Harrachov - aktuální report z 01.02.2019 - SNOW.cz

Harrachov aktuální report z 01.02.2019

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Krkonoše

Harrachov - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální lyžařské podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 01.02.2019 do: 01.02.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Po asi 8 letech jsem se i přes všechen odpor, který k areálu cítím, rozhodl ho znovu navštívit a podívat se, co nového tu (ne)přibylo. Čekal jsem víceméně zklamání, ale přesto jsem byl překvapen, jak moc velké nakonec bylo.
Celé 3 hodiny lyžování (za které jsem zaplatil rovných 500 korun bez zálohy) jsem usilovně přemýšlel nad tím, co může koho na Harrachově přitahovat. Odpoledne při návštěvě Mumlavských vodopádů a běžeckých tras jsem pochopil, příroda i okolí jsou tu celkem hezké, ale lyžování rozhodně ne. Než dáte 690 korun za celodenní skipas, dobře rozmyslete, zda si trasu neprodloužit o pár kilometrů dále do Szklarské Poreby a zalyžovat si levněji na 2x delších sjezdovkách, které obsluhuje expresní šestisedačka.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Jak zde vypadají sjezdovky, jsem už celkem pozapomněl, a tak byl jeden z důvodů mé návštěvy právě jejich připomenutí. Pod centrální lanovkou vede pouze jedna, což je jeden z hlavních problémů. Přesto, že samotná LD jezdí prakticky bez front, na červené sjezdovce je nápor lyžařů velký. V nejhezčí a nejširší pasáži bohužel ještě umocněný lyžaři (povětšinou nezkušenými) z LV Doplik, který svah lemuje. Samotná sjezdovka je ale jinak asi nejehzčí v areálu, nebýt zalidněnosti, může poskytnout opravdu fajn svezení. Realita byla ale taková, že fajn svezení bylo asi jen v horních 400 metrech, které mají příjemný modrý sklon. Následuje prudší červený hang o zhruba stejné délce, který se prakticky již během dopoledne pokryje muldami od méně zkušených lyžařů. Poté široká modro-červená pláň a klikatý užší dojezd do centra.
Sjezdovky pod druhou LD na Rýžovišti mě moc nenadchly. Modrá je opravdu velmi mírná, vyžaduje občas i bruslení. Ve spodní části už nabízí zajímavější sklon, ovšem svah je nakloněný a plný terénních zlomů. Příjemná je délka přes 2 km. Rozdíl mezi sklonem červené a černé sjezdovky jsem příliš neregistroval, obě jsou na české poměry spíše černé a na rakouské zas červené. Velká výhoda je asi jen psychický blok, který méně zkušené od sjezdu černé varianty odrazuje, a tak jsem byl na sjezdovce skoro vždy sám. Obecně ale sjezdovky na Rýžovišti byly méně zalidněné, jelikož se po nich počet lyžařů rozptýlí.
Dříve nepoznaným pro mne byl vlek Amálka, který je přístupný modrou sjezdovkou. Nakonec se mi na "jeho" červené sjezdovce lyžovalo asi nejlépe za celý den. Bohužel její délka osciluje jen okolo 500 metrů.

Sněhové podmínky:

Sněhu udával areál přesně 100 cm a asi nelhal. Prachový sníh, jež jsem zažil předchozí den na Pasekách, se zde bohužel příliš nekonal. Podklad byl spíše ledový s nízkou vrstvou staršího prašanu, který byl v prudších částech vydřený na led. Například černá sjezdovka ale díky nízké zalidněnosti držela ve skvělém stavu po celou dobu.
Možnosti offpiste sjezdu zde nehledejte, znemožňují ho okolní lesy a místy i sítě. Ty tu jsou ale spíše "pro efekt" a třeba na zmíněné černé sjezdovce se nacházejí jen v horních sto metrech.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Platit takové ceny za "komfort" zdejších čtyřsedačkových lanovek je skoro až hřích. Obě jsou neodpojitelné a jízda na nich je únavná a pomalá (lehce přes 10 min). Kvůli tomu člověk pořádně vymrzne, i když je venku jen -1 stupeň. Potahy ale vypadají nově, jsou měkké a nepopraskané. Oba vleky jsou starší pomy, jezdí ale celkem rychle. Nedomyšlené je večerní lyžování, které se koná na LV Doplik, ke kterému je nutné vystoupat asi 500 metrů po sjezdovce vzhůru.
Při pátrání po nějakých čerstvých investicích jsem narazil na nové turnikety u centrální lanovky, které mají už i kameru, a tak jízdenku nepřeprodáte. Dále třeba na velkoplošnou obrazovku viditelnou z centrální lanovky, která zobrazuje aktuální záběry webkamer z areálu, stejně jako přesný čas apod. Inu, asi bych finance raději investoval do modernizace přepravních zařízení... :-)

