Kraličák - aktuální report z 23.02.2013 - SNOW.CZ

Kraličák | aktuální report z 23.02.2013

Kraličák - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Česko Česko - Králický Sněžník

průměrné hodnocení Kraličák:
autor: V0174
návštěva od: 23.02.2013 do: 23.02.2013
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Kraličák je nově zrekonstruované středisko na úbočí Kralického Sněžníku, a tedy technicky vzato už ne v Jeseníkách. Je sem odevšad daleko, a tak sjezdovky nejsou přeplněné jako v mnoha "provařených" jesenických střediscích a vládne zde pohodová až rodinná atmosféra.

Středisko disponuje zejména lehkými a kratšími sjezdovkami do 1 km, najdou se však i místa pro pokročilejší lyžaře.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Ráno byla asi nejlepší volbou poměrně lehká černá Pánská. Uprostřed je bohužel u odbočky na modrou Dámskou kvůli cestě udělaný "hup", přes který není vidět, do takových 10 až 11 hodin však byla sjezdovka poloprázdná. Při třech lidech na sjezdovce se snadno udržuje přehled, kde je kdo a není problém to "pustit". Před polednem se však zaplnila, a bylo tak nutno uprostřed brzdit.
Černá je obsluhována pomou, kterou po deseti výjezdech budou vaše hýždě a stehna zřejmě proklínat. Lanovku, nebo alespoň kotvu!

Zajímavou volbou je i červená Stříbrnická na opačném konci areálu. Bohužel ji kazí prakticky rovná horní část a v době návštěvy i mnoho lyžařů - začátečníků. O šíleně pomalé lanovce z roku raz dva nemluvě.

Další dvě červené jsou spíše modré. Bližší Králíkova je poměrně nezajímavá rovná podél vleku. Osobně jsem preferoval Dovádivou, která je papírově nejdelší ve středisku a kvůli její opuštěnosti a hustému sněžení nebylo jasné, kudy vede. Užíval jsem si tedy pomalé a osamocené brouzdání po poli hlubokým prašanem. Škoda jen malého sklonu.

Modrých je v areálu požehnaně, pro pokročilého lyžaře ale nic moc zajímavého.

Součástí střediska je i dobře vybavený snowpark s mnoha překážkami a skoky. Má vlastní pomu - hrozně pomalou a bez zahnutého konce. Nechápu, mít zrovna na nohou jen jedno prkýnko, tak se "kulehryzu" vyhnu a radši si sjedu až na pomu Kaple, obsluhující Dovádivou a Králíkovu. Nakonec to samé jsem volil i s prkýnky dvěma.

Sněhové podmínky:

V den návštěvy téměř celý den hustě sněžilo. Na sjezdovky tak neustále připadával další prašan. Záleží na preferencích, mně to absolutně vyhovovalo.

Sněhu byl dostatek, vydřená místa jsem viděl jen dvě hned nahoře na Pánské, ploten ke konci lyžování také jen naprosté minimum.

Podél Pánské se oddávalo poměrně hodně lyžařů (neoficiálnímu) freeridu v lese. Kolem druhé strany střediska (zejména Dovádivé) jsou pak vhodná pole pro nácvik jízdy v hlubokém sněhu i pro nás - freeridery začátečníky.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Vybavení střediska je zastaralé. I když je Kraličák jako takový střediskem novým, vznikl spojením a doplněním dvou stávajících malých středisek - ve Stříbrnicích a Hynčicích pod Sušinou. Veškeré sjezdovky tak jsou obsluhovány klasickými pomami, někdy odpojitelnými. Jediná lanovka v areálu, Štvanice, je spíše za trest. Neodpojitelná, pomalá a ještě jede polovinu trasy po rovině.

Zázemí je slušné. Dvě půjčovny vybavení, několik stánků s vnitřním posezením, vše nově vytvořené dřevěné stavby se zajímavým designem. Samotné centrum areálu u horního parkoviště je malé, ale obsahuje vše potřebné.

Trochu nepraktické je přejíždění mezi dvěma polovinami areálu rozděleného silnicí. Ta se v těchto místech už nepluží, nebyl tedy problém ji přejet, ale při menším množstvím sněhu bude zřejmě potřeba sundat lyže.

Mimochodem, středisko se chlubí bezpečností - na webu se dočtete:
"Neustále doplňujeme ochranné matrace, bezpečnostní zábrany a značení."
Ochrannou matraci, natožpak síť si však nepamatuju ani jednu. Pouze plůtky na plastových tyčkách, které jsou z bezpečnostního hlediska k ničemu. S bezpečností to tedy tak žhavé nebude.

