Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - aktuální report z 27.01.2017 - SNOW.CZ

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm | aktuální report z 27.01.2017

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Rakousko Rakousko - Štýrsko

průměrné hodnocení Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm:
autor: Tesna
hodnocení:
návštěva od: 27.01.2017 do: 27.01.2017
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Letos jsme se opět rozhodli pro prodloužený víkend ve Schladmingu a zase musím lyžování zde zhodnotit velmi pozitivně. Tento rozsáhlý rezort se sice změnil od našich minulých návštěv vcelku minimálně, jak se zmíním níže, ale mimo prvotřídních sjezdovek a převážně moderních přepravních zařízení naprosto zásadní měrou přispělo k příjemnému lyžování slunečné počasí s teplotami na kopci okolo nuly a azurové nebe bez jediného mráčku.

Už od naší první návštěvy jsme si stanovili jako běžnou denní dávku projetí vždy dvou sousedních kopců. A protože jsme byli ubytování v malé vesničce Weissenbach kousek od Hausu a nástupu na kabinku směr Kaibling, pro první den lyžování jsme zvolili kombinaci Hauser Kaibling - Planai.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Na obou kopcích byly v provozu všechny tratě, po ránu naprosto špičkově upravené. I ty nejnáročnější svahy si bylo možné vychutnat a ne jen z "povinnosti sešklhat", a to včetně závodního slalomáku. Rychlý přemrzlý sníh a orientace svahů na sever udržely sjezdovky dlouho ve velmi dobrém stavu a teprve po poledni se ve větší míře začaly vyjíždět na prudších pasážích na ledový podklad a vznikaly plotny. Ale i pozdním odpoledni se bylo stále možné pěkně a velmi rychle svézt.

Co se týká sjezdovek, tak zde se žádné novinky neudály, pouze na střední ploché pasáži modré sjezdovky pod rychlou sedačkou Alm 6er je nová fun slope.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky byly vynikající, údajně až 130 centimetrů na vrcholcích, takže byl možný i off piste.

Za celý den jsme nerazili na jediné problematické místo nebo alespoň kamínek na sjezdovce. Což se ovšem nedá říct o množství cigaretových nedopalků na závodním slalomáku, které zde zůstaly po úterním Night Race.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Vysoký standard a kvalita přepravních zařízení byly letos vylepšeny novou rychlou osmisedačkou s bublinou Burgstallalmbahn ve vrcholové pasáži Planai, která nahradila starší pomalou čtverku, takže slunečný vrchol dnes obsluhují již dvě (sic kratší) osmisedačky s masivní přepravní kapacitou. Ve dvojareálu Kaibling Planai tak zůstává již jen jediná pomalá čtyřka v přejezdové pasáži, která ale není až tak dlouhá, takže se dá zkousnout.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Vzhledem tomu, že byl pátek, se parkoviště pod Kaiblingem již před devátou ráno rychle plnilo. U kas bylo nutné si vystát kratší frontu a totéž o chvíli později u nástupu na kabinku. V horní pasáži Kaiblingu pak byl provoz plynulý a nástup na sedačky obvykle okamžitý. Jedině u Quattralpina, která zajišťuje pohyb lyžařů směrem na Planai, se později vytvořila krátká fronta, podobně jako u osmičky na sluncem zalité vrcholové přejezdové pláni.

Na Planai byl nástup na lanovky naprosto plynulý, s jedinou výjimkou. A tou byla páteřní kabinková lanovka, která naprosto nestíhala polykat davy lyžařů, takže před polednem zde bylo potřeba vystát zhruba 20minutovou frontu a nástup v mezistanici byl čirou utopií. Tudíž kdo toto jednou absolvoval, již dolů nejel. Dokonce i rychlá trojsedačka vedle druhé sekce kabiny jezdila téměř plně obsazená. Je tak jasné, že v budoucnu bude potřeba tuto páteřní přepravní osu modernizovat a zvýšit její přepravní kapacitu.

Po dvanácté hodině se svahy znatelně vylidnily a naopak se zaplnily slunečné terasy všech občerstvoven a omezený lyžařský provoz pak trval až do závěru, kdy nejhustší byl na těch sjezdovkách a lanovkách, kde vydrželo nejdéle slunce.

I na parkovišti bylo vidět, že lyžaři v ČR tvoří již velmi podstatnou část návštěvníků. To se mj. odrazilo i v tom, že u několika lanovek se tak u nástupního místa na sedačku mimo němčiny a angličtiny velkými písmeny skví i v češtině do očí bijící a lingvisticky příšerné "Vstoupit zde".

Co mne ještě zarazilo, byl fakt, jak Schladming (resp. celé Ski amadé), přistupuje k několikadenním návštěvníkům, které se snaží v ceně skipsu maximálně vytěžit a sleva za vícedenní skipasy je naprosto symbolická. U 2D skipasu jde o 0,5 %, u 3D skipasu 1 % a 4D skipasu o 3,75 %. V absolutních hodnotách pak jde o 50 EUR za jeden den za dospělého v hlavní sezoně, ale 99,50/148,50/192,50 za 2/3/4 dny. Tudíž s ohledem na rizika počasí, zranění i jiná již doporučuji kupovat postupně jednodenní skipasy dle aktuální situace.

