Heiligenblut - aktuální report z 29.03. - 02.04.2018 - SNOW.cz

Heiligenblut aktuální report z 29.03. - 02.04.2018

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Korutany

Heiligenblut - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: gimli35
 • hodnocení:
 • návštěva od: 29.03.2018 do: 02.04.2018
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Velikonoční volno jsem strávil v malebné korutanské vesničce Heiligenblut. A je nutno poznamenat, že návštěva začala děsivě. Mlha, sněžení a silný vítr neumožňoval kvalitní lyžování, a tak jsem dokola hobloval dvě tři nízko položené sjezdovky. Dny ubíhaly a počasí se nelepšilo. Když už jsem téměř propadal zoufalství, poslední den se jako zázrakem vyčasilo a mne čekal snad nejkrásnější den sezóny pod azurovou oblohou uprostřed nádherných Vysokých Taur.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Naprostá většina tratí se nachází nad hranicí lesa, což má (kromě nevýhody v podobě problematického sjíždění za špatného počasí) jednu zásadní výhodu - mohou být velmi široké. To platí zejména pro Schareckabfahrt (4), Kärntnerabfahrt (5) a Tauernabfahrt (2, 2a).
Černá a červená sjezdovka Fallbichl (1) jsou ze začátku spíše užší, vzhledem k nízké kapacitě kabinky Grossglockner Panoramabahn (C) to však příliš nevadí. Zatímco červená začíná v serpentinách a teprve později se rozšiřuje a napřimuje, velice prudká neupravovaná černá se řítí rovnou dolů, bez zatáček. Vedle červené je i zábavná trať s vlnami.
Sousední svah Viehbühel (8) je pohodovou "kochací" modrou.
Talabfahrt (10), tedy údolní sjezd, je překvapivě prudká červená, na které se strmé úseky střídají s oddechovými přejezdy.
V části areálu jménem Fleissalm jsou tři sjezdovky - červené Gratabahrt (11a) a Muldenabfahrt (12) a modrá Wiesenabfahrt (11). Gratabfahrt je spíše užší vyhlídkovou tratí, zbylé dvě jsou naopak příjemně široké.
Nabídku upravených sjezdovek doplňují čtyři neupravené skirouty, střídavě zavírané podle lavinové situace.

Sněhové podmínky:

Nejspíše nejlepší za několik posledních let: 40 až 150 cm sněhu, během týdne ještě necelý půlmetr přibyl. Kvalita úpravy sjezdovek byla přímo úměrná nadmořské výšce - čím výše, tím lepší. Zatímco Talabfahrt (10) byla upravena naprosto příšerně (hrboly, hrudky, prohlubně), červená Fallbichl (1) neměla chybu. Od čtvrtka do neděle byla uzavřena Gratabfahrt (11a), v pondělí po poledni ji nakonec spustili - brzy sice byla rozježděná, ale za ta panoramata to stálo. :-)

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Přepravní park je celkově starší, nicméně většinou pohodlný. Páteří areálu je dvouúseková čtyřmístná kabinka (A, B) z městečka na vrchol Schareck (v mezistanici je nutno přestoupit), z druhé strany pak na Schareck vede pěkná a prostorná osmimístná kabinka Grossglockner Panoramabahn (C).
Pak je tu ještě poslední kabinková lanovka - Tunnelbahn Fleissalm (M). Toto bizarní technické dílo mne velmi zaujalo - dva shluky pětimístných kabinek pendlují převážně vodorovným tunelem tam a zpět, člověk má pocit, že důlním vláčkem vyrazil na exkurzi do štoly. :-)
Sedačka je zde překvapivě pouze jedna, a to čtyřmístná s bublinou - Fleissalm (N). Rychlá, pohodlná.
Zbytek obstarávají kotvy, konkrétně Viehbühel (G), Seppenalm (D), Tauernberg (F) a Hochfleiss (O). Seppenalm bývá v provozu, pouze pokud nejezdí kabinka na Schareck, Tauernberg je takové příjemné liduprázdné zákoutí, Hochfleiss se vyznačuje dost prudkou trasou, vede na nejvyšší bod celého areálu (2 902 m n. m.).
Krátké pomy (Hallenbad - J, Ederfeld - O) využívají hlavně lyžařské kurzy.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

I přes prázdninový termín bylo na svazích příjemně poloprázdno. Každý měl prostoru, kolik si zamanul, snad jen v úvodních serpentinách červené Fallbichl (1) a na modré Viehbühel (8) bylo občas trochu hustěji, ale nic dramatického. Fronty se téměř nevyskytovaly; když se utvořil chumel několika desítek lidí u kabinky Grossglockner Panoramabahn (C), obsluha pohotově zvýšila její rychlost, čímž frontu zdárně eliminovala.

