Špičák na Šumavě - aktuální report z 22.01.2018 - SNOW.cz

Špičák na Šumavě aktuální report z 22.01.2018

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Šumava

Špičák na Šumavě - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální lyžařské podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Abrakus79
 • hodnocení:
 • návštěva od: 22.01.2018 do: 22.01.2018
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Tak dnešní Špičák v krásně zasněžené krajině lákal k návštěvě, a tak jsme neodolali a vyrazili na cestu. Sněhová nadílka poskytovala krásné vyhlídky na zasněžené stromy, i přes ne zrovna krásné počasí. Během dne občas sněžilo, ale nic až tak hrozného, že by se nedalo lyžovat. Sněhu i mimo sjezdovky je konečně dostatek, otázka na jak dlouho, když už se zase očekává bohužel obleva.
Celkový dojem ze střediska je dnes ovšem takový ne až tak zcela pozitivní z důvodu několika faktorů. Sněhové podmínky budu řešit níže. Nejdříve jsme byli rozladěni hned po příchodu k pokladnám. Přijeli jsme vlakem a ČD a i areál Špičák všude inzeruje nabídku ČD Ski - vyražte na lyžovačku vlakem s 20% slevou na celodenní skipas, Stačí zakoupit jakýkoliv jízdní doklad do stanice Špičák (mimo stanici Alžbětín a Ž. Ruda) a dostanete slevu 20 % na skipas. Vybaveni tedy jízdenkou z vlaku jsme dorazili k pokladně. Zde před námi tuto slevu chtěli využít i jiní cestující z vlaku a když jsem přišel na řadu, tak paní pokladní vyřkla ortel "zase další, na to vám tady neplatí, to je jen na jízdenky z Plzně". Takže jsem se jal paní pokladní přesvědčit, že rozhodně pravdu nemá a že jak areál, tak jejich stránky inzerují, že jakýkoliv doklad do stanice Špičák (včetně síťových jízdenek) na slevu platí a že to tak je. Načež paní pokladní už naštvaná nám odvětila, já vám rozhodně nic neprodám, běžte si stěžovat na recepci a zabouchla okénko. Protože nejsem ten, co se nechal na rozdíl od ostatních otrávených lyžařů odbýt (ona sleva 130 korun není zase tak malá), odkráčel jsem tedy dle instrukcí do chatky po schodech za pokladnami a lanovkou. Zde jsem došel za někým z vedení areálu, kde jsem sdělil problém, načež tedy pan vedoucí mne vyslechl a správně potvrdil naší teorii o platnosti dokladů a že tedy paní pokladní poučí a zavolá ji. Takže jsem se vrátil k pokladně a tedy ne zrovna ochotný personál se slovy "tak to tedy platí všude" beze slova omluvy slevy vydal. Myslím že doba od 14.1., kdy sleva začala platit, je dost dlouhá na to, aby se pokladní se slevou seznámila a když neví, tak si má zavolat někam sama a ne že zákazníky vyžene někde běhat po areálu a hledat vedení. Takže po tomto problému jsme se již vydali lyžovat.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Sjezdovky jsou v provozu sice všechny, ale ne všechny se rozhodně díky zasněžování daly použít. Na modrých sjezdovkách se i přes sněžení přírodní mohutně zasněžovalo, což vzhledem k počasí bylo velice nepříjemné a tímto se sjezdovky staly nepoužitelné, protože krupice lepící se i na brýle byla velmi nepříjemná. Zasněžovala se červeno-modrá jednička v celé délce a i spojky ke dvojce a také dětská 5. Zde jsem to tedy k počtu malých dětí a lyžařských kurzů naprosto nepochopil. Chudáci děti v tomhle nepříjemném museli do vypnutí někdy kolem druhé lyžovat a tedy já bych to asi po hodině v tomhle vzdal. Nepochopím logiku zasněžování, když mám svah učících se dětí a když už odejdou tak zasněžování vypnu. Jednak na cvičné 5, kterou jsme si jednou zkusili bylo sněžení děl opravdu intenzivní a jednak se tvořily samozřejmě hromady sněhu. Rovněž červeno-modrá 1 se kvůli hromadám nedala jezdit. Musím říci že to pro nás bylo také velké zklamání. Červená 2 byla trochu nerovná s tvrdším podkladem - což ostatně byly všechny sjezdovky ale nebylo to až tak zlé. Červená 3 a černá 4 byly v nejlepší kondici, ale na trojce se přeci jen vykytovala vydřená místa s ledem, ale nic moc tragického. Spíš jen k množství sněhu i mimo sjezdovky jsme předpokládali měkčí prašanový sníh a skutek byl docela tvrdý podklad místy s nerovnostmi a místy sem tam ploténka. Ale tak kdo rád brousí, tak si to užil.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky jsou výborné, otázka na jak dlouho, spíš občas bylo sněhu někde až zbytečně moc.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Vše při starém, co říci více, při sněžení se vlekaři snažili odmetat sníh a nebo zvedat nepoužívané lavice, ale bublina by bodla...

