Seiser Alm - lyžování - SNOW.cz

Seiser Alm

Itálie Itálie - Jižní Tyrolsko | Dolomiti Superski | Gröden Seiser Alm - Alpe di Siusi, Compatsch, Kastelruth, Seis, Völs am Schlern

Foto

Seiser Alm je klidnou rodinnou oázou s ubytováním přímo u sjezdovek, doslova ukrytou v sousedství nejrušnějšího údolí Dolomit. Obrovská alpská louka se svými zvlněnými pahorky a ojedinělými ostrůvky stromů má optimální terénní konfiguraci pro pohodově laděné sjezdovky uspořádaných do horského amfiteátru i pečlivě upravované běžecké stopy nebo třeba po výlet na sněžnicích. Louku přitom obhání divoká skalní hradba hřebene Schlernu završeného špicí a temná severní stěna Langkofelu.

Seiser Alm - sjezdovky

24%71%5%
63 celkem sjezdovek (km)
63 zasněžování (km)

Seiser Alm - lanovky a vleky

pojízdný koberec
4
vlek
5
sedačka
5
sedačka expres
4
sedačka krytá
6
telemix
1
kabinka
2
36500 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

1060-2249 m n.m.1189 m

Nadmořská výška sjezdovek

1669-2249 m n.m.580 m

Mapa sjezdovek

Seiser Alm - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Seiser Alm - lyžování

Seiser Alm je horská louka, a to znamená nejen mírné svahy, ale i ohromnou a uklidňující prostornost, kterou dokreslují romantické seníky a salaše rozeseté po louce. Jakoby nekonečný prostor v kontrastu s divokými skalními útvary vyzařují velmi silný genius loci. Všechny zdejší tratě jsou lehké anebo aspoň promodralé dostatkem odpočinkových pasáží, jsou přitom přehledné a díky klidnému provozu i velmi bezpečné. Seiser Alm je ideální volbou pro děti a začátečníky, kteří tu získají potřebné lyžařské sebevědomí. Jedinečnou adresou je i pro ty, kdo se chtějí „odříznout od světa“ a hledají málo rušné, rekreačně laděné sjezdovky, ideálně v kombinaci s běžkami nebo pěšími vycházkami.

Lyžařský areál Seiser Alm je uspořádán do velké pavučiny, přičemž jednotlivé lokality spojuje množství přejezdů. Tři hlavní centra – Piz, Compatsch, Saltria – tvoří půlkruh, propojený sjezdovkami a přejezdovými cestami. Přejezdy tam a zpět nevedou vždy stejnou trasou a je třeba sledovat mapu a značení v terénu.
Hlavním centrem a jednoznačně nejlepším výchozím bodem je Compatsch (1 825 m). Z údolí sem stoupá bezbariérová, kapacitní, prostorná a pohodlná 15místná kabinka, která nahradila dříve nutný výjezd po horské silnici a již musíte využít i pro cestu dolů – žádná sjezdovka nevede zpět. Obdobně na vrcholek Piz vede podobná kabinka z městečka St. Ulrich v údolí Gardena. Projetí celého okruhu zabere dobrého půl dne, přestože sedačkové lanovky jsou z velké části moderní a rychlé.
Sjezdovky jsou spíš kratší s převýšením okolo 200 m a i když jsou nezřídka značené červeně, jsou poměrně lehké. O něco svižnější sjezdovky vedou z vrcholů Spitzbühl (1 935 m) a především Puflatsch (2 174 m), kde nechybí ani poctivý černý „rukáv“. Poměrně dlouhá a přiměřeně strmá trať klesá i z vrcholu Goldknopf (2 220 m), kde si můžete nechat změřit svou rychlost. Na několika sjezdovkách je denně postaven měřený slalom. Podél lehké sjezdovky Laurin (2 018 m) s expresní 4sedačkou se rozkládá velký snowpark s lehkou „lajnou“ z terénních vlnek a malých skoků i těžkou s obřími big airy a u-rampou. Začátečnické překážky zvládnou malé děti, naopak velké skoky zabaví i pokročilé freestylery. Snowpark je určitě největším zdejším lákadlem pro zdatné lyžaře.

Z hlediska učících se dětí má Seiser Alm ideálně odstupňovaný jak terén, tak přepravní zařízení – z dětského parku v lyžařské škole s pojízdnými koberci (Compatsch) mohou pokračovat na zábavný „čarodějný“ slalom s tunely podél vleku Euro (jízda s dítětem na koleni dovolena) až po „velké“ lehké sjezdovky podél sedaček Euro a Panorama s automatickou závorou na sedačkách. Automatickou závorou, která usnadňuje jízdu dětem, je vybavená i sedačka Puflatsch, přičemž alespoň dětské zábrany na závorách sedaček jsou na všech výukových svazích (chybí jen na dvousedačkách v lokalitě Piz nebo Spitzbühel).