Občerstvení a aprés-ski:

Navštívil jsem celkem tři horské chaty - Tauernalm, Bergrestaurant Schareck a Skihütte Fleiss. Jejich společným jmenovatelem je silný vývar s výborným játrovým knedlíkem, jinak jsem vyzkoušel šunkovo-sýrový toust (Tauernalm), talíř grilovaných mas (Bergrestaurant Schareck) a císařský trhanec s jablečnou omáčkou (Skihütte Fleiss). Vše můžu doporučit! :-P

Doprava do střediska a parkování:

Od hotelu jsem dojížděl často jezdícím a dostatečně kapacitním skibusem, který zajíždí do všech koutů vesnice. Cesta z Prahy s přestávkami zabrala asi osm hodin, využil jsem trasu Praha - Tábor - České Budějovice - Linz - Salzburg - Spittal an der Drau - Heligenblut.

+ plusy

 • Většinou dlouhé a široké sjezdovky
 • Kvalitní přepravní park
 • Málo lidí
 • Fantastické sněhové podmínky
 • Dechberoucí výhledy na Vysoké Taury včetně nejvyšší hory Rakouska Grossglockner
 • Gastronomie
 • Skibus

- mínusy

 • Při špatném počasí se dramaticky snižuje počet "lyžovatelných" sjezdovek
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

18. - 22.12.2021  | Heiligenblut

 • autor: Kubass
 • hodnocení:

Krátce před Vánocemi roku 2021 jsme dostali jako firemní dárek nabídku na lyžovačku ve středisku Heiligenblut, která nešla odmítnout. V tomto středisku jsem nikdy předtím nebyl. Středisko je vhodné na kratší několikadenní pobyty, já osobně bych tam celý týden nevydržel. V provozu byla jen část střed...

03. - 08.03.2018  | Heiligenblut

 • autor: jjilek
 • hodnocení:
Jsme zde od začátku týdne. Kromě prvního dne nic pozitivního. Dnes sice od rána svítí slunce s občasnými mráčky, teplota kolem 0 až -5 st., vítr jen slabý, spíše vánek. Dokonce včera napadl nový sníh. Zdálo by se všechno ideální. Svahy téměř bez lyžařů, lanovky i vleky poloprázdné. Opak je ale pravdou. Důvod je prostý. Všechny sjezdovky neupravené, pro leckoho obtížně sjízdné, v kritických místech s neurovnanými hromadami shrnutého sněhu. Záběry z videokamery u pokladny na dolní stanici lanovky inzerují perfektní podmínky na sjezdovkách!

01. - 02.04.2017  | Heiligenblut

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Nenápadný a mezi třítisícovkami Vysokých Taur ukrytý Heiligenblut je díky své „nedostupnosti“ spolehlivým místem lyžařského klidu a na jaře obvykle i firnovým rájem.

25.01.2012  | Heiligenblut

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Heiligenblut je rakouský Zermatt – jen se zde do každého pohledu snaží místo Matterhornu vpašovat Grossglockner. Malebné středisko s velmi atraktivními výhledy a pestrým, vertikálně mohutným a středně náročným lyžařským areálem je rozložené na dvou mohutných vrcholech přesahujících dva a půl tisíce ...

29.01.2010  | Heiligenblut

Heligenblut se nachází poblíž majestátné hory Grossglockner (3 798m). Je to takové malé-velké lyžařské středisko. Každý si zde najde to své – lyžaři a snowboardisté, freerideři i skialpinisté. Lanovka začíná přímo v Heiligenblutu. Les sahá až po Mittelstation, zbytek střediska leží nad hranicí lesa ...

Obereggen

Obereggen

Obereggen

Obereggen

Obereggen

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 18
Otevřené sjezdovky 0 z 49 km