Špičák na Šumavě - aktuální report z 06.02.2014 - SNOW.CZ

Špičák na Šumavě | aktuální report z 06.02.2014

Špičák na Šumavě - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Česko Česko - Šumava

průměrné hodnocení Špičák na Šumavě:
autor: P.R.O.CH.Y.
hodnocení:
návštěva od: 06.02.2014 do: 06.02.2014
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Na úplně prázdné parkoviště P1 dorážíme z Prahy chvíli po půl deváté ranní. Přijíždíme akorát - první lyžaře turnikety pouští v 8.30 hod. Pro první cestu vzhůru si vybíráme čtyřmístnou, neodpojitelnou sedačkovou lanovku s nástupním kobercem, která vede až na samý vrchol lyžařského areálu. Cesta je klidná, ale na můj vkus až příliš pomalá. Z podmračeného počasí v údolí vjíždíme asi v polovině tratě do husté mlhy, která se převaluje přes vršky kopců. Po pár minutách jízdy vystupujeme v nadmořské výšce 1 202 m.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Ve čtvrtek, v době naší návštěvy bylo v areálu otevřeno celkem 2,4 km sjezdových tratí, jedna sedačková lanovka a dva vleky. K prvnímu sjezdu si vybíráme červenou sjezdovku číslo 3. Bohužel hned po prvních pár metrech zjišťujeme, že s výškou sněhové pokrývky, kterou udává provozovatel areálu, to nebude úplně tak pravda. Avizovaných 45 cm sněhu na vrcholku hledáme marně. Povrch sjezdovky připomíná spíše kluziště pro bruslaře, než zasněženou pistu a jízdy na sjezdovce nám navozuje jen nutnost slalomu mezi velmi vydřenými místy plné kamenů a trávy.
Sjezdovka byla oficiálně otevřená a žádné informace o špatných sněhových podmínkách při nákupu skipasu nebyly avizované, což při cenách hlavní sezóny a zoufalého stavu sjezdové trati, považuji za velmi nekorektní jednání.
Po sjezdu zpět do údolí zkoušíme úplně novou modrou sjezdovku číslo 5, která se jeví jako dobře vysněžená a upravená. Obsluhována je novým kotvovým vlekem, který slouží i pro večerní lyžování. Úprava sjezdovky byla opravdu bezchybná, ovšem na této sjezdové trati se dnes konají závody s Českou televizí, a tak je zde velmi silná zalidněnost, která je ještě umocněná stavem okolních tratí.
Ranní oblačnost a mlha na vrcholcích se kolem poledne rozpustila v polojasnou oblohu a vykouklo i slunce. Ovšem ani to nás nedokázalo udržet na svahu, především kvůli jejich stavu a zalidněnosti, a tak jsme příjemně unaveni kolem druhé hodiny zamířili zpět do údolí k autu.

Sněhové podmínky:

 • Oficiální udávaná výška sněhu je na vrcholku 45 cm a u dojezdové stanice 25 cm.
 • Teplota se pohybovala od ranní nuly až po odpolední čtyři stupně nad nulou.
 • Celý den téměř bezvětří.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

 • Páteřní lanovkou je čtyřmístná neodpojitelná sedačková lanovka s nástupním kobercem.
 • Další možností dopravy vzhůru, ale nikoliv až na samý vrchol, nabízejí dvě pomy a jeden nový kotvový vlek.

Zalidněnost:

Občerstvení a aprés-ski:

 • Jednodenní skipas pro dospělého stojí v hlavní sezóně 560 Kč, s možností vydání na čipovou kartu, která je zálohována částkou 100 Kč.
 • Večerní lyžování stojí 270 Kč, opět s možností vydání na čipovou kartu, která je zálohována částkou 100 Kč.

Doprava do střediska a parkování:

 • Cesta z Prahy trvá něco málo přes dvě hodiny a ujedete přibližně 170 km.
 • Dle času příjezdu a zaplněnosti areálu je možné parkování na bližším parkovišti P1 a nebo následně na P2.
 • Cena parkování za jeden den je 100 Kč, respektive 50 Kč při zakoupení celodenního skipasu.
 • Špičák nabízí v České republice méně vídanou možnost dopravy až na svah vlakem - nádraží je totiž v těsné blízkosti lyžařského areálu.