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Sjezdovky na Rýžovišti méně zalidněné, pod centrální lanovkou vcelku plno. Fronty na LD cca 1 až 5 min, s postupem času ubývaly. Jediným kladem vysokých cen skipasů je asi menší zalidněnost, která v tento den byla v okolních střediscích (Rokytnice, Paseky, ...) rozhodně vyšší. LV Doplik se zhruba stejnou čekací dobou, LV Amálka bez front.

Občerstvení a aprés-ski:

Před lyžováním jsem se občerstvil v pekárně u hlavního parkoviště. Dobré pečivo za příznivé ceny. Po lyžování poctivá horká čokoláda za 49,- v moderní restauraci pod centrální lanovkou. Apres-ski tu žije, ceny lepší než například ve Špindlu a atmosféra dobrá.

Doprava do střediska a parkování:

Silnice až do Harrachova bez problémů sjízdná a kompletně "černá". Hned za odbočkou k parkovištím ale úprava skončila a na úzké silnici, která je zároveň i hojně využívána pěšími turisty, sáňkaři i lyžaři, byl povrch tvořen souvislou vrstvou ledu a nejméně 10 cm sněhové břečky. Kombinace toho všeho samozřejmě znamená tragédii - auta se musí vyhýbat, s lidmi se míjí o pár centimetrů a každý rozjezd stojí několikeré protočení pneumatik. Na komunikaci nebyl ani posypový materiál.
Co se týče parkování, následovalo další zklamání, které jsem již od počátku očekával. Prakticky v celém Harrachově se nedá zaparkovat zdarma (vyjma supermarketu Norma na okraji) a u areálu tomu není jinak. Na dvou menších parkovištích pod centrální lanovkou se platí ještě přijatelná částka 50 korun za den. Obě parkoviště byla ale již plná, a tak jsem byl organizátory přesměrován na vzdálenější (ale stále dobře přístupné - cca 200 metrů od LD) soukromé parkoviště. To bylo velké, ale opět pokryté sněhem a ledem. Navíc zde soukromník vybíral již nepřijatelných 100 korun za den. Se silným sebezapřením jsem zaplatil a spokojeně konstatoval, že sem zas dalších 10 let nemusím... :-D

+ plusy

 • Široká přehledná červená sjezdovka v centru
 • Malá zalidněnost

- mínusy

 • Neadekvátní ceny skipasů
 • Pomalé nekryté lanovky
 • Chybějící investice do modernizace
 • Placené parkování a příjezd k němu
 • Chybějící sítě v nebezpečných úsecích
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

28.03.2023  | Harrachov

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:

Naše každoroční putování po česko-polském pohraničí na konci sezóny jsme letos nasměrovali místo Orlických hor do Krkonoš. Chtěl jsem se opět podívat do pěkných areálů ve Swieradowě Zdroji a Szklarské Porebě nebo vyzkoušet areál Kopa v Karpaczi, kde jsem ještě nebyl. Nicméně nakonec jsme si kvůli uz...

18.03.2023  | Harrachov

 • autor: gimli35
 • hodnocení:

Příjemná slunečná sobota v Harrachově. Otevřeny všechny sjezdovky s výjimkou Černé (3) a všechna přepravní zařízení. Sníh na Rýžovišti (1, 2a, 2b, 6) už od rána spíše měkčí, zato s menším množstvím lidí; široká Červená II. (4) vydržela déle v lepším stavu, a proto asi taky lákala více lyžařů. Lanovky pomalé a kvůli nízkým zádovým opěrkám nepříliš pohodlné. Nechápu neexistenci 1denního skipasu. Zato chválím nepřeberné množství možností občerstvení.

