Heiligenblut - lyžování - SNOW.cz

Heiligenblut

Rakousko Rakousko - Korutany | Hohe Tauern - Grossglockner

Foto

Vesnička Heligenblut pod Grossglocknerem se svým útlým kostelíkem a starou zástavbou patří mezi nejmalebnější horské vesnice v Rakousku. Lyžařské terény, převážně středně náročné, na svazích hory Schareck a Hochfleiss vynikají sněhovou jistotou, panoramatickými výhledy i poměrně komorní návštěvností. V bezprostředním okolí sjezdovek jsou i výtečné volné terény.

Heiligenblut - sjezdovky

36%62%2%
55 celkem sjezdovek (km)
19 zasněžování (km)
10 ski-route (km)

Heiligenblut - lanovky a vleky

vlek
6
sedačka krytá
1
kabinka
3
visutá kabina
1
12500 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1301-2902 m n.m.1601 m

Mapa sjezdovek

Heiligenblut - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Heiligenblut - lyžování

Na úpatí nejvyšší rakouské hory Grossglockneru neleží prominentní letovisko, jako je tomu v případě slavných švýcarských či francouzských vrcholů. Heiligenblut není Chamonix ani Zermatt, je to malé horské městečko s kostelíkem a pár hotely v surové, vysokohorské krajině na konci světa, kde lyžaři najdou opravdový klid.

Jižní svahy dvouapůltisícového Scharecku a téměř třítisícového Hochfleissu nad Heiligenblutem jsou poměrně rozsáhlým územím, jen řídce využitým sjezdovkami, takže jsou za příznivých sněhových podmínek eldorádem lyžování ve volném terénu – to se ani nedotýká věhlasu třeba Arlbergu, o to je však komornější. Sjezdovky jsou členité, neposedné a sportovně skloněné, žádné zplanýrované dálnice, tedy je ocení hlavně náročnější lyžaři. Freestylisté tu sice nenajdou žádný uměle vystavěný, ale přírodní a přímo obří snowpark s množstvím muld, žlábků i kaňonků. Celé lyžařsky dostupné území je přitom zabezpečné proti lavinám a freerideři mají k dispozici podrobný popis lokalit a zúčastnit se mohou i freeridových programů, v nichž se se zdejším terénem blíže „seznámí“.

Ze Scharecku, který je z Heiligenblutu zpřístupněn hlavně dvěma sekcemi čtyřmístné kabinky, padá po spádnici ve sportovním sklonu a v solidní šíři červená trať, později přecházející v klidnější modrou, která se širokým traverzem vrací k mezistanici Rossbach. Za hřeben odbíhá další červená, která podél vleku Seppenalm uhání ve svižném a mírně proměnlivém sklonu k horské chatě Tauernberg, odkud pokračuje jako velmi rychlá modrá anebo lehce sportovní červená až k parkovišti na úrovni mezistanice. Do údolí přímo k nástupní stanici kabinky sjíždí lesem červená trať s krátkými hangy a užšími traverzy.
Po západním svahu Scharecku se podél moderní kabinkové lanovky Panoramabahn řítí nepravidelně upravovaná, krátká, ale mimořádně strmá černá trať s červenou variantou v podobě serpentinovitého objezdu, po spojení tratě už klidně míří na louku Fallbichl, kde se setkává – v zimě s uzavřenou – vysokohorskou silnicí pod Grossglockner. Z protilehlého pahorku Viehbühel, dostupného vlekem, stéká podél silnice středně široká, lehce serpentinovitá modrá trať, v okolí je pak nenáročný, přehledný a hravý volný terén.
Ze Scharecku na východ je v rozsáhlém freeridovém svahu vyznačena neupravovaná ski-route s 800m převýšením, mířící do sousední lokality Fleissalm. Sjezd však končí cca 300 m pod nástupní stanicí sedačky, které je nutné vyšlápnout pěšky. Z mezistanice Russbach se sem lze přesunout také unikátní tunelovou lanovkou.
Pod vrcholem Hochfleiss se rozprostírá horský kotel s 1 100m převýšením, obsloužený krytou sedačkou a dlouhou a strmou kotvou. Z vrcholu roluje po hřebeni neposedně proměnlivá sytě červená vyhlídková trať, která se na úrovni vrcholového vleku vlévá do modře značené, ale velmi svižné a jemně terénně členité tratě, pokračující na Fleissalm, po opačné straně vleku padá přehledným kotlem neupravovaná ski-route. Od horní stanice sedačky Fleiss stéká po horské louce ještě jedna rychlá a proměnlivá červená trať.

Kromě páteřních kabinkových lanovek je v areálu jediná (a pohodlná) sedačka, doplňkem jsou pak dlouhé a vcelku strmé vleky.

Na svazích jsou roztroušené malé a malebné dřevěné horské chaty (Spatzlalm, Tauernberg, Fleisskuchl), žádné samoobslužné „krmelce“. Nad Fallbichlem je nejvýše položený rakouský horský gasthof Wallackhaus s milou slunečnou terasou.

Jako snad každé místo „na konci světa“ má Heiligenblut silný genius loci, který ještě umocňuje přítomnost nejvyšší hory Rakouska Grossglockneru nebo kuriozní kabinková lanovka v tunelu, využívaném v létě jako vodovodní potrubí a v zimě jako spojení lyžařských lokalit Scharecku a Fleissalmu. Nejvýše položený horský hotel Rakouska je v zimě prakticky odříznutý od světa, a tedy přístupný jen lanovkami. Surová, vysokohorská krajina bez rušivých vlivů civilizace, skýtá v noci minimum světla, což je romantické a zároveň ideální třeba na pozorování hvězd.

Malé a příjemné turistické letovisko Heiligenblut, umístěné na trase vysokohorské silnice Grossglockner Hochalpenstrasse, se sluní na jižním úpatí Scharecku s nerušeným výhledem na střechu Rakouska. Nástupní stanice kabinkové lanovky je vsazena do svahu přímo v centru vesničky – z úrovně ulice vede na nástupiště výtah.

Při zimní cestě do Heiligenblutu od severu je potřeba podjet Vysoké Taury směrem na jih (Katschbergtunnel nebo Felbertauerntunnel) a pak se po horských silnicích vrátit zpět k severu k hlavnímu hřebeni Taur – vzdálenost je tak o něco delší, než by se z mapy zdálo. Za ten klid to ale stojí.

Heiligenblut - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

230

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé a převážně červené sjezdovky
  • vysoká nadmořská výška s trvanlivým sněhem
  • malebná původní vesnička a výhled na nejvyšší rakouskou horu

Minus:

  • dvě části areálu propojené jen kuriozní lanovkou
  • vysokohorské terény náchylné na větrné a nepříznivé počasí

Odkazy

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

SNOW tipy