Adelboden Lenk - aktuální report z 13. - 17.03.2016 - SNOW.cz

Adelboden Lenk aktuální report z 13. - 17.03.2016

  průměrné hodnocení:

Švýcarsko Švýcarsko - Berner Oberland

Adelboden Lenk - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: gentleman73
 • hodnocení:
 • návštěva od: 13.03.2016 do: 17.03.2016
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Konečně se dostávám k reportu z dvoudenní návštěvy hlavní části lyžařské oblasti Adelboden Lenk, tj. lyžařské houpačky mezi vrcholy Chuenisbärgli, Sillerenbühl, Lavey, Hahnenmoos, Luegi a Metschstand. Jedná se o nádherný rozlehlý areál s cca 80 km sjezdovek všech obtížností, ze kterých si vybere opravdu každý. Další část areálu s cca 42 km sjezdovek, které jsou rozprostřené na svazích Betelbergu směrem k Lenku, jsme tentokrát už navštívit nestihli a necháváme si to někdy na příště. Obě dvě strany údolí bohužel nejsou propojeny lanovkou, ale jen skibusem a na přejezd jsme už neměli dostatek času. Pokud do areálu nastupujete ze strany Adelbodenu, rozhodně doporučuji nejprve vyzkoušet slalomovou trať světového poháru a přilehlé sjezdovky z vrcholu Chuenisbärgli dolů do Bodenu. Na místě, kde se každoročně v lednu staví divácké tribuny a kde je po zbytek sezóny jinak dětský vlek, se můžete vyfotografovat jako vítězové závodu světového poháru mužského slalomu a obřího slalomu. Z vrcholu Chuenisbärgli se po červené sjezdovce č. 86 sjede k mezistanici kabinové lanovky, která vás vyveze na Sillerenbühl s velkou samoobslužnou restaurací a sluneční terasou. Odtud pak vedou převážně široké červené tratě směrem na Aebi. Dále se traverzem směrem k Lenku dostanete do kotliny Geils s možností vyjet lanovkami na Luegi, Hahnenmoos nebo Lavey, odkud vedou široké tratě všech obtížností. Mezy vrcholy Hahnemoos, který je spolu s Sillerenbühlem jedním z křižovatek celého areálu, a vrcholem Metschstand se nachází celá paleta modrých a červených dlouhých sjezdovek vedoucích převážně na jih směrem k Lenku, který je jinak druhým nástupním místem do celého areálu. K celkovému velmi kladnému dojmu přispělo kromě rozmanitého profilu sjezdových tratí, moderních odpojitelných lanovek s bublinou, kvalitních sněhových podmínek a nízké zalidněnosti především krásné slunečné počasí a nádherná panoramata Bernských Alp. Známou nevýhodou švýcarských rezortů jsou však vysoké ceny skipasů a občerstvení. My jsme využili jarní slevu s IKEA family kartou a místo běžné ceny 63 CHF nás celodenní skipas přišel na 40 CHF, což je už víc jak přijatelná suma.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Na straně areálu obrácené k městečku Adelboden jsou kromě závodní slalomové tratě světového poháru na Chuenisbärgli převážně červené tratě z vrcholu Sillerenbühl do Aebi obsluhované šestisedačkou, tratě z vrcholu Stand obsluhované kotvovým vlekem a černé a červené tratě z vrcholu Luegli a Lavey, které osloví zejména sportovní lyžaře. Z vrcholů Hahnenmoos a Metschstand pak směrem k městečku Lenk vede celá paleta širokých modrých a červených tratí obsluhovaných moderními expresními šestisedačkami, kabinovou lanovkou a jedním telemixem s kombinací šestisedaček a kabinek. Pro lyžaře začátečníky je vhodná nádherně široká mírná modrá trať vedoucí pod lanovkou Bühlberg s pravou a levou variantou sjezdu značená čísly 35 a 36. Z vrcholu Metschstand vede pěkná červená dálnice č. 26 k dolní stanici šestisedačky nebo červená č. 39 s modrou alternativou č. 25 k mezistanici kabinové lanovky Stand-Xpress. Na samém okraji areálu je ještě pěkná modrá č. 20 a paralelní červená č. 23 obsluhovaná kotvovým vlekem. Na dohled od restaurace na vrcholu Hahnenmoos je pak dlouhý snowpark s kotvovým vlekem.

Sněhové podmínky:

Jak už jsem uváděl v předchozích reportech z vedlejších areálů Tschentenalp a Elsighorn - Metschalp, byly sněhové podmínky tyto dny ideální. Na tratích ležela dostatečná vrstva přírodního sněhu, i když v některých úsecích byl přírodní sníh odpoledne místy vyfoukaný až na umrzlou vrstvu technického podkladu. V nižších polohách jižně orientovaných svahů byl sníh již od poledních hodin trochu rozměklý, ale vzhledem k nízké zalidněnosti se muldy netvořily a povrch byl kompaktní až do odpoledních hodin. Na severně orientovaných svazích byl sníh kvalitní až do odpoledních hodin.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Kromě již poněkud letité, ale spolehlivé dlouhé kabinové lanovky spojující Adelboden s ústředním vrcholem Sillerenbühel, jsou v celém areálu převážně expresní moderní odpojitelné šestisedačky s bublinou, některé vyhřívané, jedna páteřní expresní kabinová lanovka spojující Lenk s vrcholem Metschstand, několik kotvových vleků a přibližovací pomy. Zajímavostí je, že při nástupu na lanovky po průchodu turniketem nikde nejsou „startovací bloky“, které by lyžaře pouštěly na sedačky v odměřených intervalech, jak je tomu běžné jinde. Nikde ale tlačenice nevznikaly a na lanovky jsme nastupovali zcela volně bez front.

