Kraličák - aktuální report z 23.02.2013 - SNOW.cz

Kraličák aktuální report z 23.02.2013

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Králický Sněžník

Kraličák - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální lyžařské podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: V0174
 • návštěva od: 23.02.2013 do: 23.02.2013
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Kraličák je nově zrekonstruované středisko na úbočí Kralického Sněžníku, a tedy technicky vzato už ne v Jeseníkách. Je sem odevšad daleko, a tak sjezdovky nejsou přeplněné jako v mnoha "provařených" jesenických střediscích a vládne zde pohodová až rodinná atmosféra.

Středisko disponuje zejména lehkými a kratšími sjezdovkami do 1 km, najdou se však i místa pro pokročilejší lyžaře.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Ráno byla asi nejlepší volbou poměrně lehká černá Pánská. Uprostřed je bohužel u odbočky na modrou Dámskou kvůli cestě udělaný "hup", přes který není vidět, do takových 10 až 11 hodin však byla sjezdovka poloprázdná. Při třech lidech na sjezdovce se snadno udržuje přehled, kde je kdo a není problém to "pustit". Před polednem se však zaplnila, a bylo tak nutno uprostřed brzdit.
Černá je obsluhována pomou, kterou po deseti výjezdech budou vaše hýždě a stehna zřejmě proklínat. Lanovku, nebo alespoň kotvu!

Zajímavou volbou je i červená Stříbrnická na opačném konci areálu. Bohužel ji kazí prakticky rovná horní část a v době návštěvy i mnoho lyžařů - začátečníků. O šíleně pomalé lanovce z roku raz dva nemluvě.

Další dvě červené jsou spíše modré. Bližší Králíkova je poměrně nezajímavá rovná podél vleku. Osobně jsem preferoval Dovádivou, která je papírově nejdelší ve středisku a kvůli její opuštěnosti a hustému sněžení nebylo jasné, kudy vede. Užíval jsem si tedy pomalé a osamocené brouzdání po poli hlubokým prašanem. Škoda jen malého sklonu.

Modrých je v areálu požehnaně, pro pokročilého lyžaře ale nic moc zajímavého.

Součástí střediska je i dobře vybavený snowpark s mnoha překážkami a skoky. Má vlastní pomu - hrozně pomalou a bez zahnutého konce. Nechápu, mít zrovna na nohou jen jedno prkýnko, tak se "kulehryzu" vyhnu a radši si sjedu až na pomu Kaple, obsluhující Dovádivou a Králíkovu. Nakonec to samé jsem volil i s prkýnky dvěma.

Sněhové podmínky:

V den návštěvy téměř celý den hustě sněžilo. Na sjezdovky tak neustále připadával další prašan. Záleží na preferencích, mně to absolutně vyhovovalo.

Sněhu byl dostatek, vydřená místa jsem viděl jen dvě hned nahoře na Pánské, ploten ke konci lyžování také jen naprosté minimum.

Podél Pánské se oddávalo poměrně hodně lyžařů (neoficiálnímu) freeridu v lese. Kolem druhé strany střediska (zejména Dovádivé) jsou pak vhodná pole pro nácvik jízdy v hlubokém sněhu i pro nás - freeridery začátečníky.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Vybavení střediska je zastaralé. I když je Kraličák jako takový střediskem novým, vznikl spojením a doplněním dvou stávajících malých středisek - ve Stříbrnicích a Hynčicích pod Sušinou. Veškeré sjezdovky tak jsou obsluhovány klasickými pomami, někdy odpojitelnými. Jediná lanovka v areálu, Štvanice, je spíše za trest. Neodpojitelná, pomalá a ještě jede polovinu trasy po rovině.

Zázemí je slušné. Dvě půjčovny vybavení, několik stánků s vnitřním posezením, vše nově vytvořené dřevěné stavby se zajímavým designem. Samotné centrum areálu u horního parkoviště je malé, ale obsahuje vše potřebné.

Trochu nepraktické je přejíždění mezi dvěma polovinami areálu rozděleného silnicí. Ta se v těchto místech už nepluží, nebyl tedy problém ji přejet, ale při menším množstvím sněhu bude zřejmě potřeba sundat lyže.

