Heiligenblut - aktuální report z 29.03. - 02.04.2018 - SNOW.cz

Heiligenblut aktuální report z 29.03. - 02.04.2018

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Korutany

Heiligenblut - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: gimli35
 • hodnocení:
 • návštěva od: 29.03.2018 do: 02.04.2018
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Velikonoční volno jsem strávil v malebné korutanské vesničce Heiligenblut. A je nutno poznamenat, že návštěva začala děsivě. Mlha, sněžení a silný vítr neumožňoval kvalitní lyžování, a tak jsem dokola hobloval dvě tři nízko položené sjezdovky. Dny ubíhaly a počasí se nelepšilo. Když už jsem téměř propadal zoufalství, poslední den se jako zázrakem vyčasilo a mne čekal snad nejkrásnější den sezóny pod azurovou oblohou uprostřed nádherných Vysokých Taur.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Naprostá většina tratí se nachází nad hranicí lesa, což má (kromě nevýhody v podobě problematického sjíždění za špatného počasí) jednu zásadní výhodu - mohou být velmi široké. To platí zejména pro Schareckabfahrt (4), Kärntnerabfahrt (5) a Tauernabfahrt (2, 2a).
Černá a červená sjezdovka Fallbichl (1) jsou ze začátku spíše užší, vzhledem k nízké kapacitě kabinky Grossglockner Panoramabahn (C) to však příliš nevadí. Zatímco červená začíná v serpentinách a teprve později se rozšiřuje a napřimuje, velice prudká neupravovaná černá se řítí rovnou dolů, bez zatáček. Vedle červené je i zábavná trať s vlnami.
Sousední svah Viehbühel (8) je pohodovou "kochací" modrou.
Talabfahrt (10), tedy údolní sjezd, je překvapivě prudká červená, na které se strmé úseky střídají s oddechovými přejezdy.
V části areálu jménem Fleissalm jsou tři sjezdovky - červené Gratabahrt (11a) a Muldenabfahrt (12) a modrá Wiesenabfahrt (11). Gratabfahrt je spíše užší vyhlídkovou tratí, zbylé dvě jsou naopak příjemně široké.
Nabídku upravených sjezdovek doplňují čtyři neupravené skirouty, střídavě zavírané podle lavinové situace.

Sněhové podmínky:

Nejspíše nejlepší za několik posledních let: 40 až 150 cm sněhu, během týdne ještě necelý půlmetr přibyl. Kvalita úpravy sjezdovek byla přímo úměrná nadmořské výšce - čím výše, tím lepší. Zatímco Talabfahrt (10) byla upravena naprosto příšerně (hrboly, hrudky, prohlubně), červená Fallbichl (1) neměla chybu. Od čtvrtka do neděle byla uzavřena Gratabfahrt (11a), v pondělí po poledni ji nakonec spustili - brzy sice byla rozježděná, ale za ta panoramata to stálo. :-)

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Přepravní park je celkově starší, nicméně většinou pohodlný. Páteří areálu je dvouúseková čtyřmístná kabinka (A, B) z městečka na vrchol Schareck (v mezistanici je nutno přestoupit), z druhé strany pak na Schareck vede pěkná a prostorná osmimístná kabinka Grossglockner Panoramabahn (C).
Pak je tu ještě poslední kabinková lanovka - Tunnelbahn Fleissalm (M). Toto bizarní technické dílo mne velmi zaujalo - dva shluky pětimístných kabinek pendlují převážně vodorovným tunelem tam a zpět, člověk má pocit, že důlním vláčkem vyrazil na exkurzi do štoly. :-)
Sedačka je zde překvapivě pouze jedna, a to čtyřmístná s bublinou - Fleissalm (N). Rychlá, pohodlná.
Zbytek obstarávají kotvy, konkrétně Viehbühel (G), Seppenalm (D), Tauernberg (F) a Hochfleiss (O). Seppenalm bývá v provozu, pouze pokud nejezdí kabinka na Schareck, Tauernberg je takové příjemné liduprázdné zákoutí, Hochfleiss se vyznačuje dost prudkou trasou, vede na nejvyšší bod celého areálu (2 902 m n. m.).
Krátké pomy (Hallenbad - J, Ederfeld - O) využívají hlavně lyžařské kurzy.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

