Dědkov - aktuální report z 10.01.2021 - SNOW.cz

Dědkov aktuální report z 10.01.2021

    průměrné hodnocení:

Česko Česko

  • autor: korsičan
  • hodnocení:
  • návštěva od: 10.01.2021 do: 10.01.2021
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Lyžovat se nedá, tak jsme se vydali prozkoumat lyžařské středisko mého dětství... :-) Dnes už by to nikdo nedal, co v Dědkově čekalo každého lyžaře. Auto se v drtivé většině případů muselo nechat dole v obci a k vleku na vrcholu kopce se muselo z východní strany s veškerým vybavení vyšlapat. Sjezdovky jsou přímo na sever, takže za patřičné pokrývky se zde dalo lyžovat až do dubna. V zimě 1989/1990 na jižní straně kvetla louka plné pampelišek a přitom se tady lyžovalo. Už si měsíc nepamatuji, ale myslím si, že to byl květen! Středisko momentálně bez provozu.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Dnes už je funkční jen levá a kratší část areálu, kterou tvoří dva průseky přes větší mez na které navazuje jedna louka. Převýšení bych odhadnul tak na 80 a délkou to bude tak 400, možná 500 m.

Sněhové podmínky:

Sněhu moc není. víc než 20 cm ho nebude.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Vlek zde zůstal pouze jeden. Je to klasický jednoduchý talířák z dob, kdy zítra již znamenalo včera. Je to ta na levé straně areálu u lesa, která je tak o 100 m kratší, než byla na straně pravé. Tato byla asi před 20 lety demontována a prodána do Měřína, kde slouží na kopci jménem "Zabiják"! :-)

Jako zázemí je zde jedna malá chata, kde se za provozu dá koupit čaj, káva a Tatranka. Za dob komunismu zde šlo koupit i párek, nebo polévku. Ta ale nebyla standardem.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Dnes nulová. Kromě nás zde nikdo nebyl.

Pokud středisko funguje (loni ani jeden den), tak se zde pohybuje pár nenáročných jedinců, většinou nostalgických pamětníků. Řadím se mezi ně.

Před rokem 1990, zde bylo totálně narváno a na lanovky se běžně čekalo půl hodiny. Smradi jako já většinou předbíhali, pokud to šlo. To záleželo na obsluze dolních stanic. Nebo jsme čekali o kousek výše a komu talíř utekl, stal se naší kořistí.

Já jsem si ale našel lepší způsob a dá se říct, že jsem tam odlyžoval, mimo členy klubu BOPO Třebíč, zdaleka nejvíc. Obslužná chata totiž nemá vodovod a voda na čaj, kávu a polévku se musela vozit v 10l plastových kanystrech ze studánky, která se nachází asi 50 m v lese pod dolní stanicí stávajícího vleku. No a protože tam těch lidí bylo jako smetí, spotřeba vody byla značná. Tak jsem se jako malý capart s obsluhou domluvil a vodu, když byla třeba, jsem jim vozil. To znamenalo absolutní přednost na vleku a samozřejmě žádné cvakání lístku. Takže jsem vyfasoval kanystr, hůlky nechal nahoře, sjel jsem dolů k vleku, následně došel těch 50 m ke studánce, naplnil vodu, vyšlapal zpět k vleku a pak hurá nahoru. :-) :-) Bylo to super. Minimálně půl dne jsem jezdil zadarmo, počtem jízd jsem převyšoval 10 lidí naráz a kolikrát jsem dostal i něco na zub. Rád na to vzpomínám.

Občerstvení a aprés-ski:

Dnes zavřeno.

Doprava do střediska a parkování:

Kdo má 4x4, vyjede dnes až nahoru k chatě. Kdo ne, musí šlapat dole z vesnice.

+ plusy

  • Krásné místo
  • Za provozu minimum lidí
  • Nostalgie, kam se člověk podívá

- mínusy

  • Pro mne žádné. Jinak je to skanzen, datumem výroby 40 let zpět

Diskuze: Dědkov

K reportu střediska nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Dědkov