03.02.2023  | Harrachov

 • autor: Skraspet
 • hodnocení:

Při vydatném sněžení, jaké bylo dnes, návštěvu rozhodně nedoporučuji. Ani jedna sedačková lanovka nemá poklop, takže pokaždé, když jsme vyjeli nahoru, jsme byli jako sněhuláci. Postupně i přes kvalitní oblečení totálně promočeni. Nechápu, proč nejsou upraveny všechny sjezdovky, když je zde sněhu nadbytek. Vzhledem k ceně permanentky bych rozhodně příště volila středisko s lepším vybavením a službami.

12.04.2022  | Harrachov

 • autor: JenaJena
 • hodnocení:

V posledním lyžařském týdnu v Čechách mi vyšlo úterý na rozloučení se se sezónou. Špindl, nebo Harrachov? Když už jsem se díky mikelsovi konečně dozvěděla, jak je to s parkováním ve Svatém Petru, stoupla cena skipasu na 590 Kč a já se rozhodla pro bližší Harrachov - 3 hodiny za 440 Kč. Pak se objevi...

10.04.2022  | Harrachov

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Poukaz na skipas, který jsem dostala k nákupu lyží, mě na konci sezóny zavedl do Harrachova. Upřímně - bez poukazu bych sem vůbec nejela, kombinace zdejších cen, lanovky a profilu sjezdovky mě úplně neláká, ale jak se říká - „darovanému koni na zuby nekoukej“, rozhodla jsem si to užít :-).

04.04.2022  | Harrachov

 • autor: OtaR
 • hodnocení:

Jarní lyžování při zimním počasí v bývalém skokansky vyhlášeném areálu v Harrachově. Po mé nejdelší nedobrovolné životní pauze přece jen došlo ještě letos i na sjezdové lyžování, lyže byly obuty po 2 letech. Ale nezahálel jsem, od konce ledna jsem začal i s lyžováním běžeckým - stihl jsem cca 200 km...

04.04.2022  | Harrachov

 • autor: JenaJena
 • hodnocení:

Ahoj z pěkného lyžování v Harrachově. Možná předpověď počasí na tento týden nevyjde, ale pro jistotu jsme se vypravili na lyžování hned v pondělí. Třeba nachumelí hodně sněhu a bude se jezdit déle než do Velikonočního pondělí, jak je skiareálem slibováno.

03.04.2022  | Harrachov

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

Během uplynulého víkendu ukončila provoz většina středisek, ne však to v Harrachově. Zimní počasí nás tak nalákalo na další sklouznutí. Bohužel do víkendu už nevydrželo v provozu Rýžoviště, a tak se jezdí pouze na jediné sjezdovce, která je velmi zmrzlá. Pozitivně hodnotím vyzkoušení nových lyží (dí...

24.03.2022  | Harrachov

 • autor: JenaJena
 • hodnocení:

Hlásím se z Harrachova z dopoledního lyžování na jarním slunci. Krásně se jezdilo. Jednu hvězdičku jsem ubrala za vyšší ceny a přitom zpoplatněné parkování. Skiareál ani na svých stránkách nemá info o parkování. Zajímavá byla teplota - v 10 hodin na horní stanici Alfy 21 °C, na horní stanici Delty 8...

16.12.2021  | Harrachov

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:

Ráno jsem koupil 4hodinový skipas na Paseky a vyrazil si užít lyžování na prázdném svahu a taky ještě lehce potrénovat před odjezdem do Rakouska. Nicméně při příjezdu pod svah bylo všude mrtvo a vlekaři mi sdělili, že jsem se trefil do jediného dne, kdy mají odstávku. :-D No nic, peníze by mi měly b...

21.03.2020  | Harrachov

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Různá nařízení vlády přijatá v souvislosti s koronavirem značně omezila možnosti trávení volného času. Zákaz vycházení ale (zatím) stále nemáme, ačkoli si to tak mnozí vykládají. A tak jsme vyrazili na lyže, i když vzhůru jsme to museli vzít po svých.

