Špičák na Šumavě - aktuální report z 20.01.2018 - SNOW.cz

Špičák na Šumavě aktuální report z 20.01.2018

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Šumava

Špičák na Šumavě - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální lyžařské podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: ViktorVan
 • hodnocení:
 • návštěva od: 20.01.2018 do: 20.01.2018
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Špičák na Šumavě je moje srdeční záležitost, jezdím sem od útlého dětství, nemohu být tedy zcela objektivní. Poslední roky sem jedeme z nostalgie maximálně dvakrát ročně, vždy si říkáme, jestli se něco změnilo, a ono zase nic. Je to velká škoda, potenciál v této části Šumavy veliký, není však využit. Je otázkou, zda je to pouze vinou ochranářů, kteří desítky let tvrdošíjně odmítají povolit sjezdovky i na severní straně Špičáku, nebo i vinou managementu.
Sjezdové tratě jsou zde skvělé, všech obtížností, včetně výzvy pro každého vyhledávače adrenalinu, nejtrmější sjezdovky u nás, černých Šancí. Nikdy se neupravovala, vždy byla plná boulí, ploten, vydřených míst, pádů, slz, vzrušení... Je tomu tak stejně. Zbylé se upravují, pokud tedy nenapadne čerstvý sníh, jako v našem případě. Jsou pestré, střídají se zde mírné pasáže s prudkými, dostatečně široké, s množstvím zatáček. Na to, že se jezdí z pouhých 1 200 metrů nad mořem, jsou i poměrně dlouhé.
Ale co bezpečnost? Ochranné sítě nehledejte ani na Šancích, natož pak na zbylých červených či modrých sjezdovkách. Označení tratí beze změny z doby dávno minulé, jen navíc se zde místy plete sněžné dělo.
Dlouhá léta vedla na vrchol Špičáku kotva, která je nyní na mírné modré sjezdovce pod Šancemi, využívané hlavně školami a začátečníky, a poma, kterou umístili nyní na Zalomený svah, vedoucí do poloviny celého kopce. Lanovka, kterou po revoluci místo těchto dvou masérek stehenních svalů s velkou slávou nainstalovali, byla již v té době značně zastaralá. A je stále. Pomalá, během každé jízdy několikrát zastaví, kryt pro větru a sněhu zde není. Chce to prostě teplé spodní prádlo, abyste na lanovce moc nevystydli.
Když je dostatek sněhu, jako tomu je na Šumavě právě teď, je lyžování na Špičáku parádní zážitek. Jen je potřeba si odmyslet to, co dnes dělá top střediska top středisky. Mnohdy by ale stačilo málo. V prosinci jsme v Livignu jásali nad skvělým nápadem, že u lanovky mají papírové kapesníky. Komu z nás neteče při jízdě v mrazu v nosu, že?! Jaká krása, když jsem při příchodu k lanovce zásobníky zahlédl i na Špičáku. Ovšem zrada, byly prázdné, a to již v 9 hodin, takže pravděpodobně již několik dní, pokud kdy vůbec byly naplněny.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Sjezdovky na Špičáku jsou číslovány, od nejmírnější modré jedničky až po čtyřku.
Unikátní černá 4, všem známá jako Šance, která byla posledních několik let prakticky bez sněhu, přitahuje každého, i nelyžaře, kteří se pak na sklonu téměř kolmém zoufale trápí. Letos jsem dvakrát neodolal, zcela sám jsem se popral s muldami a užil si báječný výhled do okolí.
Závodní 3 je svižný svah se dvěma hanky a zatáčkami.
Tratě 2 a 1 jsou široké červené, spodní část jedničky pak modrá. Pestré, s několika zatáčkami, prudšími pasážemi. Moc pěkné svezení. Ale skutečně opatrně, pokud byste nevybrali zatáčku, na pomoc sítí se nespoléhejte, ony zde prostě nejsou, i když by v některých pasážích být měly. Zase jsou zde husté lesy, strom by tedy výlet mimo trať zcela jistě zbrzdil.
Pod Šancemi velmi mírná modrá, kde se všichni učí lyžovat, působí zde lyžařské školy, je zde postavený krátký slalom, kterému žádné dítě neodolá.

