Lermoos - Grubigstein - aktuální report z 05. - 06.02.2019 - SNOW.cz

Lermoos - Grubigstein aktuální report z 05. - 06.02.2019

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Tyrolsko

Lermoos - Grubigstein - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: bohous357
 • hodnocení:
 • návštěva od: 05.02.2019 do: 06.02.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Tiroler Zugspitze Arena je konglomerát 5 malých skiareálů a její vícedenní skipas zpřístupňuje i ledovec Zugspitze na německém území, a to lanovkou od Eibsee. Grubigstein je jednoznačně lyžařsky nejkvalitnější kopec, zajeli jsme se podívat i do sousedního Berwangu, který bych považoval za skiareál č. 2, ovšem při slunečném počasí a nižší nadmořské výšce prakticky všechny jižně orientované svahy měly dost. Při skvělých sněhových podmínkách a slunečném počasí super lyžovačka, v prázdninových termínech se tu ale jistě odehrává masakr, protože se jedná společně s GaPa o nejbližší rodinné středisko. I tak tu bylo kromě rodin hodně jednodenních návštěvníků z Mnichova.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Převažující profil všech sjezdovek je červený, lehčí varianty bez strmějších svahů jsou označeny modře.
Nejvíce času jsme strávili na variantách červené sjezdovky č. 4, která je bez traverzování dostupná pouze 6sedačkou z Grubigalmu, takže je méně vytížená a jejích více variant se společným dojezdem zajišťuje lyžování bez boulí až do pozdního odpoledne. Podobné podmínky, ale s vyšší koncentrací lidí, panují i na sjezdovkách č. 6 a 8.
Ke střední stanici spadá sjezdovka č. 5 Standard, kterou lze shora najet pohodovým černým svahem č. 2, k jehož nejstrmější části byla zrolbována i objížďka. Sjezdovka č. 5 nejprve traverzuje červeno-modře kolem odboček k dalším sjezdovkám a pak padá ostřeji k rozbočení s černou 2a, která je ryze sportovní a asi záměrně nepříliš upravovaná. Červená č. 5 odtud traverzuje do širokého vysněženého žlabu, který lze také vychutnat celý v plné parádě nájezdem routou č. 12 od chaty Wolfratshauser – tento svah nad sjezdovkou č. 5 je po sněžení volný a později se rolbuje. Zbytek sjezdovky č. 5 je nuda.
Z Grubig Almu míří ke střední stanici široká modrá č. 8a, která vůbec není špatná, ale končí dlouhým traverzem.
Ze střední stanice do údolí míří mírná červená č. 5a s více modrými objížďkami, tady převažoval technický sníh. Tvrdý povrch, který povolil až odpoledne, zajistil dokonale upravenou pistu.
Ve spodní části se nachází dětský areál obsluhovaný kabinkovou lanovkou (!) a pěkný horní svah sjezdovky č. 5a (v mapě jako č. 3) obsluhuje dětský vlek.

Sněhové podmínky:

Naprosto výjimečné: nahoře dobře dva metry a dole, kde se obvykle cestou kolem smějeme lyžařům, jak hledají cestu mezi travnatými plochami, asi 1 m.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Dvě páteře tvoří kabinkové lanovky Grubig I + Grubig II přímo nahoru a trojice moderních sedaček přes Grubigalm. V horní části neodpojitelná 2sedačka, která je možná dobrá v případě velkého náporu. Pro děti zmíněná kabinková lanovka a vlek u střední stanice. Při menším vytížení se krátká fronta na nástup tvořila pouze na kabince Grubig II.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

S ohledem na množství jednodenních návštěvníků střední, ale kdo si počkal, mohl sjet kousek sjezdovek č. 4, 6 a 8 sám.

Občerstvení a aprés-ski:

Více chat, cenová úroveň příznivá, ovšem kulinářská úroveň toho, co jsme vyzkoušeli, dost hrozná.
Na vrcholové Grubighütte většinu sortimentu tvořily klobásy a párky, z karibuřtů s hranolky, kterými se cpali Němci, se nám zvedal žaludek už při pohledu. Na Grubigalmu velmi pěkná chata (ovšem bez panoramatického výhledu), self-service restaurant se širokou škálou předpřipravených jídel. Velké porce nevalné kvality. Měli jsme se spíš naobědvat v některé z restaurací pod parkovištěm Grubig I.

Doprava do střediska a parkování:

Bezprobémový rychlý příjezd od GaPa, v Lermoosu rozlehlé terasovité parkoviště u kabinky Grubig se během dopoledne zcela zaplnilo, další parkoviště je pod sedačkou.

+ plusy

 • perfektní sněhové podmínky
 • slunečné počasí, na které jsme čekali
 • promo skipas Keen/Hannah zdarma
 • výběr sjezdovek na 1 až 2 dny OK
 • žádné přechody, parkoviště u lanovky

- mínusy

 • za nesmyslnou cenu běžného skipasu bych sem nikdy nejel, neodpovídá rozsahu miniareálů
 • zoufalá gastronomie
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

23.01.2023  | Lermoos - Grubigstein

 • autor: skiwelt
 • hodnocení:

Lermoos jsem navštívil již před lety a věděl jsem tedy, co od střediska čekat. V oblasti Zugspitz Areny se jedná o spíše větší středisko s necelými 30 km sjezdovek a pěkným více než 1 000m převýšením. Tratě převažují většinou svižné a vcelku přehledné. Za sebe bych doporučil spíše sjezdařům, co hled...

12.02.2020  | Lermoos - Grubigstein

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:

Uplynulé dny se v Tyrolsku nesly ve znamení deště, postupně přecházejícího nejprve ve vyšších, a později i v nižších, polohách ve sníh. Během 24 hodin se již jednalo pouze o bílé zlato a dle pokrývky na autech ho bylo dobrých 30 čísel. To znamenalo jediné, powder days jsou tady, a po 2 dnech na běžk...

08. - 09.02.2017  | Lermoos - Grubigstein

 • autor: skiwelt
 • hodnocení:

První den na Lermoosu se nám moc nevydařil, hlavně co do počasí. Panovala mlha a po několika jízdách s viditelností jen několik metrů nám nezbylo nic jiného než vyrazit do hospůdky na naše oblíbené Williamsky. :-) Druhý den to ale bylo jiné kafe, tratě zalilo slunce a lyžovačka byla na jedničku.

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

Ischgl / Silvretta Arena

SNOW tipy

Výška sněhu 70 cm
Otevřené lanovky a vleky 27 z 46
Otevřené sjezdovky 99 z 239 km