Zalidněnost:

Naše návštěva proběhla v sobotu. Ráno byly sjezdovky prakticky prázdné až do 10 až 11 hodin. Poté se zaplnily, stále jsem však neměl pocit, že by středisko nápor lyžařů nějak nezvládalo - na lanovkách se netvořily fronty (mimo Kaple, kde však nepřesáhly 5 minut) a na sjezdovkách mi také přišlo místa dost.

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení je v podstatě u každé dolní stanice vleku. Ve Stříbrnicích a na dolním parkovišti Hynčic jsou menší budky, větší restaurace je pak v "centru" střediska, na horním parkoviště v Hynčicích. K dispozici je venkovní okýnko, restaurace uvnitř, venkovní stan a gril. Ceny jsou mírné, obsluha příjemná.

Doprava do střediska a parkování:

Na vleky se dá nastoupit a permanentku koupit na třech parkovištích.

Asi nejlepší příjezd je ve Stříbrnicích, kde je lépe upravená silnice a ráno tam nebyla ani noha, parkoviště má navíc dostatečnou kapacitu. Pokud však jedete od Hanušovic, znamená to pro vás zajížďku.

Proto nejspíš pojedete do Hynčic. Zde je možnost zaparkovat na dolním (bližším) parkovišti, které je však poměrně malé a zaparkujete zřejmě jen ráno.

Větší parkoviště je ještě o něco dále v Hynčicích, jede se tam však do poměrně prudkého kopce, kde se špatně vyhýbá a pluh či posyp se zde nevidí každý den. Pokud tedy není zrovna obleva, nejezdíte rallye nebo nemáte 4x4, doporučuju přibalit do kufru řetězy. Nebo si zajet na stříbrnickou stranu :-)
Na druhou stranu je to jediné místo, kde je půjčovna a servis.

Mimochodem, pokud z nějakého důvodu cestujete z Polska, nebo z Trutnovska, tak vás možná zajímá, zda je možné přijet i po silnici ze severu - od Kłodska přes Nowou Morawu. Ta samá otázka trápila před asi třemi lety i mě. S Fabií combi jsme se tedy vydali serpentinami nahoru. Silnice se na polské straně neplužila, a tak jsme se po břiše klouzali nahoru serpentinami ve vyjetých kolejích. Na české straně byla silnice uplužená, ale pro změnu zledovatělá, což je v serpentinách také zážitek.
Pro milovníky adrenalinu tedy doporučuji!

+ plusy

  • cena permanentky (400 Kč, 360 pro členy klubu)
  • poměrně kompaktní středisko
  • nové zázemí hned u sjezdovky s nízkými cenami
  • hudba na lanovce

- mínusy

  • zastaralé vlaky a lanovka
  • sjízdnost silnice k hlavnímu parkovišti
  • dva obtížnější přejezdy - ale nic hrozného
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

28.01.2017  | Kraličák

autor: Jouza6
hodnocení:

Toto středisko jsem chtěl již nějakou dobu navštívit, konečně se poštěstilo a vydali jsme se. V rozpuku sezóny při výborných podmínkách je to opravdu správná volba, jelikož zde není přeplněno jako jinde. :)

zobrazit celý report

11.03.2016  | Kraličák

autor: garry
hodnocení:

Na Kraličák jezdím takřka každý rok, a tak jsem návštěvu do tohoto skiareálu naplánoval i na letošek. Plán byl vyložit babičku se synkem v báječném penzionu Kraličák, kde skvěle vaří a mají tam také úžasný dětský koutek. Zjistili jsme však, že propojující vlek Pevnůstka nejede, a nelze se proto dost...

zobrazit celý report

08.03.2016  | Kraličák

autor: Andhilek
hodnocení:

Dojeli jsme odpoledne na Kraličák s myšlenkou, že si ještě trochu zalyžujeme. Už od kostela byl vidět dojezd k vleku po blátě, tak nás to trochu zchladilo... Hlídací babička se připravila převzít batole a začalo trochu pršet, následně sněžit. Potom si muž vzpomněl, že mu známý dal tip na steak v pen...

zobrazit celý report

23.01.2016  | Kraličák

autor: LadaK
hodnocení:

Perfektní středisko pro rodiny s dětmi. Jsme tu letos poprvé, ale před 2 lety jsme tu už jednou byli. Autem jsme vyjeli v Hynčicích nahoru až k horní kase. Celodenní skipas je za 440 Kč.