Zalidněnost:

I přes ideální sněhové podmínky a krásné slunečné počasí byla zalidněnost mírná. Tu a tam se sice vytvořily hloučky lyžařů, ale na širokých a prostorných tratích byl dostatek prostoru na široký carvingový oblouk. První den u pokladny fronta v podstatě nebyla žádná a druhý den asi proto, že už pomalu začínal víkend, jsme si vyčekali cca 15minutovou frontu na skipas, ale jinak byly všechny lanovky zcela bez čekání a jediná koncentrace lyžařů byla na slunečných vyhlídkových terasách horských chat a restaurací. Je s podivem, kolik lidí výrazně starších ročníků tu dobře a neúnavně lyžovalo. Výše švýcarského důchodu představuje zjevně zcela jiné možnosti, než na co jsme zvyklí u nás.

Občerstvení a aprés-ski:

V areálu se nachází několik možností občerstvení v podobě velkokapacitních samoobslužných restaurací s vyhlídkovými terasami jako na vrcholu Sillerenbühel a Hahnenmoos a několik menších chat a slunečných barů. Všude jsou k dispozici lehátka nebo křesla poskytující znavenému lyžaři možnost slunění se a odpočinku. Vzhledem k poměrně vysokým cenám občerstvení je sympatické, že všude jsou rozšířené piknikovací prostory pro konzumaci vlastního občerstvení a nikdo se na nikoho nedívá úkosem, když na sluneční tesase vytáhne vlastní termosku a svačinu.

Doprava do střediska a parkování:

Cesta z Prahy je po dálnici na Norimberk, Karlsruhe, Basilej, Bern a u Thunu se sjede na státní silnici směrem na Frutigen a po klikaté silnici se dojede do Adelbodenu. Cesta zabere 8 až 9 hodin. V Adelbodenu je parkovací dům a u kabinové lanovky z Oey na Sillerenbühel je velké parkoviště, zpoplatněné částkou 5 CHF. Jinak se dá využít nabídky místních skibusů.

+ plusy

 • Rozlehlost a rozmanitost střediska
 • Přehledné široké sjezdové tratě všech obtížností
 • Nádherné výhledy
 • Moderní přepravní zařízení
 • Nízká zalidněnost
 • Pohodová atmosféra daná menším důrazem na komerci a hlučnou zábavu

- mínusy

 • Vyšší cena skipasu a občerstvení
 • Větší vzdálenost z ČR

Zajímavé odkazy

www.adelboden.ch

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

14.03.2017  | Adelboden Lenk

 • autor: gentleman73
 • hodnocení:

V rámci týdenního pobytu v oblasti Adelboden Lenk jsme opět nemohli vynechat menší přidružený areál Elsigen-Metch, který se nachází na půli cesty z Adelbodenu do Frutigenu. Na rozdíl od loňské návštěvy (viz report z roku 2016) nám vyšlo úžasné počasí a celý areál jsme mohli projezdit bez omezení. Ja...

10.03.2016  | Adelboden Lenk

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Do Adelbodenu jsme zavítali jen na jeden den, ačkoli prolyžovat hlavní oblast i menší přilehlé areály by asi byla záležitost na několik dní. Pro svou lyžařskou návštěvu jsme si proto vybrali tu největší - lyžařskou houpačku mezi městečky Adelboden a Lenk.

16.03.2016  | Adelboden Lenk

 • autor: gentleman73
 • hodnocení:

Dnes jsme měli v plánu si zalyžovat v dalším z menších areálů, který spadá do lyžařské superoblasti Adelboden Lenk, konkrétně v areálu Elsigen Metsch. Odpoledne předchozího dne napadlo několik centimetrů nového sněhu, a tak jsme se těšili na skvělé podmínky. Ráno nás ale zaskočila hustá mlha, která ...

13.03.2016  | Adelboden Lenk

 • autor: gentleman73
 • hodnocení:

První den naší návštěvy lyžařské oblasti Adelboden Lenk jsme navštívili malý areál TschentenAlp, který se nachází bezprostředně nad městečkem Adelboden, se kterým je spojený pulzační kabinovou lanovkou. Jedná se o malé rodinné středisko s příjemnými modrými a červenými sjezdovkami v celkové délce c...

Tanvaldský Špičák

Tanvaldský Špičák

Tanvaldský Špičák

Tanvaldský Špičák

Tanvaldský Špičák

Tanvaldský Špičák

Výška sněhu 60 cm
Otevřené lanovky a vleky 5 z 7
Otevřené sjezdovky 7 z 10