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Zalidněnost byla asi dnes nejvyšší deviza areálu. Za celý den jsem nečekal na lanovce na více než třetí lanovku a z 90 % přijel a jel. Na tratích bylo prázdno jak někde v Alpách mimo sezónu, fantastické!

Občerstvení a aprés-ski:

Napristá bomba bylo nalezení kiosku U Sekyrek na dojezdu červené 2 ten spodní občerstvovací bod. Zde jsem byl nadšen jednak pivem z Koutů na Šumavě za lidovou cenu a hlavně nabídkou pochutin a nápojů za nepředražené ceny! Něco takového jsem na našich horách ještě neviděl. Takže sbohem klobáso za 65, když zde je za 38. Ostatní viz ceník na fotce. Doporučuji.

Doprava do střediska a parkování:

Vlakem na akci ČD Ski. Dojezd před desátou a odjezd v 16:20. Vlakem naprosto pohodlně a bez problémů. Jen škoda, že je zrušen Minibar na těchto spojích.

+ plusy

 • Krásná zimní krajina a všude plno sněhu.
 • Liduprázdné sjezdovky a nulová čekačka na lanovku.
 • Sleva 20 % ČD Ski
 • Čisté WC, úschovna zavazadel za 30 Kč a snaha odklízet sníh na lanovce.
 • Kiosek u Sekyrek a jeho normální ceny bez horské přirážky.

- mínusy

 • Neznalost slev a neochota pokladní!
 • Zasněžování při sněžení i na dětské sjezdovce při lyžařských kurzech.
 • Nesjízdnost modrých sjezdovek díky zasněžování.
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

05.03.2022  | Špičák na Šumavě

 • autor: gimli35
 • hodnocení:
Po sedmi letech návrat na šumavský Špičák. Za tu dobu přibylo nové bezplatné parkoviště a sjezdovka (10) s vlekem (H) k němu. V sobotu 5. března bylo v provozu všechno kromě nejspodnější části Turistické (1), kvalita sněhu spíše slabší, několik vydřených míst, posléze muldy a plotny, ale šlo to. Příjemné rozptýlení v podobě jednoduchých skoků a překážek na svahu Freestyla Area (6); zaujal i vlek Zalomený (C), pořádně divoká odpojitelná Tatrapoma. Dopoledne se na čtyřsedačce (A) a kotvě Spodní Šance (B) čekalo do pěti minut, po obědě vůbec; Zalomený (C) bez front po celý den. Obávané Šance (4) sjízdné s velkou opatrností, omezené sněhové podmínky, i tak to ale byl zážitek. Oběd v Haničce - svíčková, šunkofleky, karbanátek, většinou pod 200 Kč. Celkově slušné lyžování - 3,5 vločky zaokrouhluji nahoru.

15. - 16.01.2022  | Špičák na Šumavě

 • autor: honza_t
 • hodnocení:
Velká bída. Problém v sobotu už při příjezdu do střediska. Parkování v rozumné vzdálenosti komplet obsazené už ráno. Volné snad jen Kaskády, odkud to je cca 1 km chůze do areálu. V sobotu jsme odjeli na Javor, kdy bylo stále ještě kde zaparkovat, i když bylo hodně plno. Neděle byla o trochu lepší. Parkoviště u areálu beznadějně plné už v 9 hod. Naštěstí bylo ještě pár míst na (placeném) parkovišti u nádraží (do 500 m od areálu). Dost nás překvapilo, že nebyla vůbec moc velká fronta na lanovku (pár minut), ale i přesto byla parkoviště kompletně plná. Sjezdovky - bída, led, kamení, vydřená místa a spousty lidí. Špičák má stále dva velké problémy: - parkování a dostupnost sjezdovek jsou tragické. Jde o léta neřešený problém a důvod, proč tam jezdím jen výjimečně - úzké, různě se prolétající, sjezdovky na divném kopci s málo sněhem jsou vážně peklo Opět se tam několik let nepodívám dokud mne nepřemůže zvědavost, jestli to nevylepšili.