29.01. - 01.02.2020  | Harrachov

 • autor: Orhor
 • hodnocení:

Poměrně zaplněné středisko na mimosezonu, jezdí se za plné ceny i přes to, že polovina střediska je mimo provoz.

05.01.2020  | Harrachov

 • autor: mariezprerie
 • hodnocení:

Otevřená je jen jedna sjezdovka, ale za to v super stavu! To plně vynahradilo ostatní nedostatky.

20.04.2019  | Harrachov

 • autor: Nahoru Adolu
 • hodnocení:

Na Bílou sobotu na bílém proužku v Harrachově. Ještě že jsou střediska, kde nehrajou peníze prim. V Harrachově se lyžuje na Červené 2 až do pondělí. Dole ve městě je odpoledne skoro 20 stupňů. Na Čertově hoře 14. Sníh překvapivě vydržel slušný až do 10 hodin. Ale ani ve 3 hodiny odpoledne to nebylo ...

19.04.2019  | Harrachov

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Krásný jarní den z Harrachova, kam se většinou jezdím loučit s lyžařskou sezónou, protože to bývá po několik posledních let středisko, kde se lyžuje do posledních zbytků sněhu. :-D Holt si zde svoje lyžaře hýčkají a ne jak o dva kopce blíže na východ, kde to vedou naší "bývalí bratři". :-( Tam je to...

19.04.2019  | Harrachov

 • autor: Elmariacchi
 • hodnocení:

Na konec sezóny slušná lyžovačka. Na to, že to již jedna z posledních sjezdovek u nás v provozu (19.4.) tak velice dobré. V provozu červená sjezdovka z centra. Pěkně široká, ideální carvingova pista. Sjezdovka upravená v celé šíři, především ráno mezi 8. a 9. hod. perfektní manchester. Později to již měklo, ale celkem se to dalo. Lanovka stará a pomalá, dneska ideální na opalování během jízdy... Ale vzhledem k počtu lyžařů byly minimální až žádné fronty. Fronta pouze ráno před spuštěním, jinak se více méně nečekalo. Parkování přímo u nastupu na lanovku, takže paráda...

15.04.2019  | Harrachov

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:

Pondělí v polovině dubna je naprosto ideálním dnem pro zakončení lyžařské sezony. Na výběr v ČR jsou již jen 3 areály a když ke mně skrz příbuzenstvo doputovaly o víkendu dva vouchery na skipas do Harrachova, bylo rozhodnuto. Volba by na Harrachov padla zřejmě i tak, jelikož na Praděd se vypravit ne...

16.04.2019  | Harrachov

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Pomalu nám těch areálů v provozu ubývá, a tak další, který jsem na závěr sezony ještě chtěl vyzkoušet, byl Harrachov. V současné době středisko láká na pád cen, a dnes tak skipas byl za cenu na 3 hodiny, tedy 375 Kč. Pak už je to spíše na opalování a okolo 14. hodiny sjezd dolů. Když porovnám nedávn...

16.04.2019  | Harrachov

 • autor: JenaJena
 • hodnocení:

Ve kterém českém městě končí v polovině dubna ledovcový splaz a dá se zaparkovat přímo u něj? Pro nadšené lyžaře jednoduchá hádanka. Dnes bylo myslím dost dobré lyžování v Harrachově.

14.04.2019  | Harrachov

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Na samém sklonku sezóny už nebylo moc z čeho vybírat, v provozu mi v dojezdové vzdálenosti zůstal jen Klínovec, Harrachov a Svatý Petr. Protože do Špindlu nejezdím a Klínovec sliboval horší počasí, padla volba na Harrachov. Několik let jsem tam nebyla, tak jsem byla zvědavá, co se změnilo.

Další reporty ze střediska: Harrachov

Flachau Wagrain Alpendorf / Snow Space

Flachau Wagrain Alpendorf / Snow Space

Flachau Wagrain Alpendorf / Snow Space

Flachau Wagrain Alpendorf / Snow Space

Flachau Wagrain Alpendorf / Snow Space

Flachau Wagrain Alpendorf / Snow Space

SNOW tipy

Výška sněhu 140 cm
Otevřené lanovky a vleky 25 z 45
Otevřené sjezdovky 71 z 120 km