Ovčárna Praděd - aktuální report z 19. - 22.04.2019 - SNOW.CZ

Ovčárna Praděd | aktuální report z 19. - 22.04.2019

Ovčárna Praděd - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Česko Česko - Jeseníky

průměrné hodnocení Ovčárna Praděd:
autor: pmaja
hodnocení:
návštěva od: 19.04.2019 do: 22.04.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Obrovskou předností areálu je nádherná příroda, krásné výhledy, přírodní sníh a klid. Bohužel se zde neprovádí vůbec žádná údržba. Pan majitel se vymlouvá, že mu ochránci přírody nedovolí žádnou modernizaci. Modernizaci v této přírodní rezervaci snad myslím nikdo neočekává, ale údržba a zejména úklid by byl velice žádoucí. Troufám si tvrdit, že proti tomu nemůžou nic namítat ani ochránci přírody – odtávající sníh odkrývá na různých místech harampádí - kusy železa, zbytky prken. Boudy u vleků jsou zchátralé – plechové střechy nenatřené, dřevo shnilé. Jakmile se něco rozbije, už to nikdo neopraví.
I přes tyto nedostatky dávám 4*, protože Praděd je prostě Praděd! Nevíte někdo, jaká je vlastně historie tohoto střediska? Od kdy tento areál vlastně funguje? Jak k němu vlastně pan Figura přišel?

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Na sjezdovkách A, B, C je sněhu stále dostatek. Žádná vydřená místa. V sobotu byl zřejmě v provozu i Velký Václavák. Nebyli jsme tam, ale slyšeli jsme v pátek odpoledne odtamtud rolbu, která sjezdovku nějakou dobu rolbovala – připravovali se asi na víkendový nával lyžařů. Jezdil i Malý Václavák – kraťoučká úzká sjezdovka mezi Chatou Sabinka a Volarezou – pro začínající malé lyžaře ideální.
Nejlepší lyžování bylo asi včera - málo lidí, sluníčko se schovalo za mráčky, takže tak nehřálo a sníh tolik neměkl.
Sjezdovky jsou výborně upravovány. I přes docela vysoké večerní teploty jsou urolbovány opravdu dokonale. V rolbě jsme viděli samotného pana majitele. Za úpravu sjezdovek zaslouží opravdu velikou pochvalu. O Velikonočním volnu projížděl každý den i stopu pro běžky (nechápu chování některých tupounů, kteří stopu okamžitě rozšlapou!).

Sněhové podmínky:

Stále hodně sněhu, hlavně v horních partiích sjezdovek. U dojezdu je sníh už docela špinavý, ale na lyžování je ho stále dost - žádná vydřená místa. Po ránu skvěle urolbováno. Slunce ale od rána svítilo dost intenzivně, takže po chvilce začal sníh měknout. Tam, kde byl ale stín a profukovalo, vydržela sjezdovka tuhá ještě v poledne (ale takových míst moc nebylo, spíše to byla místečka).

