Schilthorn - lyžování - SNOW.CZ

Schilthorn

Mürren

Švýcarsko - Berner Oberland | Jungfrau

Schilthorn nabízí hlavně dramatické panoramatické představení. Kdo rád lyžuje pohodlně a na jednom přehledném, snadno dostupném místě, může Schilthorn vynechat – má totiž velmi roztahané lyžařské terény, spíše náročnější, a je plný přepravního nepohodlí. Je to lyžařské středisko nejstarší generace, umístěné ve velmi členitém terénu, ovšem s neobyčejným krajinovým kouzlem.

Schilthorn - sjezdovky

37%45%18%
51 celkem sjezdovek (km)
24 zasněžování (km)

Schilthorn - lanovky a vleky

vlek
2
sedačka
4
sedačka expres
1
sedačka krytá
2
visutá kabina
5
zubačka / metro
2
14400 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

796-2970 m n.m.2174 m

Mapa sjezdovek

Schilthorn - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Schilthorn - lyžování

Vrchol Schilthorn alias Piz Gloria s výškou 2 970 m n. m. neboli magických 10 000 stop se tyčí dosti stranou hlavního lyžařského areálu, který se rozpíná mezi Mürrenem a vrcholem Birg, ale přesto je přitažlivým magnetem. Má prvotřídní vyhlídku od Jury až po Pilatus, Eiger, Mönch i Jungfrau a panoramatickou otáčivou restaurací, první svého druhu na světě. Zdánlivě nepřístupný Schilthorn byl lanovkou dobyt díky úsilí místního vizionáře Ernsta Feuze a s přispěním Jamese Bonda v r. 1967. Vrchol pak získal filmový pseudonym Piz Gloria. Černá sjezdovka s velmi strmou pasáží, která jediná vede z vrcholu, se postupně mění v přejezdovou cestu. Z Birgu se tratě vlní mezi obřími balvany, mění sklon a jsou plné terénních vln, teprve blíže k Mürrenu nabírají charakter přehlednějších dálnic. Velmi dlouhá a plná serpentin je i trať klestící si cestu až do údolního Lauterbrunnenu.

Téměř všechny lanovky na Schilthornu mají velmi nízkou přepravní kapacitu, zejména páteřní kabiny, které jsou tak náchylné na vznik front – téměř žádná lanovka nemá kapacitu více než 1 000 os./hod. (visuté kabiny max. 600 os./hod.). Tři ze čtyř úseků kabinové lanovky (Stechelberg–Gimmelwald–Mürren a Birg–Schilthorn) mají jen jednu větev a jezdí na nich tak vždy jen jedna kabina.

Mürren je jedním z nejstarších zimních středisek – první zimní turisté sem přijeli už v r. 1911. V Mürrenu jsou zapuštěny kořeny alpského lyžování, když zde sir Arnold Lunn v r. 1922 uspořádal první závod na světě ve slalomu, v němž rozhodoval nejrychlejší čas. V r. 1924 Lunn založil spolu s 8 britskými lyžaři Kandahar Ski Club, jehož název oslavuje rodinného přítele a britského velitele lorda Robertse z Kandaharu, který se stal díky svému vojenskému úspěchu v afghánském městě Kandahar slavnou celebritou. Závody pod značkou Kandahar si získaly velkou popularitu a ve Světovém poháru se jich několik jezdí dodnes. V r. 1928 uspořádal Lunn spontánní a na první pohled šílený závod ve sjezdu ze Schilthornu až do údolního Lauterbrunnenu – stala se z něj tradice a dnes se Inferno Rennen neboli Pekelný závod koná každoročně. Tehdy se na start ve třech tisících metrech musely dvě desítky účastníků vypravit pěšky a pak v co nejrychlejším čase zdolat 14km sjezd s převýšením 2 100 m. Ve druhém ročníku překvapil vítěz nepřipravené rozhodčí a časoměřiče v hospodě nedaleko cíle a vítězný čas vznikl dohodou nad sklenicí piva.
Na protilehlém svahu nad Wengenem se v r. 1930 zrodil další slavný závod ve sjezdu, který je dodnes každoroční zastávkou Světového poháru – Lauberhorn Rennen. Sjezd začíná těsně pod vrcholem Lauberhornu a panorama „svaté trojice hor“ patří k nejpůsobivějším v celém Poháru. Mimoto jej zdobí tři unikáty – je to nejdelší sjezd, při němž se jezdci řítí rychlostí až 150 km/h a skok Hundschopf je zřejmě nejfotografova­nějším místem všech světových sjezdovek.

Schilthorn - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

282

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

Odkazy

Sníh Schilthorn

Výška sněhu 370 cm
Otevřené lanovky a vleky 11 z 16
Otevřené sjezdovky 45 z 51 km

Počasí Schilthorn

pátek (22.03.) weather /
sobota (23.03.) weather /
neděle (24.03.) weather -1°/