Alpbachtal Wildschönau - Ski Juwel - aktuální report z 20.12.2021 - SNOW.cz

Alpbachtal Wildschönau - Ski Juwel aktuální report z 20.12.2021

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Tyrolsko

Alpbachtal Wildschönau - Ski Juwel - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 20.12.2021 do: 20.12.2021
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Když jsme vybírali letošní předvánoční pobyt v Rakousku, nebyl jsem příliš šťastný z tohoto termínu, nicméně nakonec se jeho volba ukázala jako velmi prozíravá, jelikož teprve před týdnem skončil v Rakousku lockdown a spousta středisek spustila plný provoz až od 17. nebo 18. prosince. Navíc hned den po našem příjezdu začala platit povinnost prokázat se při vstupu do země kromě očkovacího průkazu také PCR testem. :-D První den jsem zahájil lyžovačkou v areálu, na který vidím přímo z hotelu - Ski Juwel v Alpbachtalu - a který jsem navštívil poprvé. Už při pohledu na mapu mě lehce zarážela prakticky totální absence modrých sjezdovek, ale realita byla bohužel ještě trochu horší než očekávání. Na areálu oceňuji pestrou nabídku hodinových i denních skipasů, navíc za celkem příjemné předsezónní ceny (minimálně v porovnání s areály v Zillertalu), ale příjemnou mírnou sjezdovku jsem zde nenalezl bohužel žádnou.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Pokud si po návštěvě takového Saalbachu budete říkat, že značení sjezdovek příliš neodpovídá reálnému stavu, vězte, že jste pravděpodobně ještě nenavštívili tento areál. Velká většina červených sjezdovek je minimálně hodně rudá, ale často i černá, a to v takřka v plné délce. Obecně jsou zdejší svahy velmi členité, což někomu může vyhovovat, nicméně prudké hangy často střídají ještě prudší a ač jsem projel v podstatě vše otevřené, tak sjezdovku, kde by se dalo pohodově a pohodlně carvovat, jsem nenalezl. Je to samozřejmě hodnocení silně subjektivní, ale jako relativně zkušený lyžař si to troufám zobecnit.

Nejprudší svahy se spouští z vrcholu Gmahkopf, opravdu výživná je třeba více než 3 km dlouhá sjezdovka č. 43 a 44 vedoucí až do údolí, na které se střídá stěna za stěnou. Opatrnější ji proto většinou raději "sjížděli" v kabince lanovky. Naopak lehce přívětivější sklon nabízí sjezdovky pod vrcholem Schatzberg, konkrétně červená sjezdovka vedoucí pod Schatzbergbahn patří asi k tomu nejlepšímu, co může areál průměrnému lyžaři nabídnout.

Bohužel, 99 % modrých sjezdovek v areálu tvoří pouze úzké přejezdové cesty, ty černé jsem raději ani nezkoušel. :-)

Sněhové podmínky:

Se sněhovými podmínkami to zatím není žádná sláva. Sněhu je zhruba tolik jako třeba v Krkonoších, na spoustě svahů bohužel ležely kamínky. Nicméně pokrývka rozhodně není tak nízká, že by prosvítala tráva (pouze na několika málo místech), spíše dle mého názoru rolby vytahaly kameny na povrch. Paradoxně lepší sněhové podmínky byly často na dojezdech do údolí, které areál poctivě dosněžoval pomocí děl (i přes mrazivé počasí však ne za provozu, takže palec nahoru).

K negativům se přidal ještě místy i hodně zmrzlý sníh, povolil jen v úsecích, které stihlo odpolední slunce osvítit. Především pod Schatzbergem to bylo již odpoledne bez ledu a "tak akorát".

Jinak se díky nulové zalidněnosti manšestr držel tak na 70 % svahů až do 16 h, bohužel však často překvapil tím, jak umrzlý byl.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Polovina areálu pod Gmahkopfem je obsluhována především staršími zařízeními, výjimkou je hlavně šestisedačka s bublinou a vyhříváním Gmahbahn. Jinak vám ale třeba celkem dlouhá neodpojitelná čtyřsedačka Hornlift 2000 dokáže zprostředkovat prvotřídní zážitek v podobě promrznutí. Druhá polovina areálu pod Schatzbergem je jednoznačně modernější. Nové kabinky i sedačky zajišťují dostatečný komfort, ovšem za horšího počasí je jasně znát chybějící bublina či vyhřívání.

Zázemí v pořádku, toalety samozřejmě na každé nástupní stanici. Na některých přístupových místech jsou jezdicí schody, jinde si bohužel člověk musí pár schodů vyšlápnout sám, ale žádná tragédie to není.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Jeden z hlavních pozitivních faktorů. Na všech parkovištích většinou jen desítky aut, na sjezdovkách vždy průměrně tak 5 lyžařů, takže absolutně bez problémů.

Občerstvení a aprés-ski:

Nevyužil jsem, hotelová strava je plně dostačující. Chat je u sjezdovek poměrně hodně a vypadalo to až smutně, jelikož málokdy u nich byli vidět nějací návštěvníci. U jednoho občerstvení jsem dokonce zahlédl, že v pondělí mají klidový den a tudíž zavřeno. No, myslím, že kdyby byla návštěvnost vyšší, s klidem by se ho vzdali. :-)

Aprés-ski se spíš nekonalo, z jedné boudy jsem zaslechl po 16. hodině hudbu, ale stály před ní opřené jen jedny lyže...

Doprava do střediska a parkování:

Doprava bez problémů, za 3 minuty z hotelových garáží. Parkoviště v Inneralpbachu je plně pokryté ledem, avšak bohatě posypaným kamínky. V provozu byl i vláček, který rozváží lyžaře na vzdálenější parkoviště, jenže neměl koho vozit a jezdil naprázdno.