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Areál obsluhuje několik stařičkých pom a jedna stará kotva. Poma je na vleku B, C, Malém Václáváku a Velkém Václaváku. V mapě areálu je kreslena ještě Švýcárna, ale nevím, kdy naposledy vlastně jezdila. Vleky jsou pomalé a poruchové, ale při té péči, kterou jim zde věnují, je zázrak, že ještě jezdí. Na vleku B je vidět, že byl kdysi vlek z obou stran, nyní již jezdí pouze jedna strana. O kus dál jsou stožáry, kde byl před dávnou dobou také nějaký vlek, ale nyní již zbyly jen ty stožáry. Veškeré kovové části jsou neuvěřitelně rezaté. Při pohledu na zrezlé stožáry jsem si připadal jako ve filmu Šílený Max.
Nástup na vlek řídí semafor. Když se rozsvítí zelená, rozjedete se a chytnete pomu. Dříve fungovala i červená světla. Teď již funguje jen to zelené – prostě semafor je zhaslý, když máte jet, rozsvítí se zelená. Zpočátku z toho jsou lyžaři trochu zmatení, protože jim chybí ta červená. Také se může stát, že v ostrém slunci úplně přehlédnete, že zelená svítí.
Co mě však dovádělo k naprostému šílenství, jsou turnikety – lépe řečeno nájezd do turniketů – tam totiž vyčnívaly různé kovové části. Sníh na dojezdu hodně rychle odtával a odtál až na kov. Proč proboha před sezonou tam nehodí nějaký koberec nebo žíněnku a neobalí něčím zábradlí? Asi je to na tento areál moc práce. Některým lyžařům toto kupodivu vůbec nevadilo a po železe jezdili vesele dál. Jiní lyžaři (včetně mě) se dožadovali, aby vlekař „železná“ místa zaházel lopatou. Vlekař, držící v jedné ruce cigaretu a druhou rukou občas podávající kotvy, neustále opakoval větu: „Já jsem tady sám. Já jsem tady sám!“ Tuto zaklínací formulku jsem si zapamatoval. Zkusím ji použít v práci, protože včera na vleku C fungovala pro vlekaře bezvadně. Naštvaní lyžaři se po chvíli chopili sami lopaty a kritická místa sami zaházeli. Napadlo mě, proč tohle neudělá vždy přechozí den vlekař, když provoz končí? Sníh je v tu dobu změklý, přes noc by ztuhl a ráno by lidé nemuseli jezdit po železe. Po chvíli se k vlekařovi dostavil ještě další kolega. Tak abychom teda neřekli, tak si vzal do jedné ruky lopatu, se kterou trochu ďoubal sníh a druhou rukou stihl ještě obsluhovat mobil – šikovný chlapec. Bohužel najít dnes šikovné, pracovité a ještě přemýšlející lidi je dnes těžké. Jelikož tato podívaná nebyla na moji nervovou soustavu, tak jsme přejeli na vlek B. Tam je sice takový krkolomný nájezd v místě, kde uchopujete pomu, ale byl zde o dost aktivnější vlekař a méně lidí.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

V pátek, v sobotu a v neděli poměrně dost lyžařů. Cca mezi 9. a 10. hod. člověk více času strávil ve frontě na pomalý vlek než samotným lyžováním. Nejméně lidí bylo včera - to se jezdilo přímo k vleku. Davy turistů mířily na Praděd pěšky.

Občerstvení a aprés-ski:

Nevyužili jsme. Lyžovali jsme do oběda a byli jsme dosyta najedeni od snídaně. Možností na občerstvení je zde ale dostatek.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezdová cesta na Hvězdu je v katastrofálním stavu, na což upozorňují i cedule "Silnice v havarijním stavu". Cesta bez sněhu až na parkoviště na Ovčárnu.
Hodně lidí se vydalo pěšky z Hvězdy (viděli jsme zástupy lidí, když jsme jeli z Ovčárny autem). Cesta je však velice prašná - v zimě se silnice sype štěrkem, sníh odtál a štěrk na silnici zůstal. Doporučoval bych všem turistům, ať raději vyjedou na Ovčárnu busem a ten prach nedýchají. Opravdu to byla strašná hulenice - zvlášť, když kolem nich projel třeba bus. Někteří lidé tuto cestu absolvovali dokonce s malými dětmi či dokonce miminky v kočárku.
Výjezd z Hvězdy je regulován, což je myslím dobře. V celou hodinu se jezdí nahoru a v půl dolů. Výjezd autem je ale dost drahý, pokud zde nejste ubytovaní. Kolik se platí za bus, nevím.

+ plusy

  • Nádherná příroda
  • Kvalitně upravované sjezdovky
  • Přírodní sníh
  • Klid
  • Krásné výhledy

- mínusy

  • Žádná údržba areálu
  • Žádný úklid
  • Katastrofální nájezd do turniketů - železo všude!
  • Někteří vlekaři
  • To, že jeden den napíší na web, že se lyžuje až do 28.4. a druhý den je tam info provoz vleků přerušen

Zajímavé odkazy

www.figura.cz

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

28.04.2019  | Ovčárna Praděd

autor: Kašpi
hodnocení:

Poslední dubnový víkend byl zároveň poslední možností si v ČR v této zimní sezóně zalyžovat. Tak jsem toho využil. Předpověď počasí na neděli nebyla úplně ideální, ale byla tu naděje, že přes noc klesnou teploty k nule a tak jsem neváhal a vyrazil.