V sobotu 23. 1. skoro celý den sněžilo a místy byla mlha, ale užili jsme si to. Ten den byla možnost si půjči...

zobrazit celý report

24.01.2016  | Kraličák

autor: duruz
hodnocení:

Před pár dny jsme si zajeli zalyžovat do Jeseníků a pro náš víkendový pobyt jsme vybrali dva lyžařské areály. Jedním z těchto areálů byl i Kraličák, na který jsme dostal doporučení od kamarádů, kteří ho jeli o dva dny dříve. Vzhledem k dokonalým sněhovým podmínkám a objednanému počasí na míru, jsme ...

zobrazit celý report

23.01.2016  | Kraličák

autor: ladalee
hodnocení:
Milé překvapení - za rozumný peníz rodinné středisko se sjezdovkami různé obtížnosti. K tomu perspektiva již téměř vybudované dvojsedačky a na straně Stříbrnic nově budovaná dlouhá sjezdovka. Určitě tam pojedeme zas.

19.01.2016  | Kraličák

autor: mastra67
hodnocení:

Dnešního dne jsme se rozhodli udělat průzkum v lyžařském středisku Kraličák. Přiznám se bez mučení, že jsem se musel podívat, kudy se tam vlastně jede :-) a z toho je zřejmé, že to byla naše první návštěva tady.

Hned po ránu jsme vychytali naprosto úžasné sluníčkové počasí. Svahy zcela prázdné a ...

zobrazit celý report

09. - 10.01.2016  | Kraličák

autor: batdik
hodnocení:

Na tuto sjezdovku jezdíme opakovaně každý rok. Jsme spokojeni, na občerstvení chodíme do nedaleké hospůdky ve Stříbrnicích U Kampů (rodinné prostředí, skvělá jídla). Máme většinou štěstí na sníh, když níže už není. Pokud jsou vhodné sněhové podmínky, dá se v okolí areálu podnikat kratší i dlouhé túr...

zobrazit celý report

12.03.2015  | Kraličák

autor: Macoun
hodnocení:

Velmi sympatický menší areál, který má však celkem dost sjezdovek rozprostřených na více kopcích, takže působí větším dojmem. Starší přepravní zařízení, ale díky tomu nepřelidněnost sjezdovek. Občerstvení přímo na sjezdovkách.

zobrazit celý report

21.02.2015  | Kraličák

autor: garry
hodnocení:

Využil jsem akci vodáckého klubu Slavia Hradec Králové a pohodlně jsem se dopravil vodáckým autobusem do skiarealu Kraličák. V tomto skiareálu jsem byl podruhé a je radost pozorovat, jak se rozvíjí. Oproti minulé návštěvě přibyla jedna modrá sjezdovka. Z Hynčic pod Sušinou je rozestavěná nová čtyřse...

zobrazit celý report

27.01.2015  | Kraličák

autor: kordis
hodnocení:

V malebném údolí vyrostlo příjemné lyžařské středisko. Zatím jen s jednou sedačkovou lanovkou. Možnost výběru až z 12 sjezdovek různých obtížností. Najdete tady i nádech historie - přímo mezi sjezdovkami tu na vás vykukují 4 bunkry z 2. světové války.

zobrazit celý report

17. - 18.01.2015  | Kraličák

autor: duruz
hodnocení:

Kvůli oblevě nejsou všechny tratě přístupné, a i většina přístupných není dokonale zasněžena. Na sjezdovkách se vyskytují zrádné "díry", které mohou začátečníka (i zkušeného lyžaře) vylekat. Sněhové podmínky jsou bohužel ovlivněny vývojem počasí, které není poslední roky zrovna ideální. Ve většině a...

zobrazit celý report

02.01.2015  | Kraličák

autor: elf
hodnocení:
V celém středisku jedou 2 vleky pro dospělé na jednu sjezdovku. Podle internetu se mají další 2 zasněžovat, ale dělo v provozu jsem viděla jen jedno, a to při teplotách hodně pod nulou. K dispozici tu je krásná červená a černá sjezdovka, ale provozovateli se je údajně nevyplatí zasněžit. Takže pro malé děti super, pro dospělé v žádném případě. P.S. S sebou starou bundu, ze všech vleků hodně kape "kolomaz" a po dvou hodinách jsme byli celá rodina kropenatí. Návštěva se opravdu vyplatila...

27.02.2014  | Kraličák

autor: jaroslav69
hodnocení:

Tak jsem řešil dilema, zda nechat zakoupené skipasy propadnout, nebo to risknout. Jak se ukázalo, šlo o poslední den provozu střediska v této tolik povedené lyžařské sezoně. Středisko Kraličák patří k oblíbeným střediskům pro rodinné vyžití.

zobrazit celý report

15.02.2013  | Kraličák

autor: Bohouš

Ski Areál Králičák je malé středisko nedaleko Hanušovic, vhodné pro méně náročné lyžaře. Disponuje celkem 10 sjezdovkami o celkové délce 7,6 km.

zobrazit celý report