Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - aktuální report z 15. - 18.12.2013 - SNOW.CZ

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm | aktuální report z 15. - 18.12.2013

Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Rakousko Rakousko - Štýrsko

průměrné hodnocení Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm:
autor: Tesna
hodnocení:
návštěva od: 15.12.2013 do: 18.12.2013
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Na doporučení kolegy z práce jsem letos pro pár dní předvánočního lyžování zvolil tuto houpačku 4 kopců jako pro nás (od česko-slovenských hranic) nejbližší velké rakouské středisko. Na místních internetových stránkách jsem pak zapátral po ubytování a nakonec zvolil z pohledu lyžování strategicky umístěný Rohrmoos, kde jsem dokonce našel ubytování v apartmánu přímo na okraji sjezdovky (tudíž ráno stačilo doslova vzít lyže z kamrlíku ve stodole, pozdravit stračenu domácích, vedle kopky hnoje nasadit lyže a vyrazit na svah).

Celý areál 4 kopců lze bez problémů projet za 2 dny, přičemž první 2 kopce (Hauser Kaibling - Planai) jsou spojeny lanovkami a sjezdovkami ve své horní části. Další tři (Planai - Hochwurzen - Reiteralm) naopak pouze přes údolní sjezdy a nejnižší lanovky, přičemž z Planai na Hochwurzen je nutné využít i cestou dolů jednu sekci kabiny, protože sjezdovky končí v mezistanici. V případě, že ale plánujete prozkoumat oblast, která je od vašeho ubytování nebo nástupního bodu vzdálenější, je zřejmě vhodnější dojet přímo pod příslušný kopec a páteřní lanovku autem, protože přesun přes dva nebo dokonce tři kopce je hodně zdlouhavý.

I když areál neleží zrovna vysoko, tak především z Reiteralmu se otvírají nádherné panoramatické pohledy směrem na západ. A ze všech 4 kopců lze samozřejmě neustále sledovat dominantu celé oblasti, 3 000 m vysoký masív Dachsteinu, který se tyčí přímo na druhé straně údolí.

Celkový dojem musím hodnotit jednoznačně pozitivně, protože za 3 dny lyžování jsem nenašli nic, co bychom (mimo drobností uvedených níže) mohli tomuto areálu objektivně vytknout. Ostatně, popsané kvalitě také odpovídá cena skipasu, kdy 46 EUR za den v hlavní sezoně také řadí Schladming mezi alpská top střediska.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Oblast 4 propojených kopců udává celkem 123 km sjezdovek, z nichž převážnou část tvoří sjezdovky červené barvy, které jsou prakticky rovnoměrně rozesety po areálu. Na každém ze 4 kopců lze nalézt několik pěkných dlouhých sportovních a krásně členitých sjezdů, které jsou vzhledem k nadmořské výšce prakticky celé v lesních průsecích, přičemž u páteřních sjezdovek je šířka více než dostatečná.

V oblasti je také několik sjezdovek černé barvy (včetně známého černého dojezdu z Planai), z nichž některé byly v době naší návštěvy pro nedostatek přírodního sněhu uzavřeny. Ale např. nejvýše položená sjezdovka č. 7 pod Gipfelbahn na Hauser Kaibling byla naopak naprosto špičkově upravena.

U modrých sjezdovek se jedná možná z poloviny o nudné přejezdy po lesních cestách a odpovídala by jim spíše barva zelená. Takovou typickou a zcela odpočinkovou oblastí jsou sjezdovky podél nové šestisedačky Rohrmoos II, naopak třeba modrá sjezdovka č. 3 podél lanovek Hofi I + II nabídne pěkné carvové svezení. Podobně je nutné počítat s nudnými přejezdy v obou směrech při přesunech mezi vrcholky Planai a Hauser Kaibling.

Orientace v areálu, vzhledem k tomu, že se jedná o 4 oddělená "podstřediska" není rozhodně složitá, navíc na každém významnějším rozcestí je umístěna směrová tabule. A přehledných informačních tabulí s mapou sjezdovek je po areálu rozeseto nepočítaně.

Za zmínku stojí (zatím unikátní?) ozvučená sjezdovka, kde člověk může carvovat za zvuku jím v jukeboxu vybraného songu. Samozřejmostí je snowpark nebo 2 dráhy, kde si může zájemce změřit svoji rychlost na lyžích.

