Civetta - lyžování - SNOW.cz

Civetta

Itálie Itálie - Benátsko | Dolomiti Superski - Alleghe, San Fosca

Foto

Kouzelné a legendami opředené masivy Monte Pelmo a Civetta střeží pahorkatý a řídce zalesněný areál s mnoha téměř opuštěnými zákoutími, který se skladbou červeno-modrých sjezdovek trefí do noty každému pohodověji založenému lyžaři. Nadmořská výška svahů ovšem až na jedinou výjimku nepokořuje dvoutisícovou hranici, a na jaře tak sníh rychleji měkne, ačkoliv jeho množství bývá dobře zajištěno sněžnými děly. Ubytovacími středisky jsou Alleghe na břehu stejnojmenného jezera, Selva di Cadore, Palafavera a Zoldo.

Civetta - sjezdovky

42%50%8%
80 celkem sjezdovek (km)
75 zasněžování (km)

Civetta - lanovky a vleky

vlek
9
sedačka
6
sedačka expres
2
sedačka krytá
2
kabinka
3
33900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

979-2100 m n.m.1121 m

Mapa sjezdovek

Civetta - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Civetta - lyžování

Na jižním okraji Dolomit pod ohromným masivem Civetty se jakoby nesměle zdvihají řídce zalesněné ani ne dvoutisícové pahorky vždy tu a tam s klubkem tratí, propojených do „výletní“ pavučiny. Na západní straně roztahaného lyžařského areálu leží na břehu jezera turistické městečko Alleghe, na východní pak klidné vesnice Selva di Cadore či Zoldo. Sjezdovky obtékají pahorky ze všech světových stran, a to ve velmi přívětivém modro-červeném rytmu. Hlavní tahy jsou obsloužené zpravidla expresními sedačkovými lanovkami nebo kabinkami, na vedlejších si ještě tiše vrčí letité, ale nepříliš opotřebované vleky, které už jinak v Itálii potkáte jen výjimečně. Tím, že jsou sjezdovky poschovávané v občasném porostu, rozprostřené do velké plochy a nikde nevytváří zašmodrchance s přílišnou koncentrací lyžařů, působí areál téměř komorním dojmem. Hlavními postavami pohádkové Civetty jsou ale Dolomity – z jedné strany se tyčí Monte Pelmo, trůn Bohů, z druhé pak ještě majestátněji Civetta s ohromnou a temnou severozápadní stěnou, zbrázděnou jako obří varhany. Na severozápadě se pak špičatí vrchol Marmolady, i když její ledovec se dá při pohledu od Civetty jen stěží rozeznat.

Nejrušněji je z lyžařského pohledu v okolí pahorku Col dei Baldi (1 922 m), kam stoupají z Alleghe dvě navazující kabinkové lanovky. Z oblého vrcholku se zpět do Alleghe spouští po severním svahu lesem celý vějíř tratí od ostrého slalomáku až po lehoučkou modrou, obkružující velkým obloukem nejstrmější partie svahu. Z Col dei Baldi můžete po lehké modré trati sjet na úpatí vrcholku Monte Fertazza (2 100 m), na nějž vás vyveze 4sedačka a z něhož roluje zdejší nejhezčí červené carvingové letiště směrem k Pesculu. Anebo se odtud vydáte výpravněji až do údolí po dlouhé, stinné červené sjezdovce s pozvolnými proměnami sklonu. Do třetice vedou z Col dei Baldi přejezdové cesty s panoramatickým výhledem do Palafavery s rozmanitou a členitou červenou sjezdovkou a dále do letoviska Zolda, které je druhým epicentrem areálu. Zdejším středobodem je vrcholek Crep di Pecol (1 756 m), kam jezdí kapacitní 12místná kabinka a zpět se vlní velmi prostorné a přitom docela svižné sjezdovky – „lehčí“ černá a pohodová červená. Na odvrácenou stranu pak z vrcholku klesá nenáročná červená, která vás dovede ke kryté 4sedačce Col della Grava s pěkným lehce červeným letištěm a přes vrcholek téhož jména pak již téměř liduprázdnými tratěmi všech náročností můžete dojet až na slepý okraj areálu jižně od Zolda.

Na sjezdovkách potkáte jak krásné, nové a útulné dřevěné horské chaty (Monte Fertazza, Valgranda), tak obyčejné bufety s okénkem i strohé samoobslužné restaurace (Piani di Pezze, Crep di Pecol). Jejich typická nabídka zahrnuje panini (obložené housky), pastu (těstoviny) a polentu (kukuřičná kaše). Na vrcholku Fertazza na jaře vyrůstá i sněhový bar s úctyhodnou řadou domácích destilátů.

Menší známost Civetty může mít na svědomí i fakt, že oblast nepřekypuje ubytovací kapacitou – najdete tu apartmány, hotely, ale ne třeba tak oblíbené domácí penziony s lidovou cenou.

Oblast je nejsnáze dostupná od jihu, takže je hlavně víkendovou a prázdninovou destinací Italů. Příjezd od severu vede přes horská sedla Campolongo (od Brunecku) nebo Falzarego (od Cortiny). Zpevněná parkoviště se nacházejí v blízkosti nástupních stanic lanovek a jsou zdarma.

Civetta - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

420

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • přívětivé a výletní sjezdovky
  • nenáročné safari areálem
  • krásné panorama Dolomit
  • pohodová atmosféra

Minus:

  • žádná opravdu náročná sjezdovka
  • časté přejezdy a ploché úseky, nevhodné pro snb
  • kromě páteřních tahů starší lanovky nebo vleky
  • nižší nadmořská výška

Civetta - komerční prezentaceLyžařské zájezdy - Civetta - od 7 690 Kč


Hledáte v tomto středisku vhodné ubytování? Hotel s wellness, u sjezdovky nebo třeba apartmány s výhledem na zasněžený svah?
Oslovte nás pro nezávaznou nabídku, rádi Vám poradíme s výběrem, máme více než 25 let zkušeností. Více na www.consultour.cz

Odkazy

Samnaun / Silvretta Arena

Mölltaler Gletscher

Kaunertaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

Stubaier Gletscher

Engadin Svatý Mořic - Corvatsch

SNOW tipy