Sněhové podmínky:

Vynikajicí, dlouho nebylo na Špičáku tolik sněhu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Lanovka jediná, zastaralá, pomalá. Ale na vrchol vás zaveze. Jedna repasovaná kotva, jedna stará poma. Dětský koberec u lanovky pro ty úplně nejmenší lyžaře.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Polovina aut, která směřují od Plzně na Šumavu, Špičák mine a pokračuje na Javor. Fronty se tedy netvoří, na sjezdovkách není přelidněno.

Občerstvení a aprés-ski:

Přímo v srdci střediska je chata Hanička, která zde stojí od začátku věků. Dá se zde naobědvat, vaří klasickou českou kuchyni. Před Haničkou je bufet s párky, klobásou, langošem apod. Podobné bufety zde naleznete ještě asi dva. Moderní restaurace s kvalitním zázemín, to na Špičáku bohužel chybí. Na vrcholu, kde by mohla být alespoň malá restaurace, stojí dva chemické záchody a montážní buňka, kde si můžete kopit párek v rohlíku a pivo. Trochu málo na současný trend, řekl bych.

Doprava do střediska a parkování:

Z Plzně do Klatov a pak přes Hojsovu Stráž. Když vyjedete velmi brzy, chytnete ještě místo na parkovišti 200 m od lanovek. Jinak musíte na Kaskády, odkud je to již asi kilometr. Parkoviště malé, plné, ale zdarma. Před lety nebylo ani tohle.

+ plusy

 • Skvělé sněhové podmínky
 • Sportovně laděné sjezdovky
 • Nádherná krajina, Šumava je prostě nej
 • Blízko Plzně

- mínusy

 • Zastaralé lanovky a vleky
 • Malé parkoviště v bezprostřední blízkosti vleku
 • Slabé zázemí, absence kvalitní restaurace
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

05.03.2022  | Špičák na Šumavě

 • autor: gimli35
 • hodnocení:
Po sedmi letech návrat na šumavský Špičák. Za tu dobu přibylo nové bezplatné parkoviště a sjezdovka (10) s vlekem (H) k němu. V sobotu 5. března bylo v provozu všechno kromě nejspodnější části Turistické (1), kvalita sněhu spíše slabší, několik vydřených míst, posléze muldy a plotny, ale šlo to. Příjemné rozptýlení v podobě jednoduchých skoků a překážek na svahu Freestyla Area (6); zaujal i vlek Zalomený (C), pořádně divoká odpojitelná Tatrapoma. Dopoledne se na čtyřsedačce (A) a kotvě Spodní Šance (B) čekalo do pěti minut, po obědě vůbec; Zalomený (C) bez front po celý den. Obávané Šance (4) sjízdné s velkou opatrností, omezené sněhové podmínky, i tak to ale byl zážitek. Oběd v Haničce - svíčková, šunkofleky, karbanátek, většinou pod 200 Kč. Celkově slušné lyžování - 3,5 vločky zaokrouhluji nahoru.

15. - 16.01.2022  | Špičák na Šumavě

 • autor: honza_t
 • hodnocení:
Velká bída. Problém v sobotu už při příjezdu do střediska. Parkování v rozumné vzdálenosti komplet obsazené už ráno. Volné snad jen Kaskády, odkud to je cca 1 km chůze do areálu. V sobotu jsme odjeli na Javor, kdy bylo stále ještě kde zaparkovat, i když bylo hodně plno. Neděle byla o trochu lepší. Parkoviště u areálu beznadějně plné už v 9 hod. Naštěstí bylo ještě pár míst na (placeném) parkovišti u nádraží (do 500 m od areálu). Dost nás překvapilo, že nebyla vůbec moc velká fronta na lanovku (pár minut), ale i přesto byla parkoviště kompletně plná. Sjezdovky - bída, led, kamení, vydřená místa a spousty lidí. Špičák má stále dva velké problémy: - parkování a dostupnost sjezdovek jsou tragické. Jde o léta neřešený problém a důvod, proč tam jezdím jen výjimečně - úzké, různě se prolétající, sjezdovky na divném kopci s málo sněhem jsou vážně peklo Opět se tam několik let nepodívám dokud mne nepřemůže zvědavost, jestli to nevylepšili.