Sněhové podmínky:

Areál jsme navštívili v době, kdy ještě přetrvávalo nádherné sluneční (a inverzní) počasí, kdy teploty v údolí byly ve stínu i přes den pod nulou, naopak na kopcích na slunci atakovaly dle informačních tabulí až 20 stupňů. V provozu byla většina sjezdovek, mimo několika nejníže položených (nedostatečné umělé zasněžení) nebo naopak nejvýše položených (nedostatek přírodního sněhu). Bohužel pod nějakých 1 000 m n. m. se jezdilo prakticky jen na umělém sněhu, přičemž pokud to umožňovaly teplotní podmínky, sněžná děla jela i dopoledne. Z tohoto důvodu jsme se drželi v horních částech areálu a dolů sjížděli jen na nutné přejezdy mezi kopci, protože i když dole byl dostatek sněhu bez kamenů nebo vydřených míst, jednalo se o lyžařsky ne zcela ideální mix ledových ploten a čerstvě nastříkaného umělého sněhu.

Až na těchto pár nejnižších sjezdovek byla úprava svahů excelentní. Vzhledem k nízké zalidněnosti a převážné severní orientaci svahů si sjezdovky uchovaly svoji tvrdost a rychlý povrch až do pozdního odpoledne bez toho, aniž by se tvořily muldy.

Jak je patrné z fotografií, lyžování připomínalo špíše polovinu března, protože dole v údolí prakticky žádný sníh nebyl a i na vrcholcích mohlo být pouze tak do cca 70 cm přírodního sněhu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Oblast je dnes propojena prakticky výhradně expresními sedačkami s bublinami a kapacitními kabinkami. Ty nejmodernější sedačky mají dokonce žluté kryty a vyhřívání. Propojení lanovek je výborné a lyžař prakticky vůbec nikde nemusí udělat ani jeden krok pěšky, aby se dostal na návaznou lanovku. Na Planai dokonce v horní časti zlepšuje propojení areálu zastřešený a ozvučený pás vtipně pojmenovaný Fritz Blitz.

V celé oblasti jsou dnes pouze 4 historické a pomalé sedačky, které ještě čekají na svou výměnu za novější. Bohužel 3 z nich se nacházejí na trase, kterou musíte absolvovat, pokud chcete celou houpačku projet na lyžích.

Celá oblast má zázemí a vybavení na vrcholné úrovni (restaurace, bary, chaty, WC, odpočinková místa, parkoviště, pokrytí WiFi ...) a dělá vše možné pro získání a zákazníků. Jako příklad naprosté drobnosti mohu uvést před lavičkami umístěný stojánek na foťák, abyste se sami mohli bez problénů zvěčnit se samospouští. Za návštěvu rozhodně stojí také třeba toaleta na vrcholku Planai, která lyžaři kromě patřičné úlevy nabídne při dotyčné činnosti zcela nečekaný nádherný panoramatický výhled...

Zalidněnost:

Vzhledem k předvánočnímu termínu, a to i přes nadmíru pěkné počasí, byl počet lidí na sjezdovkách minimální a lanovky jezdily vytíženy v průměru tak z jedné čtvrtiny. Za 3 dny jsme nikde nenarazili ani na náznak fronty a po poledni se často hustota lyžařů na svazích dala počítat v jednotce na několik hektarů. Je také nutné zmínit, že drtivá většina lyžařů byli spíše ti zkušení, sportovnější a zkušenější, takže "provoz" na všech sjezdovkách byl velmi svižný, pohodový, předvídatelný a bezproblémový. Na rozdíl od hlavní sezony bylo na svazích naprosté minimum lidí, kteří se lyžovat učili nebo se po sjezdovkách zmateně a nekontrolovaně "motali".

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení se jak na svazích, tak ve výchozích ubytovacích destinacích nachází v dostatečném množství, přičemž ceny nijak nevybočují ze standardu běžného na západ od našich hranic dle úrovně dané restaurace, chaty nebo hotelu (pivo nebo svařák - 3,80 EUR, polévka okolo 4 EUR, pořádný kus masa od 10 EUR ...).

Doprava do střediska a parkování:

Dojezd do střediska je naprosto bezproblénový, neboť až na posledních cca 40 km se v Rakousku jede po dálnici. A i těch posledních několik desítek kilometrů je po údolním hlavním tahu, který pouze na odbočce na Tauplitz/Salzkam­mergut výrazně brzdí semafor. Značení i orientace na místě je bezproblémová. I mimo sezonu bylo parkování u údolní stanice lanovky v Hausu důsledně organizováno, i když osobně nevím, nakolik parkovací plochy zvládnou nápor v hlavní sezoně, protože už v tento předvánoční týden byla parkoviště zaplněna ve všech údolních stanicích více než z poloviny.

Řidičům v případě potřeby dotankování doporučuji 2 čerpací stanice v Liezen hned za kruhovým objezdem na sjezdu z dálnice A9, kde mají jednoznačně nejlepší ceny paliv (až minus 0,28 EUR/l proti rakouským dálnicím) a kde jsou ceny na české úrovni (v době naší návštěvy 1,279 EUR za N95).