zobrazit celý report

14.04.2019  | Ovčárna Praděd

autor: Kašpi
hodnocení:

Předpověď počasí na neděli předpovídala polojasné počasí s teplotami pod nulou. V sobotu sněžilo a tak nás Praděd v neděli ráno přívital čerstvým sněhem. Na půlku dubna dost dobrý. Při příjezdu zataženo s mraky a malou viditelností. Než jsem koupil skipas, tak se začly mraky rozpouště a začlo svítit...

zobrazit celý report

07.04.2019  | Ovčárna Praděd

autor: Kašpi
hodnocení:

Většina zimních areálů u nás již zavřela. Volba tak padla na Moravský ledovec, kde je sněhová jistota téměř vždy zaručena. Předpověď slibovala sluníčko a noční teploty pod bodem mrazu.

zobrazit celý report

30.03.2019  | Ovčárna Praděd

autor: cico
hodnocení:

Lyžařský areál mezi Pradědem, Petrovými Kameny a Vysokou holí se každoročně stává (nejen) mým oblíbeným cílem v době, kdy se lyžařská sezóna nachýlí ke svému konci a podhůří se začne nesměle zelenat. Letošní rok nebyl výjimkou, a tak jsem poslední březnovou sobotu, kdy teploty v nížinách atakovaly "...

zobrazit celý report

03.03.2019  | Ovčárna Praděd

autor: LBS
hodnocení:

Po roce jsme opět vyrazili zalyžovat si na Praděd. Zatímco v údolích již sněhu výrazně ubývá, zde je ještě dostatečná pokrývka ryze přírodního sněhu.

zobrazit celý report

19.02.2019  | Ovčárna Praděd

autor: jiri.krt
hodnocení:

Krásné počasí mi nedalo, vytáhl jsem běžky, vyrazil na Praděd a přitom zkontroloval místní sjezdovky. Areál je horský, zastaralý, nekompaktní, ale má své kouzlo. Není zde moc komerce, lyžování je více romantické a skutečně horské. Navíc zde jezdí málo lidí. K tomu naprosto dokonalé počasí.

zobrazit celý report

26. - 27.01.2019  | Ovčárna Praděd

autor: Špaky
hodnocení:

Drsný moravský ledovec dostál své pověsti - zima, mlha, vítr, minimální dohlednost.

zobrazit celý report

30.03. - 02.04.2018  | Ovčárna Praděd

autor: pmaja
hodnocení:

Nádhera. Hromady přírodního sněhu, výborně upravené sjezdovky, nádherné výhledy, pokud vyjde počasí, a božský klid.

zobrazit celý report

04.03.2018  | Ovčárna Praděd

autor: LBS
hodnocení:

Na sjezdovkách pod Pradědem jsem strávil svůj první a zároveň na dlouhých dvacet let poslední lyžařský týden, když jsme zdejší sjezdovky brázdili s kolegy z gymnázia na lyžích Artis bez brzd a ve šněrovacích lyžákách. Dnes, po dvaceti letech, jsem se zde vrátil se svým synem, abych zjistil, že se v ...

zobrazit celý report

27.02. - 01.03.2018  | Ovčárna Praděd

autor: Krumpi
hodnocení:

Pohodová lyžovačka na čistě přírodním sněhu téměř bez lidí. Pokud vyjde jinak rychle se měnící počasí, nádherné výhledy do celých Jeseníků a hlavně nejčistší vzduch. Ráj skialpinistů na Moravě, kraj borůvek, které vévodí místní kuchyni a apres-ski barům. Ideální pro začínající lyžaře, běžkaře a skia...

zobrazit celý report

30.01.2018  | Ovčárna Praděd

autor: Kirkous
hodnocení:

Jistota sněhová, takže když není dole ani vločka, na Pradědu se jezdit dá. Ale musí se tam dojet autobusem (autem je to dost drahé). Také se musí počítat s tím, že na hřebenu dost fouká. Na druhou stranu, zdá se, že se tam na sjezdovky moc nejezdí.

zobrazit celý report

30.04.2017  | Ovčárna Praděd

autor: MildasK
hodnocení:

