Gröden Seiser Alm - lyžování
Údolí Val Gardena je poměrně úzké a spolu s impozantním skalním zubem Sasso Lungo a mohutnou hradbou masivu Sella působí opravdu dramatickým dojmem. Jeho krása láká, a tak není divu, že je jedním z turisticky nejrozvinutějších středisek Dolomit. Jeho lyžařským magnetem není jen 175 km tratí, rozdrobených po údolí a sousedním Seiser Almu, ale hlavně spojení se sousedními údolími Dolomit a slavný okruh Sella Ronda.
Lyžařské terény Gardeny se rozbíhají z letovisek St. Ulrich, St. Christina a Wolkenstein po obou stranách údolí a tvoří zhruba pět menších až středně velkých lokalit, propojených lanovkami, přejezdovými cestami nebo pěšími přesuny. Pomyslným centrem Val Gardeny s rušným provozem a nejnáročnějšími sjezdovkami je vrchol Ciampinoi, z něhož padají dlouhé černé a červené tratě lesními průseky do údolních letovisek St. Christina a Wolkenstein. Dlouhé a velmi pěkné červené tratě stékají i z vrcholu Dantercepies nad průsmykem Gardena do Wolkensteinu, jsou však přímo na trase Sella Rondy, a tedy rovněž dost frekventované. Mimo hlavní „průvan lyžařů“ objíždějících masiv Sella je o poznání klidněji, ale sjezdovky jsou zato spíše kratší. Velmi vděčná je v tomto ohledu okrajovější lokalita Seceda se slunečnými svahy, po nichž sbíhají i poměrně dlouhé červené sjezdovky. Stranou všeho ruchu i geograficky je horská louka Seiser Alm, dostupná lanovkami ze St. Ulrichu anebo z klidné vesničky Seis na opačném úpatí.
Z hotelových letovisek St. Christina a Wolkenstein kabinkové lanovky ošplhávají ostrý vrchol Ciampinoi (2 254 m), z něhož se do všech stran vrhají černé sjezdovky. Závodní trať Saslong každoročně hostí lyžařskou elitu při mužském sjezdu Světového poháru. Přímo nad ní ční ohromná stěna Sasso Lunga, která Val Gardeně zajišťuje dramatickou horskou kulisu. Ze sousedního skalnatého pahorku Piz Sella stékají směrem k průsmyku Passo Sella naopak krotší, široké a přehledné červené a modré tratě, zpestřené snowparky a zábavnými překážkovými dráhami. Po protilehlém svahu se z vrcholku Dantercepies lesem prodírají dlouhé a jemně proměnlivé červené sjezdovky, okořeněné jednou „lehčí“ černou.
Klidnějším zákoutím je areál Seceda (2 514 m), přístupný jak ze St. Ulrichu, tak ze St. Christiny kabinkovými lanovkami. Nejatraktivnější je široká červená stráň přímo z vrcholu obhospodařená rychlou 4sedačkou. Velmi dlouhý červený sjezd do St. Ulrichu se ke konci své 10km délky změní v plochou cestu, zatímco dlouhá modrá trať do St. Christiny je v podstatě celá příjemná pro rekreační kroužení. Ze Secedy je nejhezčí pohled na Sasso Lungo, na opačné straně se pak tyčí četné zuby skalní skupiny Geisler. Přejezd mezi Ciampinoi a Secedou zajišťuje metro, které spojuje údolní stanice lanovek na opačných koncích St. Christiny.
Západně od obrovité stěny Sasso Lunga se rozkládá největší louka v Alpách – Seiser Alm. Přehledné, klidné a mírné terény jsou dokonalým kontrastem k tepoucí Val Gardeně, s níž sdílí skipas. Z údolí je louka zpřístupněna kabinkovými lanovkami, na louce lyžaře vyvážejí převážně rychlé sedačkové lanovky.
Val Gardena je spolu se Seiser Almem z lyžařského hlediska poněkud méně kompaktní oblastí s šesti částečně propojenými lokalitami (Seceda, Monte Pana, Ciampinoi, Dantercepies, Piz Sella v údolí Gardena a sousední Seiser Alm) a množstvím přejezdových cest, krátkých sjezdů nebo výjezdů. Zato je propojena velmi výkonnými a moderními lanovkami, které se starají o plynulé proudění lyžařů. Pohodový charakter lyžování lehce narušují jen velmi strmé vrcholové partie Ciampinoi a Piz Sella, sloužící jako důležité křižovatky, a na dojezdu do Wolkensteinu i „nesmyslně“ oplocený vlek, který stojí přímo v cestě ke kabinkové lanovce – svědčí však o tom, že ani v Dolomitech se není vždy jednoduché domluvit na dělení zisku ze strategicky umístěných pozemků. Výstup po schodech čeká lyžaře k 4sedačce Costabella (Wolkenstein) nebo kabinkové lanovce Saslong (St. Christina).
Pod vrcholem Piz Sella se sluní horská chata Rifugio Comici, která je vyhlášená čerstvými rybami. Chata patří bohaté rodině Marzolů, jež vlastní i některé zdejší lanovky a zároveň podniká na Jadranu s rybami – denně vozí čerstvé úlovky pro zdejší „nejlepší“ rybí restauraci v Dolomitech (carpaccio přijde na cca 13 eur, filet na 18 eur). Chata je vyzdobena historickými fotkami ze Světového poháru.
Všechna tři hlavní letoviska ve Val Gardeně (St. Ulrich, St, Christina a Wolkenstein) jsou vyšňořená a dosti drahá, Wolkenstein je pak přímo italským Špindlem s luxusními a hlavně drahými hotely, restauracemi (např. Nives), bary i výstavními obchody a samozřejmě italskou smetánkou. Zcela běžné je jezdit po středisku s čilým turistickým ruchem taxíkem.
Příjezdová silnice do údolí od brennerské dálnice nejprve strmě stoupá, v samotném údolí pak už jen mírně. Parkoviště u lanovek v centrech středisek mají omezenou kapacitu a jsou placená.