+ plusy

 • Nulová zalidněnost
 • Rozmanitá nabídka skipasů za fajn ceny
 • Velikost areálů přesně mezi velkým a malým

- mínusy

 • Charakter sjezdových tratí
 • V polovině areálu již poměrně zastaralé lanovky
 • Sněhové podmínky

Zajímavé odkazy

Kontrola covid passu probíhá standardně u kasy, respirátory jsou vyžadovány úředně, nikoliv ze strany vlekařů. Do kabinkových lanovek s nimi vstupovalo tak 20 % lyžařů. Jiná by situace byla při vyšší zalidněnosti, ale v tomto případě byl i multifunkční šátek "až až".

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

15.02.2020  | Alpbachtal Wildschönau - Ski Juwel

 • autor: eva
 • hodnocení:

Na toto středisko jsem se těšila a nezklamalo. Malý, ale příjemný areál, dost sportovní - ideální, pokud si chcete opravdu zalyžovat a neztrácet čas blouděním a sjezdovou turistikou. Je rozděleno na dvě části, dělí ho Inneralpbach a přesun je zajištěn kabinkovou lanovkou.

31.01. - 04.02.2020  | Alpbachtal Wildschönau - Ski Juwel

 • autor: xnv
 • hodnocení:

Menší středisko, kde jsou převážně poctivé červené. Nejpřívětivěji se nám zdálo v Inneralpbachu, kde bylo pro nás nejlepší lyžování směrem na Gmahkopf. Bohužel vzhledem k předcházejícím dešťům a nočnímu mrazu byly sjezdovky hodně ledovaté a vydržely ledovaté celý den. Vydali jsme se i na Wiedersberg...

10.02.2019  | Alpbachtal Wildschönau - Ski Juwel

 • autor: eva
 • hodnocení:

Malé, ale krásné středisko. 93 km sjezdovek, z toho část Niederau a Reith im Alpbachtal není propojena na lyžích, pouze skibusy. Zde jsem nebyla, ale zbývající propojená část nabízí i tak dostatek prostoru pro jednodenní až třídenní lyžování, aniž byste se nudili. Část Gmahkopf (vrchol 1 900 m) a Sc...

26.01.2019  | Alpbachtal Wildschönau - Ski Juwel

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

Cestou z domovského Flattachu chceme vidět závodit Ester Ledeckou v německém Ga-Pa a při přesunu ještě koukáme, kde bychom se sami mohli sklouznout. Volba padá na večerní lyžování ve středisku Reith im Alpbachtal, kousek od dálnice a nedaleko Innsbrucku. Vzhledem k délce sjezdovky i počasí se na noč...

02. - 03.02.2018  | Alpbachtal Wildschönau - Ski Juwel

 • autor: doum25
 • hodnocení:

První únorové dny jsme vyrazili na dvoudenní lyžovačku do tyrolského Ski Juwel – Alpbachtal Wildschönau. Počasí sice nebylo zrovna ideální, ale sněhové podmínky byly výborné, ostatně jako letos v Alpách všeobecně.

20. - 27.01.2018  | Alpbachtal Wildschönau - Ski Juwel

 • autor: tomtvaroha
 • hodnocení:

Středisko je přehledné, akorát rozsáhlé, přes údolí žadné zdlouhavé přesouvání na druhý konec střediska, přesto je dost velké. Převýšení 1 000 m na sjezd je ideální tak akorát. Zdejší červené nad Inneralpbachem jsou spíše černější. Auffach mírnější, přesto sportovního charakteru. Zázemí střediska be...

07. - 09.03.2016  | Alpbachtal Wildschönau - Ski Juwel

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Ski Juwel je dobře propojený dvojareál, který si zachovává přehlednost malého střediska, ale je už i tak trochu „velký“. Na mapě sjezdovek se hlavně „červená“, přičemž v Alpbachu mají tratě tmavší odstín než v pohodovějším, namodralém Wildschönau. Skipas pokrývá i dva „odtržené“ areály Reitherkogl (...

28.02.2013  | Alpbachtal Wildschönau - Ski Juwel

Ski Juwel jsem si vyhlédl díky reportu na SNOW.cz, a protože jsem na závěr svého putování po méně známých střediscích chtěl okusit i trošku větší areál, tak volba padla právě na Ski Juwel. Počasí vyšlo náramně a lyžování bylo fantastické. Přítelkyni jsem vytáhl z postele brzy ráno a v 8.00 jsem byl ...

14.12.2012  | Alpbachtal Wildschönau - Ski Juwel

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

V sousedství největšího rakouského lyžařského komplexu Skiwelt letos vyrostl ještě jeden „gigant“, vzniklý spojením z komornějších středisek Alpbachtal a Wildschönau. Dýchá vesničtější atmosférou, ale lyžařsky už stojí se 145 km sjezdovek za pozornost i náročnějším návštěvníkům.

16.04.2009  | Alpbachtal Wildschönau - Ski Juwel

Poslední dobou mi udělá největší lyžařskou radost návštěva malého, zapadlého střediska, kde, se nemusím mačkat s hordami návštěvníků. Přesně tento případ nastal v tyrolském resortu Alpbachtal, připočtu-li k tomu příděl čerstvého sněhu v ten správný okamžit (dvakrát za čtyři dny), dostávám jednen z n...

Říčky v Orlických horách

Říčky v Orlických horách

Říčky v Orlických horách

Říčky v Orlických horách

Říčky v Orlických horách

Říčky v Orlických horách

SNOW tipy

Výška sněhu 80 cm
Otevřené lanovky a vleky 2 z 4
Otevřené sjezdovky 3 z 5