+ plusy

  • převážně členité a sportovní červené sjezdovky
  • moderní a pohodlná přepravní zařízení
  • kvalitní zázemí lyžařského areálu
  • dostupnost z ČR

- mínusy

  • nižší nadmořská výška (může být problém při jarní návštěvě)
  • pomalé údolní přejezdy z Planai dál na západ (staré sedačky)
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

26.12.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Lehla
hodnocení:

Vánoční návštěva Alp mě zavedla i do Schladmingu. Parádní středisko hned nad živou vesnicí. Počasí vyšlo, 26. ještě nebylo mnoho lidí, takže skvělá polyžovačka na z Čech dostupném místě.

zobrazit celý report

13. - 15.12.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: zdenek.b
hodnocení:

Naše tradiční prosincová návštěva 4 vrcholů Schladmingu proběhla tentokráte pouze ve třech dnech a plně splnila naše předpoklady, snad jen až příliš velká proměnlivost počasí vyžadovala při hustém sněžení a menší viditelnosti větší nároky. Ale to už ke správné zimě patří a odměnou byl skvělý prašan ...

zobrazit celý report

13. - 14.12.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: olaf
hodnocení:

Příjemná předvánoční lyžovačka na manšestru s azurem i v prašanu a chumelenici.

zobrazit celý report

06. - 07.12.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Dušanbe
hodnocení:

Kdo vyrazí nyní do Schladmingu, užije si areál v celé jeho kráse. Mrzí mne snad jen to, že jsem si cestu nenaplánoval o týden později. Pro zkušené lyžaře bude černá jednička třešničkou na dortu.

zobrazit celý report

11.03.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: MichalW
hodnocení:

Konečně jsem se utrhl od povinností a vyrazil s kamarády udat zakoupené skipasy ze Skipasomatu. Nástup v Reiteralmu tedy byla nutnost a vlastně taky premiéra tohoto vrcholku jako takového, protože v minulosti jsme vždy zaparkovali již na Hausu a až na poslední vršek propojené "houpačky" nikdy nedoje...

zobrazit celý report

28.01.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Tesna
hodnocení:

Druhý den naší návštěvy Schladmingu a jeho houpačky 4 vrcholů jsme se s ohledem na to, že se mělo jednat o sobotu a tím i očekávanou vyšší návštěvnost, zvláště při naprosto katalogovém počasí, rozhodli projet lyžařsky o něco méně frekventované kopce - Hochwurzen a Reiteralm. Jako výchozí bod jsme zv...

zobrazit celý report

27.01.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Tesna
hodnocení:

Letos jsme se opět rozhodli pro prodloužený víkend ve Schladmingu a zase musím lyžování zde zhodnotit velmi pozitivně. Tento rozsáhlý rezort se sice změnil od našich minulých návštěv vcelku minimálně, jak se zmíním níže, ale mimo prvotřídních sjezdovek a převážně moderních přepravních zařízení napro...

zobrazit celý report

22.01.2017  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: doum25
hodnocení:

Druhý den našeho víkendového lyžování jsme využili vouchery koupené přes Skipasomat a vyrazili jsme do střediska Schladming Dachstein, konkrétně jsme lyžovali na Reiteralmu a Hochwurzenu.

zobrazit celý report

14. - 17.12.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: polyaa
hodnocení:
Nejvíc času jsme strávili na Reiteralmu. Parádně upravené sjezdovky až do odpoledne bez muld a většinou i bez ledových povrchů. Čtvrtek a pátek na naše poměry prakticky bez lidí. Carving na jakémkoliv místě sjezdovky velmi v pohodě. Sobota plnější svahy. Odpoledne vyhlazené pouze Finale Grande. Sluníčko celý den a teploty lehce pod nulou. Restauračky a apres-ski jsou plné pouze na hlavní trase. Při přejezdech na Hochwurzen, Planai a Hauser Kaibling se musí absolvovat spousta tratí vysněžených jako silničky na trávě. Ale komu nevadí tvrdší uhlazený povrch, dá se. Tak trošku víc pro turisty a přejížděče ze svahu na svah. Na Hauser Kaiblingu moc hezké červená a černá č. 7 a 9. Ovšem pro broušení carvingových oblouků jednoznačně Reiteralm až do 16 h. Pak rychle dolů, už začíná být šero. Poměr Čechů je fakt významný (možná 30 %). To jsou všichni ti, co vám chybějí na našich sjezdovkách. Všude je až do 1 800 m n. m. prakticky jen poprašek přírodního sjezdu a v 800 m je zeleno.