Rozhodl jsem se s rodinou ukončit lyžařskou sezónu 2016/17 na Ovčárně. V provozu byly již jen sjezdovky B a C, ale i přesto jsme si úžasně zalyžovali. Úplně jsme zapomněli, jaké to je lyžovat na přírodním sněhu. Za mě to byla naprostá bomba!

zobrazit celý report

30.04.2017  | Ovčárna Praděd

autor: rradek
hodnocení:

Jako asi posledních 15 let jsem jel ukončit sezónu na Praděd. Lyžování zde je tak specifické, že to se prostě musí zažít. Jedno z opravdu posledních středisek, kde chybí zasněžování, a přesto se zde jezdí do konce dubna. Kdyby se zasněžovalo, tak do půlky května. Jet sem během hlavní sezóny je podle...

zobrazit celý report

29.04.2017  | Ovčárna Praděd

autor: Nahoru Adolu
hodnocení:

V pořadí už asi mé třetí letošní zakončování sezóny proběhlo opět na Pradědu, stejně jako loni. Původně to měl být Klínovec, ale ve čtvrtek tam oznámili, že tento víkend už neotevřou. Na Praděd je to od nás nekonečná cesta přes 250 km, ale těm 20 cm nového prašanu prostě nešlo odolat. Letos přišel J...

zobrazit celý report

14. - 17.04.2017  | Ovčárna Praděd

autor: pmaja
hodnocení:

V provozu už byla pouze 1 sjezdovka, ale po ránu umrzlá a perfektně připravená. Krásná příroda, výhled na Petrovy kameny a na Praděd a samozřejmě přírodní sníh je obrovská výhoda tohoto střediska. Sjezdovky bývají velmi dobře připravené. Bohužel se zde vůbec neinvestuje do nějaké údržby - vše rezaté...

zobrazit celý report

31.03. - 02.04.2017  | Ovčárna Praděd

autor: pmaja
hodnocení:

Na Ovčárnu jezdíme již několik let a vždycky touto dobou. Letos bohužel je tady nejméně sněhu, co jsme tady kdy zažili. Zima letos přešla přímo do léta a sníh ubývá doslova před očima. Přesto to pro nás bylo velmi pěkné lyžování na přírodním sněhu v krásné přírodě.

zobrazit celý report

13. - 18.03.2017  | Ovčárna Praděd

autor: gabriemaski
hodnocení:

Ovčárna, resp. okolí Pradědu je velice známé tím, že zde lze lyžovat až do dubna. Ač všude bude jaro v plném proudu, zde ještě budou dobré podmínky k lyžování. Nevýhodou jsou omezení, která plynou z nařízení ochranářů. Velmi zastaralé a de facto retro vleky, ne vždy otevřené všechny sjezdovky atd. N...

zobrazit celý report

16.03.2017  | Ovčárna Praděd

autor: hans
hodnocení:

Po delší odmlce jsme vyrazili na "Moravský ledovec". Od té doby se tam vůbec nic nezměnilo. Bohužel. Je to velká škoda. Měli by se podívat, jak se to dělá v Rakousku.

zobrazit celý report

06. - 08.03.2017  | Ovčárna Praděd

autor: svena
hodnocení:

Při výběru střediska, kde jsem si chtěl slušně zajezdit, rozhodlo momentální počasí a pohled na webkamery, když všude byl déšť a počasí nad nulou, jen na Pradědu sníh a mráz, jelikož se areál nachází ve výšce 1 300 m n. m.
Areál má sice jen pár relativně kratších sjezdovek, zato nabídl zimní počas...

zobrazit celý report

05.02.2017  | Ovčárna Praděd

autor: zdenek.b
hodnocení:

Naše dnešní návštěva padla na Ovčárnu - Praděd, který je nejvýše položeným lyžařským střediskem v ČR. Patří mezi ty problematičtější hlavně z hlediska dostupnosti a zastaralé infrastruktury. Výjezd jsme zvládli výborně, co se týče lyžařského zázemí a infrastruktury, tak se tady opravdu několik deset...

zobrazit celý report
Další reporty ze střediska: Ovčárna Praděd

Lyžařské zájezdy

Apartmány Les 2 Alpes
Orientační cena za noc vč. skipasu a dopravy 1 424 Kč/os.
Hotel Sonnleitn
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 2 557 Kč/os.
Hotel Flattacher Hof
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 3 268 Kč/os.