Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - aktuální report z 15. - 18.12.2013 - SNOW.cz

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm aktuální report z 15. - 18.12.2013

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Štýrsko

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Tesna
 • hodnocení:
 • návštěva od: 15.12.2013 do: 18.12.2013
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Na doporučení kolegy z práce jsem letos pro pár dní předvánočního lyžování zvolil tuto houpačku 4 kopců jako pro nás (od česko-slovenských hranic) nejbližší velké rakouské středisko. Na místních internetových stránkách jsem pak zapátral po ubytování a nakonec zvolil z pohledu lyžování strategicky umístěný Rohrmoos, kde jsem dokonce našel ubytování v apartmánu přímo na okraji sjezdovky (tudíž ráno stačilo doslova vzít lyže z kamrlíku ve stodole, pozdravit stračenu domácích, vedle kopky hnoje nasadit lyže a vyrazit na svah).

Celý areál 4 kopců lze bez problémů projet za 2 dny, přičemž první 2 kopce (Hauser Kaibling - Planai) jsou spojeny lanovkami a sjezdovkami ve své horní části. Další tři (Planai - Hochwurzen - Reiteralm) naopak pouze přes údolní sjezdy a nejnižší lanovky, přičemž z Planai na Hochwurzen je nutné využít i cestou dolů jednu sekci kabiny, protože sjezdovky končí v mezistanici. V případě, že ale plánujete prozkoumat oblast, která je od vašeho ubytování nebo nástupního bodu vzdálenější, je zřejmě vhodnější dojet přímo pod příslušný kopec a páteřní lanovku autem, protože přesun přes dva nebo dokonce tři kopce je hodně zdlouhavý.

I když areál neleží zrovna vysoko, tak především z Reiteralmu se otvírají nádherné panoramatické pohledy směrem na západ. A ze všech 4 kopců lze samozřejmě neustále sledovat dominantu celé oblasti, 3 000 m vysoký masív Dachsteinu, který se tyčí přímo na druhé straně údolí.

Celkový dojem musím hodnotit jednoznačně pozitivně, protože za 3 dny lyžování jsem nenašli nic, co bychom (mimo drobností uvedených níže) mohli tomuto areálu objektivně vytknout. Ostatně, popsané kvalitě také odpovídá cena skipasu, kdy 46 EUR za den v hlavní sezoně také řadí Schladming mezi alpská top střediska.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Oblast 4 propojených kopců udává celkem 123 km sjezdovek, z nichž převážnou část tvoří sjezdovky červené barvy, které jsou prakticky rovnoměrně rozesety po areálu. Na každém ze 4 kopců lze nalézt několik pěkných dlouhých sportovních a krásně členitých sjezdů, které jsou vzhledem k nadmořské výšce prakticky celé v lesních průsecích, přičemž u páteřních sjezdovek je šířka více než dostatečná.

V oblasti je také několik sjezdovek černé barvy (včetně známého černého dojezdu z Planai), z nichž některé byly v době naší návštěvy pro nedostatek přírodního sněhu uzavřeny. Ale např. nejvýše položená sjezdovka č. 7 pod Gipfelbahn na Hauser Kaibling byla naopak naprosto špičkově upravena.

U modrých sjezdovek se jedná možná z poloviny o nudné přejezdy po lesních cestách a odpovídala by jim spíše barva zelená. Takovou typickou a zcela odpočinkovou oblastí jsou sjezdovky podél nové šestisedačky Rohrmoos II, naopak třeba modrá sjezdovka č. 3 podél lanovek Hofi I + II nabídne pěkné carvové svezení. Podobně je nutné počítat s nudnými přejezdy v obou směrech při přesunech mezi vrcholky Planai a Hauser Kaibling.

Orientace v areálu, vzhledem k tomu, že se jedná o 4 oddělená "podstřediska" není rozhodně složitá, navíc na každém významnějším rozcestí je umístěna směrová tabule. A přehledných informačních tabulí s mapou sjezdovek je po areálu rozeseto nepočítaně.

Za zmínku stojí (zatím unikátní?) ozvučená sjezdovka, kde člověk může carvovat za zvuku jím v jukeboxu vybraného songu. Samozřejmostí je snowpark nebo 2 dráhy, kde si může zájemce změřit svoji rychlost na lyžích.

