Heiligenblut - aktuální report z 18. - 22.12.2021 - SNOW.cz

Heiligenblut aktuální report z 18. - 22.12.2021

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Korutany

Heiligenblut - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Kubass
 • hodnocení:
 • návštěva od: 18.12.2021 do: 22.12.2021
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Krátce před Vánocemi roku 2021 jsme dostali jako firemní dárek nabídku na lyžovačku ve středisku Heiligenblut, která nešla odmítnout. V tomto středisku jsem nikdy předtím nebyl. Středisko je vhodné na kratší několikadenní pobyty, já osobně bych tam celý týden nevydržel. V provozu byla jen část střediska, vládlo větrné počasí, dávám tedy tři hvězdičky z pěti.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Ve středisku se nachází celkem 55 km sjezdovek, vzhledem k právě skončenému lockdownu (bylo zakázáno ubytování a gastro služby) a slabé vrstvě přírodního sněhu byla ale v provozu jen část střediska, konkrétně svahy stékající z vrcholu Schareck, naopak zavřená byla druhá část střediska pod vrcholem Hochfleiss. Sjezdovky jsou převážně střední náročnosti, sportovnějšího rázu s různými zatáčkami, terénními rázy, vlnkami apod., takové mám osobně mnohem raději než svahy vedoucí rovně dolů. Středisko si zachovává komorní ráz, je tak vhodné pro ty, kdo má raději klid než přelidněné svahy.

Sněhové podmínky:

Na sjezdovkách bylo přibližně 60 cm technického sněhu, přírodní sníh byl ve velké míře odfoukán větrem. Jak jsme se dozvěděli od místních, toto středisko velmi trpí právě na větrné počasí, kdy vítr odvane sníh pryč. Což bylo vidět, že v závětrných místech se sníh krásně držel. Vzhledem k plusovým teplotám přes den sníh měkl a přes noc mrzl, další den pak už mrzlo celý den a sjezdovky byly přemrzlé, bez ostrých hran na lyžích to pořádně nejelo.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V provozu byla kabinková lanovka Rossbach vedoucí vedoucí z vesnice Heiligenblut, dále navazující kabinka Schareck a Panoramabahn vedoucí k vrcholu ze sedla Fallbichl, dále pak doplňující kotvové vleky pod vrcholem Tauernberg (ten byl v provozu pouze první den našeho pobytu) a Viehbühel. Mimo provoz byla pulzační tunelová lanovka Fleissalm (avšak viděli jsme ji několikrát v pohybu bez cestujících) a na ni navazující lanovky a vleky. Trochu kuriózně působila kontrola dodržování nošení respirátorů. Pouze jeden jediný lanovkář (bohužel měl službu zrovna v nejnevhodnějším místě na přestupní stanici a po celé dny našeho pobytu) vyžadoval mít nasazený respirátor i v případě, kdy jel člověk v kabince sám, zatímco jiní lanovkáři respirátor sami neměli vůbec, a to ani pod bradou...

Při nákupu skipasu na pokladně bylo nutné se prokázat očkovacím certifikátem (stačilo ukázat v mobilu naši Tečku), příp. potvrzením o prodělaném covidu.

Během druhého dne našeho pobytu foukal silný vítr, který vířil sníh a dovolil spuštění lanovek až od 11 hod. a i poté docházelo k častému zastavování a zpomalování kvůli nárazům větru. Kabinky se pak během pomalé jízdy docela nepříjemně houpaly do stran.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Úplně prázdné středisko nebylo, ale i tak tam bylo lidí docela poskrovnu, převážně německy mluvící hosté, Češi a Slováci. Fronty nikde žádné.