Možná kontrast přívětivé horské louky a hrozivých dolomitských věží kdysi vyvolal v lidech představu, že se sem stahují čarodějnice. Svědčí o tom i „úspěšný“ čarodějný proces ze 16. století. Neuvěřitelných legend z tehdejšího života a pověstí o divokých lidech, dobrých i zlých bytostech, obrech, trpaslících a samozřejmě čarodějnicích jsou dodnes desítky. Na značeném lyžařském safari Skitour Hexen (Čarodějný okruh) po Seiser Almu můžete vstřebávat čarodějné historky, umístěné po lyžařských pastvinách. Nejmenší lyžaři si na safari mohou zaskotačit v „čarodějných“ boulích, slalomem mezi pohádkovými figurkami nebo v kouzelném tunelem.

Horská louka je jako stvořená pro alternativní zimní sporty a aktivity. Několik sáňkařských drah se spouští z pahorků Puflatsch, Spitzbühl, Monte Piz nebo Florian a měří od jednoho do pěti kilometrů, cestu vzhůru přitom mohou usnadnit lanovky. Z civilizace se můžete na chvíli ztratit výšlapem na sněžnicích mimo upravené cesty.

Seiser Alm je ale především perfektní oázou pro „obojetné“ lyžaře – sjezdaře a běžce. A zvlášť běžkaře tu čeká malý ráj. Nejen proto, že louku křižuje 60 km tras, vždy se dvěma až čtyřmi upravenými stopami a ještě dráhou pro bruslení, ale hlavně kvůli nádherné horské kulise. Tratě jsou rozdělené stejně jako sjezdovky na lehké modré, střední červené a těžké černé. Pravidelně upravují a za vstup do stop se platí. Jezdí sem trénovat i nejlepší světové týmy, a to i z kondičních důvodů kvůli vyšší nadmořské výšce. Výborný servis pro běžkaře doplňuje zázemí v horní stanici kabinky ze Seisu s převlékárnou, skříňkami a sprchou.
V lednu se na Seiser Almu běží závod Moonlight Classic, což je noční závod za úplňku, a to na 15 nebo 30 km. Při tomto romantickém podniku, kdy jsou tratě osvětlené loučemi, se potkávají prostí běžkaři hobíci s profesionály. Na start se už postavil i český reprezentant Stanislav Řezáč, který ve svém premiérovém závodě doběhl na druhém místě.

Největší gastronomický zážitek Seiser Almu čeká na hosty v chatě Gostner Schweige, s maličkou kuchyní a několika stoly, ale s lahůdkami, tvořenými zejména z typických bylinek a květin alpských pastvin – např. sennou polévku s lanýži (Heusuppe mit Trüffel) nebo jelení maso ve speciální úpravě (Hirsch auf Kloatznschlutzern). Maso si šéfkuchař dvouapůlmetrové kuchyně Franz Mulser dováží většinou z rodinného statku Aussergostnerhof nebo od chovatelů ovcí v Kastelruthu, ve velké zahradě před salaší roste v létě pórek, lichořeřišnice, levandule, chrpy, rdesno, macešky, divoký fenykl, růže či muškáty. Vyučený sýrař vyrábí čerstvý tvaroh, tvarohově šedý sýr, horské sýry, jogurt, máslo i mozarellu.

Ubytování se nachází přímo na Seiser Almu, což je nejpohodlnější, ale za vyšší cenu a s omezenými možnostmi jízdy autem nebo kulturního vyžití. Hlavním letoviskem je Compatsch s hotely a apartmány přímo u sjezdovek a běžeckých stop. Je tu malé obchodní centrum s půjčovnami a velkou úschovnou lyží včetně vyhřívání bot (cca 3 eur /den), běžecké centrum s úschovnou a sprchami (cca 2 eura / sprcha). V údolí je několik turistických letovisek, z nichž nejvýznamnějším je Seis – příjemné turistické městečko s historickým centrem, obchůdky, restauracemi a kavárnami s venkovním posezením. Z okraje Seisu stoupá vzhůru kabinková lanovka, k níž se sjíždějí skibusy z celého okolí.

Seiser Alm není typickou „levnou“ rodinnou destinací – ubytování je spíš vyšší kategorie a skipas je společný s „drahou“ Val Gardenou. Nejlépe se pobyt vyplatí dětem do 8 let, které mají skipas zdarma a na zdejších středně dlouhých a nezalidněných tratích získají první zkušenosti.

Seiser Alm - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

580

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • ideální nenáročné terény
  • klidné středisko pro malé děti
  • krásné výhledy
  • ubytování na horské louce přímo u sjezdovek
  • všestranné zimní aktivity

Minus:

  • jen nenáročné terény s nižším převýšením
  • drahý společný skipas s Val Gardenou
  • placený skibus do lokality Monte Pana ve Val Gardeně

Seiser Alm - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Campiglio Dolomiti di Brenta

Campiglio Dolomiti di Brenta

Campiglio Dolomiti di Brenta

Campiglio Dolomiti di Brenta

Campiglio Dolomiti di Brenta

Campiglio Dolomiti di Brenta

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 58
Otevřené sjezdovky 0 z 155 km