11.12.2021  | Špičák na Šumavě

 • autor: VladaV
 • hodnocení:
Špičák jede druhý den, včera bylo podle místních skvěle upraveno. Dnes ráno ale už při první jízdě těsně po tom, co se rozjela lanovka, byly na sjezdovce pod pár centimetry nového prašanu boule ještě ze včerejška po celé délce sjezdovky... Pro děti nebo méně zdatné nevhodný terén. Jinak paráda. Prašan je už na všech sjezdovkách a sjízdná je už i Šance. Silnice i parkoviště v pohodě, na lanovku se nastupuje bez fronty.

16.02.2020  | Špičák na Šumavě

 • autor: honza_t
 • hodnocení:

Sněhu je málo všude. Po sněžení v týdnu bohužel přišel před víkendem déšť a znovu oteplení. Hodně se to na sjezdovkách projevilo a se sněhem je bída. V nižších částech areálu jsou na sjezdovkách vydřená místa.

11.01.2019  | Špičák na Šumavě

 • autor: Abrakus79
 • hodnocení:

Při krásné sněhové nadílce, kterou na Špičáku asi i dlouho nepamatují, jsme netrpělivě očekávali, co nás bude čekat, jestli krásné lyžování, nebo spíš trápení. Bohužel musím říci, že spíš převládlo zklamání, v uvedeném počasí jsme čekali více. Počasí na dopoledne slibovalo sluníčko, což se i vyplnil...

31.12.2018  | Špičák na Šumavě

 • autor: bronimir
 • hodnocení:
Dlouho jsme na Špičák nejezdili, až vloni koncem sezony jsme se s rodinou utrhli a jen tak si zajeli se přesvědčit o tom, že o nic nepřicházíme. Ale ouha! Pěkné zázemí a rozmanité tratě nám nedaly klid, že jsme hned o letošním Silvestru vyrazili znovu vyzkoušet špičácké sjezdovky. Nejezdilo vše, padal sníh s deštěm, ale otevřené (i neotevřené ) tratě byly v pěkném stavu až do odpoledne a v kombinaci s minimem lidí to bylo pro nás super polyžování. Jediná vada na kráse bylo počasí. Ale s tím se musí každý vyrovnat po svém. A obsluha lanové dráhy se s tím vyrovnávala statečně - sklápěly se a zase zvedaly sedačky celý den, aby nebyly lavice lanovky mokré. Nejen za to dáváme Špičáku palec hodně nahoru!

25.03.2018  | Špičák na Šumavě

 • autor: doum25
 • hodnocení:

Vzhledem k tomu, že jsme vyrazili na Šumavu za známými, rozhodl jsem se přibalit lyže a vyrazit v neděli dopoledne na Špičák. Počasí vyšlo náramně, bylo to typické jarní lyžování. Jednalo se o mou první návštěvu tohoto areálu. V porovnání se sousedním Arberem (kousek za hranicí CZ-DE) mi na Špičáku ...

13.02.2018  | Špičák na Šumavě

 • autor: Rychle
 • hodnocení:

Už dlouho jsem nezavítal na Špičák, a proto jsem se rozhodl to změnit. Zvlášť když to podle stránek vypadalo, že sjezdovka Šance je otevřená, což taky byla. To bylo jedno z pozitiv, stejně jako počasí a úprava sjezdovek, která vydržela ve slušném stavu celý den. Jako negativa bych uvedl pro mě nepoc...

22.01.2018  | Špičák na Šumavě

 • autor: Abrakus79
 • hodnocení:

Tak dnešní Špičák v krásně zasněžené krajině lákal k návštěvě, a tak jsme neodolali a vyrazili na cestu. Sněhová nadílka poskytovala krásné vyhlídky na zasněžené stromy, i přes ne zrovna krásné počasí. Během dne občas sněžilo, ale nic až tak hrozného, že by se nedalo lyžovat. Sněhu i mimo sjezdovky ...

12. - 14.01.2018  | Špičák na Šumavě

 • autor: pmaja
 • hodnocení:

Za dobrých sněhových podmínek by to bylo zajímavé středisko s poměrně hodně sjezdovkami různých obtížností. Sjezdovky se různě prolínají a propojují. V areálu najdete jak úplně lehoučké skoro řekněme zelené sjezdovky pro děti a začátečníky, tak modré, červené a černou. Bohužel v horních úsecích sje...

10. - 13.03.2017  | Špičák na Šumavě

 • autor: batdik
 • hodnocení:

Velký lyžařský areál na Šumavě u Železné rudy, kde se dá nádherně zaparkovat na několika velkých parkovištích. Sjezdovky byly po ránu velmi pěkně upravené a prázdné. Špičák jsme navštívili koncem sezóny, což se vyplatilo i cenově. Vyšlo nám i nádherné počasí, přestože okolo moc sněhu nezbylo, sjezdo...