Mimochodem, středisko se chlubí bezpečností - na webu se dočtete:
"Neustále doplňujeme ochranné matrace, bezpečnostní zábrany a značení."
Ochrannou matraci, natožpak síť si však nepamatuju ani jednu. Pouze plůtky na plastových tyčkách, které jsou z bezpečnostního hlediska k ničemu. S bezpečností to tedy tak žhavé nebude.

Zalidněnost:

Naše návštěva proběhla v sobotu. Ráno byly sjezdovky prakticky prázdné až do 10 až 11 hodin. Poté se zaplnily, stále jsem však neměl pocit, že by středisko nápor lyžařů nějak nezvládalo - na lanovkách se netvořily fronty (mimo Kaple, kde však nepřesáhly 5 minut) a na sjezdovkách mi také přišlo místa dost.

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení je v podstatě u každé dolní stanice vleku. Ve Stříbrnicích a na dolním parkovišti Hynčic jsou menší budky, větší restaurace je pak v "centru" střediska, na horním parkoviště v Hynčicích. K dispozici je venkovní okýnko, restaurace uvnitř, venkovní stan a gril. Ceny jsou mírné, obsluha příjemná.

Doprava do střediska a parkování:

Na vleky se dá nastoupit a permanentku koupit na třech parkovištích.

Asi nejlepší příjezd je ve Stříbrnicích, kde je lépe upravená silnice a ráno tam nebyla ani noha, parkoviště má navíc dostatečnou kapacitu. Pokud však jedete od Hanušovic, znamená to pro vás zajížďku.

Proto nejspíš pojedete do Hynčic. Zde je možnost zaparkovat na dolním (bližším) parkovišti, které je však poměrně malé a zaparkujete zřejmě jen ráno.

Větší parkoviště je ještě o něco dále v Hynčicích, jede se tam však do poměrně prudkého kopce, kde se špatně vyhýbá a pluh či posyp se zde nevidí každý den. Pokud tedy není zrovna obleva, nejezdíte rallye nebo nemáte 4x4, doporučuju přibalit do kufru řetězy. Nebo si zajet na stříbrnickou stranu :-)
Na druhou stranu je to jediné místo, kde je půjčovna a servis.

Mimochodem, pokud z nějakého důvodu cestujete z Polska, nebo z Trutnovska, tak vás možná zajímá, zda je možné přijet i po silnici ze severu - od Kłodska přes Nowou Morawu. Ta samá otázka trápila před asi třemi lety i mě. S Fabií combi jsme se tedy vydali serpentinami nahoru. Silnice se na polské straně neplužila, a tak jsme se po břiše klouzali nahoru serpentinami ve vyjetých kolejích. Na české straně byla silnice uplužená, ale pro změnu zledovatělá, což je v serpentinách také zážitek.
Pro milovníky adrenalinu tedy doporučuji!

+ plusy

 • cena permanentky (400 Kč, 360 pro členy klubu)
 • poměrně kompaktní středisko
 • nové zázemí hned u sjezdovky s nízkými cenami
 • hudba na lanovce

- mínusy

 • zastaralé vlaky a lanovka
 • sjízdnost silnice k hlavnímu parkovišti
 • dva obtížnější přejezdy - ale nic hrozného
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

25.02.2022  | Kraličák

 • autor: Kubass
 • hodnocení:

Na Kraličák jsme zavítali na jednodenní lyžovačku, chtěli jsme jej vyzkoušet a byli jsme také zvědaví na novou šestisedačkovou lanovku. Areál je vhodný spíše pro rodiny s dětmi, školní kurzy apod., zdatnější lyžaři se tu mohou nudit, těm doporučuji jiné rezorty v okolí. Na středisku je znát, že proc...

23.02.2022  | Kraličák

 • autor: rradek
 • hodnocení:

Z návštěvy mám smíšené pocity - první hodina nabídla výborné lyžování, následně šla kvalita sjezdovek rychle do háje. Byl jsem zvědavý na novou lanovku a ta je opravdu perfektní. Celé dopoledne dosti větrno, ale to se dalo přežít, hlavní bylo, že nedošlo k přerušení provozu.

