Monterosa Ski - aktuální report z 20. - 27.01.2018 - SNOW.cz

Monterosa Ski aktuální report z 20. - 27.01.2018

  průměrné hodnocení:

Itálie Itálie - Aosta

Monterosa Ski - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: svena
 • hodnocení:
 • návštěva od: 20.01.2018 do: 27.01.2018
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Středisko jsme vybírali podle vesměs pozitivních reportů a doporučení a určitě jsme udělali dobře. Jedná se o rozlehlý a vysokohorský areál v nadmořské výšce 1 200 až 3 030 m n. m. a nabídne kolem 130 km propojených sjezdovek v hlavním areálu.
Po příjezdu do Alagni Valsesia na vás dýchne pravá atmosféru horského střediska. Samotná Alagna leží na konci údolí Valsesia v nadmořské výšce 1 200 m n. m. a její jižní svahy jsou vstupní bránou do celé oblasti Monterosa ski. Nevýhoda pro ubytované v Alagni je, že se nachází na samém kraji areálu a při špatném počasí se vám uzavře přejezd lanovkou přes sedlo Passo Salati a jste odkázáni jen na pár sjezdovek, což se nám v neděli a pondělí dopoledne stalo, jelikož padal sníh a dost foukalo.
Areál je velice rozlehlý, skládá se ze 3 údolí (Valsesia, Gressoney a Campoluc), ale určitě není přelidněný.
Po výjezdu na Passo Salati se ocitnete v nejvyššch alpských horách a kolem sebe máte vrcholy hor přesahující 4 000 m n. m.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Celé oblasti dominují převážně červené sjezdovky.V menší míře jsou zastoupeny černé,ale když už černá tak je velice poctivá a strmá.Modře značených tratí zde mnoho nenajdete. Většinu sjezdovek tvoří až na pár výjímek středně široké tratě, ovšem lyžařů na nich je méně,takže to není nikterak na škodu. Nad samotnou Alagni Valsesii se nachází jen zlomek sjezdovek,a to z vrcholu Passo Salati vedoucí dlouhá černá Olen,že začátku mírná,ale poté se prudce lomí a mezi skalami pokračuje jako strmá stěna až do mezistanice Pianlunga,kde na ni navazuje červená, úzká, točivá a místy hodně strmá sjezdovka,která pokračuje až dolů do údolí.Osobně jsem sjezd do údolí absolvoval jen jedenkrát a vůbec se mě nelíbila.Ale plno lyžařů si ji dávalo zas a znovu.Celkový sjezd je 8 km dlouhý při převýšení 1800 m. Z mezistanice Pianlunga vede ještě lanovka na červenou Mullero,jejíž délka je kolem 2 km a nabídne jednu ostřejší pasáž,na 400 m převýšení,jedná se zřejmě o nejméně využívanou sjezdovku. Z lyžařský nejvyššího vrcholu nad Passo Salati se ještě spouští do mezistanice Cimalegna dvě modré , točivé a pohodové sjezdovky,které jsou ideální i pro méně zkušené,nebo na odpolední poježdění. Na druhou stranu směrem ke Gressoney se klikatí vynikající červená Salati,jak s prudšími tak mírnějšími úseky, pěkně odstupňovaná a končící v mezistátnici Gabiet.Její délku odhaduji kolem 3,5 km s převýšením 650 m.Z mezistanice Gabiet lze dále pokračovat po červených, místy strmějších a jedné černé pokračovat do samotného Grassoney-Stafal.Celkem slušná byla červená že Seehornu do Gressoney.Ostatni červené a černá do Stafal byli ráno hodně přemrzlé s hrudkami,odpoledne již lepší. Z Gressoney směrem k údolí Champoluc,se z vrcholu Colle Betafforca vrací do Stafal vynikající, jemně odstupňovaná červená dálnice Betty v délce 3 km a převýšen 600 m,vhodná i na dlouhý oblouk, bohužel na ni nejvíce lyžařů a po obědě již v horším stavu. Na druhou stranu do Champaluc-Frachey vede také z vrcholu Colle Bettaforca další červená místy prudší Salati 2,která slouží jako přístupová sjezdovka na další tratě v údolí Champaluc.Tam se nám pěkně jezdili mírnější modročervené z Mont Ros a taky klikatější prudší červená z vrcholu Sarezza. Bohužel jsme strávili jen půl dne, jelikož se horšilo počasí a zpět celkem daleko.Celkově je v údolí Champaluc nejhustší síť sjezdovek,i když jsou oproti ostatním kratší.