Sněhové podmínky:

Areál jsme navštívili v době, kdy ještě přetrvávalo nádherné sluneční (a inverzní) počasí, kdy teploty v údolí byly ve stínu i přes den pod nulou, naopak na kopcích na slunci atakovaly dle informačních tabulí až 20 stupňů. V provozu byla většina sjezdovek, mimo několika nejníže položených (nedostatečné umělé zasněžení) nebo naopak nejvýše položených (nedostatek přírodního sněhu). Bohužel pod nějakých 1 000 m n. m. se jezdilo prakticky jen na umělém sněhu, přičemž pokud to umožňovaly teplotní podmínky, sněžná děla jela i dopoledne. Z tohoto důvodu jsme se drželi v horních částech areálu a dolů sjížděli jen na nutné přejezdy mezi kopci, protože i když dole byl dostatek sněhu bez kamenů nebo vydřených míst, jednalo se o lyžařsky ne zcela ideální mix ledových ploten a čerstvě nastříkaného umělého sněhu.

Až na těchto pár nejnižších sjezdovek byla úprava svahů excelentní. Vzhledem k nízké zalidněnosti a převážné severní orientaci svahů si sjezdovky uchovaly svoji tvrdost a rychlý povrch až do pozdního odpoledne bez toho, aniž by se tvořily muldy.

Jak je patrné z fotografií, lyžování připomínalo špíše polovinu března, protože dole v údolí prakticky žádný sníh nebyl a i na vrcholcích mohlo být pouze tak do cca 70 cm přírodního sněhu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Oblast je dnes propojena prakticky výhradně expresními sedačkami s bublinami a kapacitními kabinkami. Ty nejmodernější sedačky mají dokonce žluté kryty a vyhřívání. Propojení lanovek je výborné a lyžař prakticky vůbec nikde nemusí udělat ani jeden krok pěšky, aby se dostal na návaznou lanovku. Na Planai dokonce v horní časti zlepšuje propojení areálu zastřešený a ozvučený pás vtipně pojmenovaný Fritz Blitz.

V celé oblasti jsou dnes pouze 4 historické a pomalé sedačky, které ještě čekají na svou výměnu za novější. Bohužel 3 z nich se nacházejí na trase, kterou musíte absolvovat, pokud chcete celou houpačku projet na lyžích.

Celá oblast má zázemí a vybavení na vrcholné úrovni (restaurace, bary, chaty, WC, odpočinková místa, parkoviště, pokrytí WiFi ...) a dělá vše možné pro získání a zákazníků. Jako příklad naprosté drobnosti mohu uvést před lavičkami umístěný stojánek na foťák, abyste se sami mohli bez problénů zvěčnit se samospouští. Za návštěvu rozhodně stojí také třeba toaleta na vrcholku Planai, která lyžaři kromě patřičné úlevy nabídne při dotyčné činnosti zcela nečekaný nádherný panoramatický výhled...

Zalidněnost:

Vzhledem k předvánočnímu termínu, a to i přes nadmíru pěkné počasí, byl počet lidí na sjezdovkách minimální a lanovky jezdily vytíženy v průměru tak z jedné čtvrtiny. Za 3 dny jsme nikde nenarazili ani na náznak fronty a po poledni se často hustota lyžařů na svazích dala počítat v jednotce na několik hektarů. Je také nutné zmínit, že drtivá většina lyžařů byli spíše ti zkušení, sportovnější a zkušenější, takže "provoz" na všech sjezdovkách byl velmi svižný, pohodový, předvídatelný a bezproblémový. Na rozdíl od hlavní sezony bylo na svazích naprosté minimum lidí, kteří se lyžovat učili nebo se po sjezdovkách zmateně a nekontrolovaně "motali".

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení se jak na svazích, tak ve výchozích ubytovacích destinacích nachází v dostatečném množství, přičemž ceny nijak nevybočují ze standardu běžného na západ od našich hranic dle úrovně dané restaurace, chaty nebo hotelu (pivo nebo svařák - 3,80 EUR, polévka okolo 4 EUR, pořádný kus masa od 10 EUR ...).