11.12.2021  | Špičák na Šumavě

 • autor: VladaV
 • hodnocení:
Špičák jede druhý den, včera bylo podle místních skvěle upraveno. Dnes ráno ale už při první jízdě těsně po tom, co se rozjela lanovka, byly na sjezdovce pod pár centimetry nového prašanu boule ještě ze včerejška po celé délce sjezdovky... Pro děti nebo méně zdatné nevhodný terén. Jinak paráda. Prašan je už na všech sjezdovkách a sjízdná je už i Šance. Silnice i parkoviště v pohodě, na lanovku se nastupuje bez fronty.

16.02.2020  | Špičák na Šumavě

 • autor: honza_t
 • hodnocení:

Sněhu je málo všude. Po sněžení v týdnu bohužel přišel před víkendem déšť a znovu oteplení. Hodně se to na sjezdovkách projevilo a se sněhem je bída. V nižších částech areálu jsou na sjezdovkách vydřená místa.

11.01.2019  | Špičák na Šumavě

 • autor: Abrakus79
 • hodnocení:

Při krásné sněhové nadílce, kterou na Špičáku asi i dlouho nepamatují, jsme netrpělivě očekávali, co nás bude čekat, jestli krásné lyžování, nebo spíš trápení. Bohužel musím říci, že spíš převládlo zklamání, v uvedeném počasí jsme čekali více. Počasí na dopoledne slibovalo sluníčko, což se i vyplnil...

31.12.2018  | Špičák na Šumavě

 • autor: bronimir
 • hodnocení:
Dlouho jsme na Špičák nejezdili, až vloni koncem sezony jsme se s rodinou utrhli a jen tak si zajeli se přesvědčit o tom, že o nic nepřicházíme. Ale ouha! Pěkné zázemí a rozmanité tratě nám nedaly klid, že jsme hned o letošním Silvestru vyrazili znovu vyzkoušet špičácké sjezdovky. Nejezdilo vše, padal sníh s deštěm, ale otevřené (i neotevřené ) tratě byly v pěkném stavu až do odpoledne a v kombinaci s minimem lidí to bylo pro nás super polyžování. Jediná vada na kráse bylo počasí. Ale s tím se musí každý vyrovnat po svém. A obsluha lanové dráhy se s tím vyrovnávala statečně - sklápěly se a zase zvedaly sedačky celý den, aby nebyly lavice lanovky mokré. Nejen za to dáváme Špičáku palec hodně nahoru!

25.03.2018  | Špičák na Šumavě

 • autor: doum25
 • hodnocení:

Vzhledem k tomu, že jsme vyrazili na Šumavu za známými, rozhodl jsem se přibalit lyže a vyrazit v neděli dopoledne na Špičák. Počasí vyšlo náramně, bylo to typické jarní lyžování. Jednalo se o mou první návštěvu tohoto areálu. V porovnání se sousedním Arberem (kousek za hranicí CZ-DE) mi na Špičáku ...

13.02.2018  | Špičák na Šumavě

 • autor: Rychle
 • hodnocení:

Už dlouho jsem nezavítal na Špičák, a proto jsem se rozhodl to změnit. Zvlášť když to podle stránek vypadalo, že sjezdovka Šance je otevřená, což taky byla. To bylo jedno z pozitiv, stejně jako počasí a úprava sjezdovek, která vydržela ve slušném stavu celý den. Jako negativa bych uvedl pro mě nepoc...

20.01.2018  | Špičák na Šumavě

 • autor: ViktorVan
 • hodnocení:

Špičák na Šumavě je moje srdeční záležitost, jezdím sem od útlého dětství, nemohu být tedy zcela objektivní. Poslední roky sem jedeme z nostalgie maximálně dvakrát ročně, vždy si říkáme, jestli se něco změnilo, a ono zase nic. Je to velká škoda, potenciál v této části Šumavy veliký, není však využit...

12. - 14.01.2018  | Špičák na Šumavě

 • autor: pmaja
 • hodnocení:

Za dobrých sněhových podmínek by to bylo zajímavé středisko s poměrně hodně sjezdovkami různých obtížností. Sjezdovky se různě prolínají a propojují. V areálu najdete jak úplně lehoučké skoro řekněme zelené sjezdovky pro děti a začátečníky, tak modré, červené a černou. Bohužel v horních úsecích sje...