Ráno sjezdovky dokonale upravený,a i když bylo přes den tepleji,muldy se tvořili jen výjimečně a to na nejprudších místech,ale žádná tragédie.Ledové plotny žádné.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky vynikající,na vrcholech kolem 250 cm sněhu a dole v údolí také pěkně nasněženo.Při našem příjezdu a v průběhu neděle napadlo dalších 30-40 cm nového sněhu,v pátek další 25 cm,a tak jsme si zajezdil i v čerstvém prašánku. Nádherné azzuro jméno měli 3 dny.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Většina lanovek tvoří 4-sedačky,některé i z plexi.jen okrajni sjezdovky obsluhují starší 2-sedačky.Hlavní páteří areálu a to z Alagni na Pianluga jezdí kabinka pro 8 a na ní navazující funifor z Pianlinga na Passo Salati pro 100 lidí z mezistátnící na Cimalegna.Od tud je letos postavena nová krytá 4-sedačka, kopírující modré sjezdovky. Na druhou stranu z Passo Salati směrem ke Gressoney vede kabinka s přestupní mezistanicí na Gabiet. Z Gressoney navazuje funifor směrem na Colle Bettaforca,kam vás po přestupu vyveze krytá 4-sedačka.Ze strany Champaluc a Frachey vás vyveze do areálu kabina a funifor.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Zalidněnost střední,nejvíce lidí ráno v Alagni při nástupu na kabinku kolem 10-15 min.,u dalších lanovek nárazově fronta max. 2 min. Sjezdovky přehledné,nebylo přeplněné,jen při příjezdu funiforu se více zaplnilo,ale stačilo počkat 3min a měli jste sjezdovku téměř pro sebe.

Občerstvení a aprés-ski:

V sobotu se po příjezdu do Alagni konala uvítací párty na náměstí z hudbou,ohněm a horkou čokoládou zdarma. Po celé Alagni dostatek restaurací a barů,ale působila spíše klidnějším dojmem,což nám nevadilo. Na sjezdovkách dostatek chat a barů se zahrádkami a možností občerstvení se. Naše nejoblíbenější u modré sjezdovky mezi Gabiet a přehradou.Rodinný podnik s vynikají kuchyní i atmosférou.

Doprava do střediska a parkování:

Cesta z Brna přes Vídeň, Graz, Villach, Udine, Veronu, Milano a Novaru i s přestávkami zabrala 12,5 hod. při 1150 km. Po Alagni funguje skibus na dvou linkách,který staví u rezidencí a jezdí cca v 20 min. intervalech. Parkování u rezidence nebo garáži.

+ plusy

 • Nádherné sjezdovky pro všechny
 • Nejvyšší alpské pohoří
 • Zázemí a ubytování
 • Nejdou přelidněné sjezdovky
 • Sněhová jistota

- mínusy

 • Cesta z ČR
 • Téměř nutnost využití skibusu
 • Na můj vkus hodně kabinových lanovek
 • 2 dny špatné počasí
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

13.03.2023  | Monterosa Ski

 • autor: 22988
 • hodnocení:

Při poznávání lyžařských areálů v oblasti Aosta jsme nemohli vynechat tento příjemný ski resort s výhledy na ledovce a mohutné alpské vrcholy. Skipas Val d´Aosta platný na 6 dní umožňuje lyžování 2x týdně v jiném libovolném areálu v údolí Aosta. Jednodenní výlet byl moc hezký a pokud by vyšlo počasí...

24.02. - 01.03.2019  | Monterosa Ski

 • autor: Zlo
 • hodnocení:

Dojmy veskrze vynikající. Rozlehlý, nepřelidněný, členitý areál. Dominují poctivé červené, kde není problém nabrat ke 100 km/h i na snowboardu. Pár kvalitních černých se také najde (Olen, Jolanda). Krásné, cenově příznivé restaurace na svazích, nové lanovky. Věřím, že pokud je prašan, je to skutečně "freeride paradise" (neneštěstí sněžilo před měsícem, takže mimo sjezdovky šutry a sníh jako beton). Sjezd ze Salati dolů do Alagny přes 8 km po černé a následně členité červené je čistý nářez.
Ubytování v Alagně skýtá nebezpečí, že při nepříznivém počasí a uzavření lanovky Salati jste odkázáni na sjezd do údolí, dvě modré a jednu červenou. Objíždět autem, resp. skibusem masiv do Staffalu nebo Champolucu znamená desítky kilometrů na silnici.
I tak doporučuju, srovnatelné poježdění s mamutími "fabrikami" ve Francii jako Les 2 Alpes a La Plagne, ale v přívětivějším prostředí.

25. - 27.01.2016  | Monterosa Ski

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Monterosa Ski je možná jediné velké středisko v Alpách, které má atmosféru zapadlé „díry“ na konci světa, nikoliv rachotící továrny. Mohutná lyžařská oblast na italsko-švýcarském pomezí, jen přes hřeben od slavného Zermattu, si vybudovala pověst „tajného“ freeridového ráje

 • ten je sice momentálně k...

Zieleniec

Zieleniec

Zieleniec

Zieleniec

Zieleniec

Zieleniec

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 31
Otevřené sjezdovky 0 z 21 km