Doprava do střediska a parkování:

Dojezd do střediska je naprosto bezproblénový, neboť až na posledních cca 40 km se v Rakousku jede po dálnici. A i těch posledních několik desítek kilometrů je po údolním hlavním tahu, který pouze na odbočce na Tauplitz/Salzkam­mergut výrazně brzdí semafor. Značení i orientace na místě je bezproblémová. I mimo sezonu bylo parkování u údolní stanice lanovky v Hausu důsledně organizováno, i když osobně nevím, nakolik parkovací plochy zvládnou nápor v hlavní sezoně, protože už v tento předvánoční týden byla parkoviště zaplněna ve všech údolních stanicích více než z poloviny.

Řidičům v případě potřeby dotankování doporučuji 2 čerpací stanice v Liezen hned za kruhovým objezdem na sjezdu z dálnice A9, kde mají jednoznačně nejlepší ceny paliv (až minus 0,28 EUR/l proti rakouským dálnicím) a kde jsou ceny na české úrovni (v době naší návštěvy 1,279 EUR za N95).

+ plusy

 • převážně členité a sportovní červené sjezdovky
 • moderní a pohodlná přepravní zařízení
 • kvalitní zázemí lyžařského areálu
 • dostupnost z ČR

- mínusy

 • nižší nadmořská výška (může být problém při jarní návštěvě)
 • pomalé údolní přejezdy z Planai dál na západ (staré sedačky)
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

12. - 16.02.2023  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

 • autor: tadeas.sek
 • hodnocení:

Dlouho jsme přemýšleli, zda v podmínkách, které panují letošní zimu, vyrazíme lyžovat. Nakonec jsme se odhodlali a vyrazili jsme do Schladmingu. Sněhové podmínky byly ideální - dostatek sněhu na sjezdovkách, ale i mimo sjezdovky. Ve Schladmingu jsme lyžovali vůbec poprvé. Celkově bych lyžování na šk...

17. - 19.12.2022  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

 • autor: Krumpi
 • hodnocení:

Skvělé lyžování, rozmanité svahy, celé středisko propojené. Třídenní lyžování s obrovskou porcí lyžovacích kilometrů - velká spokojenost. My byli na místě za 5,5 hodin, takže i cestování je příjemně dlouhé. Ubytování bylo 3 km od nástupní stanice v Gleimingu.

11.04.2022  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

 • autor: Lubák
 • hodnocení:

Naprostá pecka a ze střediska jsem byl opravdu ohromen. Splnil jsem si jeden ze svých snů. Před šesti lety jsem v červnu snídal na terase hotelu pod protějším svahem Dachsteinu v Ramsau a z terasy koukal na průseky sjezdovek na kopcích nad Schladmingem a od té doby jsem věděl, že se sem jednou podív...

11.04.2022  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

 • autor: Lubák
 • hodnocení:

Paradni podminky, spousty slunka, bez front. Na Planai velmi moderni lanovky a kabinka z udoli az nahoru bez prestupu, coz potesi. Dojezd dolu je ale docela prudkej.

23. - 24.01.2022  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

 • autor: déčko
 • hodnocení:

Díky časově přívětivé vzdálenosti z jihu Moravy byl Schladming na 2 dny intenzivního ježdění jasná volba. I když předpověď ukazovala, že Schladming bude na hranici mlhy a sněžení a polojasna, vyrazili jsme ve 4 ráno chytat první lano.

17.12.2021  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Na páteční otevíračku po několikatýdenním lockdownu si „čtyřvrcholový“ areál nad Schladmingem v oblasti Ski amade připravil v plné šířce téměř všechny z více než 100 km sjezdovek a slunečné počasí.

06. - 08.03.2020  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

 • autor: Nojby
 • hodnocení:

Prodloužený víkend v továrně na lyžování. V pátek jsme navštívili Planai, v sobotu Hauser Kaibling a v neděli Reiteralm.

V pátek dopoledne jsme lyžovali v husté chumelenici na asi 20centimetrové vrstvě vlhkého sněhu, která napadla přes noc a během dne dále narůstala. Bohužel v těchto sněhových po...

02. - 03.03.2019  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

 • autor: Orhor
 • hodnocení:

Poměrně rozsáhlé středisko s dobrou dostupností, překvapivě pro orientaci dost nepřehledné.

