Adelboden Lenk - aktuální report z 13. - 17.03.2016 - SNOW.cz

Adelboden Lenk aktuální report z 13. - 17.03.2016

  průměrné hodnocení:

Švýcarsko Švýcarsko - Berner Oberland

Adelboden Lenk - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: gentleman73
 • hodnocení:
 • návštěva od: 13.03.2016 do: 17.03.2016
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Konečně se dostávám k reportu z dvoudenní návštěvy hlavní části lyžařské oblasti Adelboden Lenk, tj. lyžařské houpačky mezi vrcholy Chuenisbärgli, Sillerenbühl, Lavey, Hahnenmoos, Luegi a Metschstand. Jedná se o nádherný rozlehlý areál s cca 80 km sjezdovek všech obtížností, ze kterých si vybere opravdu každý. Další část areálu s cca 42 km sjezdovek, které jsou rozprostřené na svazích Betelbergu směrem k Lenku, jsme tentokrát už navštívit nestihli a necháváme si to někdy na příště. Obě dvě strany údolí bohužel nejsou propojeny lanovkou, ale jen skibusem a na přejezd jsme už neměli dostatek času. Pokud do areálu nastupujete ze strany Adelbodenu, rozhodně doporučuji nejprve vyzkoušet slalomovou trať světového poháru a přilehlé sjezdovky z vrcholu Chuenisbärgli dolů do Bodenu. Na místě, kde se každoročně v lednu staví divácké tribuny a kde je po zbytek sezóny jinak dětský vlek, se můžete vyfotografovat jako vítězové závodu světového poháru mužského slalomu a obřího slalomu. Z vrcholu Chuenisbärgli se po červené sjezdovce č. 86 sjede k mezistanici kabinové lanovky, která vás vyveze na Sillerenbühl s velkou samoobslužnou restaurací a sluneční terasou. Odtud pak vedou převážně široké červené tratě směrem na Aebi. Dále se traverzem směrem k Lenku dostanete do kotliny Geils s možností vyjet lanovkami na Luegi, Hahnenmoos nebo Lavey, odkud vedou široké tratě všech obtížností. Mezy vrcholy Hahnemoos, který je spolu s Sillerenbühlem jedním z křižovatek celého areálu, a vrcholem Metschstand se nachází celá paleta modrých a červených dlouhých sjezdovek vedoucích převážně na jih směrem k Lenku, který je jinak druhým nástupním místem do celého areálu. K celkovému velmi kladnému dojmu přispělo kromě rozmanitého profilu sjezdových tratí, moderních odpojitelných lanovek s bublinou, kvalitních sněhových podmínek a nízké zalidněnosti především krásné slunečné počasí a nádherná panoramata Bernských Alp. Známou nevýhodou švýcarských rezortů jsou však vysoké ceny skipasů a občerstvení. My jsme využili jarní slevu s IKEA family kartou a místo běžné ceny 63 CHF nás celodenní skipas přišel na 40 CHF, což je už víc jak přijatelná suma.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Na straně areálu obrácené k městečku Adelboden jsou kromě závodní slalomové tratě světového poháru na Chuenisbärgli převážně červené tratě z vrcholu Sillerenbühl do Aebi obsluhované šestisedačkou, tratě z vrcholu Stand obsluhované kotvovým vlekem a černé a červené tratě z vrcholu Luegli a Lavey, které osloví zejména sportovní lyžaře. Z vrcholů Hahnenmoos a Metschstand pak směrem k městečku Lenk vede celá paleta širokých modrých a červených tratí obsluhovaných moderními expresními šestisedačkami, kabinovou lanovkou a jedním telemixem s kombinací šestisedaček a kabinek. Pro lyžaře začátečníky je vhodná nádherně široká mírná modrá trať vedoucí pod lanovkou Bühlberg s pravou a levou variantou sjezdu značená čísly 35 a 36. Z vrcholu Metschstand vede pěkná červená dálnice č. 26 k dolní stanici šestisedačky nebo červená č. 39 s modrou alternativou č. 25 k mezistanici kabinové lanovky Stand-Xpress. Na samém okraji areálu je ještě pěkná modrá č. 20 a paralelní červená č. 23 obsluhovaná kotvovým vlekem. Na dohled od restaurace na vrcholu Hahnenmoos je pak dlouhý snowpark s kotvovým vlekem.

Sněhové podmínky:

Jak už jsem uváděl v předchozích reportech z vedlejších areálů Tschentenalp a Elsighorn - Metschalp, byly sněhové podmínky tyto dny ideální. Na tratích ležela dostatečná vrstva přírodního sněhu, i když v některých úsecích byl přírodní sníh odpoledne místy vyfoukaný až na umrzlou vrstvu technického podkladu. V nižších polohách jižně orientovaných svahů byl sníh již od poledních hodin trochu rozměklý, ale vzhledem k nízké zalidněnosti se muldy netvořily a povrch byl kompaktní až do odpoledních hodin. Na severně orientovaných svazích byl sníh kvalitní až do odpoledních hodin.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Kromě již poněkud letité, ale spolehlivé dlouhé kabinové lanovky spojující Adelboden s ústředním vrcholem Sillerenbühel, jsou v celém areálu převážně expresní moderní odpojitelné šestisedačky s bublinou, některé vyhřívané, jedna páteřní expresní kabinová lanovka spojující Lenk s vrcholem Metschstand, několik kotvových vleků a přibližovací pomy. Zajímavostí je, že při nástupu na lanovky po průchodu turniketem nikde nejsou „startovací bloky“, které by lyžaře pouštěly na sedačky v odměřených intervalech, jak je tomu běžné jinde. Nikde ale tlačenice nevznikaly a na lanovky jsme nastupovali zcela volně bez front.