12.02.2022  | Kraličák

 • autor: Bobulini
 • hodnocení:

Králičák jsme navštívili též po letech ze zvědavosti, jak se nově rozvíjí s nejlepší 6sedačkou na Moravě. Ta je vskutku luxusní, ostatní vleky poněkud zaostávají. Ale je patrná probíhající modernizace. Dle předpovědi měl být nejkrásnější den této zimy, což se naplnilo a nakonec vede ke shovívavějším...

10.02.2022  | Kraličák

 • autor: zdenek.b
 • hodnocení:

Po několika letech jsem se rozhodl navštívit Kraličák, který se stále rozvíjí do větší rozlohy, s odpovídající modernizací. Je to nenáročný lyžařský areál zahrnující zhruba 9 km sjezdovek lehké a střední obtížnosti, převážně rozptýlených po loukách okolo vrcholu Štvanice. Vznikl spojením dvou středi...

28.12.2021  | Kraličák

 • autor: Tom426
 • hodnocení:

První lyžování v této sezoně: vyzdvihl bych určitě novou 6sedačkovku s vyhříváním a solidní parkování blízko vleku. Sníh hlavně umělý a dost hrbolatý. Zázemí tak trochu provizorní, nabídka slabší. Líbil se mi dětský park se zastřešenými pásy. Počasí nám úplně nepřálo, naštěstí mraky s vodou dorazily...

26.12.2021  | Kraličák

 • autor: Radim Polcer
 • hodnocení:

Neděle 26.12. byla prvním provozním dnem, kdy byly ve skiareálu Kraličák otevřeny obě lanovky. Krásné mrazivé slunečné počasí navíc poskytovalo parádní výhledy.

30.12.2020  | Kraličák

 • autor: zajdapv
 • hodnocení:

Ski areál Kraličák nabízí přes 10 km sjezdovek, čímž v České republice patří mezi největší střediska, co se týče počtu kilometrů. Jedná se však o krátké a méně náročné sjezdovky. Ski areál disponuje starým zázemím. Kdyby došlo k prodloužení nebo vytvoření nových dlouhých sjezdovek a obnovilo by se z...

16. - 22.02.2020  | Kraličák

 • autor: radovan.rotter
 • hodnocení:
Hezký areál ideální pro rodiny s dětmi, Stříbrnice přitom vyhoví i náročnějším lyžařům. Pokud vám ale bude padat déšť se sněhem jako nám, doporučuji se Stříbrnici vyhnout. Sedačky pouze ometají a během pár minut jsou totálně promočené. Snažil jsem se na tuto skutečnost upozornit a slušně požádal, jestli by nemohl někdo nahoře zvedat sedačky a dole je spouštět, jak je naprosto automatické ve všech ostatních areálech v ČR. Arogantně a naštvaně mi bylo řečeno, co bych jako chtěl za tohoto počasí, že člověk nahoře musí být v boudě u tlačítka (další dva lidé seděli v boudě dole). Proč člověk nahoře druhý den neseděl v boudě, ale dvě hodiny se opaloval, jsem se už neptal...

09.02.2020  | Kraličák

 • autor: Joho
 • hodnocení:

Nedělní ráno bylo mlhavé. Ráno na parkovišti jen málo aut, a tím pádem i málo lidí. V noci opět mrzlo, takže sjezdovky ráno byly rychlé. Začínali jsme jezdit na sjezdovce Kaple a během dopoledne jsme vyzkoušeli všechny sjezdovky a vleky, co jezdily. Okolo 11. hodiny se zvedla mlha i na vrcholu a zač...

08.02.2020  | Kraličák

 • autor: Joho
 • hodnocení:

Sobotní mrazivé ráno společně se slunečnou oblohou vybízelo k lyžování. Po pátečním mrholení a teplotám nad 0 to byl obrat o 180°. Po 9. hodině bylo parkoviště u Kaple skoro prázdné. Žádné fronty u pokladny, žádné fronty u vleků a pramálo lyžařů na sjezdovce. Prostě bomba. Sjezdovka upravená, umrzlá...

