradow Zdroj

 • autor: andy97
 • hodnocení:

Večerní lyžování od 18 do 22 h na 2 500 m dlouhé sjezdovce s 8místnou kabinkou nás nalákalo přes hranice do polského areálu Skisun Świeradów-Zdrój. Co říci, parametry dobré... tím to však končí.

31.12.2012  | Swieradow Zdroj

Představte si, že by v Jizerských horách bylo středisko s pouhou jednou sjezdovkou, ještě k tomu modrou. Platilo by se za parkoviště i za záchody a služby by byly na úrovni, jako bylo zvykem před 20 lety. K tomu by celodenní permanentka stála skoro 600 Kč. Asi byste zavrtěli hlavou a řekli si, že ta...

Klíny

Klíny

Klíny

Klíny

Klíny

Klíny

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 3
Otevřené sjezdovky 0 z 4