Grindelwald Wengen - Kleine Scheidegg Männlichen - lyžování - SNOW.CZ

Grindelwald Wengen - Kleine Scheidegg Männlichen

Grindelwald, Wengen

Švýcarsko - Berner Oberland | Jungfrau

Lyžařské terény v okolí Männlichenu a sedla Kleine Scheidegg, odkud stékají tratě do letovisek Grindelwald a Wengen, jsou nejrozsáhlejší a zároveň nejvšestrannější v celé oblasti Jungfrau.

Grindelwald Wengen - Kleine Scheidegg Männlichen - sjezdovky

32%55%13%
102 celkem sjezdovek (km)
68 zasněžování (km)

Grindelwald Wengen - Kleine Scheidegg Männlichen - lanovky a vleky

vlek
4
sedačka
1
sedačka expres
4
sedačka krytá
5
kabinka
2
visutá kabina
1
zubačka / metro
2
27900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

937-2320 m n.m.1383 m

Mapa sjezdovek

Grindelwald Wengen - Kleine Scheidegg Männlichen - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Grindelwald Wengen - Kleine Scheidegg Männlichen - lyžování

Hřeben Männlichenu tvoří středobod lyžařské oblasti Jungfrau. Na svém severovýchodním svahu ústícím do turistického městečka Grindelwaldu nese převážně přehledné modro-červené sjezdovky, směrem k sedlu Kleine Scheidegg na jihovýchodě pak terén přibíra na členitosti a strmosti.

Vrcholový hřeben Männlichenu je sám o sobě strmější, jeho svahy se ale brzy sbíhají do terénní mísy s plošším dnem – sjezdovky se tak z Männlichenu spouštějí poctivě červeně, přitom ale svahem křižuje i mírnější úzká „modrá“ cesta a ještě pěší vycházková stezka, níže se tratě zplošťují a rozlévají do šíře. Nižší, zalesněné partie Männlichenu s četnými mýtinami spadají do Grindelwaldu velmi vlažně. Dlouhé tratě do údolí tečou zčásti lesem a zčásti po mýtinách s krásným výhledem na Grindelwald a Wetterhorn, lemují je při tom bary pro „poslední zastavení“ – jsou spíš výletem než sjezdovkou, a to jednak kvůli dlouhému výjezdu zpět a jednak kvůli rovinkám a traverzům. Velmi dlouhá, stará a kapacitně omezená je 4místná kabinková lanovka z Grindelwaldu na Männlichen (jízda trvá cca 30 min.) – v plánu je její náhrada moderní kabinkou, možná s trasou ve tvaru Y, která by vedla na Männlichen a na Kleine Scheidegg. Z vrcholu Männlichenu startují vyhlídkové lety helikoptérou okolo Jungfrau.

Hlavní masa lyžařů se za pěkného počasí dopoledne přesunuje směrem na Kleine Scheidegg, sjezdovky do údolí jsou až do odpoledne liduprázdné. Pod špičatými vrcholy Tschuggen a Lauberhorn směrem ke Kleine Scheidegg je terén členitější a strmější s neposednějšími a užšími tratěmi.

Kleine Scheidegg je železniční stanice v horách s pár restauracemi, venkovním posezením a hotelem, kde se servíruje úchvatné panorama slavné horské trojice. A také přiměřeně dlouhé sjezdovky a moderní sedačkové lanovky, kompaktně uspořádané do malého okruhu – je to příjemné srdce celého areálu. Pestré, středně strmé i strmé tratě protínají jižní svahy Lauberhornu i severní svahy Eigeru pod zastávkou Eigergletscher, mírnější a pohodovější tratě klesají na východ i západ mělkými kotlinami ze sedla. Velmi oblíbená sáňkařská dráha klesá podél železniční trati z Kleine Scheidegg do zastávek Alpiglen a Brandegg (večerní osvětlení dolního úseku).

Nová krytá sedačka Eigernordwand, která končí u železniční stanice Eigergletscher, obsluhuje poctivě se řítící prostornou a občas rozdvojenou červenou sjezdovku. Z horní stanice na odvrácenou svahu směrem k Wengenu spadají dvě málo frekventované černé sjezdovky – hlavní trať Oh God má jeden impozantní, dlouhý a široký strmý hang, sousední Black Rock klesá o něco mírněji.

Z Lauberhornu startuje spektakulární závodní černá trať Lauberhorn Rennstrecke – 4,5 km dlouhá s prudkými pasážemi a mnoha náročnými místy (skok, esíčko, úzký tunel), kde se můžete vžít do kůže závodníků, kteří trať proletí ve sjezdovém postoji. Ve Wengenu, prominentním hotelovém resortu, sjezdy končí. Visutá lanovka vede zpět na Männlichen anebo se lze přes hluboce zařízlé údolí Lauterbrunnen přesunout směrem k Mürrenu a na Schilthorn – je ovšem třeba přestoupit na vlak, lanovku a zase vlak.

V celém areálu se hemží poměrně moderní expresní a kryté sedačky, jen hlavní přístupová tepna je velmi zastaralá – Grindelwald je s Männlichenem spojen muzeální 4místnou kabinkou s lavičkou a poměrně nízkou kapacitou.

Hora Jungfrau, která dominuje výhledům celé oblasti, odjakživa fascinovala a ještě dávno před zrodem turismu byla nejslavnějším vrcholem Švýcarska. Inspirovala básníky, malíře i vědce, její vrchol byl považován za nedostupný. Poté, co byl v r. 1811 zdolán, objevily se v euforii úspěchu i myšlenky na vybudování lanovky. V druhé polovině 19. století bylo představeno několik projektů, ale teprve švýcarský inženýr Guyer-Zellerse stavbu realizoval. Na konci 19. století zachvátila Švýcarsko lanovková stavební horečka a výstavba tunelové horské železnice k vrcholu Jungfrau byla jednoznačně nejodvážnějším projektem. I když nakonec železnice nedosáhla vrcholu, ale „jen“ třiapůltisícového sedla Jungfraujoch, žádná jiná se dodnes nedostala výše. Turistická atrakce jménem Jungfraubahn přepraví ročně tři čtvrtě milionu turistů a v r. 2012 oslavila sto let své existence.

Grindelwald Wengen - Kleine Scheidegg Männlichen - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

274

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

Odkazy

Sníh Grindelwald Wengen - Kleine Scheidegg Männlichen

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 24
Otevřené sjezdovky 0 z 102 km

Počasí Grindelwald Wengen - Kleine Scheidegg Männlichen

pondělí (27.05.) weather / 11°
úterý (28.05.) weather /
středa (29.05.) weather /

Lyžařské zájezdy

Familienhotel Rotspitz
Orientační cena za noc vč. snídaně a skipasu 2 134 Kč/os.
Penziony se snídaní Stubaital
Orientační cena za noc vč. snídaně 2 438 Kč/os.
Hotel Schloss Münichau
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 3 151 Kč/os.