04.03.2017  | Špičák na Šumavě

 • autor: ViktorVan
 • hodnocení:

Největší lyžařský areál na české straně Šumavy. Jsem tímto areálem odchován, jezdím sem přes 30 let, proto nemůžu být zcela objektivní. Pokud budu hodnotit sobotní den, fantasticky jsem si zalyžoval. Přijeli jsme velmi brzy, před osmou hodinou bylo nově vybudované parkoviště téměř prázdné, nahoru js...

24.01.2015  | Špičák na Šumavě

 • autor: dnovy
 • hodnocení:

Na webu slibovali nejlepší lyžovaní sezony, tak jsem rád, že jsem na Špičáku dřív v sezoně nebyl, protože ani dnes to žádná sláva nebyla. Díky testování lyží jsem se aspoň nemusel bát o ty svoje.

30.12.2014  | Špičák na Šumavě

 • autor: P O L
 • hodnocení:
V úterý v provozu jedna sjezdovka, dobře vysněžená, ale taky poměrně dost lidí, po poledni dost rozbitá, u lanovky fronty do 5 min. Finišovali ale přípravy otevření Spodní Šance s kotvou. 580 za celodení permanentku za jednu sjezdovku je na můj vkus dost, mládež 15 let taky 580, Špičák doznal změn, ale nechá si je taky zaplatit. Třetí hvězdičku dávám za to, že byly zaplaťpánbůh vypnutý sprchy na tý jedný sjezdovce.

06.02.2014  | Špičák na Šumavě

 • autor: P.R.O.CH.Y.
 • hodnocení:

Na úplně prázdné parkoviště P1 dorážíme z Prahy chvíli po půl deváté ranní. Přijíždíme akorát - první lyžaře turnikety pouští v 8.30 hod. Pro první cestu vzhůru si vybíráme čtyřmístnou, neodpojitelnou sedačkovou lanovku s nástupním kobercem, která vede až na samý vrchol lyžařského areálu. Cesta je k...

12.12.2013  | Špičák na Šumavě

 • autor: Miky888
 • hodnocení:

Moderní středisko, které je na šumavské poměry relativně dobře zařízeno. Hlavní čtyřsedačka byla letos doplněna o kotvu, která končí na čtvrté sjezdovce těsně pod Šancemi. Další letošní novinkou je snowpark, který se přestěhoval na Lubák.

12.01.2012  | Špičák na Šumavě

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Nenápadně velká proměna sjezdovek

Špičák má čtyři hlavní a velmi pěkně členité sjezdovky, jejichž hlavní slabinou byla úzká místa, zejména na dvou nejfrekventova­nějších červených tratích. Ty byly před letošní sezónou vykáceny a rozšířeny o 3 ha, tedy bezmála čtvrtinu plochy. Šumavský Špičák a...

30.01.2010  | Špičák na Šumavě

Pestrá nabídka sjezdovek všech obtížností potěší jak náročné lyžaře, tak rodiny s dětmi. Přímo z vrcholu Špičáku (1 202 m) lze volit po celé délce mezi modrou, dvěma červenýma a černou sjezdovkou s dojezdem ke čtyřsedačce ve výšce 810 m. Zatímco modrá se od červených výrazně neliší, pak černá je opr...

11.03.2009  | Špičák na Šumavě

Přestože jsme tu report ze šumavského Špičáku před nedávnem měli, přinášíme další i s novými, slunečnějšími fotkami. Uvítáme i vaše vlastní postřehy!

Aktuální report ze středy 25.2.2009

02.03.2009  | Špičák na Šumavě

Sportovní areál Špičák je největším sjezdařským areálem na české straně Šumavy. Nabízí přes 8 kilometrů převážně středně náročných až náročných tratí. Víkendovou návštěvu našeho reportéra provázely výborné sněhové podmínky, ale také husto na svazích. Jestli to způsobily spíš jarní prázdniny nebo kup...

Další reporty ze střediska: Špičák na Šumavě

Turracher Höhe

Turracher Höhe

Turracher Höhe

Turracher Höhe

Turracher Höhe

Turracher Höhe

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 15
Otevřené sjezdovky 0 z 42 km