Občerstvení a aprés-ski:

Po celém areálu je dostatek občerstvení, kdy některé ze zařízení jsou naprosto brutální masovka, ale lze najít i podniky menší a příjemnější.

Stejně tak po areálu naleznete spoustu plakátů lákajících v hlavní sezoně na různé odpolední akce, koncerty nebo dokonce vystoupení spoře oděných dívčin.

Doprava do střediska a parkování:

Doprava do areálu je velmi jednoduchá, neboť hlavní parkoviště se nacházejí přímo vedle hlavní silnice a jsou solidně dimenzovaná.

+ plusy

  • Rozsáhlý areál
  • Převaha sportovních sjezdovek se solidním převýšením
  • Moderní přepravní zařízení
  • Nadstandardní zázemí
  • Přímo u hlavního tahu
  • I přes nižší nadmořskou výšku nadstandardní jistota sněhu a rozsah umělého zasněžování

- mínusy

  • Převážně jednostranná orientace areálu
  • Málo nenáročných svahů - nevhodné pro slabší lyžaře
  • V exponovaných termínech již nedostatečná kapacita páteřních kabinek
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

02. - 03.03.2019  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Orhor
hodnocení:

Poměrně rozsáhlé středisko s dobrou dostupností, překvapivě pro orientaci dost nepřehledné.

zobrazit celý report

02. - 03.03.2019  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Martin2
hodnocení:

Moje první návštěva tohoto střediska. Volba byla víceméně náhodná, protože jsem sháněl ubytování na víkend v Zillertalu, ale překvapivě jsem nebyl schopen nic cenově rozumného sehnat, jen hotely od 70 eur/os./noc. Proto jsem začal hledat i v jiných oblastech. Jediná přijatelná nabídka byla ze Schlad...

zobrazit celý report

14. - 15.02.2019  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: super
hodnocení:

Do Schladmingu jezdíme již několikátý rok, ale letošní lyžování hodnotíme jako nejlepší. Hlavním důvodem bylo nádherné počasí a velké množství přírodního sněhu.

zobrazit celý report

19. - 20.03.2018  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: janousekml
hodnocení:

Jedna z nejznámějších oblastí Rakouska hojně navštěvovaná zahraničními turisty rozhodně nezklamala. Projeli jsme z Reiteralmu na Planai a zpět. Pár lanovek, které zajišťují propojení areálů už mají svá nejlepší léta za sebou a zasloužily by vyměnit. Páteřní lanovky jsou však velmi moderní a expresní...

zobrazit celý report

28. - 31.01.2018  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: emilio
hodnocení:

Lyžiarske stredisko Schladming vzniklo zlúčením 9 ski centier, ktoré navzájom spájajú lanovky alebo skibusy. Celok tak vytvára jedinečný mix lyžiarskych možností s najvyšším hodnotením. Prestížne stredisko Planai je srdcom celej oblasti, organizuje najznámejší závod sezóny nočný slalom mužov SP. Ľad...

zobrazit celý report

26.12.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Lehla
hodnocení:

Vánoční návštěva Alp mě zavedla i do Schladmingu. Parádní středisko hned nad živou vesnicí. Počasí vyšlo, 26. ještě nebylo mnoho lidí, takže skvělá polyžovačka na z Čech dostupném místě.

zobrazit celý report

13. - 15.12.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: zdenek.b
hodnocení:

Naše tradiční prosincová návštěva 4 vrcholů Schladmingu proběhla tentokráte pouze ve třech dnech a plně splnila naše předpoklady, snad jen až příliš velká proměnlivost počasí vyžadovala při hustém sněžení a menší viditelnosti větší nároky. Ale to už ke správné zimě patří a odměnou byl skvělý prašan ...

zobrazit celý report

13. - 14.12.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: olaf
hodnocení:

Příjemná předvánoční lyžovačka na manšestru s azurem i v prašanu a chumelenici.

zobrazit celý report

06. - 07.12.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Dušanbe
hodnocení:

Kdo vyrazí nyní do Schladmingu, užije si areál v celé jeho kráse. Mrzí mne snad jen to, že jsem si cestu nenaplánoval o týden později. Pro zkušené lyžaře bude černá jednička třešničkou na dortu.

zobrazit celý report

11.03.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: MichalW
hodnocení:

Konečně jsem se utrhl od povinností a vyrazil s kamarády udat zakoupené skipasy ze Skipasomatu. Nástup v Reiteralmu tedy byla nutnost a vlastně taky premiéra tohoto vrcholku jako takového, protože v minulosti jsme vždy zaparkovali již na Hausu a až na poslední vršek propojené "houpačky" nikdy nedoje...