02. - 03.03.2019  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

 • autor: Martin2
 • hodnocení:

Moje první návštěva tohoto střediska. Volba byla víceméně náhodná, protože jsem sháněl ubytování na víkend v Zillertalu, ale překvapivě jsem nebyl schopen nic cenově rozumného sehnat, jen hotely od 70 eur/os./noc. Proto jsem začal hledat i v jiných oblastech. Jediná přijatelná nabídka byla ze Schlad...

14. - 15.02.2019  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

 • autor: super
 • hodnocení:

Do Schladmingu jezdíme již několikátý rok, ale letošní lyžování hodnotíme jako nejlepší. Hlavním důvodem bylo nádherné počasí a velké množství přírodního sněhu.

19. - 20.03.2018  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

 • autor: janousekml
 • hodnocení:

Jedna z nejznámějších oblastí Rakouska hojně navštěvovaná zahraničními turisty rozhodně nezklamala. Projeli jsme z Reiteralmu na Planai a zpět. Pár lanovek, které zajišťují propojení areálů už mají svá nejlepší léta za sebou a zasloužily by vyměnit. Páteřní lanovky jsou však velmi moderní a expresní...

28. - 31.01.2018  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

 • autor: emilio
 • hodnocení:

Lyžiarske stredisko Schladming vzniklo zlúčením 9 ski centier, ktoré navzájom spájajú lanovky alebo skibusy. Celok tak vytvára jedinečný mix lyžiarskych možností s najvyšším hodnotením. Prestížne stredisko Planai je srdcom celej oblasti, organizuje najznámejší závod sezóny nočný slalom mužov SP. Ľad...

26.12.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

 • autor: Lehla
 • hodnocení:

Vánoční návštěva Alp mě zavedla i do Schladmingu. Parádní středisko hned nad živou vesnicí. Počasí vyšlo, 26. ještě nebylo mnoho lidí, takže skvělá polyžovačka na z Čech dostupném místě.

13. - 15.12.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

 • autor: zdenek.b
 • hodnocení:

Naše tradiční prosincová návštěva 4 vrcholů Schladmingu proběhla tentokráte pouze ve třech dnech a plně splnila naše předpoklady, snad jen až příliš velká proměnlivost počasí vyžadovala při hustém sněžení a menší viditelnosti větší nároky. Ale to už ke správné zimě patří a odměnou byl skvělý prašan ...

13. - 14.12.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

 • autor: olaf
 • hodnocení:

Příjemná předvánoční lyžovačka na manšestru s azurem i v prašanu a chumelenici.

06. - 07.12.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

 • autor: Dušanbe
 • hodnocení:

Kdo vyrazí nyní do Schladmingu, užije si areál v celé jeho kráse. Mrzí mne snad jen to, že jsem si cestu nenaplánoval o týden později. Pro zkušené lyžaře bude černá jednička třešničkou na dortu.

11.03.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

 • autor: MichalW
 • hodnocení:

Konečně jsem se utrhl od povinností a vyrazil s kamarády udat zakoupené skipasy ze Skipasomatu. Nástup v Reiteralmu tedy byla nutnost a vlastně taky premiéra tohoto vrcholku jako takového, protože v minulosti jsme vždy zaparkovali již na Hausu a až na poslední vršek propojené "houpačky" nikdy nedoje...

28.01.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

 • autor: Tesna
 • hodnocení:

Druhý den naší návštěvy Schladmingu a jeho houpačky 4 vrcholů jsme se s ohledem na to, že se mělo jednat o sobotu a tím i očekávanou vyšší návštěvnost, zvláště při naprosto katalogovém počasí, rozhodli projet lyžařsky o něco méně frekventované kopce - Hochwurzen a Reiteralm. Jako výchozí bod jsme zv...

27.01.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

 • autor: Tesna
 • hodnocení:

Letos jsme se opět rozhodli pro prodloužený víkend ve Schladmingu a zase musím lyžování zde zhodnotit velmi pozitivně. Tento rozsáhlý rezort se sice změnil od našich minulých návštěv vcelku minimálně, jak se zmíním níže, ale mimo prvotřídních sjezdovek a převážně moderních přepravních zařízení napro...

22.01.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

 • autor: doum25
 • hodnocení:

Druhý den našeho víkendového lyžování jsme využili vouchery koupené přes Skipasomat a vyrazili jsme do střediska Schladming Dachstein, konkrétně jsme lyžovali na Reiteralmu a Hochwurzenu.

Další reporty ze střediska: Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 10