I přes prázdninový termín bylo na svazích příjemně poloprázdno. Každý měl prostoru, kolik si zamanul, snad jen v úvodních serpentinách červené Fallbichl (1) a na modré Viehbühel (8) bylo občas trochu hustěji, ale nic dramatického. Fronty se téměř nevyskytovaly; když se utvořil chumel několika desítek lidí u kabinky Grossglockner Panoramabahn (C), obsluha pohotově zvýšila její rychlost, čímž frontu zdárně eliminovala.

Občerstvení a aprés-ski:

Navštívil jsem celkem tři horské chaty - Tauernalm, Bergrestaurant Schareck a Skihütte Fleiss. Jejich společným jmenovatelem je silný vývar s výborným játrovým knedlíkem, jinak jsem vyzkoušel šunkovo-sýrový toust (Tauernalm), talíř grilovaných mas (Bergrestaurant Schareck) a císařský trhanec s jablečnou omáčkou (Skihütte Fleiss). Vše můžu doporučit! :-P

Doprava do střediska a parkování:

Od hotelu jsem dojížděl často jezdícím a dostatečně kapacitním skibusem, který zajíždí do všech koutů vesnice. Cesta z Prahy s přestávkami zabrala asi osm hodin, využil jsem trasu Praha - Tábor - České Budějovice - Linz - Salzburg - Spittal an der Drau - Heligenblut.

+ plusy

 • Většinou dlouhé a široké sjezdovky
 • Kvalitní přepravní park
 • Málo lidí
 • Fantastické sněhové podmínky
 • Dechberoucí výhledy na Vysoké Taury včetně nejvyšší hory Rakouska Grossglockner
 • Gastronomie
 • Skibus

- mínusy

 • Při špatném počasí se dramaticky snižuje počet "lyžovatelných" sjezdovek
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

03. - 08.03.2018  | Heiligenblut

 • autor: jjilek
 • hodnocení:
Jsme zde od začátku týdne. Kromě prvního dne nic pozitivního. Dnes sice od rána svítí slunce s občasnými mráčky, teplota kolem 0 až -5 st., vítr jen slabý, spíše vánek. Dokonce včera napadl nový sníh. Zdálo by se všechno ideální. Svahy téměř bez lyžařů, lanovky i vleky poloprázdné. Opak je ale pravdou. Důvod je prostý. Všechny sjezdovky neupravené, pro leckoho obtížně sjízdné, v kritických místech s neurovnanými hromadami shrnutého sněhu. Záběry z videokamery u pokladny na dolní stanici lanovky inzerují perfektní podmínky na sjezdovkách!

01. - 02.04.2017  | Heiligenblut

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Nenápadný a mezi třítisícovkami Vysokých Taur ukrytý Heiligenblut je díky své „nedostupnosti“ spolehlivým místem lyžařského klidu a na jaře obvykle i firnovým rájem.

25.01.2012  | Heiligenblut

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Heiligenblut je rakouský Zermatt – jen se zde do každého pohledu snaží místo Matterhornu vpašovat Grossglockner. Malebné středisko s velmi atraktivními výhledy a pestrým, vertikálně mohutným a středně náročným lyžařským areálem je rozložené na dvou mohutných vrcholech přesahujících dva a půl tisíce ...

29.01.2010  | Heiligenblut

Heligenblut se nachází poblíž majestátné hory Grossglockner (3 798m). Je to takové malé-velké lyžařské středisko. Každý si zde najde to své – lyžaři a snowboardisté, freerideři i skialpinisté. Lanovka začíná přímo v Heiligenblutu. Les sahá až po Mittelstation, zbytek střediska leží nad hranicí lesa ...

St. Jakob im Defereggental

St. Jakob im Defereggental

St. Jakob im Defereggental

St. Jakob im Defereggental

St. Jakob im Defereggental

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 7
Otevřené sjezdovky 0 z 17 km