19.03.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: eva
hodnocení:

Naskytl se jednodenní zájezd, takže jsem neváhala navštívit opět svůj oblíbený Schladming. Už ráno na parkovišti pod Planai počasí ukazovalo, že bude vyloženě jarní - dole teplo a beze sněhu a do kopců se táhly urolbované bílé pásy sjezdovek. Čtyři propojené kopce - Hauser Kaibling, Planai, Hochwurz...

zobrazit celý report

14.03.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:

Sjezdovky oblíbené čtyřvrcholové houpačky nad Schladmingem jsou lyžařsky velmi vděčné – červenavé a širokánské, někdy snad až marnotratně, takže není divu, že to na nich "žije" i v půli března.

zobrazit celý report

10. - 13.03.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: j-rich23
hodnocení:

Po roku opat navsteva z ČR/SR najblizsieho top strediska. Tentokrat o tyzden neskor.

zobrazit celý report

26. - 29.02.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Radim Polcer
hodnocení:

Lyžařská houpačka 4-Berge sestávající ze čtyř sjezdovkami a lanovkami navzájem propojených vrcholů Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm patří mezi Čechy nejoblíbenější lyžařské oblasti. To je dáno jednak snadnou dostupností, kdy je tato oblast mnohdy označována jako nejvýchodněji položené...

zobrazit celý report

05.03.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: luma147
hodnocení:

Středisko se chlubí mnoha oceněními, úpravu sjezdovek nevyjímaje, ale v sobotu tomu tedy moc neodpovídalo. Na druhou stranu Hochwurzen vypadal ještě hůř, navíc tam se nedalo ani v po obědě zaparkovat... Po jedenácté jsme to museli zabalit, naštěstí cena skipasu ze Skipasomatu to trochu napravila. Za...

zobrazit celý report

28. - 29.01.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: škubánek
hodnocení:

Po roce opět ve Schladmingu. Na tu sněhovou bídu mají na všech 4 kopcích vše otevřeno. První den jsme dali Reiteralm a Hochwurzen, druhý den Hauser Kaibling a Planai. Kvůli oblevě a nočním mrazíkům byl Reiteralm a Hochwurzen dost ledovatý, Hauser a Planai byl o poznaní lepší.

zobrazit celý report

16. - 18.01.2016  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Tesna
hodnocení:

Po dvou letech jsem se opět rozhodl vyrazit na prodloužený víkend do Schladmingu, který je pro nás z východu republiky nejbližším velkým rakouským areálem. Proti mé minulé návštěvě před Vánoci 2013 (viz report z 18.12.2013...

zobrazit celý report

28.12.2015  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: Lehla
hodnocení:

Jako loni i letos jsme vyrazili na 3 dni po Štědrém večeru do Alp. Tentokrát jsme nenavštívili 3 střediska jako loni, ale 2 dny jsme byli na Tauplitzu a na jeden den jsme vyrazili do Schladmingu. Rozhodně jsme neudělali chybu! Co se týče lyžování, tak je to nebe a dudy. Prakticky všechny sjezdové tr...

zobrazit celý report

27. - 28.03.2015  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: škubánek
hodnocení:

Celý Schladming jsme si rozdělili na dvě půlky - jeden den Reiteralm a Hochwurzen a druhý den Planai a Hauser Kaibling, aby jsme to projeli všechno. A celkový dojem?Prostě pecka! Dokonale vysněžené sjezdovky i na to, že je to celkově níže položené a je konec března, ale na druhou stranu severně orie...

zobrazit celý report

20.03.2015  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: bronas
hodnocení:

Jedno z TOP rakouských středisek. Rozsáhlá lyžařská houpačka ze čtyř navzájem propojených vrcholů, čítající celkem 123 km sjezdovek. Vzhledem k velikosti lyžařského areálu a jeho relativně krátké vzdálenosti z ČR jej považuji s přehledem za nejkvalitnější možnost jednodenního lyžování v Rakousku. N...

zobrazit celý report

05. - 08.03.2015  | Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

autor: j-rich23
hodnocení:

Marcová lyžovačka slubovala dostatok snehu a slnečné počasie. Tak aj bolo. Štvrtok aj piatok celý deň a noc snežilo, tzn. ráno na zjazdovkách 10 cm nového snehu, ktorý rýchlo vytvoril muldy, a tak bolo lyžovanie naozaj náročné. Sobota a nedeľa bola krásna, až gýčovo slnečná a zasnežená príroda posky...

zobrazit celý report
Další reporty ze střediska: Schladming - Hauser Kaibling Planai Hochwurzen Reiteralm

Lyžařské zájezdy

Aparthotel Princess
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 990 Kč/os.
Residence Edelweiss
Orientační cena za noc vč. skipasu a dopravy 1 024 Kč/os.
Hotel Neuwirt
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 2 409 Kč/os.