Zalidněnost:

I přes ideální sněhové podmínky a krásné slunečné počasí byla zalidněnost mírná. Tu a tam se sice vytvořily hloučky lyžařů, ale na širokých a prostorných tratích byl dostatek prostoru na široký carvingový oblouk. První den u pokladny fronta v podstatě nebyla žádná a druhý den asi proto, že už pomalu začínal víkend, jsme si vyčekali cca 15minutovou frontu na skipas, ale jinak byly všechny lanovky zcela bez čekání a jediná koncentrace lyžařů byla na slunečných vyhlídkových terasách horských chat a restaurací. Je s podivem, kolik lidí výrazně starších ročníků tu dobře a neúnavně lyžovalo. Výše švýcarského důchodu představuje zjevně zcela jiné možnosti, než na co jsme zvyklí u nás.

Občerstvení a aprés-ski:

V areálu se nachází několik možností občerstvení v podobě velkokapacitních samoobslužných restaurací s vyhlídkovými terasami jako na vrcholu Sillerenbühel a Hahnenmoos a několik menších chat a slunečných barů. Všude jsou k dispozici lehátka nebo křesla poskytující znavenému lyžaři možnost slunění se a odpočinku. Vzhledem k poměrně vysokým cenám občerstvení je sympatické, že všude jsou rozšířené piknikovací prostory pro konzumaci vlastního občerstvení a nikdo se na nikoho nedívá úkosem, když na sluneční tesase vytáhne vlastní termosku a svačinu.

Doprava do střediska a parkování:

Cesta z Prahy je po dálnici na Norimberk, Karlsruhe, Basilej, Bern a u Thunu se sjede na státní silnici směrem na Frutigen a po klikaté silnici se dojede do Adelbodenu. Cesta zabere 8 až 9 hodin. V Adelbodenu je parkovací dům a u kabinové lanovky z Oey na Sillerenbühel je velké parkoviště, zpoplatněné částkou 5 CHF. Jinak se dá využít nabídky místních skibusů.

+ plusy

 • Rozlehlost a rozmanitost střediska
 • Přehledné široké sjezdové tratě všech obtížností
 • Nádherné výhledy
 • Moderní přepravní zařízení
 • Nízká zalidněnost
 • Pohodová atmosféra daná menším důrazem na komerci a hlučnou zábavu

- mínusy

 • Vyšší cena skipasu a občerstvení
 • Větší vzdálenost z ČR

Zajímavé odkazy

www.adelboden.ch

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

23.02.2020  | Adelboden Lenk

 • autor: ing.kralik
 • hodnocení:

Po asi osmi letech jsme opět zavítali do Adelbodenu, našeho oblíbeného střediska. Změnilo se jen pár věcí, ale čas běží, takže to, co nás před lety oslnilo, jsme teď hodnotili jako zastaralé. Jinak letošní zima v téhle oblasti sněhu moc nenadělila a teplota byla hodně přes 10 °C.

14.03.2017  | Adelboden Lenk

 • autor: gentleman73
 • hodnocení:

V rámci týdenního pobytu v oblasti Adelboden Lenk jsme opět nemohli vynechat menší přidružený areál Elsigen-Metch, který se nachází na půli cesty z Adelbodenu do Frutigenu. Na rozdíl od loňské návštěvy (viz report z roku 2016) nám vyšlo úžasné počasí a celý areál jsme mohli projezdit bez omezení. Ja...

10.03.2016  | Adelboden Lenk

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Do Adelbodenu jsme zavítali jen na jeden den, ačkoli prolyžovat hlavní oblast i menší přilehlé areály by asi byla záležitost na několik dní. Pro svou lyžařskou návštěvu jsme si proto vybrali tu největší - lyžařskou houpačku mezi městečky Adelboden a Lenk.

16.03.2016  | Adelboden Lenk

 • autor: gentleman73
 • hodnocení:

Dnes jsme měli v plánu si zalyžovat v dalším z menších areálů, který spadá do lyžařské superoblasti Adelboden Lenk, konkrétně v areálu Elsigen Metsch. Odpoledne předchozího dne napadlo několik centimetrů nového sněhu, a tak jsme se těšili na skvělé podmínky. Ráno nás ale zaskočila hustá mlha, která ...

13.03.2016  | Adelboden Lenk

 • autor: gentleman73
 • hodnocení:

První den naší návštěvy lyžařské oblasti Adelboden Lenk jsme navštívili malý areál TschentenAlp, který se nachází bezprostředně nad městečkem Adelboden, se kterým je spojený pulzační kabinovou lanovkou. Jedná se o malé rodinné středisko s příjemnými modrými a červenými sjezdovkami v celkové délce c...

Špindlerův Mlýn - Labská

Špindlerův Mlýn - Labská

Špindlerův Mlýn - Labská

Špindlerův Mlýn - Labská

Špindlerův Mlýn - Labská

Špindlerův Mlýn - Labská

SNOW tipy

Předpověď počasí