Heiligenblut - aktuální report z 01. - 02.04.2017 - SNOW.cz

Heiligenblut aktuální report z 01. - 02.04.2017

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Korutany

Heiligenblut - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:
 • návštěva od: 01.04.2017 do: 02.04.2017
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Nenápadný a mezi třítisícovkami Vysokých Taur ukrytý Heiligenblut je díky své „nedostupnosti“ spolehlivým místem lyžařského klidu a na jaře obvykle i firnovým rájem.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Sjezdovky stékají hlavně po jižních svazích více než dvouapůltisícového Scharecku a téměř třítisícového Hochfleissu, které na jaře obvykle pokrývá kvalitní firn. Terény jsou poctivě červeně skloněné, tratě převážně členité a neposedné, zkrátka atraktivní pro náročnější lyžaře.
Letos však bylo sněhu málo a teplý březen i jeho zbytky rozpustil – lyžovat se přesto bude do Velikonoc, v mezidobí však jen na hlavním svahu Scharecku a Viehbühelu, vedlejší Hochfleiss se možná otevře znovu o svátcích.

Sněhové podmínky:

Sněhově nejslabší zima za posledních nejméně 5 let a teplý březen se podepsaly na tom, že holými svahy se už vinuly jen zúžené stužky sjezdovek. Přes neradostný pohled, omezenou šíři sjezdovek a z důvodu slabé vrstvy sněhu i ne zcela dokonalou úpravu se ale po změknutí firnu lyžovalo výtečně.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Z centra Heiligenblutu na Schareck vede 4místná kabinka s přestupem v mezistanici Rossbach, na Hochfleiss pak pohodlná krytá 4sedačka a strmý kotvový vlek. Kotva vede i na vedlejší vrchol Viehbühel, zpět na Schareck odtud stoupá moderní 8místná kabinka.
Obě hlavní lokality – Schareck a Hochfleiss – jsou propojené pouze tunelovou kabinkovou lanovkou, což areálu sice ubírá na kompaktnosti, zato přidává světovou kuriozitu, neboť jde o jedinou lanovku svého druhu, přičemž tunel je v létě využíván jako vodovodní potrubí.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Sjezdovky byly polo- až liduprázdné, na některých dlouhé minuty nikdo neprojel, což přinejmenším vyvážilo špatné sněhové podmínky – manšestr se dal na některých tratích najít ještě v brzkém odpoledni.

Občerstvení a aprés-ski:

Malé a malebné dřevěné horské chaty podél sjezdovek (Spatzlalm, Tauernberg, Fleisskuchl), žádné samoobslužné „krmelce“. Nad Fallbichlem je nejvýše položený rakouský horský gasthof Wallackhaus s milou slunečnou terasou.

Doprava do střediska a parkování:

Při zimní cestě do Heiligenblutu od severu je potřeba podjet Vysoké Taury směrem na jih (Katschbergtunnel nebo Felbertauerntunnel) a pak se po horských silnicích vrátit zpět k severu k hlavnímu hřebeni Taur – vzdálenost je tak o něco delší, než by se z mapy zdálo.
Na okraji vesnici je bezplatný parkovací dům (300 m od lanovky), parkovat se dá i poblíž mezistanice Rossbach.

+ plusy

 • dlouhé, členité a sportovní sjezdovky
 • během dne měknoucí firn
 • svatý vysokohorský klid

- mínusy

 • už jen zbytky sněhu
 • delší příjezd z ČR, než by se z mapy zdálo
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

18. - 22.12.2021  | Heiligenblut

 • autor: Kubass
 • hodnocení:

Krátce před Vánocemi roku 2021 jsme dostali jako firemní dárek nabídku na lyžovačku ve středisku Heiligenblut, která nešla odmítnout. V tomto středisku jsem nikdy předtím nebyl. Středisko je vhodné na kratší několikadenní pobyty, já osobně bych tam celý týden nevydržel. V provozu byla jen část střed...

29.03. - 02.04.2018  | Heiligenblut

 • autor: gimli35
 • hodnocení:

Velikonoční volno jsem strávil v malebné korutanské vesničce Heiligenblut. A je nutno poznamenat, že návštěva začala děsivě. Mlha, sněžení a silný vítr neumožňoval kvalitní lyžování, a tak jsem dokola hobloval dvě tři nízko položené sjezdovky. Dny ubíhaly a počasí se nelepšilo. Když už jsem téměř pr...

03. - 08.03.2018  | Heiligenblut

 • autor: jjilek
 • hodnocení:
Jsme zde od začátku týdne. Kromě prvního dne nic pozitivního. Dnes sice od rána svítí slunce s občasnými mráčky, teplota kolem 0 až -5 st., vítr jen slabý, spíše vánek. Dokonce včera napadl nový sníh. Zdálo by se všechno ideální. Svahy téměř bez lyžařů, lanovky i vleky poloprázdné. Opak je ale pravdou. Důvod je prostý. Všechny sjezdovky neupravené, pro leckoho obtížně sjízdné, v kritických místech s neurovnanými hromadami shrnutého sněhu. Záběry z videokamery u pokladny na dolní stanici lanovky inzerují perfektní podmínky na sjezdovkách!

25.01.2012  | Heiligenblut

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Heiligenblut je rakouský Zermatt – jen se zde do každého pohledu snaží místo Matterhornu vpašovat Grossglockner. Malebné středisko s velmi atraktivními výhledy a pestrým, vertikálně mohutným a středně náročným lyžařským areálem je rozložené na dvou mohutných vrcholech přesahujících dva a půl tisíce ...

29.01.2010  | Heiligenblut

Heligenblut se nachází poblíž majestátné hory Grossglockner (3 798m). Je to takové malé-velké lyžařské středisko. Každý si zde najde to své – lyžaři a snowboardisté, freerideři i skialpinisté. Lanovka začíná přímo v Heiligenblutu. Les sahá až po Mittelstation, zbytek střediska leží nad hranicí lesa ...

Mlázovice - Mezihoří

Mlázovice - Mezihoří

Mlázovice - Mezihoří

Mlázovice - Mezihoří

SNOW tipy