+ plusy

 • bezprostřední blízkost vlakového nádraží
 • díky malé návštěvnosti úplně volná parkoviště

- mínusy

 • v ranních hodinách úplně zmrzlé a odpoledne naopak rozježděné sjezdovky s obrovským množstvím kamenů a se spoustou míst úplně bez sněhu
 • nepravdivé informace o výšce sněhové pokrývky
 • neochotný personál, který nešel daleko ani pro nepublikovatelná slova
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

12. - 14.01.2018  | Špičák na Šumavě

autor: pmaja
hodnocení:

Za dobrých sněhových podmínek by to bylo zajímavé středisko s poměrně hodně sjezdovkami různých obtížností. Sjezdovky se různě prolínají a propojují. V areálu najdete jak úplně lehoučké skoro řekněme zelené sjezdovky pro děti a začátečníky, tak modré, červené a černou. Bohužel v horních úsecích sje...

zobrazit celý report

10. - 13.03.2017  | Špičák na Šumavě

autor: batdik
hodnocení:

Velký lyžařský areál na Šumavě u Železné rudy, kde se dá nádherně zaparkovat na několika velkých parkovištích. Sjezdovky byly po ránu velmi pěkně upravené a prázdné. Špičák jsme navštívili koncem sezóny, což se vyplatilo i cenově. Vyšlo nám i nádherné počasí, přestože okolo moc sněhu nezbylo, sjezdo...

zobrazit celý report

04.03.2017  | Špičák na Šumavě

autor: ViktorVan
hodnocení:

Největší lyžařský areál na české straně Šumavy. Jsem tímto areálem odchován, jezdím sem přes 30 let, proto nemůžu být zcela objektivní. Pokud budu hodnotit sobotní den, fantasticky jsem si zalyžoval. Přijeli jsme velmi brzy, před osmou hodinou bylo nově vybudované parkoviště téměř prázdné, nahoru js...

zobrazit celý report

24.01.2015  | Špičák na Šumavě

autor: dnovy
hodnocení:

Na webu slibovali nejlepší lyžovaní sezony, tak jsem rád, že jsem na Špičáku dřív v sezoně nebyl, protože ani dnes to žádná sláva nebyla. Díky testování lyží jsem se aspoň nemusel bát o ty svoje.

zobrazit celý report

30.12.2014  | Špičák na Šumavě

autor: P O L
hodnocení:
V úterý v provozu jedna sjezdovka, dobře vysněžená, ale taky poměrně dost lidí, po poledni dost rozbitá, u lanovky fronty do 5 min. Finišovali ale přípravy otevření Spodní Šance s kotvou. 580 za celodení permanentku za jednu sjezdovku je na můj vkus dost, mládež 15 let taky 580, Špičák doznal změn, ale nechá si je taky zaplatit. Třetí hvězdičku dávám za to, že byly zaplaťpánbůh vypnutý sprchy na tý jedný sjezdovce.

12.12.2013  | Špičák na Šumavě

autor: Miky888
hodnocení:

Moderní středisko, které je na šumavské poměry relativně dobře zařízeno. Hlavní čtyřsedačka byla letos doplněna o kotvu, která končí na čtvrté sjezdovce těsně pod Šancemi. Další letošní novinkou je snowpark, který se přestěhoval na Lubák.

zobrazit celý report

12.01.2012  | Špičák na Šumavě

autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:

Nenápadně velká proměna sjezdovek

Špičák má čtyři hlavní a velmi pěkně členité sjezdovky, jejichž hlavní slabinou byla úzká místa, zejména na dvou nejfrekventova­nějších červených tratích. Ty byly před letošní sezónou vykáceny a rozšířeny o 3 ha, tedy bezmála čtvrtinu plochy. Šumavský Špičák a...

zobrazit celý report

30.01.2010  | Špičák na Šumavě

autor: ludek

Pestrá nabídka sjezdovek všech obtížností potěší jak náročné lyžaře, tak rodiny s dětmi. Přímo z vrcholu Špičáku (1 202 m) lze volit po celé délce mezi modrou, dvěma červenýma a černou sjezdovkou s dojezdem ke čtyřsedačce ve výšce 810 m. Zatímco modrá se od červených výrazně neliší, pak černá je opr...

zobrazit celý report

11.03.2009  | Špičák na Šumavě

Přestože jsme tu report ze šumavského Špičáku před nedávnem měli, přinášíme další i s novými, slunečnějšími fotkami. Uvítáme i vaše vlastní postřehy!

Aktuální report ze středy 25.2.2009

zobrazit celý report

02.03.2009  | Špičák na Šumavě

Sportovní areál Špičák je největším sjezdařským areálem na české straně Šumavy. Nabízí přes 8 kilometrů převážně středně náročných až náročných tratí. Víkendovou návštěvu našeho reportéra provázely výborné sněhové podmínky, ale také husto na svazích. Jestli to způsobily spíš jarní prázdniny nebo kup...

zobrazit celý report

Lyžařské zájezdy

Best Western Hotel Hofgut Sternen (zimní speciál)
Orientační cena za noc vč. polopenze 1 942 Kč/os.
Hotel Sherlock Holmes
Orientační cena za noc vč. polopenze 3 355 Kč/os.
Central Sporthotel
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 3 809 Kč/os.