Občerstvení a aprés-ski:

Otevřena byla restaurace na vrcholu Schareck, dále chata na mezistanici Rossbach a chata Spatzl Alm na sjezdovce, ale nevyužili jsme jejich služeb, takže těžko zhodnotit. Klasické aprés-ski party se prý v tomto středisku neprovozovaly ani před covidem. Ve vesnici se nachází krytý plavecký bazén, zda je teď v provozu, jsme nezjišťovali, měli jsme wellness přímo v našem ubytování. ;)

Doprava do střediska a parkování:

Jako centrální parkoviště slouží velká podzemní garáž s celkem šeti podlažími zbudovaná poblíž středu vesnice Heiligenblut, takže krajinu nijak nehyzdí betonové plochy a odstavená auta jsou tak zároveň chráněna před nepřízní počasí. Parkování v garáži je zdarma, příjezd k ní je dobře značený. Cesta z Uherského Hradiště směr Wien a Graz (640 km) nám trvala přibližně 7 hodin po prázdných dálnicích, posledních necelých 100 km se jede po okreskách. My jsme měli ubytování na svahu, kam je v zimě přístup pouze lanovkami, byli jsme tedy vázání na jejich provozní dobu. Lanovkáři jsou zvyklí a ochotně pomáhají naložit/vyložit bagáž do/z kabinek.

+ plusy

 • Vysokohorský ráz střediska
 • Dlouhé a sportovní svahy
 • Komorní poklidné středisko
 • Panorama Grossglockneru nadohled
 • Parkování v centrální podzemní garáži

- mínusy

 • V provozu byla jen část střediska
 • časté větrné počasí
 • Středisko vhodné jen na kratší pobyty
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

29.03. - 02.04.2018  | Heiligenblut

 • autor: gimli35
 • hodnocení:

Velikonoční volno jsem strávil v malebné korutanské vesničce Heiligenblut. A je nutno poznamenat, že návštěva začala děsivě. Mlha, sněžení a silný vítr neumožňoval kvalitní lyžování, a tak jsem dokola hobloval dvě tři nízko položené sjezdovky. Dny ubíhaly a počasí se nelepšilo. Když už jsem téměř pr...

03. - 08.03.2018  | Heiligenblut

 • autor: jjilek
 • hodnocení:

Jsme zde od začátku týdne. Kromě prvního dne nic pozitivního. Dnes sice od rána svítí slunce s občasnými mráčky, teplota kolem 0 až -5 st., vítr jen slabý, spíše vánek. Dokonce včera napadl nový sníh. Zdálo by se všechno ideální. Svahy téměř bez lyžařů, lanovky i vleky poloprázdné. Opak je ale pravdou. Důvod je prostý. Všechny sjezdovky neupravené, pro leckoho obtížně sjízdné, v kritických místech s neurovnanými hromadami shrnutého sněhu. Záběry z videokamery u pokladny na dolní stanici lanovky inzerují perfektní podmínky na sjezdovkách!

01. - 02.04.2017  | Heiligenblut

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Nenápadný a mezi třítisícovkami Vysokých Taur ukrytý Heiligenblut je díky své „nedostupnosti“ spolehlivým místem lyžařského klidu a na jaře obvykle i firnovým rájem.

25.01.2012  | Heiligenblut

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Heiligenblut je rakouský Zermatt – jen se zde do každého pohledu snaží místo Matterhornu vpašovat Grossglockner. Malebné středisko s velmi atraktivními výhledy a pestrým, vertikálně mohutným a středně náročným lyžařským areálem je rozložené na dvou mohutných vrcholech přesahujících dva a půl tisíce ...

29.01.2010  | Heiligenblut

Heligenblut se nachází poblíž majestátné hory Grossglockner (3 798m). Je to takové malé-velké lyžařské středisko. Každý si zde najde to své

 • lyžaři a snowboardisté, freerideři i skialpinisté. Lanovka začíná
přímo v Heiligenblutu. Les sahá až po Mittelstation, zbytek střediska leží nad hranicí lesa ...

Sulden

Sulden

Sulden

Sulden

Sulden

Sulden

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 11
Otevřené sjezdovky 0 z 44 km