29.01.2020  | Kraličák

 • autor: Georges
 • hodnocení:
Poprvé Kraličák. Byli jsme mile překvapeni. Jsme ubytováni v Penzionu Kraličák přímo u vleku. Je tady výběr lehčích i středně těžkých tratí. Vhodné pro rodiny s menšími dětmi. Úprava tratí velmi dobrá. Velmi ochotná obsluha u přepravních zařízení. Pomoc dětem při nástupování. Hodnotím za 5 hvězd.

30.12.2019 - 01.01.2020  | Kraličák

 • autor: Lucie R
 • hodnocení:
Dnes byl vlek mnohokrat rozbity, ze 4 hodin hodinu nejel. Odmitli nam vratit alespon cast jizdneho, chovali se arogantne. O spokojene zakazniky jim nejde. Sem uz nikdy.

24.02.2019  | Kraličák

 • autor: rradek
 • hodnocení:

Při příjezdu na prázdné parkoviště a pohledu na umrzlé sjezdovky jsem byl plný optimismu, s postupujícím časem ale začalo nadšení opadat. Hlavní důvody, proč dávám jen 2 vločky, jsou zavřená černá sjezdovka a fronty všude, které jsem tu ještě neviděl. Pravda, často sem nejezdím.

28.01.2017  | Kraličák

 • autor: Jouza6
 • hodnocení:

Toto středisko jsem chtěl již nějakou dobu navštívit, konečně se poštěstilo a vydali jsme se. V rozpuku sezóny při výborných podmínkách je to opravdu správná volba, jelikož zde není přeplněno jako jinde. :)

11.03.2016  | Kraličák

 • autor: garry
 • hodnocení:

Na Kraličák jezdím takřka každý rok, a tak jsem návštěvu do tohoto skiareálu naplánoval i na letošek. Plán byl vyložit babičku se synkem v báječném penzionu Kraličák, kde skvěle vaří a mají tam také úžasný dětský koutek. Zjistili jsme však, že propojující vlek Pevnůstka nejede, a nelze se proto dost...

08.03.2016  | Kraličák

 • autor: Andhilek
 • hodnocení:

Dojeli jsme odpoledne na Kraličák s myšlenkou, že si ještě trochu zalyžujeme. Už od kostela byl vidět dojezd k vleku po blátě, tak nás to trochu zchladilo... Hlídací babička se připravila převzít batole a začalo trochu pršet, následně sněžit. Potom si muž vzpomněl, že mu známý dal tip na steak v pen...

23.01.2016  | Kraličák

 • autor: LadaK
 • hodnocení:

Perfektní středisko pro rodiny s dětmi. Jsme tu letos poprvé, ale před 2 lety jsme tu už jednou byli. Autem jsme vyjeli v Hynčicích nahoru až k horní kase. Celodenní skipas je za 440 Kč.

V sobotu 23. 1. skoro celý den sněžilo a místy byla mlha, ale užili jsme si to. Ten den byla možnost si půjči...

24.01.2016  | Kraličák

 • autor: duruz
 • hodnocení:

Před pár dny jsme si zajeli zalyžovat do Jeseníků a pro náš víkendový pobyt jsme vybrali dva lyžařské areály. Jedním z těchto areálů byl i Kraličák, na který jsme dostal doporučení od kamarádů, kteří ho jeli o dva dny dříve. Vzhledem k dokonalým sněhovým podmínkám a objednanému počasí na míru, jsme ...

23.01.2016  | Kraličák

 • autor: ladalee
 • hodnocení:
Milé překvapení - za rozumný peníz rodinné středisko se sjezdovkami různé obtížnosti. K tomu perspektiva již téměř vybudované dvojsedačky a na straně Stříbrnic nově budovaná dlouhá sjezdovka. Určitě tam pojedeme zas.

19.01.2016  | Kraličák

 • autor: mastra67
 • hodnocení:

Dnešního dne jsme se rozhodli udělat průzkum v lyžařském středisku Kraličák. Přiznám se bez mučení, že jsem se musel podívat, kudy se tam vlastně jede :-) a z toho je zřejmé, že to byla naše první návštěva tady.

Hned po ránu jsme vychytali naprosto úžasné sluníčkové počasí. Svahy zcela prázdné a ...

Další reporty ze střediska: Kraličák

Harrachov

Harrachov

Harrachov

Harrachov

Harrachov

Harrachov

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 5
Otevřené sjezdovky 0 z 7