zobrazit celý report

28.01.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Tesna
hodnocení:

Druhý den naší návštěvy Schladmingu a jeho houpačky 4 vrcholů jsme se s ohledem na to, že se mělo jednat o sobotu a tím i očekávanou vyšší návštěvnost, zvláště při naprosto katalogovém počasí, rozhodli projet lyžařsky o něco méně frekventované kopce - Hochwurzen a Reiteralm. Jako výchozí bod jsme zv...

zobrazit celý report

22.01.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: doum25
hodnocení:

Druhý den našeho víkendového lyžování jsme využili vouchery koupené přes Skipasomat a vyrazili jsme do střediska Schladming Dachstein, konkrétně jsme lyžovali na Reiteralmu a Hochwurzenu.

zobrazit celý report

14. - 17.12.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: polyaa
hodnocení:
Nejvíc času jsme strávili na Reiteralmu. Parádně upravené sjezdovky až do odpoledne bez muld a většinou i bez ledových povrchů. Čtvrtek a pátek na naše poměry prakticky bez lidí. Carving na jakémkoliv místě sjezdovky velmi v pohodě. Sobota plnější svahy. Odpoledne vyhlazené pouze Finale Grande. Sluníčko celý den a teploty lehce pod nulou. Restauračky a apres-ski jsou plné pouze na hlavní trase. Při přejezdech na Hochwurzen, Planai a Hauser Kaibling se musí absolvovat spousta tratí vysněžených jako silničky na trávě. Ale komu nevadí tvrdší uhlazený povrch, dá se. Tak trošku víc pro turisty a přejížděče ze svahu na svah. Na Hauser Kaiblingu moc hezké červená a černá č. 7 a 9. Ovšem pro broušení carvingových oblouků jednoznačně Reiteralm až do 16 h. Pak rychle dolů, už začíná být šero. Poměr Čechů je fakt významný (možná 30 %). To jsou všichni ti, co vám chybějí na našich sjezdovkách. Všude je až do 1 800 m n. m. prakticky jen poprašek přírodního sjezdu a v 800 m je zeleno.

19.03.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: eva
hodnocení:

Naskytl se jednodenní zájezd, takže jsem neváhala navštívit opět svůj oblíbený Schladming. Už ráno na parkovišti pod Planai počasí ukazovalo, že bude vyloženě jarní - dole teplo a beze sněhu a do kopců se táhly urolbované bílé pásy sjezdovek. Čtyři propojené kopce - Hauser Kaibling, Planai, Hochwurz...

zobrazit celý report

14.03.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:

Sjezdovky oblíbené čtyřvrcholové houpačky nad Schladmingem jsou lyžařsky velmi vděčné – červenavé a širokánské, někdy snad až marnotratně, takže není divu, že to na nich "žije" i v půli března.

zobrazit celý report

10. - 13.03.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: j-rich23
hodnocení:

Po roku opat navsteva z ČR/SR najblizsieho top strediska. Tentokrat o tyzden neskor.

zobrazit celý report

26. - 29.02.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Radim Polcer
hodnocení:

Lyžařská houpačka 4-Berge sestávající ze čtyř sjezdovkami a lanovkami navzájem propojených vrcholů Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm patří mezi Čechy nejoblíbenější lyžařské oblasti. To je dáno jednak snadnou dostupností, kdy je tato oblast mnohdy označována jako nejvýchodněji položené...

zobrazit celý report

05.03.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: luma147
hodnocení:

Středisko se chlubí mnoha oceněními, úpravu sjezdovek nevyjímaje, ale v sobotu tomu tedy moc neodpovídalo. Na druhou stranu Hochwurzen vypadal ještě hůř, navíc tam se nedalo ani v po obědě zaparkovat... Po jedenácté jsme to museli zabalit, naštěstí cena skipasu ze Skipasomatu to trochu napravila. Za...

zobrazit celý report

28. - 29.01.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: škubánek
hodnocení:

Po roce opět ve Schladmingu. Na tu sněhovou bídu mají na všech 4 kopcích vše otevřeno. První den jsme dali Reiteralm a Hochwurzen, druhý den Hauser Kaibling a Planai. Kvůli oblevě a nočním mrazíkům byl Reiteralm a Hochwurzen dost ledovatý, Hauser a Planai byl o poznaní lepší.

zobrazit celý report

16. - 18.01.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Tesna
hodnocení:

Po dvou letech jsem se opět rozhodl vyrazit na prodloužený víkend do Schladmingu, který je pro nás z východu republiky nejbližším velkým rakouským areálem. Proti mé minulé návštěvě před Vánoci 2013 (viz report z 18.12.2013...

zobrazit celý report
Další reporty ze střediska: Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

Lyžařské zájezdy

Apartmánový dům Christine
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 663 Kč/os.
Résidence Les Gémeaux
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 962 Kč/os.
Hotelový penzion Sonnblick
Orientační cena za noc vč. all-inclusive a skipasu 2 460 Kč/os.