Gröden Seiser Alm - lyžování - SNOW.cz

Gröden Seiser Alm

Itálie Itálie - Jižní Tyrolsko | Dolomiti Superski - Alpe di Siusi, St. Christina, St. Ulrich, Wolkenstein, Val Gardena

Foto

Prominentní údolí Gröden (Val Gardena) tvoří spolu s klidnou horskou loukou Seiser Alm (Alpe di Siusi) lyžařskou oblast mnoha kontrastů, která má však společný skipas na svých 175 km sjezdovek. Oba areály se setkávají v městečku St. Ulrich, ze kterého do nich stoupají kabinkové lanovky.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Seiser Alm | Val Gardena (Gröden)

Gröden Seiser Alm - sjezdovky

30%60%10%
175 celkem sjezdovek (km)
165 zasněžování (km)

Gröden Seiser Alm - lanovky a vleky

pojízdný koberec
5
vlek
23
sedačka
17
sedačka expres
11
sedačka krytá
13
telemix
1
kabinka
9
visutá kabina
2
zubačka / metro
2
122800 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1060-2518 m n.m.1458 m

Mapa sjezdovek

Gröden Seiser Alm - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Gröden Seiser Alm - lyžování

Údolí Val Gardena je jedním z turisticky nejrozvinutějších středisek Dolomit, naopak Seiser Alm je oázou poklidného lyžování a alternativních zimních aktivit. Lyžařským magnetem oblasti není jen 175 km tratí, rozdrobených po údolí a sousední horské louce Seiser Alm, ale také spojení se sousedními údolími Dolomit a slavný okruh Sella Ronda.

Lyžařské terény Val Gardeny se rozbíhají z letovisek St. Ulrich, St. Christina a Wolkenstein po obou stranách údolí a tvoří zhruba pět menších až středně velkých lokalit, propojených lanovkami, přejezdovými cestami nebo pěšími přesuny. Pomyslným centrem Val Gardeny s rušným provozem a nejnáročnějšími sjezdovkami je vrchol Ciampinoi, z něhož padají dlouhé černé a červené tratě lesními průseky do údolních letovisek St. Christina a Wolkenstein. Dlouhé a velmi pěkné červené tratě stékají i z vrcholu Dantercepies nad průsmykem Gardena do Wolkensteinu, jsou však přímo na trase Sella Rondy, a tedy rovněž dost frekventované. Mimo hlavní proud lyžařů objíždějících masiv Sella je o poznání klidněji, ale sjezdovky jsou zato spíše kratší. Velmi vděčná je v tomto ohledu okrajovější lokalita Seceda se slunečnými svahy, po nichž sbíhají i poměrně dlouhé červené sjezdovky.

Západně od obrovité stěny Sasso Lunga se rozkládá největší louka v Alpách – Seiser Alm. Přehledné, klidné a mírné terény jsou dokonalým kontrastem k tepoucí Val Gardeně, s níž sdílí skipas. Ze St. Ulrichu je Seiser Alm zpřístupněn kabinkovou lanovkou, na louce lyžaře vyvážejí převážně rychlé sedačkové lanovky.

Val Gardena je je spolu se Seiser Almem z lyžařského hlediska sice zcela propojenou, ale přeci jen méně kompaktní oblastí s množstvím přejezdových cest nebo přesunů. Zato je vybavena výkonnými a převážně pohodlnými lanovkami, které zajišťuje plynulé proudění lyžařů. Mezi přístupovými lanovkami na Secedu a Seiser Alm ze St. Ulrichu je nutné v pohledném městečku překonat pěší vzdálenost zhruba 500 m.

Horských chat je kolem sjezdovek dostatek, a to od jednodušších až po gastronomické hvězdy, vždy přitom ve vyšší cenové hladině. Na Seiser Almu jsou typické malé a malebné dřevěnice, zvané Schwaige.

Všechna tři hlavní letoviska (St. Ulrich, St, Christina a Wolkenstein) jsou prominentní s luxusními drahými hotely, prvotřídními restauracemi, bary a výstavními obchody a samozřejmě italskou smetánkou.

Příjezdová silnice do údolí od Brennerské dálnice nejprve strmě stoupá, v samotném údolí pak už jen mírně. Parkoviště u lanovek v centrech středisek mají omezenou kapacitu a jsou placená.

Gröden Seiser Alm - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

700

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 6 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi rozsáhlý areál se všemi charaktery sjezdovek
  • ideální cvičný a rekreační terén na Seiser Almu
  • výkonné a moderní lanovky
  • kvalitní gastronomie
  • jedinečná kulisa Dolomit

Minus:

  • členitý, méně kompaktní terén rozdělený údolím
  • velmi rušno, zvláště na Sella Rondě
  • vyšší ceny

Gröden Seiser Alm - komerční prezentace

Lyžařské zájezdy - Val Gardena
- od 6 740 Kč.


Odkazy

Hochficht

Hochficht

Hochficht

Hochficht

Hochficht

Hochficht

SNOW tipy

Výška sněhu 65 cm
Otevřené lanovky a vleky 9 z 9
Otevřené sjezdovky 11 z 15