10. - 13.03.2017  | Špičák na Šumavě

 • autor: batdik
 • hodnocení:

Velký lyžařský areál na Šumavě u Železné rudy, kde se dá nádherně zaparkovat na několika velkých parkovištích. Sjezdovky byly po ránu velmi pěkně upravené a prázdné. Špičák jsme navštívili koncem sezóny, což se vyplatilo i cenově. Vyšlo nám i nádherné počasí, přestože okolo moc sněhu nezbylo, sjezdo...

04.03.2017  | Špičák na Šumavě

 • autor: ViktorVan
 • hodnocení:

Největší lyžařský areál na české straně Šumavy. Jsem tímto areálem odchován, jezdím sem přes 30 let, proto nemůžu být zcela objektivní. Pokud budu hodnotit sobotní den, fantasticky jsem si zalyžoval. Přijeli jsme velmi brzy, před osmou hodinou bylo nově vybudované parkoviště téměř prázdné, nahoru js...

24.01.2015  | Špičák na Šumavě

 • autor: dnovy
 • hodnocení:

Na webu slibovali nejlepší lyžovaní sezony, tak jsem rád, že jsem na Špičáku dřív v sezoně nebyl, protože ani dnes to žádná sláva nebyla. Díky testování lyží jsem se aspoň nemusel bát o ty svoje.

30.12.2014  | Špičák na Šumavě

 • autor: P O L
 • hodnocení:
V úterý v provozu jedna sjezdovka, dobře vysněžená, ale taky poměrně dost lidí, po poledni dost rozbitá, u lanovky fronty do 5 min. Finišovali ale přípravy otevření Spodní Šance s kotvou. 580 za celodení permanentku za jednu sjezdovku je na můj vkus dost, mládež 15 let taky 580, Špičák doznal změn, ale nechá si je taky zaplatit. Třetí hvězdičku dávám za to, že byly zaplaťpánbůh vypnutý sprchy na tý jedný sjezdovce.

06.02.2014  | Špičák na Šumavě

 • autor: P.R.O.CH.Y.
 • hodnocení:

Na úplně prázdné parkoviště P1 dorážíme z Prahy chvíli po půl deváté ranní. Přijíždíme akorát - první lyžaře turnikety pouští v 8.30 hod. Pro první cestu vzhůru si vybíráme čtyřmístnou, neodpojitelnou sedačkovou lanovku s nástupním kobercem, která vede až na samý vrchol lyžařského areálu. Cesta je k...

12.12.2013  | Špičák na Šumavě

 • autor: Miky888
 • hodnocení:

Moderní středisko, které je na šumavské poměry relativně dobře zařízeno. Hlavní čtyřsedačka byla letos doplněna o kotvu, která končí na čtvrté sjezdovce těsně pod Šancemi. Další letošní novinkou je snowpark, který se přestěhoval na Lubák.

12.01.2012  | Špičák na Šumavě

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Nenápadně velká proměna sjezdovek

Špičák má čtyři hlavní a velmi pěkně členité sjezdovky, jejichž hlavní slabinou byla úzká místa, zejména na dvou nejfrekventova­nějších červených tratích. Ty byly před letošní sezónou vykáceny a rozšířeny o 3 ha, tedy bezmála čtvrtinu plochy. Šumavský Špičák a...

30.01.2010  | Špičák na Šumavě

Pestrá nabídka sjezdovek všech obtížností potěší jak náročné lyžaře, tak rodiny s dětmi. Přímo z vrcholu Špičáku (1 202 m) lze volit po celé délce mezi modrou, dvěma červenýma a černou sjezdovkou s dojezdem ke čtyřsedačce ve výšce 810 m. Zatímco modrá se od červených výrazně neliší, pak černá je opr...

11.03.2009  | Špičák na Šumavě

Přestože jsme tu report ze šumavského Špičáku před nedávnem měli, přinášíme další i s novými, slunečnějšími fotkami. Uvítáme i vaše vlastní postřehy!

Aktuální report ze středy 25.2.2009

02.03.2009  | Špičák na Šumavě

Sportovní areál Špičák je největším sjezdařským areálem na české straně Šumavy. Nabízí přes 8 kilometrů převážně středně náročných až náročných tratí. Víkendovou návštěvu našeho reportéra provázely výborné sněhové podmínky, ale také husto na svazích. Jestli to způsobily spíš jarní prázdniny nebo kup...

Další reporty ze střediska: Špičák na Šumavě

Herlíkovice Bubákov

Herlíkovice Bubákov

Herlíkovice Bubákov

Herlíkovice Bubákov

Herlíkovice Bubákov

Herlíkovice Bubákov

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 12